Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Konfiguracije
Komponente za `serversko` kuciste
STRANA 1 OD 1
strela75 Komponente za `serversko` kuciste 07.07.2018. 22:49 T66031

status: user
broj poruka: 1588
Ideja je da se napravi serversko kuciste u kom bi bile centralizovane informacije i program za upravljanje istim. Kao neki data server, pa mi je prema tome na prvom mestu pouzdanost i trajnost (minimalne temperature komponenti i kucista,...).

CPU: i3-8100
Cooler: CoolerMaster Hyper 412S
RAM: 2x8GB DDR4 Kingston KVR24N17S8/8 (120 meseci garancija)
MB: ASUS Prime H370 PLUS ili A
HDD: 2x2TB (Red ili Toshiba DT01ACA200) u RAID1 konfiguraciji
SSD (za sistem): Samsung Evo 250GB (mada ploca ima M2 sockete)
Kuciste: neka ideja je bigtower (zbog lakseg hladjenja) - npr. Chieftec
Napajanje: Corsair CX750 (3 god garancije, predvidjeni vek rada 100.000 sati)
OS: Win10 64bit (zbog aplikacija)

Na ovo bih dodao neki UPS.

Graficku ne bih ni uzimao jer nece imati nikakvu funkciju.


Molim za misljenja o komponentama i predloge za bolje. Unapred hvala.

Pozdrav.

-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Je li ovo data server za firmu ili kućni data sever? 07.07.2018. 23:49 #647582

status: user
broj poruka: 4228

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 08.07.2018. 00:02 #647583

status: user
broj poruka: 3346
Ako to sluzi samo za centralizaciju podataka, to mozes da uradis i sa NAS-om. Mozes da uradis RAID1

Primer: QNAP TS-231P (27800 RSD)

UPS: Cyberpower CP900EPFCLCD pure sinewave 540W (23300 RSD)

A ako hoces da stvarno radis sa kucistem, onda ni nije potrebno toliko jako napajanje zbog komponenti.

Napajanje: SEASONIC SS-520GM2 - 5 god garancije (9200 RSD) i naravno gore navedeni UPS.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strela75 U firmi hocemo da centralizujemo podatke... 08.07.2018. 00:31 #647586

status: user
broj poruka: 1588
pa je neka ideja da napravimo server sa podacima, odakle bi svi povlacili sta im treba. Softver, koji ce se koristiti, prave domaci programeri i nece biti preterano zahtevan ni po CPU ni po memoriju, a tek ne po grafiku.

Nisam siguran sta moze NAS i da li moze da odradi sve kao komp. Programeri nam trazise racunar-server.

Pozdrav.

-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 08.07.2018. 00:37 #647590

status: user
broj poruka: 4225
Za centralizaciju podataka:
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/NAS-uredjaji/NAS-HP-Media-Vault-mv2010-63236396-oglas.htm
800 kinti
2 hard diska, isključivo hitachi ili WD RED.
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/NAS-uredjaji/Buffalo-TerraStation-Duo-NAS-uredjaj-REZERVISANO - 54243689-oglas.htm
Ova druga opcija je mnogo ozbljnija, ali radi isti posao.
I jedno i drugo zavisi ti od diskova, koje budeš odabrao, stim da ova druga varijanta podržava 2x 4 TB. Isti model i ja imam, za svoje potrebe, pa ti ga zato i preporučujem.
Toshibu ti ne bih preporučio da koristiš za ovu soluciju.
Za kućnu varijantu da za igrice, ali za data server, svakako da ne.
Moraš naglasiti šta ti je bitno.
Ovo tvoje više djeluje da pripremaš se za igranje igrica, nego za data server.
Od UPS-a samo APC.
Razmisli ponovo, pa kaži TAČNO za koju je namjenu da ne potrošiš previše novca, a da ti krajnji efekat izostane, npr. veliki potrošač, neophodan `jak` UPS, a kratkotrajno vrijeme autonomije, zbog `jake` konfiguracije.
EDIT:
Windows Server ili win 10 Pro !?
Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Ako je samo data server 08.07.2018. 00:45 #647593

status: user
broj poruka: 4228
Može i da ide i jedno i drugo. Dakle, složio bih se sa neXus2000.

Za tako nešto nije neophodno 16 GB memorije, ali ako baš.
Takođe, slažem se i za napajanje - poenta je u kvalitetnom, a ne u prejakom napajanju, jer se njegova snaga neće moći iskoristiti.

Kod kućišta vodi računar da mogu da stanu ova dva hard diska i ssd. Većina novih kućišta ima mogućnost da ssd negde `uklopiš`. Ja bih čak razmišljao i o m.2, jer već moraš sve to lepo da ohladiš. Ne zbog brzine, dakle ne mora nvme, već zbog kablova, smeštaja i sl.

Lepa iskustva imam sa CM N200, ali u ovom slučaju mora, a i bolji bi bio N400. Ali to je ponekad i stvar ličnog izbora.

EDIT: slažem se sa Operatorom - ne Toshiba.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Necu ulaziti u konfiguraciju, OK je 08.07.2018. 00:48 #647595

status: user
broj poruka: 9381
Osim sto je 16GB rama potpuno nepotrebno, 8GB je vise nego dovoljno. Razliku u novcu mozes a i ne moras da ulozis u i5.

Vodi racuna da Win X pro radi veoma lose kao fajl server sa masinama koje imaju na sebi pre Win 8 operativne sisteme.
Znaci, ako na klijentskim masinama imas Win 7 ili ne daj boze XP, moraces da ides na Win 2002 Server ili noviji.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strela75 Re: re 08.07.2018. 09:43 #647601

status: user
broj poruka: 1588
Aplikacija koju razvijaju zahteva Windows, SQL server + par korisnickih programa.
Zbog novije generacije hardvera - win10. Kazu da ne treba win server, ako ne planiramo dodatne servise. (bio bih zahvalan ako neko prosto srpski moze da nabroji sta je to sto mozemo sa serverom, a ne mozemo sa obicnim win-om, a mogla bi da bude dobra stvar...)

RAM: Na win8 je bilo dovoljno 4gb RAM-a da sve radi savrseno. Racunam 8GB treba (za buducnost mozda ne bi bilo zgoreg staviti 16GB - navedeni moduli u prvoj poruci imaju 10 godina garancije)

HDD: diskove bih birao prema izdrzljivosti (za toshibu bas mislim da si ti pisao da nema reklamacija -serija ACA100/200) - prihvatam sugestiju, RED ili Hitachi (ali koji)

SSD: za podizanje sistema (250GB mislim da je dosta)

Napajanje: Racunam da vremenom slabi, pa da nikad ne oslabi dovoljno :) - svakako da ne mora da bude 750W - do njega dodjoh tako sto je ono od 600W 10k dinara, pa rekoh za malo vise - jos bolje. Ali u pravu ste, ne mora da trosi komp maltene kilovat a da ne radi skoro nista. Smanjicu apetite na 500-600w, ali neko kvalitetno. (kuci imam Seasonic 620GM, pa mozda ne bi bilo lose resenje SEASONIC SS-520GM2)

UPS: Za APC sam cuo odavno, pa se bas zacudih da ga niko pre nije spomenuo. Ako je napajanje 520W, da li je recimo ovaj model ok: https://tinyurl.com/yaltsa6b

Kuciste: ovako nesto mi je zapalo za oko: https://tinyurl.com/y8dl88qv
(moze da stane krs diskova, pa cak i backup DVD-jevi da se smeste i cuvaju :) )

@operater
kako ce konfiguracija mnogo da trosi, ako komp nema grafiku, procesor je 65w,...

@ VMARC
Vidis ova poenta oko win10 je jako dobra. U mrezi ima i WinXP kompova i Win7 racunara. Bice i androidjani (tableti). Koja je razlika u ceni izmedju servera i Win10 Pro?

Unapred hvala.

Pozdrav.

-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: U firmi hocemo da centralizujemo podatke... 08.07.2018. 09:51 #647603

status: user
broj poruka: 18940
NAS je ogranicen, on je samo za podatke, nema tu mogucnost da koristi programe.
Sve je ok sto se tice konfiguracije, naravno pre RED nego Toshiba, ali nije mi jasno zasto je planiran ovakav raid, raid1 sa 2x2TB diskovima? Ja bih za taj server napravio recimo raid5 konfiguraciju sa sa bar jednim spare diskom.


:: pa je neka ideja da napravimo server sa podacima, odakle bi svi povlacili sta im treba. Softver, koji ce se koristiti, prave domaci programeri i nece biti preterano zahtevan ni po CPU ni po memoriju, a tek ne po grafiku
::
:: Nisam siguran sta moze NAS i da li moze da odradi sve kao komp. Programeri nam trazise racunar-server
::
:: Pozdrav
::
::
:: Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spiritualit
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strela75 Re: Re: U firmi hocemo da centralizujemo podatke... 08.07.2018. 10:17 #647604

status: user
broj poruka: 1588
Toshibu uzeh kao pozitivan primer malog broja reklamacija iz ovdasnjih poruka od ranije. Totalno mi je nebitno, koji disk uzimamo, samo da je pouzdan. Red mi je pao na pamet, jer sam ovde citao da je serverski disk. Svaku sugestiju prihvatam, sve opcije su otvorene.

RAID 1 mi je pao na pamet, da imamo `backup` kopiju diska, ako ovaj rikne. To sam vec imao pre desetak godina u jednoj firmi i pokazalo se dobro.

Pozdrav.

-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality

:: NAS je ogranicen, on je samo za podatke, nema tu mogucnost da koristi programe.
:: Sve je ok sto se tice konfiguracije, naravno pre RED nego Toshiba, ali nije mi jasno zasto je planiran ovakav raid, raid1 sa 2x2TB diskovima? Ja bih za taj server napravio recimo raid5 konfiguraciju sa sa bar jednim spare diskom
::
::
:: :: pa je neka ideja da napravimo server sa podacima, odakle bi svi povlacili sta im treba. Softver, koji ce se koristiti, prave domaci programeri i nece biti preterano zahtevan ni po CPU ni po memoriju, a tek ne po grafiku
:: ::
:: :: Nisam siguran sta moze NAS i da li moze da odradi sve kao komp. Programeri nam trazise racunar-server
:: ::
:: :: Pozdrav
:: ::
:: ::
:: :: Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spiritualit
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Ovo pitanje postaje kompleksnije 08.07.2018. 11:19 #647605

status: user
broj poruka: 4228
MS SQL Server je malo zahtevniji `programčić`.

Bilo kakav bekap je bolji od bekapa koji ne postoji. Ovde to zavisi i od operativnog sistema koje će biti instaliran. Dobro je što u startu razmišljaš o tome. Bekap, ups - stvari o kojima se ne pregovara kada je server u pitanju.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 08.07.2018. 11:52 #647607

status: user
broj poruka: 4225
Jesam druže pisao, ali nisam za servere. Red je opcija za servere ili Hitachi.
Kad sam mislio Hitachi, mislio sam na ove diskove za server.
https://www.hgst.com/products/hard-drives/ultrastar-7k2
RAM ostavi slobodno 2x8 GB , jer zahtjevi se enormno povećavaju i za aplikacije kojima je pod win 10 na samom početku trebalo 800 do 3 GB memorije, sada treba od 1.7 do 5 GB, samo su aplikacije nadograđene.
Za servere idu obično 2x 250 GB SSD da ako jedan zataji, drugi nastavlja. I prednost windows servera je u tome što možeš da uradiš hotplug in skoro svakog djela, osim procesora.
Što se tiče napajanja, ova lista je najpribližnija mojim iskustvima sa napajanjima.
https://www.ranker.com/list/the-best-power-supply-manufacturers/computer-hardware?ref=also_ranked&pos=3&a=0&l=965580<ype=n&g=2
Taj model je sasvim dovoljan, ali ima i jeftinijih varijanti.
Stepen iskoristivosti je najbitniji, a i dužina garancije koja je ovdje kod nas riješiva u kratkom vremenskom periodu.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: U firmi hocemo da centralizujemo podatke... 08.07.2018. 12:13 #647608

status: user
broj poruka: 18940
Seagate takodje pravi odlicne diskove za servere, cak mislim da je Seagate mnogo uspesniji na serverskom polju, nego za desktop.
Raid 1 je ok, ali znaj da to nije backup, vec `availability`, u slucaju crkavanja jednog diska, ostane ti drugi, ali ajde ako smes, uradi `rebuild` te raid1 konfiguracije, sa sigurnoscu da neces izgubiti podatke.. Onda se uplasis, potrosis ceo dan da bekapujes taj preostali disk od 2TB sa podacima (ako imas rezervni disk), zatim uradis rebuild.. Ne radi se to tako.

Bilo bi koliko-toliko ok kada bi uzeo 3 diska i napravio raid5, tako bi imao 2 diska za podatke, jedan da bude spare, sto znaci da ako crkne 1 disk, neces morati ni da ugasis server, samo zamenis taj jedan los disk i sam se inicijalizuje ponovo. Ne gubis vreme u kopiranju podataka, zivce, cupanje kose.. Mislim, ima naravno mnogo bolje resenje, ali shodno mogucnostima.

Evo malo o raid-u: https://www.thegeekstuff.com/2010/08/raid-levels-tutorial

Backup - kopiranje svih najbitnijih podataka na drugo mesto, koje nije server, vec storage, nema veze sa raid-om. Mozes jednostavno da kopiras, a postoje razna resenja za backup, uz kompresiju.


:: Toshibu uzeh kao pozitivan primer malog broja reklamacija iz ovdasnjih poruka od ranije. Totalno mi je nebitno, koji disk uzimamo, samo da je pouzdan. Red mi je pao na pamet, jer sam ovde citao da je serverski disk. Svaku sugestiju prihvatam, sve opcije su otvorene.
::
:: RAID 1 mi je pao na pamet, da imamo `backup` kopiju diska, ako ovaj rikne. To sam vec imao pre desetak godina u jednoj firmi i pokazalo se dobro.
::
:: Pozdrav
::
::
:: Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spiritualit
::
:: :: NAS je ogranicen, on je samo za podatke, nema tu mogucnost da koristi programe.
:: :: Sve je ok sto se tice konfiguracije, naravno pre RED nego Toshiba, ali nije mi jasno zasto je planiran ovakav raid, raid1 sa 2x2TB diskovima? Ja bih za taj server napravio recimo raid5 konfiguraciju sa sa bar jednim spare diskom
:: ::
:: ::
:: :: :: pa je neka ideja da napravimo server sa podacima, odakle bi svi povlacili sta im treba. Softver, koji ce se koristiti, prave domaci programeri i nece biti preterano zahtevan ni po CPU ni po memoriju, a tek ne po grafiku
:: :: ::
:: :: :: Nisam siguran sta moze NAS i da li moze da odradi sve kao komp. Programeri nam trazise racunar-server
:: :: ::
:: :: :: Pozdrav
:: :: ::
:: :: ::
:: :: :: Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spiritualit
:: :: ::
:: :: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 08.07.2018. 12:18 #647609

status: user
broj poruka: 3346
Posto su lepo razjasnio da je u pitanjubaza podataka, onda moze kuciste.
Napajanje ti definitivno ne treba jace, ali zato kvalitetnije. Dao sam ti primer.
Cyberpower UPS sam stavio zbog pure sinewave. Mozes i APC, on se dobro slaze sa vecinom napajanja iako ima approximate sine wave (u sustini je to stepenast, ali blizu sinusnog). I slaze se jedino sa kvalitetnijim napajanjima. Npr. imao sam Thermaltake napajanje, kvalitetno, ali se tu javljalo pistanje. Sa Seasonic nemam taj problem. I to je u sustini zbog Active PFC. I zbog toga je preporuceno da ae stavljaju sinewave UPSevi.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Posto imas XP masine onda MORAS ici na Win2012 SERVER 08.07.2018. 13:15 #647611

status: user
broj poruka: 9381
Jer ne mozes na taj HW instalirati Win 7 koji bi ti odradjivao posao savrseno.
Slicne masine sam pravio kao servere za Winks, koji funkcionise po istom principu, program stoji na serveru a klijenti ga povlace kroz mrezu preko mapiranog drajva. Win X vidi sve masine, i normalno pristupa njihovim serovanim folderima dok ni jedna XP masina nije mogla da pristupi serovanim i mapiranim drajvovima na serveru. Jedino resenje je WIN 2012 Server, ne treba se konfigurisati domen vec samo je dovoljan simple file sharing i sve radi besprekorno.
Razlika u ceni WinX Pro i Servera je astronomska.
Za Win 2012 Server ti nikada nece trebati vise od 4GB RAMa, cak ti je i taj i3 overkill, ako ce raditi samo to, tako da ti to moze kompenzovati razliku u ceni izmedju X i Servera.

HVALA VLADARKO!

MBP Retina 13` Late 2012
macOS High Sierra

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
carandra jedino pravo kuciste 08.07.2018. 15:13 #647617

status: user
broj poruka: 160
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Prazna-kucista/ATX-Tower-Chieftec-63300547-oglas.htm?filter_id=

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646092.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs