Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
2.5 presek koliko Kw?
STRANA 1 OD 1
milosikaca 2.5 presek koliko Kw? 09.11.2016. 22:37 T64167

status: user
broj poruka: 1081
Pozdrav svima na forumu znam da ovom pitanju nije mesto ovde na forumu ali ovde se uvek dobiju najbrzi i najbolji odgovori pa da pitam :)

Stara je zgrada u pitanju gde su zice u stanu 1.5 presek a spolja 2.5 presek.stare 1.5 sam zamenio novim 2.5 i trofazna sa 4.0 presekom e sada pitanje koliko 2.5 presek spolja(van stana sto ide do strujomera) koliko moze da izdrzi kilovata struje??Neki su mi rekli da je oko 12Kw ali bi hteo neko strucniji ovde da mi kaze.Ono sto planiram je da palim nocu 2 TA peci od 3.5 i 6Kw i ima jos nekih sitnih potrosaca neka bude ma 0.5-1kw da li to 2.5 presek moze da izdrzi? Hvala unapred na odgovorima



Intel Core i5 4460@3.2Ghz@@K2
ASUS B85M-E
4x8GB Fury 1866
RX 460 4GB DDR5 OC
Fractal Design R4@SS-660XP2
250GB S850 EVO
Xonar DX
Logitech Z906
MX Performance
G105 MW3
Iphone 6s+ 64GB
http://www.speedtest.net/my-result/5550698842
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MvZ RE: 09.11.2016. 23:04 #626239

status: user
broj poruka: 180
Skracena verzija odgovora: promeni taj spoljni od 2.5mm2 ( pretpostavljam da je 5x2.5mm2) sa 5x4mm2). Posto tih 10kw + duzina tog napojnog kabla(?) + njegova kvadratura = NE IDE ZAJEDNO


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re: .... 09.11.2016. 23:25 #626240

status: user
broj poruka: 2936
Standard je 2,5 kavadrata za stan.Bakarni 2,5 izdrzi 16A trajnog optrrecenja i tu su ti bitniji spojevi nego sam kabl.Sad ne znam kod tebe jer su stavili limitatore od 16 A( su default) za jace doplacujes.Oni ti nece dozvoliti da opteretis taj kabl do maximuma.



Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tata02 ... 10.11.2016. 00:33 #626243

status: user
broj poruka: 845
Никада се тањи пресек кабла не наставља дебљим, ако сам добро разумео да си у стану за трофазне утичнице узео 5х4мм2 кабл а да ти је доводни остао вероватно 4х2,5мм2. Најсигурније је да довод буде 4х4мм2, кабл за уземљење се не доводи са бандере или подземно већ се ради чвориште у стану па се повезује са темељним уземљивачем, а све утичнице у стану, и монофазне и трофазне треба и довољно је да буду 2,5мм2, значи монофазне 3х2,5мм2 а трофазне 5х2,5мм2 сем у случају да се напаја ел. котао или неки већи потрошач. Рачунај да кабл пресека 1,5мм2 `трпи` струју око 18А и за њега се ставља осигурач од 10А, кабл пресека 2,5мм2 `трпи` струју од око 25А и за њега се ставља осигурач од 16A или 20А. Кабл од 4мм2 `трпи` око 35А... Ако узмемо у обзир да је снага ТА пећи 6KW, 2KW по фази, долазимо до тога да је струја која пролази кроз кабл око 9А ако је напон 220V по фази. Рачунај даље али, као што рекох, за све утичнице кабл 3х2,5мм2 или 5х2,5мм2, довод бар 4х4мм2 и немаш бриге. Поздрав.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dautovic ... 10.11.2016. 17:11 #626261

status: user
broj poruka: 2855

Zavisi od vise faktora koji kabl da upotrebis. 2.5mm nikako, kako god da okrenes malo ti je. Jer u stanu vec imas i 4mm, tako da nikako ti dovod ne moze biti manjeg preseka od razvoda.

Limitatori od 16A su samo na prastarim stambenim objektima, to po danasnjim standardima odavno nije... Kako limitator moze biti 16A kad se ti osiguraci koriste u stanovima/kucama za razvod? Sta onda on limitira ako iza njega opet imas osigurace od 16A? Uglavom menjati zice pod hitno...

Limitatori su 20A(najcesce na monofaznoj samo, kada u stanu nemas 10A za neke trofazne potrosace), 25A pa na vise...

@milosikaca, vidi koja tri osiguraca `limitatora` imas posle brojila pa u zavisnosti od toga izvuci nove zice. Ovo treba da shvatis ozbiljno i resis sto pre. Ne znam koliki ti je stan/kuca i koliko KW ti treba, uglavnom dole bi trebao imati bar 3x25A u tvom slucaju i zice 6mm.

Pozdrav

Skyfire: ...frekfencija...

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
milosikaca odg 10.11.2016. 19:47 #626268

status: user
broj poruka: 1081
Hvala svima na odgovorima tako ce i biti 4mm samo jos jedno pitanje da li to moze elektricar da uradi ili moram da zove elektrodistribuciju da to zameni posto se manja kabl do strujomera?Hvala svima jos jednom



Intel Core i5 4460@3.2Ghz@@K2
ASUS B85M-E
4x8GB Fury 1866
RX 460 4GB DDR5 OC
Fractal Design R4@SS-660XP2
250GB S850 EVO
Xonar DX
Logitech Z906
MX Performance
G105 MW3
Iphone 6s+ 64GB
http://www.speedtest.net/my-result/5550698842

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re: ...Dautovic 10.11.2016. 20:14 #626270

status: user
broj poruka: 2936
To sto mislis da je prastari objekat je apsolutno netacno.Po novom zakonu :
Član 9
Tehnički i drugi uslovi priključenja sadržani u odobrenju za priključenje određuju se u
zavisnosti od vrste objekta koji se priključuje (objekat kupca ili proizvođača), sistema na koji
se priključuje i naponskog nivoa sistema na koji se objekat priključuje.
Minimalna odobrena snaga koja se može odobriti za domaćinstvo iznosi 3,68 kW za
monofazni, odnosno 11,04 kW za trofazni priključak uz ugradnju prekidača od 16 A.

Kompletna nova gradnja je po ovim uslovima.I ti ces ih dobiti(besplatno) kad dobijes novo brojilo,ako hoces jace onda ces da platis.
Milose strujomer ima plombu.Moras skinuti poklopac da vi vezao zice.


Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


::
:: Zavisi od vise faktora koji kabl da upotrebis. 2.5mm nikako, kako god da okrenes malo ti je. Jer u stanu vec imas i 4mm, tako da nikako ti dovod ne moze biti manjeg preseka od razvoda.
::
:: Limitatori od 16A su samo na prastarim stambenim objektima, to po danasnjim standardima odavno nije... Kako limitator moze biti 16A kad se ti osiguraci koriste u stanovima/kucama za razvod? Sta onda on limitira ako iza njega opet imas osigurace od 16A? Uglavom menjati zice pod hitno..
::
:: Limitatori su 20A(najcesce na monofaznoj samo, kada u stanu nemas 10A za neke trofazne potrosace), 25A pa na vise..
::
:: @milosikaca, vidi koja tri osiguraca `limitatora` imas posle brojila pa u zavisnosti od toga izvuci nove zice. Ovo treba da shvatis ozbiljno i resis sto pre. Ne znam koliki ti je stan/kuca i koliko KW ti treba, uglavnom dole bi trebao imati bar 3x25A u tvom slucaju i zice 6mm
::
:: Pozdra
::
:: Skyfire: ...frekfencija..
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MvZ RE: 10.11.2016. 20:42 #626272

status: user
broj poruka: 180
Promenu kabla moze da obavi bilo koji elektricar, ali stavljanje blombe samo distribucija.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dautovic Re: Re: ...Dautovic 10.11.2016. 21:28 #626273

status: user
broj poruka: 2855
Zakon i teorija su jedno a praksa drugo.
Zakoni i pravila u Srbiji po obicaju nigde veze sa zivotom. Ako su ti limitatori posle el. brojila 16A, ti u kuci ne mozes imati osigurac veci od 10A. U teoriji je i to nekome dovoljno, ali to onda povlaci jedno za drugim mnoge stvari. Npr ne mozes u stanu koristiti kabl veceg preseka od 1.5mm itd...Ako neko u Srbiji u novoj gradnji stavlja 16A limitatore ja mu skidam kapu...

Mogu ti limitatori od 16A da budu i `D` tj super tromi ali opet je to malo, jedino ako je neka mala garsonjerica ili sta vec...




Skyfire: ...frekfencija...

:: To sto mislis da je prastari objekat je apsolutno netacno.Po novom zakonu
:: Član 9
:: Tehnički i drugi uslovi priključenja sadržani u odobrenju za priključenje određuju se u
:: zavisnosti od vrste objekta koji se priključuje (objekat kupca ili proizvođača), sistema na koji
:: se priključuje i naponskog nivoa sistema na koji se objekat priključuje.
:: Minimalna odobrena snaga koja se može odobriti za domaćinstvo iznosi 3,68 kW za
:: monofazni, odnosno 11,04 kW za trofazni priključak uz ugradnju prekidača od 16 A.
::
:: Kompletna nova gradnja je po ovim uslovima.I ti ces ih dobiti(besplatno) kad dobijes novo brojilo,ako hoces jace onda ces da platis
:: Milose strujomer ima plombu.Moras skinuti poklopac da vi vezao zice
::
::
:: Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C
::
::
:: ::
:: :: Zavisi od vise faktora koji kabl da upotrebis. 2.5mm nikako, kako god da okrenes malo ti je. Jer u stanu vec imas i 4mm, tako da nikako ti dovod ne moze biti manjeg preseka od razvoda.
:: ::
:: :: Limitatori od 16A su samo na prastarim stambenim objektima, to po danasnjim standardima odavno nije... Kako limitator moze biti 16A kad se ti osiguraci koriste u stanovima/kucama za razvod? Sta onda on limitira ako iza njega opet imas osigurace od 16A? Uglavom menjati zice pod hitno..
:: ::
:: :: Limitatori su 20A(najcesce na monofaznoj samo, kada u stanu nemas 10A za neke trofazne potrosace), 25A pa na vise..
:: ::
:: :: @milosikaca, vidi koja tri osiguraca `limitatora` imas posle brojila pa u zavisnosti od toga izvuci nove zice. Ovo treba da shvatis ozbiljno i resis sto pre. Ne znam koliki ti je stan/kuca i koliko KW ti treba, uglavnom dole bi trebao imati bar 3x25A u tvom slucaju i zice 6mm
:: ::
:: :: Pozdra
:: ::
:: :: Skyfire: ...frekfencija..
:: ::
:: ::
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re: .. 10.11.2016. 22:02 #626274

status: user
broj poruka: 2936
I teorija i praksa limitator 16A je B ,a osogurac 16A je C karakteristika.I to tako radi i nema nikakvih problema.Ja zivim u zgradi koja je tako projektovana tj. za toliku snagu je investitor platio prikljucak.Minimalno koliko je mogao.I sve po zakonu.Min za stan je 16A.Sve preko placas sam ili se snadjes ako ti fali jos koji amper.T ako ti stoje stvari sa strujom , a sa kalorimetrom za radijator cemo tek da vidimo.16A i dig. brojilo free.Sta ti imas iza ta 3 osiguraca nikog ne zanima.
I ako se spremas mozda da kupis neki stan u novoj gradnji dobro se raspitaj jer je vise novih zgrada na mono nego na trofaznoj,BG je cudo sta sve prolazi i kako se vara narod.

Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dautovic ... 10.11.2016. 22:48 #626275

status: user
broj poruka: 2855
Mnogo generalizujes. `to tako radi i nema nikakvih problema` Kao sto rekoh zavisi koliki stan/kucu imas, kako se grejes, kako grejes vodu, kakav sporet imas itd itd...ukratko zavisi od potrosaca i potrosnje da li ce tebi biti dovoljno 3x16A za ceo stan/kucu.

`sta ti imas iza ta 3 osiguraca nikog ne zanima`, pa valjda tebe zanima? Ili ces staviti u spratnoj tabli u stanu 16A ili 20A, a limitator ti je 16A i dovod ti je 2.5mm?!

Cale mi je elektricar sa stazom od preko 40 godina, dok sam radio s njim svaceg sam se nagledao po Beogradu. Srecom pa vec nekoliko godina ne zivim u Srbiji pa se ne susrecem sa slicnim nelogicnostima i problemima. Srbija je zemlja bez standarda i zakona, radi ko sta hoce, pa posle kad se dese sranja, niko nije kriv, pojeo vuk magarca...




Skyfire: ...frekfencija...

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re: .. 10.11.2016. 23:39 #626276

status: user
broj poruka: 2936
Sta generalizujem.Zgrada je stara 8 godina po novom zakonu mora limitator.U svim stanovima je i od 30 kvadrata i od 100 kvadrata je isti limitator.Kad sam potpisivao ugovor sa distribucijom sve je bilo free ,a da sam hteo 25A morao sam da platim.O tome ti pricam.
Tako ces i kad bude stigao red za tvoju zgradu.Plus ces imati trosak i zamene osiguraca na tvojoj tabli.
Kako se grejem ,koji sporet imam.......?Ti dobijas od ove nase drzave 16A za ostalo se snadji ili plati.
Pazi Hrvati su to poceli pre 6 god. i jos nisu pri kraju.



Hero 8,6700K,H-100,Predator 16GB,390X,Nitro 850,HyperX 120GB,U7,7C


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 11.11.2016. 00:47 #626278

status: user
broj poruka: 1586
Pa naravno da ces da se nagledas svega i svacega jer ti koji su obicno zvali tvog caleta, sigurno nisu edb-u prijavljivali prepravke ili povecanje snage na prikljucku i tako dalje, pa naravno da nece da zove onog iz edb-a da mu kopa po instalacijama. Pravilnik o instalacijama kod nas postoji i itekako vazi jer bez toga - ne mozes da dobijes upotrebnu dozvolu od edb-a za instalacije.

Ako se gledaju propisi, 4 kvadrata ide do strujomera, iza strujomera ne sme nista vise od 2.5 kvadrata punog preseka da bude, odnosno 2.5 presek za uticnice - trozilni 3x2.5 za monofazni prikljucak i 5x2.5 za trofazni prikljucak. Dakle, nema tu koliko kablovi mogu da trpe vec koliko je receno da se stavi za odredjene namene. 2.5 sam moze da iznese 6kW, ali na TA pec, koja sa svojih 6kWsnage je 99% trofazna - on nece toliko da nosi, vec ce opterecenje biti rasporedjeno po fazama, sto je najbitnije kada se izvode nove instalacije u kuci.

osiguraci su obicno, 6A rasveta, koja se u stanu UVEK izvodi sa 2x1.5 kvadrata kablom, osiguraci 10/16/24A za potrosace tipa elektricnog sporeta, malog i velikog bojlera i stekera po kuci, TA peci i ostali jaci potrosaci. Osiguraci se odredjuju po potrosacu, da li ce biti 10, 16 ili 24A, tipa, trofazni elektricni sporet uvek ide preko 3x10A osiguraca, dok monofazni ide 16A, ponekad i 24 i tako dalje. Pa onda je tu pravilo da na jednoj faznoj liniji ne sme da bude vise od dva do tri stekera i tako dalje. I ono najbitnije - pravilno rasporedjeno opterecenje po fazama u stanu/kuci - to je imperativ i zato se uzima ili izuzetno dobar elektricar (sa licencom i dozvolom za rad) ili edb se angazuje da uradi instalacije jer tu postoje neka vrlo striktna pravila oko instalacija i opterecenja.

Limitator na faznim vodovima je obavezna stavka, uvek je i bio ili ti takozvani - fazni osiguraci. Po novim propisima, 16A po fazi za ukupno opterecenje od 11kW na nivou celog domacinstva. I to je to. Ako stavljas 25, to mora da ti uradi radnik edb-a i da prijavis povecanje snage domacinstva i to vazi za sve sto je novogradnja. Mi recimo u zgradi i dalje imamo 25A po fazi sto jeste super, mogu da nakacim sta hocu, ali kada pretarifiraju potrosenu struju, gledam u racun i od po 8000-10000din.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
offline71 re 12.11.2016. 07:39 #626317

status: user
broj poruka: 462
Ako si na podrucju Beogradske distribucije,u ormanu iznad brojila,mora da se skine lim,imas skarine kleme na koje se vezuje napojni kabl za spratnu tablu tj stan.Taj kabl nikakve veze nema sa skidanjem poklopca i plombe na brojilu.I limitatori su C karakteristike a osiguraci B.Usponski vodovi se rade sa 5x6 kablom,odakle vam to da posle brojila ne sme da bude veci presek od 4mm2,to neki novi zakon?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs