Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
MUP odeljenje za visokotehnoloski kriminal
STRANA 1 OD 1
mkukic MUP odeljenje za visokotehnoloski kriminal 11.07.2017. 12:33 T65080

status: user
broj poruka: 2588
Juce ujutru sam imao situaciju gde mi stize e-mail sa porukom da sam poslao zahtev za promenom password-a na Facebook-u i da izvrsim konfirmaciju. Odmah sam se logovao na FB i vidim logovanu osobu iz drugog grada, uredjaj i browser koji je koristila, kao i njenu IP adresu. Proverim IP adresu i vidim ko je ISP i sa tim podacima odem u poslovnicu tog provajdera gde oni stvarno odmah napisu izjavu i posalju je centrali sa komentarom da meni ne smeju da kazu ime nosioca ugovora cija je IP adresa, ali da ce oni njega `opomenuti da to ne radi vise`.

Rekoh im da je to krivicno delo i da imam pravo da znam ko neovlasceno pristupa mojim podacima i da ta ista osoba moze da ishakuje i druge, mnogo bitnije stvari. Da li neko ko obije kucu ili opljacka banku biva `opomenut` ili snosi sankcije za krivicno delo koje je pocinio?

Rekli su mi da su oni uradili sta su mogli a da se obavezno obratim i policiji. Zanima me sada vas savet - kome da se obratim? Da li kod nas postoji odeljenje u MUP-u za visokotehnoloski kriminal ili samo gubim vreme jer se u nasoj zemlji `gleda kroz prste` za visokotehnoloski kriminal zbog nedostatka opreme i znanja?

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Sierra 10.12.5
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
muff Da postoji odeljenje... 11.07.2017. 15:09 #637231

status: user
broj poruka: 440
...ja sam licno bio svedok u firmi gde sam odrzavao racunare i stampace, kopirnica.

Zaposlena mlada dama je na rapidshare-u uplodovala neke skenirane dokumente za bonuse, koje drzava naplacuje firmama debelo...

Sutra dan su bukvalno dosli, izolovali su IP adresu i nick, priveli je, zapecatili komp i odneli.

Firmi su tek posle godinu ili dve vratili racunar. A sa mladom damom ne znam sta je bilo.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Sam facebook je zabava 11.07.2017. 16:24 #637232

status: user
broj poruka: 7695
ako ti taj sto je koristio tvoj profil nije naneo materijalnu stetu,onda
to ide po privatnoj tuzbi ,a ne po sluzbenoj duznosti,sto znaci mup ne bi trebao
da ima veze sa tim vec sud koji daje nalog provajderu da otkrije nn lice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Krivično delo? 11.07.2017. 21:07 #637233

status: user
broj poruka: 1234
Strašno. Podnesi prijavu.
Kako ćeš da dokažeš da ti toj osobi nisi dao šifru?
Zabole bilo koga tuki za tvoj facebook nalog.
Nisi ti AV.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
silja1987 ... 11.07.2017. 22:59 #637235

status: user
broj poruka: 220
U MUP-u postoji odeljenje za VTK...postoje ljudi, postoji i oprema, samo ne znam dal ce iko da se zeza sa tvojim FB nalogom...
FX8300@4.5GHz| CM Nepton 140XL| Gigabyte 990X gaming
G1|Kingston 16GB| Samsung 850 EVO 250GB| MSI R9 380 4G
| WD blue 1TB| ThermalTake Core31| Raidmax Thunder 735
| Reddragon Asura K510| Luom G10| AltecLansing 151i| Sades SA-903| LG 2246|Samsung

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: MUP odeljenje za visokotehnoloski kriminal 11.07.2017. 23:16 #637236

status: user
broj poruka: 1620
Bez uvrede, ali tvoja situacija je jedna od 100.000 u Srbiji i to nikog u MUP-u ne zanima.
Moj kolega je pandurima odneo snimak sa jasno vidljivim licima 2 osobe koje su mu napravile štetu na autu i ovi idioti se samo nasmejali... šta dalje da komentarišemo...

S druge strane, ko zna... podnesi prijavu pa se nekim čudom možda nešto i desi.
Na kraju krajeva, bolje je da postoji evidentirana `krađa podataka` ukoliko se slučajno ponovi slična situacija.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 12.07.2017. 00:50 #637237

status: user
broj poruka: 2588
Da, ovo je krivicno delo i nebitno je da li je kriminalac upao u FB nalog, mail nalog ili nalog za elektronsko bankarstvo, fizicki ukrao neki auto, opljackao neciji stan itd., to je krivicno delo. Svakako je upad u FB nalog `najmanja steta` od njih, ali je poenta upravo u tome da moze uhakovati i naloge na kojima se nalaze mnogo bitniji i poverljiviji podaci i da je VT kriminal isti kao i ne-VT kriminal. Bas su me dirnuli kad su rekli da ce da ga `opomenu da nije lepo da se bavi kriminalom`, a verujem da identitet kriminalca ne bih saznao ni kada bih podneo prijavu (ako bi je iko i pogledao), tako da je verovatno svaka dalja akcija samo gubljenje vremena.

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Sierra 10.12.5


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ to sto mogu da nesto urade, 12.07.2017. 01:40 #637238

status: user
broj poruka: 2998
ne znaci i da hoce. Tuzno, stvarno.

Pre par godina, koleginica je imala nekog manijaka, koji je nekoliko godina zvao, slao pretece poruke, i gomilu slicnih stvari. Otisla je kod provajdera mobilne telefonije, sa sve snimljenim pretnjama i porukama, oni su joj rekli da ce da ga opomenu i da ne mogu da joj daju nikakve informacije i to je to.

Posle odlaska u policiju rekli su joj da ne mogu da nista urade dok on ne pokusa da je fizicki napadne ili tako nesto.

Takodje cuo sam za jos nekoliko situacija gde su ljudi nosili snimke krivicnih dela i dobili odgovor `kako da znamo da nije fotomontaza?`

Ako ti je yahoo kao sekundarni mail, promeni sifru, imali su mnogo sigurnosnih propusta, preko yahoo mail-a nego je pokusao da mi promeni sifru za fb kao i za origin.

Jedino sto mozes da uradis je da proveris security settings na nalozima koje koristis, vidis sta je povezano sa kojim mailovima i napravis nove sifre. Naravno kombinacija velikih i malih slova, recimo kombinacija reci iz dva jezika sa nekoliko brojeva, sve to zapises na neki papir i to je to.

Zvuci paranoicno, ali zivimo u digitalnom dobu i treba da se vise paznje posveti sigurnosti. Ne bih bio paranoican da nisam bio `opecen`.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Tužilac? 12.07.2017. 12:05 #637242

status: user
broj poruka: 1234
Ti si i tužilac? Znaš da kfalifikuješ dela?

Normalno je da provajder tebi kao pojedincu neće dati podatke o tom liku.
Zna se kome i kada provajder daje te podatke.
Ko garantuje da je lik išta hakovao?
Možda si mu ti dao šifru
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Srdjanc ... 12.07.2017. 12:34 #637246

status: user
broj poruka: 3104



Citam ove vase komentare i nesto ne smatram da ste upravu. Mkukicu postoji to odeljenje, ali umesto da se raspitujem ovde, bolje idi u najblizu stanicu i nadaj se da mogu da ti objasne kako ili bolje neki advokat da ti da savet.

Mozda bi te zanimao ovaj link MUPa
http://arhiva.mup.gov.rs/cms_lat/saveti.nsf/saveti-sajber-kriminal.h
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 12.07.2017. 12:53 #637247

status: user
broj poruka: 2588
@miki069 Nije mi jasan bas tvoj drcan stav po ovom pitanju gde se vise cini da branis napadaca. Koja ti je logika da sam ja dao nekome sifru i (prema ociglednim desavanjima) rekao da odmah pokusa da mi promeni sifru?

Komentari ostalih clanova mi deluju mnogo umereniji i zahvaljujem se svima na odgovorima. Kod provajdera sam bio, oni su svoje odradili, bio sam u policijskoj stanici, oni me uputili na tuzilastvo i videcemo sta ce dalje biti.

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Sierra 10.12.5


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 12.07.2017. 20:02 #637255

status: user
broj poruka: 1992
@miki

kukic ti je `safe space` gaj, nemoj da mu stajes na muku vidis da mu hakovali fejs

@autor teme

ti jos koristis fejs, auuuuuu, busan je ko reseto, ko ti garantuje da su ocitavanja tacna?
Laicki gledano, ako vec eksperimentises (hakerises) jedno od primarnih nacela je da to nikad ne radis od kuce.
Obicno je u pitanju kafic i neciji AP u radijusu od 100 - 300m udaljenosti. btw user agent je bulja za fejkovanje .)

p.s.

e sad ako se neki klinja igrao u maminom podrumu, ebi ga sledi mu guzecenje

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Nema razloga da se ljutis na Mikija 12.07.2017. 20:07 #637256

status: user
broj poruka: 10985
Covek je logicno predstavio problem. Naime, cinjenice su:

1. to sto si ti iskreno ubedjen da te je neko ``ishakovao`` ili to pokusao, jos ne znaci da mora da bude tako (valja dokazati da je tako, nije dovoljno biti ubedjen da je tako)

2. provajder NE SME, po zakonu, da privatnom licu daje podatke vezano za druga priv. lica (druge klijente) sve dok se nadlezni organ ne pojavi snabdeven odgovarajucom sudskom odlukom (na osnovu koje ovaj organ dobija podatke potrebne za istragu)

3. ti, kao ``gradjanin`` to jest privatno (``fizicko``) lice nisi tuzilac (pravna institucija) pa da samostalno provodis istragu - potrebno je da animiras MUP da bi ovaj proces bio pokrenut...

Potpuno razumem tvoja osecanja - povredjenost, revoltiranost, zelju da se vinovnik sto pre pronadje i kazni itd., medjutim, ``ruka zakona`` je takva - spora, inertna, ali, nadajmo se, dostizna...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646095.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs