Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Pomoc !!!
STRANA 1 OD 1
bata20 Pomoc !!! 06.11.2007. 19:29 T6377

status: user
broj poruka: 103
Imam sledecu konf.

Maticnu imam Gigabyte M55S-S3
Napajanje Cooler Master eXtreme Power 380w
Memorija-Veritech 512MB 533MHz DDR2
Graf. Asus X1600pro 256mb
Procesor-AMD Sampron 2800+ /1.60 ghz

Hteo sam sa 1.60 da ga klokujem na 1.80 i uspeo sam pa me je neki davo vuko pa sam mislio da moze i na 2.0 ali nemoze i sad uopste nece da mi radi pc.
Samo nesto pisti!!!
Molim vas POMAGAJTE !!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drzacomp samo polako... 06.11.2007. 19:58 #32305

status: user
broj poruka: 359
moze se doci do zakljucka da je procesor crkao, ali zasto mislim da nije tako sledi iz objasnjenja:
klokovao sam athlona pre par godina i slicna stvar se desavala. kad preteram sa oc-om on samo pisti. da ironija bude jos veca, kada je napokon crkao (posle godinu dana) ploca se uopste nije oglasavala, pa sam ziveo u iluziji da mi procesor radi...
ne znam tacno kako je sa novijim plocama i procama ali preporucujem sledece:
1.ugasis komp
2.pocupas sve kablove iz njega
3.otvoris ga i ispraznis CMOS, tj. resetujes bios na ploci (ako ne znas kako, pogledaj u uputstvu za plocu, objasnjeno je i nacrtano)
4.ako ne upali - skini procesor, proveri da li je zagoreo, ako je crn - crno ti se pise tj. spalio si ga (ako sumnjas onda je mozda jos uvek u zivotu)
5.OPCIONO: probaj da startujes komp bez procesora da vidis da li ce isto da pisti. ako je isti zvuk - definitivno je crkao.
6.ako nista od toga ne radi onda mozda da rasturis komp na delove pa da ga sklopis ponovo, SA DEFAULT VREDNOSTIMA, desava se neki put da upali
7.krajnja varijanta - u prodavnicu pa za 2000 dinzi ili koliko vec kupis drugi
8.nemoj da klokujes, vidis sta se desava :)

sa srecom
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bata20 Odgovor 06.11.2007. 20:04 #32308

status: user
broj poruka: 103
Izvini druze da li CMOS znaci ona baterija na maticnoj !!!

Da kad mi se to desilo otvorio sam kuciste i nista u njemu nije smrdelo na izgorelo !!!




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
krkub 06.11.2007. 20:14 #32312

status: user
broj poruka: 1006



pronadji sveschicu koju si dobio sa plocom...
sigurno imas pojasnjenje u vezi clear cmos-a
(prespajanje jumpera na ploci u odredjenom vremenskom periodu
zarad vracanja default vrednosti koje to vise nisu
zbog znatizelje, planskog delovanja, brzih prstiju, gluposti ili sabotaze :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drzacomp aha 06.11.2007. 20:19 #32313

status: user
broj poruka: 359
da, to je CMOS.
http://www.computerhope.com/help/cmos.htm
i ako ces da ga praznis, trebalo bi da je izvuces, pa da prebacis jumper na koju sekundu i vratis sve to. ajde, leba ti, pogledaj malo bolje taj manual ako ga imas, a ako nemas, skidaj sa neta

a to sto nista nije smrdelo na izgorelo je zato sto je dovoljno da ti rikne jedan tranzistor u procesoru (a ima ih u tvom slucaju preko 30 miliona sigurno) i procesor je fakticki crkao. na paljevinu ce da se oseca kad ga strefi grom pa izgori ploca, periferije, grafike...

javi sta se zbiva
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud afs 06.11.2007. 20:22 #32314

status: user
broj poruka: 3738
Taj Sempron inace moze da radi na 2.0Ghz samo moras da se potrudis.Ja sam Semprona 2200 drzao na 1667Mhz, tj kod komsije tvoj cpu radi vec pet godina na 2GHz. Uradi kao sto ti je rekao drzacomp. Tj da izvdi tu bateriju iz ploce sacekaj minut dva i vrati je na mesto. A vec ako hoces da klokujes na 2.0Ghz raspitaj se dal moras da dizes voltazu itd.
@krkub neke ploce(starije) nemaju te jumpere.
Ako ti je pak crko procesor imam ja da ti zavaljam nekog athlona:) prva ruka, malo pres`o, malo trosi, vuce dobro.
a sta ti ja znam...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
OCz re 06.11.2007. 20:31 #32317

status: user
broj poruka: 2900
Ma sigurno ti je sve u redu nego kad si ga stavio na 2GHz voltaza mu je ostala na auto i on jednostavno nema dovoljno struje,probaj na foru da iscupas kabl iz napajanja pa onda upalis komp i pritisni nekolitko puta dugme za restart ako je isto.
Onda izvaci onu malu baterijicu sa maticne sacekaj jedno minut kad je izvadis i onda je vrati.
To ce da vratio ceo BIOS na deafault podesavaljnja sto znaci da ce i procesor da se vrati na 1.6GHz i to bi trebalo da je to.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bata20 Odgovor 06.11.2007. 22:25 #32320

status: user
broj poruka: 103
E uspeo sam sve radi kao pre bogu hvala !!!
Ja sam Fsb stavio na 250 a ispod njega pise Pcie na 166 ja mislim da je to memorija pa mi je se desilo ovo sta je se desilo!!!
A sta bi trebo da radi da namestim CPU na 2.0ghz!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
OCz re 06.11.2007. 22:53 #32324

status: user
broj poruka: 2900
Znas sta AMD nisu neki klokeri za klokovanje se uzima Intel.
Sa 1.6GHz na 2.0GHz neces imate neke vece performanse
Ali ako hoces da klokujes,samo ga stavi na 2.0GHz nek ostane na auto voltaza a multipler ( mnozilac ) za RAM smanji tako da frekvencija za RAM ostane oko 533MHz ne manje ali ni ne vise od 600 ( 600 max )
I podigni voltazu za RAM ako je trenutno na 1.8v onda stavi na 2.0v
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drzacomp evo saveta 06.11.2007. 23:15 #32330

status: user
broj poruka: 359
mozes da ga klokujes koliko hoces ili koliko on moze da izdrzi ali mislim da nista ne dobijas.
dva razloga:
1.suvise malo RAMa. 512MB je bilo knap za XP na starim masinama da otaljaju posao
2.sempron, koliko god da je klokovan i dalje ima jako malo kesh memorije tako da nisam siguran koliko bi mogao da iskoristi potencijalnih 16GB RAMa, koliko ti ploca podrzava (pa makar stavio x64 sistem)
1+2 odatle sledi da: uzmes jos RAMa svakako (za 20ak eur imas jos giga i to na 800MHz, a ne na 533, sto je tvoj slucaj), i ako mozes nekog athlona x2 pa onda mozes da osetis plodove svog OC truda i to mozda (AMD vise nije sto je nekad bio, tj. nije za klokovanje)
mada sve to zavisi za sta koristis komp... ja bih se drzao stavke 8 iz svog prvog odgovora, ali ako te golica a ti se cesi
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
OCz re 06.11.2007. 23:28 #32337

status: user
broj poruka: 2900
Klokovanjem njega neces oestiti razliku bolje ti da zemis 1GB ili cak imas sad i 2GB za 50-tak eura
I onda bi osetio i ha ha razliku.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud MIsljenje 07.11.2007. 18:43 #32413

status: user
broj poruka: 3738
Kolege sa foruma su u pravu po pitanju ram memorije, ali se ne bih slozio kada kazu da neces osetiti razliku ako kloknes procesor. Ako povecas memoriju na giga i sa 1667Mhz predjes na 2000Mhz i te kako ces da osetis razliku. Ja sam osetio razliku i to vec na povecanju od 266Mhz. Konkretno u NFS Carbon na 1280x1024 u full varijanti sa 1Gb rama i x1650 pro nema seckanja.
a sta ti ja znam...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bata20 Uspeo!! 09.11.2007. 20:29 #32583

status: user
broj poruka: 103
Uspeo sam FSB sam stavio na 250 i dobio sam 2.0ghz.....

Hvala svima!!!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud Re: Uspeo!! 10.11.2007. 21:27 #32682

status: user
broj poruka: 3738

a sta ti ja znam...

:: Uspeo sam FSB sam stavio na 250 i dobio sam 2.0ghz....

::
:: Hvala svima!!
:: I ajde reci sad dal se oseti razlika
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646152.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs