Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Tips and Tricks
DIY - Napajanja - `Daj taj Frotir za `iljadarku`
STRANA 1 OD 1
MilosNBG DIY - Napajanja - `Daj taj Frotir za `iljadarku` 24.11.2016. 15:07 T64231

status: user
broj poruka: 1586
Pozdrav kolegama. Nesto me dosla inspiracija pa rekoh da napisem koju o napajanjima. Komentari kritike izuzetno dobro dosli, obzirom da znam da ovde obitava dobar broj izuzetno strucnih ljudi.

Frontier, JNC, ANS, KME, RexPower, Trust, MS Industrial, Blueberry... Su se vec afirmisali kod nas kao napajanja za jednu crvenu koja su umela da traju neretko i po pet, osam pa cak i deset godina sam vidjao modele, da i dalje guraju neke office masine. Sa druge strane, kod predloga, najcesce sretnemo LC Power, CM, Antec, OCZ, Thermaltake, itd itd itd, brendirana napajanja koja se ponekad cine cak i manje pouzdanim od `kineza`

Dakle - PC i napajanje. Pokusacu da objasnim par stvari u vezi napajanja koja cesto onako, vise u vazduhu neobjasnjena i svako tumaci na sovju ruku, jer svako `Zasto` ima svoje - `Zato`

- Najcesci uzrok crkavanja napajanja je upravo - maticna ploca ili graficka karta (posebno one grafike sa dodatnim napajanjem). Zasto? Pa suprotno najcescem uverenju da prvo otkaze napajanje pa ploca, grafika ili nesto trece, u praksi je najcesci slucaj upravo suprotno - da na ploci ili grafici probije neki FET u kolu napajanja i napravi kratak spoj. Obzirom da tu najcesce obitavaju naponi od 12 i 5V, koji u napajanju ujedno predstavljaju i delove koji daju i najvise struje i najvise su optereceni - pucanja fetova i transformatora kod preopterecenja i kratkog spoja su cesto vizuelno spektakularna. Cak i na skupljim napanjima, ne odreaguje zastita protiv kratkog spoja bas uvek i momentalno iskljuci napajanje vec ili pusti napon tamo gde ne treba da ga bude u tom trenutku (na izuzetno kratak vremenski period) - sto je cesto dovoljno da spali upravljacku logiku na ploci ili grafici. Sretao sam i Antec, OCZ, Chieftec, koja su stradala nakon defekta ploce, dok su na papiru imala sve potrebne zastite da prezive. Dakle, okolnosti bas i nisu uvek tako proste kao sto se to cini spolja.

U 90% slucajeva, kada napajanje zvizne samo od sebe i zbog svog internog defekta - najcesca steta je zapravo samo napajanje, retko kada se desi da povuce jos neku komponentu za sobom, pa cak i kineska napajanja retko kada to urade iako su poznate price - Pa da, crkla ti ploca zbog kineskog napajanja. Da nije kinez stradao mozda zbog defekta ploce? :) Uvek mali jadan kinez kriv :P

KABLOVI - Ima ih pun klinac iz jednog jako prostog razloga tj zakona. A to je Prvi Kirhofov Zakon koji kaze - kolicina naelektisanja koja ulazi u cvor, mora biti jednaka kolicini naelektrisanja koja za isto vreme istice iz cvora. Zato konektori imaju vise zica - zbog strujnog rasterecenja vodova i kontakata. Kada se ne bi radilo tako, prikljucak za dodatno napajanje graficke karte bi izgledao kao klema za akumulator da bi izdrzao potrebnu struju. Najbolja potvrda su ponekad nagoreli kontakti na ploci ili napajanju. Oni vise nisu mogli da propuste dovoljno struje i poceli su da se pregrevaju i da postepeno gore od struje jer vise nisu imali tu propusnu moc za struju koju je potrosac `trazio`. To je ranije bilo uocljivije na Socket A plocama, pre nego sto je i AMD uveo 4-pin CPU konektor. Cesto su se mogli videti blago pozuteli 20pin ATX konektori ili se je cak i videlo ponekad i nagorelost na pinovima koji su bili najvise optereceni. To je ujedno i razlog nastanka zasebnog CPU napajanja, da bi buduci 89/95/125W procesori Intel P4 generacije, mogli da rade a da pritom, ne prave havarije na glavnom ATX konektoru ili na vodovima maticne ploce, koji ne bi mogli da izdrze tolike struje kroz stampu.

Neko bi rekao - tanke zice!!! Pa jesu, kada ih gledamo pojedinacno. Medjutim, ako saberemo koliko struje moze pa izdrzi svaka od tih zica i njihovog poprecnog preseka, lako cemo doci do adekvatne strujne nosivosti a da se ne istope kablovi.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 24.11.2016. 15:08 #626870

status: user
broj poruka: 1586
STRUJA - Kolicina struje koja se krece kroz kontakte i delove racunara nije ni malo naivna. Ako jedna graficka karta trosi recimo 240W, a pritom znamo da je njoj primarni napon 12V, njena struja je bezmalo 20A!!! Komparacije radi, Fazni osigurac u vecini stanova je 24A, farovi na kolima trose oko 18A i tako dalje. Zato su kontakti i kvalitet kontakta jako bitni i zato UVEK treba voditi racuna da svi prikljucci na maticnoj ploci, grafickoj karti, kao najvecim potrosacima - budu dobri i da konektori lepo nalegnu u svoje uticnice. Inace ti kontakti kod jacih masina, umeju itekako lepo da se zagreju a vec je poznato dosta slucajeva i paljenja tih prikljucaka od strujnog preopterecenja, kao sto je na NBG bio slucaj pre nekoliko godina, gde je tip ostavio masinu da renderuje i kada se vratio - ceo stan ugljenisan. Zato se ni Desktop ni Laptop NIKADA ne ostavljaju bez nadzora kada rade pri punom opterecenju duzi vremenski period, gde je strujno opterecenje maksimalno. Recimo da neko nesto hoce da izrenderuje, ima CPU od 125W i GPU od 240W. Sve ukupnu povlaci 30A struje. Pa ako je to masina koja ima i Cross ili SLI kombinovane grafike, klokovan procesor koji dostize i 150W u potrosnji + hard diskovi + ploca + memorija.... Takav racunar moze da zahteva cak i 50-60A, mooozda i vise struje od napajanja.

Racunar, osim u radno intenzivnim zadacima tipa renderovanja i gaminga, tj operacija gde se od CPU-a i GPU-a simultano zahteva 100% opterecenje - Ne trosi vise od 30 do 50% snage napajanja i ono jos bitnije - TO NIJE KONTINUALNA POTROSNJA!!! Racunar nije sijalica niti televizor koji kada se ukljuci - trosi odredjenu struju, vuce sa mreze odredjenu snagu i to tako sve dok se ne iskljuci. Ne. Racunarske komponente su ON-DEMAND potrosac (potrosac na zahtev) sto bi znacilo da dok se recimo, surfuje po netu, gleda filmi i slicno, cpu i ostale komponente jako malo trose. Cpu na primer trosi od svojih 125, mozda 30-40W a grafika svojih 20-30, iako je 240W snage. Tu je zestoka konkurencija izmedju prozivodjaca, ko ce obezbediti bolju ustedu energije u tim srednjim rezimima rada komponenti, gde se racunar najcesce i koristi. Potrosnja racunara UVEK VARIRA, osim u slucaju da se trazi da ceo sistem radi 100% duzi vremenski period. Tu je super-kvalitetno napajanje svakako - APSOLUTNI IMPERATIV!!! Oni koji se bave 3D i ostalim CPU-GPU intenzivnim stvarima i imaju izuzetno snazan hardver, odlicno znaju kako se njihov ultra-silent sistem, razgoropadi i pocne da urla na samo jedan klik misa i posle nekog vremena, bi mogla i klima malo da radi u sobi iako je napolju minus :D :D :D

Klase napajanja i kvalitet - Napajanja ima od jedne crvene do 101 crvene i da - CENA ODRAZAVA I KVALITET - bar u 90% slucajeva. Najbitnije stvari kod svakog napajanja su njegova snaga koju moze da isporuci kontinualno i stabilnost i kvalitet njegovih napona pri velikim opterecenjima, kao i njegov stepen iskoriscenosti. Snaga koju vidimo na nalepnici napajanja je najcesce ona koju ono pri vrsnom opterecenju - povuce iz mreze i ta potrosnja posebno kod jeftinijh potrosaca, ostaje u domenu teorije. Ali ne zato sto je djubre od napajanja i slicno, ili kao sto se na tubetu vide klipovi, gde neko tamo Kung Fu napajanje, sa deklarisanih 400W, izgori na probnom stolu sa opterecenjem od 250-300W. ti testovi potvrdjuju samo jedno - DA NIKO NE UZIMA U OBZIR FAKTOR SNAGE KOD SLABIJIH NAPAJANJA KOJI NIJE KAO KOD NAPAJANJA VISE KLASE ILI SA 80+ SERTIFIKATOM! - a koji se kod takvih (jeftinija napajanja i napajanja srednje klase) napajanja krece od 0.5 do 0.7. I sta je onda cudno da ako to napajanje iz stekera povuce 400W a na sekundarnoj strani se nakaci 250W i posle nekog vremena izgori? Pa dovedeno je do maksimuma njegovog faktora snage (i njegove realne snage). Koji je u datom slucaju - 0.625!!! I zamisli, jos i izgorelo!!! EEEEEJ!!!. KRSHINA BRE!!!! Kao neko ko je studirao marketing i menadzment, znam odlicno kakva je kurva marketing i da se je oduvek prodavao za pare. U marketingu se nepoznavanje neke materije kod potrosaca, koristi za manipulaciju. Bilo i bice.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 24.11.2016. 15:09 #626871

status: user
broj poruka: 1586
Eeee, ali zato Bronze, Silver, Gold, Platinum, eeeee, to su masine.... Pa zapravo i jesu, ali kod njih je NAVEDEN FAKTOR SNAGE JER SE NA OSNOVU NJEGA I VRSI VERIFIKACIJA KOJOJ 80+ GRUPI PRIPADAJU!!! I tu se ubrajaju samo napajanja sa faktorom preko 0.8 ili 0.9, ne secam se bas tacno, mislim da je 0.9. I sta je cudno sto napajanje od 600W, sa faktorom 0.9, bez i da se oznoji, trpi kontinualno 500, 550 pa cak i 600W, a ponekad i prebaci koji vat iz deklaracije. Salu na stranu, napajanja sa bilo kojim 80+ sertifikatom imaju par prednosti koje mogu da znace. Na prvom mestu, zbog visokog stepena iskoriscenosti, manje se greju i manje disipiraju od napajanja iste snage ali nizeg procenta iskoricenja. Na primeru onog malo pre, Kung Fu od 400W, sa svojim faktorom od 0.625, on disipira 150W na toplotu i gubitke u samom napajanju, dok je kod ovog od 600W, to mozda do 50-100W disipacije, sto je priznajete - ogroman razlika u odnosu na nazivnu snagu. Medjutim, onome kome nije to toliko bitno, racunar mu nije amperska azdaja i slicno - njemu ce bilo koje 500-600W napajanje raditi posao i komponente ce radosno pevati. Ustvari, bolje da ne pevaju, zna se sta to znaci u svetu racunara kada pocne komp da zvizduce pomalo i pevusi :)

Sva napajanja bez izuzetka, imaju dovoljno dobre i filtrirane napone - sve dok su u okvirima specifikacije i rezimu rada koji je za njih najoptimalniji. Ne, nikako nije dobro da ako pri povecanju opterecenja, napon pobegne za vise od 5 ili 10%, postoji tablica tolerancija napona u racunaru, pa pogledajte za koji napon je kolika tolerancija. Svaki veci pad napona napajanja, za posledicu ima skok struje, jer ce se naponske sekcije racunara truditi u tom trenutku da obezbede dovoljno struje za pravilan rad jer u racunaru mnogo toga radi po metodi `od - do`, dakle ima neki okvir u kojem se krece, pa tako i naponske sekcije i njihove kontrolne povratne sprege i sve to ima svoje granice. Kada se sve desava na limitu, na samoj granici mogucnosti komponenti i upravljackog sklopa - manifestacija ima koliko hocete. CPU, NB, GPU umeju da se pregrevaju, memorije pocnu da prave greske u toku rada, pa cak i hard ume da pocne da se ponasa kao da su mu dani odbrojani, sistem se zamrzava, malo malo pa radi checkdisk, prijavljuje boot failure prilikom BIOS POST ekrana zbog navodnog overklokovanja procesora (a vi ga niste ni pipnuli). Sve to ume da se desava zbog nekog `dogadjaja` u racunaru koji je uzrokovao da se neka naponska sekcija ili njena povratna sprega, ne aktivira u datom trenutku na nacin na koji to treba da uradi - a radi se o izuzetno malim vremenskim intervalima, kao da ste `reset` dugme pritisli jedno pet-sest puta za manje od sekunde. Uzrok ovome mogu jos da budu i dotrajali kondenzatori ploce, losi kontakti i slicno.

I ono poslednje sto samo dodaje zacin na celu peripetiju u slucaju da komponente pocnu da ostaju bez dovoljno struje ili se bore sa manjkom napona - ripple - situacija kada napon pocinje jako puno da bezi od svoje referentne vrednosti, u takozvanim peak-ovima, napon postaje vrlo nestabilan i unimerom najcesce - nemerljiv, jer se desava izuzetno brzo, sto samo osciloskop moze da registruje i prikaze. A povecava se sto je manji napon i sto se vise elektronika `muci` da postigne stabilno stanje. Ripple je u svojim granicama, sve dok je i sve ostalo u svojim granicama. Medjutim, u praksi sam primetio da vremenom, kako napajanje stari - prvi indikator povecanja te fluktuacije napona (ripple) - je najcesce hard disk! Pocne da sve cesce i cesce radi check disk, izgubi particiju i generalno, pocne uvrnuto da se ponasa. Ovde najvise mislim na WD diskove, izgleda da su najosteljiviji na napajanje. Ripple je nesto cemu i proizvodjaci napajanja posvecuju veliku paznju, da ripple bude sto je moguce manji u bilo kojim uslovima rada. Za ripple je izuzetno bitna stavka i filterska jedinica napajanja odnosno kvalitet kondenzatora koji filtriraju grane napajanja i njihove karakteristike. Sto je napajanje skuplje, to je obicno i filterska sekcija napajanja bolja, riple bolji i naravno - stabilnost rada komponenti bolja. Sve je bolje.

Tako da, namece se zakljucak da - koje god napajanje izaberete a u skladu je sa potrosnjom racunara - sve ce biti u redu. Da, uvek je bolje kupiti napajanje prividno manje snage i boljeg stepena iskoriscenja, nego napajanje prividno vece snage sa manjim stepenom iskoriscenja. Idealno bi bilo kada bi svako kupovao napajanje tako da je ukupna potrosnja racunara tacno na sredini njegove snage koju moze isporuciti i pritom da stalno radi u rasponu radnih temperatura 35-40 stepeni, sto je pola puta do deklarisanih vrednosti za radne temperature kondenzatora koja je minimalno 85 stepeni.

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 24.11.2016. 15:10 #626872

status: user
broj poruka: 1586
I za kraj

Naravno, i budzet, kao glavna stvar - za 500 - 1000 dinara vise od nekog kineza kojeg ste gledali, sada se vec dobija klasu iznad napajanje, cesto i poznatog proizvodjaca. A to nije za potcenjivanje. I da - nepisano pravilo o 30% lufta u snazi po meni, uvek treba ispostovati, bilo da je napajanje sa 0.5 iskoriscenjem ili sa 0.9 - tih 30% znaci samom napajanju jer radi rasterecenije, a samim tim i vasem racunaru, jer ce uvek dobijati cist i stabilan napon koji nece maltretirati naponske sekcije a nece biti ni blizu limita bilo koje vrste. Redovno ciscenje ce takodje znaciti napajanju. Ne stedite 300-500 dinara za nesto sto je klasu iznad.

Nadam se da sam drustvu malo vise priblizio sta se to desava `ispod haube` napajanja i sta sve ono moze da priredi i kako to sve spreciti.

Hvala :)



U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 24.11.2016. 16:17 #626874

status: user
broj poruka: 18930
Svaka cast za dobru volju za ovako detaljno razjasnjavanje sto se tice napajanja, definitivno ce svima biti od koristi.
Sto se mene tice, oduvek sam se vodio logikom da imam kvalitetno napajanje za svoj PC, zbog stabilnosti i zastite.


:: ::
:: Nadam se da sam drustvu malo vise priblizio sta se to desava `ispod haube` napajanja i sta sve ono moze da priredi i kako to sve spreciti.
::
:: Hvala :)
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nisque re: 24.11.2016. 16:43 #626875

status: user
broj poruka: 1060
pa ovo je sjajno, što zbog količine truda, ali i korisnih informacija.. sad kad se kupuje novo napajanje, lepo se baci pogled na ovu temu da se nešto ne propusti kod izbora istog, i nema da omane :)
hvala u ime zajednice! :D

I AM the God of war.. Nothing defies me!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 24.11.2016. 17:24 #626877

status: user
broj poruka: 9460
Bravo Milose!
Ovaj korisni topik treba da ide u `prikaceno`

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Sve ti je ovo dobro, izuzev...samoga pocetka, to jest, naslova. 24.11.2016. 17:57 #626879

status: user
broj poruka: 10984
Naime, sudeci po naslovu `` do-it-yourself...``, reklo bi se da je rec o ``napajanjima`` koja je mogue napraviti/sklopiti u ``kucnoj radionici` (kod nas poznato kao sistem ``uradi sam`` ili ``sam svoj majstor``).


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
spasic87 ... 24.11.2016. 18:30 #626881

status: user
broj poruka: 393

Svaka cast !!!



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Sve ti je ovo dobro, izuzev...samoga pocetka, to jest, naslova. 24.11.2016. 18:30 #626882

status: user
broj poruka: 18930
Isto sam pomislio kada sam video naslov, ali znam sta je hteo, DIY sto se tice kupovine, a ne izrade.

Ono sto mene interesuje je napajanje za barebone PC, ili HTPC, konkretno: https://goo.gl/IzFBkH
Ne uspevam da pronadjem tako maleno napajanje, treba samo da napoji plocu i 2 hdd-a.


:: Naime, sudeci po naslovu `` do-it-yourself...``, reklo bi se da je rec o ``napajanjima`` koja je mogue napraviti/sklopiti u ``kucnoj radionici` (kod nas poznato kao sistem ``uradi sam`` ili ``sam svoj majstor``)
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 24.11.2016. 19:43 #626887

status: user
broj poruka: 4222
Lijepo si napisao, samo si izostavio da ima dosta napajanja koje nazivno daju npr. 735W i imaju 53A na jednoj 12V grani, daju procentualno više snage, nego napajanje od 800w, a koje na dvije 12V grane daje 35A ili 37A.
Teoretski daju više, ali u praksi je malo drugačije.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1AGRESSOR ... 24.11.2016. 20:53 #626890

status: user
broj poruka: 819
@MilosNBG

Hvala i Bravo



NISTA BEZ KABLA

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nemanja21 re 24.11.2016. 21:05 #626891

status: user
broj poruka: 1227
Bravo za tekst.
Izostavljan deo vezan za grane napajanja - nijedno napajanje ne daje ukupnu snagu na jednoj grani itd.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 24.11.2016. 22:41 #626892

status: user
broj poruka: 1586
Hvala drustvo, drago mi je da vam se dopada. Dopunicemo ako treba za grane napajanja, nije problem .)

Jeste pomalo zbunjujuce ovo sa DIY u naslovu, kao sto je torta primetio, no jeste poenta bila da se drugi nauce sami da odaberu, pa je na neki nacin `uradi sam varijanta` - kao sto imarkovic rece. :)

Bice jos tekstova na razne teme o hw, samo da se vrmeenski organizujem...

A ako je bas toliko interesantno, daj da osmislimo i napravimo jedno PCBerza Napajanje

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drax ... 24.11.2016. 23:37 #626893

status: user
broj poruka: 246
Logovao sam se na pcb nakon dve godine samo da bih ti rakao: BRAVO za tekst!

Mudar čovek ne kaže sve sto misli, ali misli sve što kaže.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ma3x Svaka cast na ovome! 24.11.2016. 23:43 #626894

status: user
broj poruka: 223
Podrobno i veoma lepo objasnjeno, i zaista svaka cast na trudu! Naravno, moram da primetim da je Operator morao da `primeti` to sto je primetio, kao da ga je neko uopste i pitao. Verovatno se ljuti sto nije pomenuto Omicron napajanje. :)



C: /

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @Imenjak 25.11.2016. 00:47 #626896

status: user
broj poruka: 17084
Jako lep text.

Cpu: FX 8320 + CM v8 GTS
GPU:GTX 970 Gigabyte G1
Ram:10 Gb Kingston
SSD: Patriot 240gb +HDD 500gb
MBO:Asus M5A97
Case:Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w
Keyboard: Natec RX22
Mouse: Razer Naga
Screen: ViewSonic 27


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MegaTon Prikačeno 25.11.2016. 09:54 #626898

status: user
broj poruka: 200
Hvala puno za odličan tekst, ovo bi trebalo da bude `Prikačeno`!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MilosNBG ... 27.11.2016. 20:54 #626979

status: user
broj poruka: 1586
Jos jednom hvala kolegama na podrsci :) Bice jos tekstova, trenutno se sprema nesto prakticno za one koji ce mozda sami da se usude da iskoriste stari hardver i laptopove za igranje .)

Ostadoh duzan objasnjenje za multi-rails napajanja.

U prici oko napajanja sa vise nezavisnih 12V grana, sve se na kraju svodi ponovo na ukupan strujni kapacitet 12V grana, tj na amperazu koju oni mogu da isporuce. Citao sam dosta review-a, Xbit Labs cesto i otvara napajanja kada ih testiraju i komentarisu kako su resena i dosli su do zakljucka da zapravo i nema bas puno napajanja koja zaista imaju razdvojene 12V grane, potpuno nezavisne i svaka sa svojom sekcijom, zastitom i tako dalje. Najcesce se prica kod napajanja zavrsava da je zapravo to ipak - single 12V rail napajanje, gde se glavna grana, razvede na dve i svaka od te dve grane ima svoje strujno ogranicenje odnosno OCP zastitu i ostale kontrolne delove.

Medjutim, i pored takvog resenja, ipak je bolje multi-rail napajanje iz prostog razloga sto se ne dovodi u opasnost ceo blok 12V, jer svaki rail ima svoju zastitu, a takodje i ripple je manji kod takvih napajanja, naravno i filtracija im je bolja. Samo sto jedino treba voditi racuna o tome kada se kaci na komp, kako se opterecuju grane, da se ne desi korisniku da jednu 12V liniju preoptereti, OCP ce momentalno gasiti napajanje na prvo preopterecenje.

I za kraj jos jedna prednost. Vec smo rekli da komp retko kada vuce odjednom svu struju. multi rail napajanje i tu ima prednost, jer ce odrzavati 12V blok poprilicno ravnomerno opterecenim, jer cas ce CPU da trazi vise, cas manje, dok trazi manje, GPU ce povuci vise i tako u krug, sto na celom bloku daje neku vrstu priblizno konstantnog opterecenja negde oko sredine kapaciteta (vec receno da napajanje to voli) te neretko, takva napajanja i duze traju. Jos kada se uzme u obzir visoka iskroscenost, disipacija itd... Jasno je sve na koju stranu ide kvalitet :)

Pozdrav!

U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Elfusion Tekst je super :) 02.03.2017. 00:02 #632479

status: user
broj poruka: 414
Preporuci mi koju marku da izaberem od(krsa): MS industrial, Zeus, Spire, Rpc, Ig-max, Njoy, Samtec? Napajanje treba da je do 1500, max: 1800din da ima 1x24, 1x4 za procesor, bar 1 sata za hard i 2 molex za citace. Delovi ce da budu neka gigabyte ploca, e8200, grafa mislim da je neka nvidia mozda 7600, neka praistorija, jedan hard za sada i jedan ili dva citaca.
Elektrofusion
Powered by ReactorSuperial

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Tekst je super :) 02.03.2017. 00:17 #632480

status: user
broj poruka: 18930
Ja bih ti najradije preporucio LCpower (koji nije krs) od 2.300din (420W), eventualno MS industrial, mada LC ima bolju limariju i lepsi logo .

PS jedan fenomen, dobar drugar kome odrzavam konfiguracije, izuzev socketa A gurao je na 2 konfiguracije (Socket 939 i Socket AM3) MS industrial, koji je konacno posle ~8-9+god. pre par dana izdahnuo i povukao za sobom graficku i sebe

Ono sto ne bih preporucio je Intex, Zito, nove Frontiere koji nisu vise kvalitetni kao ranije, ista prica sa JNC-om .

:: Preporuci mi koju marku da izaberem od(krsa): MS industrial, Zeus, Spire, Rpc, Ig-max, Njoy, Samtec? Napajanje treba da je do 1500, max: 1800din da ima 1x24, 1x4 za procesor, bar 1 sata za hard i 2 molex za citace. Delovi ce da budu neka gigabyte ploca, e8200, grafa mislim da je neka nvidia mozda 7600, neka praistorija, jedan hard za sada i jedan ili dva citaca
:: Elektrofusio
:: Powered by ReactorSuperia
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Elfusion Znam sta bih kupio da nije striktno ograniceno 02.03.2017. 00:35 #632481

status: user
broj poruka: 414
sa tih max 1800 kinti. Da je za mene nikad to smece nebih kupovao. Ali sta da se radi.... Znaci max 1800 dindzi Znaci:
+1 za MS industrijal
Najgore od svega sto za vecinu ni maticni sajt nemogu da nadjem pa nemogu da vidim specifikacije(a tamo gde ima sajt od specifikacija samo ono sto pise i u prodaji, nista o amperazi)
Elektrofusion
Powered by ReactorSuperial

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko re: marka od krša 02.03.2017. 08:18 #632484

status: user
broj poruka: 4227
Igor ti je dao odgovor koji tražiš, a i sam sebi si odgovorio. Moderni krševi daju do 200 W izlazne snage, a pitanje je koliko struje troše. Da ne pominjem da su bučna. Ovo ti pišem, jer sam i sam bio u sličnoj situaciji. Kad već kupuješ za krš kupi neko polovno napajanje, ali baš izbegni one marke koje si naveo.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs