Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
Al je meni ovo konfuzno majko moja...
STRANA 1 OD 1
stoler Al je meni ovo konfuzno majko moja... 29.01.2019. 12:28 T66602

status: user
broj poruka: 324
Evo ovako. Angažovana je firma da nam razvuče internet po prostorijama i da to radi kako treba. Urađeno je sledeće, koliko sam mogao da ih provalim jer ne dele te informacije, stavaljena su tri ona grandstream gwm (7600 ako se ne varam), poe switch i jedan mikrotik ruter. Jedan mts adsl internet je u pitanji i to je pušteno kroz tu priču. Podeljena su prepostavljam dva ssid-a i tu je jedan mali problem, nama to ne treba a nemamo parametre za pristup!
Imam par pitanja:
1. pošto svugde radi isti ssid (tj 2 ta ssid-a) to znači da su oni u bridge varijatni ili? To je podešeno preko mikrotika ili preko samih grandstream-ova?
2. da li je mikrotik sada zadužen za sve tu i da li je moguće da ako ga resetujem tj da nekako uđem u ta podešavanja kako bih izbrisao jednu mrežu tj isključio taj drugi ssid?
3. imamo još jedan adsl uređaj koji nije trebalo da bude uopšte povezan sa tom mrežom a kada se na tom modemu uključi wifi mreža konecija se prebaci sa 192.168.1.1 na 192.168.2.1 i tako se dele adrese. Da li to znači da je ipak negde neki kabl uboden u taj mikrotik ili sam modem zte to radi?
4. možda i najbitnije pitanje, ako prebacim sve na običan telekom modem bez tog mikrotik rutera pre reseta, mogu da pristupim dikrektno tim grandstream-ovima

Kao što vidite , puno mi delova fali ali možda ipak neko ko je malo iskusniji možda mi predloži šta da uradim....

Hvala unapred i tu sam za podpitanja ako bude trebalo
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Mirne duše 29.01.2019. 18:10 #653438

status: user
broj poruka: 6643
.. bi te izbacio iz firme da sam gazda, kada bi stvarno nešto čačkao.
Šta ste platili, to ste dobili. Delovi koji ti fale, niste platili ili ste platili da ih ti nemaš nego onaj ko je za to zadužen. Ako ste platili a niste dobili, tražite od toga kome ste platili, ali ne po forumima.
Sad, bez imalo zajebancije, pričaš o upadu i neovlašćenom drndanju tuđe i uz to poslovne mreže. To potpada pod krivično, osvesti se malo, iako je glupana i informatički neukih i dalje većina, nisu svi.
Mani se toga.

Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic :-) 29.01.2019. 19:11 #653441

status: user
broj poruka: 609

Sto rece Pisko....da treba dobio bi sve pristupe... Kod mene u firmi samo nekoliko ljudi moze da instalira aplikacije i moraju da zovu nekog od admina da im instalira a kamoli da cacka po mrezi...a oni koji treba da znaju imaju sve parametre :-) Tako da ako si ti taj ,trazi od te firme da ti dostavi celu topologiju mreze i parametre pristupa....ovako ces samo da zeznes nesto

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 29.01.2019. 19:31 #653442

status: user
broj poruka: 1986
gwm je verovatno ispomoc, majkrotik ces lako s*ebati, malo teze vratiti u normalu

ne bih ja tu cackao nista, ako se nekako i ulogujes sa winbox-om, dalje sve imas na yuutube
od backup-a/export-a do elementarnih podesavanja

p.s.
za slucaj da ti je dosadno
http://tinyurl.com/yb2ujfvl
ima toga dosta .)

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re 29.01.2019. 21:10 #653445

status: user
broj poruka: 2155

Ne cackaj nista sam, ako ste platili znaci da imate i neku garanciju na izvedene radove, jednostavno pozoves firmu koja je izvrsila radove i trazis ono sto ti treba. Ako nemas pristup mreznim podesavanjima znaci da je tako ugovorom dogovoreno i da oni odrzavaju mrezu, tako da treba njima da se javis ili neko ima pristup mrezi a da to nisi ti. Opet se vracamo na kontaktiranje firme koja je izvrsila radove.

Bilo kakvo nevlasceno cackanje mreze imace za posledicu pravne probleme ( nepostovanje ugovora = platis ponovno podesavanje mreze i sve ispravke. nevlascen pristup mrezi = povreda radne discipline = moguci otkaz ili odbijanje od plate. tata spalio Djenku pa nema mreze = ponovo platis da ti sve radi kako treba a tebi kazna ili otkaz ).

U slucaju da je ugovoreno da vam daju parametre mreze i pristup a oni to nisu uradili, ili niste platili do kraja pa nece da vam daju dok ne platite sve, ili nisu ispostovali ugovor, onda zapretite sudu i naplati stete koju su napravili pa trazite da isprave greske i daju pristup.

Jos jednom ponavljam ne cackaj nista dok ne konsultujes ugovor, kontaktiras izvodjaca radova, pravnu sluzbu ili pravnika. Ako nesto sam odradis a nije po projektu ili ugovoru gubis bilo kakvu pravnu moc da se zalis ili da ostvaris pravo na garanciju. Naravno sve sto ne valja slikas, napravis mali zapisnik pa posaljes izvodjacu i pravnoj sluzbi.

Glavno pitanje je ko je izvrsio primopredaju radova i proverio da je sve kako treba ???? Taj je odgovoran za sve.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ono pod ``4`` nije najbitnije pitanje. 29.01.2019. 21:27 #653446

status: user
broj poruka: 10984
Najbitnije pitanje je ko si ti, to jest, sta radis (ako jesi zaposlen) u TOJ firmi? Ako si IT administrator, trebalo bi, kako napisa Pisko, da te smene. Ako radis to sto radis, po nevolji, to jest, zvanicno radis nesto drugo a ovo, onako usput, volontersko-amaterski (kao sto ja radim u jednoj firmi), onda bi sve parametre potrebne za pristup trebalo da trazis od ovih sto su ``razvukli Internet po prostorijama``, a pre svega parametre ssid-a. Nema sanse da ``oni ne dele te informacije`` izuzev ako si hteo da kazes ``oni ne dele te informacije sa ljudima koji nisu ni ovlasceni da te informacije imaju``.
Firma u kojoj radim ima sopstveni server. Svi kancelarijski sluzbenici imaju email adrese, i sifra za pristup svojoj adresi poznata je svakom sluzbeniku. Sifra za pristup adresama drugih sluzbenika nije poznata nijednom sluzbeniku (znamo ih samo direktor firme i ja), a sifra za pristup serveru, poznata je samo meni - ne zna je ni direktor firme. Ta informacija se ``ne deli`` jer ni ne treba da bude opste poznata, kapiras? Sifra za konekciju sa Internetom putem wifi-a (jedan SSID) poznati su svima zaposlenima.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stoler lex specijalis! 29.01.2019. 23:55 #653448

status: user
broj poruka: 324
...znači pravno ste me sada potkrepili i baš sam srećan ali iskreno da vam kažem to nije bilo moje pitanje, ne znam da li ste primetili?! Jedan krenuo da piše o tome i svi se raspisali po tom pitanju a moje ostalo netaknuto! Bravo i hvala

- a sada ozbiljno ! Da li stvarno mislite da je takva neka situacija i da bi neko pisao o tome na forumu??? Da ipak ne sačekam odgovor jer ko zna gde bi priča mogla da ode pa ću reći, naravno da ne! Bar ne ja.
Poenta, škola je u pitanju verovali ili ne, nema te firme koja je to radila već par godina, puno dece sada ima net jer su svi živi delili šifru i treba da promenimo istu? A ko će sada to da uradi nego onaj kome najviše to treba sada a to sam na žalost ja!!! Zamislite sada pravne problematike...a? A ako neko može da pomegne a da nije pravno orjentisan i da me `ne bi najurio iz firme` biže mi drago da čujem!

Hvala

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd Re: lex specijalis! 30.01.2019. 00:13 #653449

status: user
broj poruka: 2155

Pa ti lepo prvo definisi pitanje pa onda cekaj odgovor, nigde nisi pomenuo da firma ne postoji i da je u pitanju skola.

prvo ustanovi sta imas od hardvera, pogledaj nalepnice i koji tip mikrotik-a je u pitanju ( https://mikrotik.com/ ), moze da se restartuje pa da mu se pristupi preko fabricke sifre ( obicno je na nalepnici pozadi ako nije potrazicemo na netu ).

Prebacivanje IP adrese znaci da imas DHCP negde verovatno na mikrotik-u posto je on ruter, sam telekomov ruter bi trebalo da je prebacen u bridge mod i da samo propusta saobracaj ( bar bih ja tako podesio al opet je mozda u ruter modu ). Telekomovom ruteru ces naljlakse pristupiti samo da saznamo koji je tip u pitanju.

SSID bi trebalo da budu na grandstream GWN7610 ako je ovaj tip u pitanju> http://www.grandstream.com/products/networking-solutions/wifi-access-points/product/gwn7610

Javi koji hardware imas tj. sta mozes da vidis pa da pokusamo da pomognemo.

P.S> http://www.grandstream.com/sites/default/files/Resources/GWN7610_quick_installation_guide.pdf
na 10 stranici imas kako da pristupis. Uglavnom:
Using one of the above methods, the login screen will appear. Type in “admin” in both Username and Password fields and click on Sign In
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stoler ... 30.01.2019. 11:12 #653460

status: user
broj poruka: 324
Ma ja nekako idem logikom da će se ljudi ddržati teme pa zato nisam detaljisao...ali odoste vi svi u pravne vode :)

No dobro
Ono što sam video , tj znam je da je ovaj https://mikrotik.com/product/RB2011iLS-IN mikrotik u pitanju, etlekom adsl onaj ZTE modem(ruter) i upravo ti grandstream što si poslao.To je što imam i što znam. Malo je teže doći do tih grandstream pa sam mislio da sve resetujem na mikrotiku pa onda preko njega da idemo dalje...ali ne znam da li je to moguće. Mogu ga resetovati to mi je jasno ali posle toga ne verujem da će se sam konfiguristati i prepostavavljam da će mi grandstream ostati otvoreni tj sa dva ssid - a što nam nikako nije dobro jer je jedan skroz otključan!
I bilo kakav drugi predlog je dobro došao...

Hvala


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic Re 30.01.2019. 13:58 #653465

status: user
broj poruka: 609



Sve si primetio pravno a nisi primetio da ti je svako od nas ponaosob rekao i da ne diras sam...Ako su ti namestili kako treba ,iskljucivanjem mikrotika ces sjebati celu mrezu...Nekom logikom mikrotik daje DHCP i on je glavni...ako ga iskljucis i ostavis telekom on ne daje DHCP i nema neta dalje..grandstream je samo ap i on bi trebalo da je podesen da dobija adresu sa mikrotika...e sad ako si vican da namestis mikrotik (a cisto sumnjam jer pitas za najosnovnije stvari) ti ga resetuj.. Druga opcija da izbacis mikrotik a da ti telekom bude glavni i da daje DHCP i resetuj i grandstreamove i podesi ih po telekomu..prosto... :-)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic mali edit 30.01.2019. 13:59 #653466

status: user
broj poruka: 609

Ne uzimaju dzabe ovi sto setuju mikrotik oko 150 evrica

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic @icesd 30.01.2019. 14:03 #653467

status: user
broj poruka: 609

ovo za grandstream...cisto sumnjam da je admin user i pass...za ovolke godine neko od klinaca bi ga namestio kako on hoce...tako da ce sve morati da resetuje

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stoler Re: Re 30.01.2019. 15:36 #653474

status: user
broj poruka: 324


::
::
::
:: Sve si primetio pravno a nisi primetio da ti je svako od nas ponaosob rekao i da ne diras sam...Ako su ti namestili kako treba ,iskljucivanjem mikrotika ces sjebati celu mrezu...Nekom logikom mikrotik daje DHCP i on je glavni...ako ga iskljucis i ostavis telekom on ne daje DHCP i nema neta dalje..grandstream je samo ap i on bi trebalo da je podesen da dobija adresu sa mikrotika...e sad ako si vican da namestis mikrotik (a cisto sumnjam jer pitas za najosnovnije stvari) ti ga resetuj.. Druga opcija da izbacis mikrotik a da ti telekom bude glavni i da daje DHCP i resetuj i grandstreamove i podesi ih po telekomu..prosto... :-


A ti pored svega silnog što si primetio da sam primetio pravno nisi primetio da je moje pitanje na početrku ove teme pod tačkom 4 upravo bilo to da izbacim mikrotik?! Od toga smo krenuli prijatelju!!! A takođe da si pročitao postove posle video bi da je situacija takva da nije sve kako treba i da moram da diram jer inače ne bih ni pokretao temu zar ne? Baci pogled pa reci da li sam nešto prevideo u tvom postu ili ti u mom?

Da kažem da ima deo u kome se slažemo, a to je ne uzimaju oni koji nameštaju miktotik pare i to je ok...ali da je sve savladvo to garantujem, i ne nisam pitao osnovne stvari nego nemam potpunu topologiju mreže pa idemo `štapom i kanapom` pa sam mislio i planiram da se koslutujem sa vama koji niste pravnici nego ljubitelji ili poznavaoci mreža !

Znam i ja da je dhcp isključen kod modema telekoma ali hvala na jednom tematskom odgovoru!

Takođe da nastavim s temom, šta je još jasno , nameštena je različita brzina pristupa na različitim ssid - ovima ali sada nam to nije neophodno pa može da bude samo jedan što dodatno olakšava posao. Veliki problem je reset Grandstream-ova za sada ali ako ne budem dobio neku preporuku ode i to ...

P.S.
Ne sekiraj se za moje znanje,nego hajde mi ti prenesi svoje pa mi predstavi neka setovanja telekoma ili još bolje miktorika koja bi u oovm problemu mogla da se primene ...a jedini pravi problem je pristup gradstrimovima
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stoler Re: @icesd 30.01.2019. 16:25 #653476

status: user
broj poruka: 324
::
:: ovo za grandstream...cisto sumnjam da je admin user i pass...za ovolke godine neko od klinaca bi ga namestio kako on hoce...tako da ce sve morati da resetuj
::
::

Klinci imaju pristup samo jedno ssid-u...taj koji bi da ugasimo i rešimo problem
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic Re re re 30.01.2019. 16:26 #653477

status: user
broj poruka: 609
Ako nema skola pare -mikrotik zaboravi ( moje skromno misljenje)
Iskreno kad mi treba nesto tako ja pozovem i platim da mi urade

Aj da kazemo da se izbaci mikrotik

Kod telekoma bi ja Upalio DHCP a ugasio wifi(ako ga ima)
moguci passwordi za telekom
username: admin
password: ztonpk

username: admin
password: tzlkisonpk

username: admin
password: admints
Ako nije ni jedan..googlaj dalje.

Grandstream je ap i nije mu neko podesavanje tesko, ali mislim da ce morati reset uredjaja pa setovanje izpocetka ,ali kao sto rekoh AP je i nije neka nauka da se namesti.Stavi ga u opseg rutera, iskljuci DHCP i obavezno posle reseta promeni admin i pass jer ce klinci da ga sj.. za dva dana.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Tako znači... 30.01.2019. 17:59 #653482

status: user
broj poruka: 6643
Dakle, pobiće nas klinci, ceo forum.




Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
stoler ma... 30.01.2019. 18:13 #653483

status: user
broj poruka: 324

dece nisu kriva ...imali su otključan internet! A i par kolega je delilo šifru pa je sada mrtvilo na mreži...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re ma 30.01.2019. 18:30 #653484

status: user
broj poruka: 609
Pa to ti kaze Pisko...sad vise nece imati internet pa ce da nas pobiju deca :-)



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs