Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Samsung 970 EVO NVMeM2 na matičnu ASUS iz 2012
STRANA 1 OD 1
arh11221 Samsung 970 EVO NVMeM2 na matičnu ASUS iz 2012 25.11.2018. 19:28 T66370

status: user
broj poruka: 28

Koristim matičnu ploču MAXIMUS IV GENE-Z/GEN3
koja ima jedan slot PCIEX16 32bit.

Verujem da će odgovori biti negativni ali bih ipak postavio sledeće/a pitanje/a:

1. Da li će navedeni SSD moći da radi prikljucen preko adaptera na PCIe slot sa njegovim
max. brzinama pisanja i čitanja podataka.
2. Da li će matična pliča/BIOS omogućiti direktno ili preko nekog softverskog
podešavanja podizanje WIN 10 sistema sa SSD 970 EVO.

Hvala unapred.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Moci ce da radi po punim brzinama 25.11.2018. 22:32 #651255

status: user
broj poruka: 9383
Ali nece moci da podize sistem preko adaptera.
Koliko sam cuo, nisam probao, boot moze samo sa Intel procesorima 7. generacije.
Neko je ovde na berzi postavio temu kako moze da se nabudzi da podize sistem, procesljaj forum, mozda nadjes odgovor.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Mojave

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Samsung 970 EVO NVMeM2 na matičnu ASUS iz 2012 26.11.2018. 09:03 #651263

status: user
broj poruka: 1327
Ne isplati se to uopšte. cena, adapter + 970 = duplo veći SATA SSD za iste praktične performanse.


::
:: Koristim matičnu ploču MAXIMUS IV GENE-Z/GEN
:: koja ima jedan slot PCIEX16 32bit
::
:: Verujem da će odgovori biti negativni ali bih ipak postavio sledeće/a pitanje/a
::
:: 1. Da li će navedeni SSD moći da radi prikljucen preko adaptera na PCIe slot sa njegovim
:: max. brzinama pisanja i čitanja podataka
:: 2. Da li će matična pliča/BIOS omogućiti direktno ili preko nekog softverskog
:: podešavanja podizanje WIN 10 sistema sa SSD 970 EVO
::
:: Hvala unapred
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 26.11.2018. 12:03 #651266

status: user
broj poruka: 4225
Ako ti nije bitno, uzmi samo samsung 860 evo 500 GB.
Jeste sporiji od 970-ke, ali veći skoro duplo kapacitet.

Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arh11221 Samsung 970 EVO NVMeM2 26.11.2018. 12:33 #651269

status: user
broj poruka: 28

Mene prevashodno interesuje boot WIn 10 sa ovog SSD a kupio bih SSD od 500 GB jer su deklarisane brzine višestruko više od svakog SATA SSD.

Da DDR4 memorija nije ovako skupa i da ploča i sve ostalo ne radi ovako pouzdano ja bih promenio celu konfiguraciju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
slashdance Evo je tema 26.11.2018. 12:44 #651270

status: user
broj poruka: 429
https://www.pcberza.rs/forum/topic.php?pg=1&topid=65354&forid=11&katid=2

Pogledaj, bez BIOS MOD-a nista, prvo pitanje da li je sve to vredno truda i rizika.


MSI Z87-G43 GAMING / i7 4790k @4.5GHz / 16GB HyperX Savage 2400MHz / ZOTAC GTX 1080 AMP / 860 EVO 250GB WD Blue 500 & 1TB / TX750M (2017) / V3 BLACK / FC360

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arh11221 Hvala slashdance 26.11.2018. 12:59 #651271

status: user
broj poruka: 28

Hvala za link . Nisam ja sposoban da uradim sve to.
Odlažem kupovinu do pojeftinjenja DDR4 memorije, odnosno do situacije kada 2x8Gb nece koštati kao cela nova matična.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arh11221 Ponovo slicno pitanje 26.11.2018. 14:32 #651273

status: user
broj poruka: 28

srdoch Re: Meni nije jasno cemu sve ovo cimanje... 27.10.2017. 15:54 #640406


status: user
broj poruka: 1090 :: Ono sto je meni odmah upalo u oci je to da ploca ima mSATA slot u koji se da ubaciti mSATA SSD i vozi misko... nisu preterano skupi a ima i pristojno brzih mSATA diskova.
:

Što se tiče mSATA konektora u mom slučaju ima veoma malu upotrebnu vrednost. Prvi razlog je što je to u principu SATA bez kablova i brzine su mu ograničene na 600MB/s tako da nema nikakve razlike u odnosu na obične SATA SSD-ove. Eventualno može nekom da uštedi jedan SATA power konektor na napajanju plus data kabl ali to meni ne igra nikakvu ulogu. Pored toga, priključivanjem mSATA uređaja jedan SATA port na ploči postaje neupotrebljiv tako da ni tu nema neke prednosti. Dodatni problem je što je mSATA standard gotovo prevaziđen i retko gde je u upotrebi tako da takav uređaj naknadno (ukoliko se ukaže potreba) ne bih mogao nigde da prebacim dok običan SATA mogu bilo gde. Zato sam i napisao da sam planirao običan SATA SSD ukoliko ovo sa NVMe ne uspe.


:: Dalje mi nije bas najjasnije zasto i pored M.2 PCIe adaptera treba toliko peripetije.
:

Izgleda da nisi dobro pročitao sve pošto sam objasnio zašto se uređaji priključeni preko adaptera ne vide u BIOS-u. Zato je napisan deo oko instalacije Windows-a. Svejedno dobro je što si pitao ovo jer sam se setio jednog detalja koji nisam nigde pomenuo. Radi se o tome da M.2 PCIe adapter nema na sebi nikakvu aktivnu elektroniku niti kontroler. On samo služi kao fizička veza između M.2 slota i PCIe magistrale. Upravo iz tog razloga dozvoljava takve brzine ali isto tako BIOS ne može da ga vidi kao klasičan Boot uređaj i tu na scenu stupa UEFI. Uređaji koji poseduju sopstveni OpROM se vide u BIOS-u najnormalnije i za njih nije potrebno da budu UEFI boot. OpROM je kontroler koji se nalazi na samom SSD-u i služi da ga BIOS vidi kao Boot uređaj. Nažalost većina NVMe SSD-ova nema OpROM tako da je UEFI procedura neophodna. Ovaj deo sam samostalno provalio na osnovu znanja i iskustava koje sam stekao prilikom istraživanja i tokom celog postupka tako da sam smatrao da je važno dokumentovati ga i podeliti jer je veoma bitan.

Ipak sam malo ozbiljnije procitao sve na linku koji sam dobio i u kopiranom tekstu u drugom pasusu korisnik koji je opisao postupak SRDOCH navodi da ` Uredjaji koji poseduju soptveni OpROM se vide u BIOS-u najnormalnije i za njih nije potrebno da budu UEFI boot`

To znači da ako Samsung 970 EVO NVMeM2 500Gb ima u svom kontroleru taj OpROM ( nisam uspeo da u SAMSUNG specifikacijama to pronadjem) onda je dovoljno preko adaptera prikljuciti SSD na PCIE i dalje krenuti sa boot WIN 10 po redovnoj proceduri.??????
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Daum ... 26.11.2018. 21:18 #651283

status: user
broj poruka: 12785
Deklarisane brzine ti ne znače mnogo u realnom radu windowsa i bootovanja, prave brzine ćeš da radiš samo ako koristiš taj SSD kao scratch disk za Photoshop ili za video editing.

U svakom slučaju, cimaćeš se jako puno da ti to uopšte i proradi, bezbolnije je da uzmeš regularan SSD.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 27.11.2018. 13:13 #651295

status: user
broj poruka: 3346
Kao sto ti je predlozeno, rokni Samsung SATA SSD 250 EVO i ne treba ti ista vise.....naravno i HDD za skladistenje koji vec imas.

Imam 850 Pro od 250. Windows 7 dize od pojavljivanja logoa do kraja za jedno 10 sekundi (da ne racunam inicijalizaciiju kompa).
Photoshop za 2 sekunde, Premiere za 3, SoundForge za 3, FL Studio za 1 i kusur sekundi...itd.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Nemas potrebe za tim sem ako ti ploca ne podrzava native Nvme 27.11.2018. 19:44 #651309

status: user
broj poruka: 7695
dobar SSD sata ti zavrsava posao .


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Ne vredi ti objasnjavati... 27.11.2018. 20:45 #651315

status: user
broj poruka: 7761
Mi smo na poslu ubacili sata SSD 500GB u masine i pokretanje bilo kog AutoDESK programa se nije ni malo promenilo razlika je mozda sekund ili dva zato sto ima tonu sitnih modula koje sistem mora da sazvace adresira i to trajeeeee...

Zanimljivost je da svako sledece pokretanje ranije pokrenutog i zatim zatvorenog programa je potpuno isto bez obzira da li su siste i program instalirani na SSD-u ili klasicnom HDD-u...

Sustina je sto @arh11221 zeli da se sistem digne za 2 sekunde... pri cemu nisam siguran da li je shvatio da vecina operacija koje obavlja na racunaru nece biti ubrzana... te da ce maksimalnu brzinu M2 uspeti da vidi u nekom editovanju videa i slicno tome bas kao sto je Daum opisao...

Sem brzeg startovanja programa sve ostalo nema veze sa brzinom diska nego sa celom konfiguracijom i to je to... igre nece biti brze, programi koji intezivno koriste HDD nece raditi brze, itd...

Ali ako covek zeli da proba zasto da ne, takodje bi bilo bi lepo da novosteceno iskustvao (nakon prbe) podeli sa ostalima...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arh11221 Re:MaliAbner 28.11.2018. 14:29 #651351

status: user
broj poruka: 28
Shvatio sam da u svakodnevnoj upotrebi programa neću imati vidnog ubrzanja,
ali sam takođe dobro shvaćen da ja želim samo da max. moguće skratim kompletno trajanje podizanja sistema od uključivanja do pokretanja nekog od programa.

Hvala još jednom.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Simon72 Re: Re:MaliAbner 28.11.2018. 17:57 #651361

status: user
broj poruka: 2800
:: Shvatio sam da u svakodnevnoj upotrebi programa neću imati vidnog ubrzanja
:: ali sam takođe dobro shvaćen da ja želim samo da max. moguće skratim kompletno trajanje podizanja sistema od uključivanja do pokretanja nekog od programa.
::
:: Hvala još jednom


Upravo to neceš videti kupovinom najbržeg ssd-a.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @arh11221 28.11.2018. 18:24 #651363

status: user
broj poruka: 17084
Batali posao, bacas pare.

Cpu: Ryzen 1600x + CM v8 GTS
GPU:GTX 970 Gigabyte G1
Ram:16 Gb
SSD: Crucial 500 gb +HDD 500gb
MBO:Asus b350F
Case:Storm Enforcer
PSU:Corsair 850w
Keyboard: Natec RX22
Mouse: Razer Naga
Screen: ViewSonic 27


:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: Re:MaliAbner 28.11.2018. 23:27 #651367

status: user
broj poruka: 7761
Izvini pogresio sam...
Programi koji intezivno koriste HDD ce itekako biti ubrzani, ono nelinearna montaza, obrada satelitskih snimaka, velike baze podataka, itd...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: Shvatio sam da u svakodnevnoj upotrebi programa neću imati vidnog ubrzanja
:: ali sam takođe dobro shvaćen da ja želim samo da max. moguće skratim kompletno trajanje podizanja sistema od uključivanja do pokretanja nekog od programa.
::
:: Hvala još jednom
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Simon72 ... 29.11.2018. 04:22 #651372

status: user
broj poruka: 2800
Dal ja dobro ne razumem ovu pricu il šta.
Ti želiš da makslimalno ubrzaš podizanje sistema kao i pokretanje programa.
Ako je to ono što želiš to ne možeš postici.Dovoljan ti je bilo koji ssd.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: ... 29.11.2018. 20:49 #651386

status: user
broj poruka: 7761
Nemojte ga odvracati od namere da proba, ako novac nije problem sto da ne proba...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: Dal ja dobro ne razumem ovu pricu il šta
:: Ti želiš da makslimalno ubrzaš podizanje sistema kao i pokretanje programa
:: Ako je to ono što želiš to ne možeš postici.Dovoljan ti je bilo koji ssd
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646096.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs