Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Konfiguracije
Konfiguracije
Novi komp za AutoCad
STRANA 1 OD 1
ladnoimam Novi komp za AutoCad 15.09.2018. 15:11 T66195

status: user
broj poruka: 36
Molio bih vas za misljenje oko sklapanja kompa za Acad (2d samo) za nekih 400-450 E za kucite. Ja sam gledao u nasoj radnji, a vi ako imate neke sugestije ili dobavljace van granica nase zemlje slobodno komentarisite. Moze i intel i amd... evo nekoliko linkova koje sam ja pokupio:

https://bit.ly/2xcxi6j
Kuciste MS Industrial PHOENIX 2 500W

https://bit.ly/2MzEU7U
Memorija DIMM DDR4 2x4GB 2666MHz Kingston Fury Black CL15, HX426C15FBK2/8

https://bit.ly/2D140x0
Asus LGA1151 Prime B250M-A DDR4/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.1

https://bit.ly/2MGrhoo
Intel LGA1151 i3-8100, 3.6GHz BOX

https://bit.ly/2pb2IWw
SSD SATA3 256GB Transcend SSD230S 560/520MB/s
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alexb Ladno imam ideju :) 15.09.2018. 17:01 #649555

status: user
broj poruka: 242
Potrazi na kp komponente.
Za ~450e moze solidan komp da se sastavi

1. procesor INTEL Core i5-8400 2.80GHz 1151 300 BOX 145e
2. ploca Gigabyte B360M DS3H 70e
3. memorija G.SKILL 16GB Aegis DDR4 3000MHz CL16 KIT 145
4. ssd SAMSUNG 250GB 970 EVO M.2 PCIe M.2 85e
5. kuciste i napajanje (kombo) po slobodnom izboru za par desetina evra.

Kad skupis jos neki evric kupi neko kvalitetnije napajanje, pa grafiku.

Ako gore predlozeno prelazi budzet, uzmi za pocetak 8Gb rama (~85e)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nenika2009 Za komponente tu i tamo 15.09.2018. 20:32 #649558

status: user
broj poruka: 1083
Ali obavezno staviti dva SSD u Raid, Dobijas duplu brzinu.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst 15.09.2018. 22:08 #649561

status: user
broj poruka: 2909

Ovo sam sklapao pre par nedelja baš za AutoCAD 2D i mogu ti reći da lepo radi, doduše prevazilazi tvoj budžet za nekih 150 jura.

CPU: AMD Ryzen 3 2400G.........................................105 €

FAN: LC Power Cosmo Cool LC-CC-120........................25 €

MB: Asus PRIME B350M-E..........................................90 €

RAM: 2x4GB Kingston HyperX Predator 3000MHz.........125 €

SSD: Samsung 860 EVO 250GB....................................85 €

HDD: Western Digital Purple 2TB..................................70 €

PSU: Chieftc Element ELP-600S ....................................55 €

Kućište: Fractal Design Focus G.....................................45 €

Možeš da prištediš još nekih 50-70 evra ako izabereš neko jeftinije kućište, uzmeš SSD od 120GB (ali ne izbacuj SSD jer ni na jednoj konfiguraciji nisam video toliku razliku u radu sa i bez SSDa kao na Rejzenu, totalno su neoptimizovani za HDD kao primarni disk), neko LC napajanje od 500W i zadrži stok kuler.
A za 450 evra jedino možeš nešto polovno da tražiš, tipa i5 Hasvel... Što će ti svakako završiti posao.


Edit:
Ovo su cene kod naših lešinara pošto je sklapano za firmu... Ako uzimaš od mađara možda se čak i uklopiš u tih 450.


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 15.09.2018. 22:55 #649563

status: user
broj poruka: 1372
2d Autocad ti završava i matori Athlon X3/X4 i 4 gb rama bez ikakvih problema, tako da nema šta da brineš.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
LVirt re 15.09.2018. 23:02 #649564

status: user
broj poruka: 289
Brate, to radi na Pentiumu 4.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
eliot Pogledaj 15.09.2018. 23:39 #649565

status: user
broj poruka: 161
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Novi-kompjuteri/Viceroy-INTEL-Core-i5-8600K-3-6GHz-Intel-HD-8GB-320GB-65818575-oglas.htm?filter_id=19381
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 16.09.2018. 09:29 #649572

status: user
broj poruka: 4228
+1 za Eliotov prijedlog.
Jeftinije, a bolje nema za te pare.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
caranovic Prosle nedelje 16.09.2018. 09:34 #649573

status: user
broj poruka: 434
... sam za potrebe jedne firme kupio racunar na kome trenutno radi ACAD 2017 2d jelte, racunar je kostao oko 16010 din tako nesto...Pa ti sad vidi...Sve radi kako treba ima DDr4 memare valjda bese 4gig ali u svakom slucaju, sljaka to samo tako ...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 16.09.2018. 09:38 #649574

status: user
broj poruka: 4228
A ovo je malo veći kompromis.
https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Novi-kompjuteri/DzABE-EXTRA-INTEL-Core-i7-8700-6-12core-500Gb-UHD-630-RX-570-66252230-oglas.htm
Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
LVirt Re: Prosle nedelje 16.09.2018. 10:28 #649578

status: user
broj poruka: 289
Ma mislim care... Verzija 2010 bukvalno radi i na P4. A 20 godina se nista bitno nije menjalo u AC 2D. A ovi sto predlazu skupe igracke i kupovinu gotovih konfiguracija sa domacom `garancijom`... treba da vas je sramota.


:: ... sam za potrebe jedne firme kupio racunar na kome trenutno radi ACAD 2017 2d jelte, racunar je kostao oko 16010 din tako nesto...Pa ti sad vidi...Sve radi kako treba ima DDr4 memare valjda bese 4gig ali u svakom slucaju, sljaka to samo tako ..
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst Re: 16.09.2018. 10:46 #649581

status: user
broj poruka: 2909

:: 2d Autocad ti završava i matori Athlon X3/X4 i 4 gb rama bez ikakvih problema, tako da nema šta da brineš
::

Probaj da otvoriš crtež sa katasterskim podlogama na računaru sa 4GB memorije...To je takođe 2D crtanje.

System requirements for AutoCAD 2019:
https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/learn-explore/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/System-requirements-for-AutoCAD-2019-including-Specialized-Toolsets.html


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
LVirt re 16.09.2018. 10:48 #649582

status: user
broj poruka: 289
A zasto da koristi 2019? Da bi dao pet puta vise?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli @DaSickSyst 16.09.2018. 12:22 #649589

status: user
broj poruka: 1372
Otvaram na poslu tako nešto i na gorem kompu u 12/13 verziji, a upravo otvaram bez ikakvih problema crtez na X3 Athlonu u 2013 verziji koji ima ~100k objekata (~50k linija, ~8k polilinija, srafure, kote, tekst...).
Može on da potroši i 1000e, samo ne vidim poentu.


:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst Re: @DaSickSyst 16.09.2018. 18:43 #649606

status: user
broj poruka: 2909

:: Otvaram na poslu tako nešto i na gorem kompu u 12/13 verziji, a upravo otvaram bez ikakvih problema crtez na X3 Athlonu u 2013 verziji koji ima ~100k objekata (~50k linija, ~8k polilinija, srafure, kote, tekst...)
:: Može on da potroši i 1000e, samo ne vidim poentu


Kakav je to crtež koji ima više objekata od linija? Kakvih objekata? Blokova, proksija, čega?
Podloge se ne mere u polilinijama/linijama zato što su uglavnom tiff ili png, nekad čak i dwf ili pdf formati i nikako se ne može povlačiti paralela između tih formata sa linijama i polilinijama.

U mom slučaju od klijenata uglavnom dobijam pdf fajlove na reviziju koji sadrže dwg fajl plotovan kao pdf i koje uvozim direktno u CAD i odatle nastavljam posao, pošto novije verzije CADa veoma lepo prepoznaju lejere iz takvih fajlova. Čak sam izvlačio i fajlove koji direktno mogu da nastave da rade kao ekstrnl referens fajlovi sa idealno prepoznatim pozicijama na glavnom fajlu direktno iz pdf-a... AutoCAD 2018 i 2019 mnogo lepše rade sa pdf-ovima nego prethodne verzije, a sam prikaz u 2018 verziji je mnogo `mekši` i vizuelno prijatnji nego u prethodnim verzijama zbog novog endžina.
Možeš da otvoriš crtež sa pdf, tiff ili drugim podlogama sa 4GB memorije, ali je mučenje raditi na takvom crežu u odnosu na 8GB. Kada treba sračunati baunderi na crtežu sa puno verteksa ili sa krivim/eliptičnim granicama je i sa 8GB mučenje. Rad sa lejautima koji je opet svakodnevnica za svakoga ko je savladao CAD je neuporedivo prijatniji sa 8GB memorije nego li sa 4. Naročito kod štampe velikih formata na ploterima gde treba držati uključene debljine linija pri privjuu.
Ko nije probao i jedno i drugo ne može da zna i razumem da mu je 4GB najbolje. Primere gde sam iskusio prednost novijih procesora i količine memorije u CAD i BIM programima mogu da navodim do sutra ali ne vidim svrhu.

U AutoCADu radim od verzije R12 koji se pokretao iz DOSa. I mislim da nisam preskočio ni jednu verziju od tada, jer mi je usko vezano za struku i pored toga što pratim šta je u svakoj verziji novo pratim i bagove koje imaju.
Najbolja verzija AutoCAD ikada je (po meni) R14, 50MB je instalacija, traži 4MB RAMa, procesor na 133MHz ima podršku za Ketiv 2D i 3D blokove... Milina... Ako ti ne smeta što u to vreme nisu postojali miševi sa skrolom i nije ti problem kad penuješ ili zumiraš crtež da klikćeš svaki put na ikonicu onda ga preporučujem.

Izmenjao sam mnoštvo mašina i uglavnom sklapam ljudima računare za CAD i MAX. I da, za budžet varijantu najisplatljiviji je trenutno AMD Rejzen 2000G serije jer ima sasvim solidnu integrisanu grafiku, odličnu procesnu moć, ali ne treba ga ostavljati bez SSDa. Svi procesori koji imaju podršku za AVX2 instrukcije će raditi neuporedivo bolje sa vektorskim programima od onih koji je nemaju, a to su Hasvel jezgro ili noviji Inteli ili AMD Rejzen.

Molim te da me ne razumeš pogrešno, ja sam za to da se treba učiti da radiš na lošem da bi znao da ceniš dobro, ali ako čovek već zna da radi onda nema smisla sputavati ga u tome. 500 evra za CAD komp je fenomenalna cena i te performanse su pre izlaska rejzena koštale skoro duplo više. A to nije ulaganje u gejmerki komp gde ti je novac u startu bačen, već je ulaganje u računar kojim ćeš raditi neki posao i taj novac će ti se višestruko vratiti.


::A zasto da koristi 2019? Da bi dao pet puta vise
Pet puta više čega?
Šta te konkretno interesuje kod verzije 2019?


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
LVirt re 16.09.2018. 20:10 #649611

status: user
broj poruka: 289
Ne zanima me nista konkretno, nego mislim zasto bi morao da koristi najnoviju verziju kad moze stariju koja je manje zahtevna i trazi jeftiniji komp. Jer kad razmislis, tom logikom mu ni skuplji verovatno nece biti dovoljan vec za sledecu, jer vole da narokaju zahtevnost, a ne donesu nista vredno ulaganja.

Doduse, nije napisao sta bi radio, te nagadjamo ko sirocici. Nek da i 1000e, sto rece covek, meni ni iz dzepa ni u dzep.

Ionako ladno ima :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi Memorija i SSD 17.09.2018. 10:17 #649621

status: user
broj poruka: 844
Kao neko ko zivi malte ne od Autocada i koristi ga svakodnevno, moja preprouka je fokus samo na SSD i memoriju, optimalno 16gb.

Ima biroa, neces verovati izbacuju crteze 20-50mb.
Ja sam neko ko voli da otvori 20-30 tabova u CADu+jos toliko PDFova neki word i excel. Za to treba 16giga rama

Ovo ostalo ce sve dobro da radi

https://www.youtube.com/watch?v=m6kFCNsnQpQ

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
eliot Au bre 18.09.2018. 01:38 #649625

status: user
broj poruka: 161
sta odmah hejtujete, covek pitao za komp do 450e, ja samo poslao nesto korektno, sa ok procesorom, najnovije generacije koje posle moze nadograditi po potrebi (da li memorija, da li grafika). On naveo komponente, samo sam u najboljoj nameri nasao bolju varijantu. Ne razumem zasto bi me bilo sramota


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
LVirt @eliot 18.09.2018. 10:38 #649627

status: user
broj poruka: 289
Druze, ako nekome zelis dobro, nikad mu nemoj predlagati gotove konfiguracije. Posebno ne one sa sumnjivim garancijama preko oglasa tipa KP. Dalje, nervira me sta pisu u ovoj temi, covek predlaze Samsung ssd od 85 evra koji je vise od 30e skuplji od Transcenda iz postavljacevog linka. Zasto da baci tolike pare? Ne moze da uzme nesto korisno za razliku? A onda kaze, ako nemas dovoljno para, kreni sa 8 GB. Ko da je vazniji brend ssd-a nego kolicina RAM-a. Naravno, i sam postavljac benavi, koji ce mu Kingston Fury, za te pare moze da uzme maltene duplo rama. Hoces da radis ili da se hvalis izgledom modula? I ovaj kolega sto predlaze HyperX Predator. Ccc...

Necu vise da postujem u ovoj temi, kojoj je sam postavljac okrenuo ledja. To je nepristojno. Bah.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst Re: @eliot 18.09.2018. 14:09 #649635

status: user
broj poruka: 2909

:: Druze, ako nekome zelis dobro, nikad mu nemoj predlagati gotove konfiguracije. Posebno ne one sa sumnjivim garancijama preko oglasa tipa KP. Dalje, nervira me sta pisu u ovoj temi, covek predlaze Samsung ssd od 85 evra koji je vise od 30e skuplji od Transcenda iz postavljacevog linka. Zasto da baci tolike pare? Ne moze da uzme nesto korisno za razliku? A onda kaze, ako nemas dovoljno para, kreni sa 8 GB. Ko da je vazniji brend ssd-a nego kolicina RAM-a. Naravno, i sam postavljac benavi, koji ce mu Kingston Fury, za te pare moze da uzme maltene duplo rama. Hoces da radis ili da se hvalis izgledom modula? I ovaj kolega sto predlaze HyperX Predator. Ccc..
::


Probaj procesor koji sam predložio sa memorijom koju sam predložio, a onda probaj sa sporijom i biće ti jasno zašto sam predložio najjeftiniji 2x4GB kit na 3000MHz i zašto uvek predlažem brz dual čenl ram za Rejzen, naročito za drugu generaciju sa integrisanom grafikom.

A EVO 250GB koji sam `predložio` je tu samo zato što sam kopi/pejstovao čoveku konfiguraciju koju sam prethodno sklapao za 2D crtanje u AutoCADu što opet vrlo jasno piše u samom postu.
Ako ponovo pročitaš moj post videćeš da sam napisao da može da uzme i SSD od 120GB i nisam naglasio koji već sam naglasio da ne isključuje SSD iz kombinacije. Ko se potrudio da pročita pažljivo do kraja sve mu je jasno, ko čita selektivno i pritom komentariše nedočitano samo pravi pomentnju na temi ljudima koje ovo interesuje.

Nisam prodavac i uvek gledam da onaj ko plaća dobije najviše za uloženi novac za traženu namenu računara.

A što se tiče gotovih konfiguracija sa kung fu napajanjima tu se slažem sa tobom da ih ne treba uzimati i da se ja pitam na takve konfiguracije ne bih davao garanciju ni dan.


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
LVirt re 18.09.2018. 15:22 #649636

status: user
broj poruka: 289
Nisam ja ni komentarisao bilo sta sto si TI napisao u vezi ssd-a. Naravno da ne treba izostaviti ssd. Tek na kraju sam te pomenuo u vezi memorije. Uopste ne sumnjam da je brzo. Ali dal njemu treba ta brzina, sta bi radio, ko to zna... A s druge strane da doda jos 125e, maltene moze da sklopi ceo komp s nekom ddr3 memorijom i da mu nikad ne zafali brzina. Zavisi sta i koliko radi... ne tangiraj se, samo malo analiziram.

Nego, znas sta. Meni taj Rejzen malo sumnjiv, kad moras toliko da cinculiras, ta i ta memorija, neoptimizovan za ovo i ono... Ljudi, napravite procesor koji ne bira gace i carape.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
DaSickSyst Re: re 19.09.2018. 09:04 #649645

status: user
broj poruka: 2909

::
:: Nego, znas sta. Meni taj Rejzen malo sumnjiv, kad moras toliko da cinculiras, ta i ta memorija, neoptimizovan za ovo i ono... Ljudi, napravite procesor koji ne bira gace i carape.
::

Pa... Ima tu istine. Rejzen stvarno lepo radi ako se lepo ukombinuju komponente, ali ako hoćeš da se razočaraš u prvu generaciju preskoči SSD i stavi samo klasičan HDD, ako hoćeš da se razočaraš u performanse toliko hvaljene integrisane Vega grafike na drugoj generaciji izbegni dual čenl kit i stavi jedan RAM modul... Neuporediva razlika.


DaSickSystem

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646143.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs