Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
bios ne vidi hard disk !?
STRANA 1 OD 1
matejroni bios ne vidi hard disk !? 06.02.2018. 23:09 T65645

status: user
broj poruka: 33

imam stari laptop, xp 530.
ne mogu da pokrenem windows xp instalaciju jer bios ne vidi hard disk. Hard disk je wd 160gb bevt sata.
Boot opcija u biosu je da cita sa cd-a, ali kad ubacim instalacioni windows xp izadje crni ekran sa porukom `no system disk or disk error... `
Pokusao sam u biosu sa vracanjem na default options, ali nista. Menjao sam i opciju `sata native enable/disable` takodje nista. Cak sam vadio cmos bateriju sa maticne ne bi li totalno resetovao bios, ali opet isti problem.
Inace hard disk je ispravan, kupljen skoro.
Mogu pomocu hirens boot cd da ga `vidim`, testiram i sl, podelio sam ga na dve particije, ali ne mogu nista jer ga bios ne vidi.

Ima li neko ideju neku?

Hvala svima na pomoci
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Probaj sa drugom instalacijom Windowsa 07.02.2018. 00:05 #643455

status: user
broj poruka: 9383
PS. Na taj laptop fino ide i Windows 7. Mozes slobodno Starter 32 bit. Sto se patis sa raspalom OS iz 2002...?

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
matejroni bios ne vidi hard disk !? 07.02.2018. 00:14 #643460

status: user
broj poruka: 33



OS je manje sporan, jer ne mogu da pokrenem instalaciju zbog poruke `non system disk or disk error...`
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 07.02.2018. 00:19 #643461

status: user
broj poruka: 9460
Ako ne vidis taj HDD u BIOS-u, nazalost, krepao je.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gatekeeper re 07.02.2018. 00:34 #643462

status: user
broj poruka: 503
Da ga ne vidi bios,ne bi ga ni hirens video

Xp ne moze da vidi Sata disk,moras 7-cu..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
matejroni istorija 07.02.2018. 00:41 #643464

status: user
broj poruka: 33



hp 530...ima samo 1gb ddr2...uvek je xp radio na njemu, win 7 ce zezati u najavi

I na ovom hard disku, kao i na prethodnom, koji su oba sata, radio je win xp bez problema... iz kojih razloga je bios prestao da je vidi ne znam...

ono sto ja razmisljam da moze biti mozda problem sto je disk sata pa ga zato bios `gubi` , mozda treba neka starija varijanta ata...inace se. Desavalo, godinama unazad, da se sam od sebe gasi u radu..kao da se pregreje, ili mozda bas tada nestane `veza` izmedju sata diska i biosa
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile .. 07.02.2018. 00:42 #643465

status: user
broj poruka: 9460
Aha, nisam video da je napisao da ga Hirens vidi, onda mora i BIOS.
XP itekako vidi Sata diskove, jedino moze biti problem sa nedostatkom drajvera za Sata kontroler u instalaciji...

Obrisi sve particije sa Hirens-om, Acronis disk suite, da ostane unpartition ceo prostor. Onda skini Sata drajver za taj kontroler koji je u laptopu, pa ga ubaci u instalaciju sa Nlite...

https://support.hp.com/rs-en/document/c00758841

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 07.02.2018. 00:50 #643467

status: user
broj poruka: 9460
http://drivers.softpedia.com/get/MOTHERBOARD/Intel/HP-530-Notebook-Intel-SATA-AHCI-Controller-Driver-7001020-B.shtml

Extraktuj sp36131.exe i dobices alat za kreiranje flopi diska sa SATA drajverima, ako lap ima flopy :D

Onda jednostavno kad krene instalacija, ponudice ti F6 da ubacis drajver i to je to, procitace ga sa flopija. Ako nemas flopi, isti taj drajver ubaci u instalaciju XP-a sa Nlite, snimi i narezi ili ubaci na USB i instaliraj XP.


- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
matejroni Hvala 07.02.2018. 00:53 #643468

status: user
broj poruka: 33



Hvala gilopile
moram priznati da ovo deluje obecavajuce, u svakom slucaju probacu sutra .)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 07.02.2018. 00:56 #643469

status: user
broj poruka: 9460
Nema flopy, ali taj drajver raspakuj i ubaci u XP.iso sa Nlite. Ako nisi nikad radio, nadji tutorijal, ima toga na netu...
Posle taj ,iso sa tim drajverom narezes ili napravis USB flesku...I trebalo bi da prodje.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Prilično olako si prešao preko saveta koji ti je dao VMARC 07.02.2018. 01:14 #643470

status: user
broj poruka: 4228
Poruka `no system disk or disk error... `se javlja kada računar ne može da podiže sistem sa uređaja (drives) koji su na (boot) listi podizanja sistema.

Ako ti je BIOS podešen da prvo pokuša da podiže sistem sa optičkog uređaja, a unutra se nalazi sistemski WinXP, ne valja ti:

- sistemski disk (prljav, oštećen) - lako se menja snimanjem novog
- optički uređaj (prljav neispravan) - očisti se sočivo ili... promeni način podizanja sistema, mada ni hiren`s cd ne bi radio, zar ne?

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gatekeeper re 07.02.2018. 01:49 #643474

status: user
broj poruka: 503

Ja sam pre za ovu soluciju https://tinyurl.com/y89gxhs9

velicina 655mb, napravis usb boot, za 5 minuta instalacija



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
hemicar911 Jedan od lepo oblikovanih iz HP serije 07.02.2018. 16:32 #643479

status: user
broj poruka: 69
Iz tvoje price izgleda da instalacioni disk nije dobar ili dvd/cd citac. Bilo bi lepo (ako nisi) skroz da ga rasklopis i ocistis ventilator i zamenis pastu posto zna da se nakupi mnogo prasine sto prouzrokuje pregrevanje i kasnije crkavanje. Realno mozes na njega ubaciti core 2 duo procesor tipa T5550, T2330, T7300, T7500 i sl. i dodati 1gb ddr2 ram i lagano preko usb instaliras windows 7 home premium. Ako to ne zelis onda napravi bootabilan xp na usb flesh preko rufusa.

Probaj ti jos jednom tako sto ces klikati F9 koji otvara boot menu, ako ne onda F12 i izaberes CD/DVD, ako ti izbaci onu gresku onda je ono sto sam napisao u prvoj recenici.
Boot sa usb-a takodje biraj preko boot menija.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646097.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs