Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Prilagodljiva Linux distribucija - za prosečnog korisnika
STRANA 1 OD 2  
imarkovic Prilagodljiva Linux distribucija - za prosečnog korisnika 23.04.2019. 08:36 T66816

status: user
broj poruka: 18940
Prethodna tema je bila vezana za malo napredniju distribuciju, pa evo ideje za par distribucija koje su meni zapale za oko i koje bih preporučio nekom, ko želi nešto kao `out-of-the-box`, tj. Linux koji je spreman za korišćenje, bez dodatnih modifikacija, prilagođavanja.

Nešto nisam nikad bio ljubitelj Ubuntu-a i njegovih derivata, odnosno Debian derivata, više volim nezavisne distribucije i sisteme optimizovane za server, ali jedne od najboljih distribucija su njegovi derivati, kao i Arch, moram da pomenem.
Probao sam puno raznih distribucija, manje poznatih, više poznatih, dosta su ugašene, recimo po meni najbolji distro što se tiče izgleda i funkcionalnosti je bio Mandrake, kasnije Mandriva, pa sada je još uvek aktivna Mageia. Nije loša ovako, pa probajte.
Da se razumemo, dobar je Ubuntu, ali lično, nisam se sa njim pronašao, nekako mi je nekompletan i ne sviđa mi se kako radi, nekako mi nije dovoljno fluidan, izgled mi je nedopadljiv, to je što se tiče samog Ubuntua.

Moja preporuka je ElementaryOS, za npr. nekog ko studira, kome trebaju editori za dokumente, PDF, doc i sl., ima sve gotovo i spremno, plus jako lepo izgleda - https://linuxconfig.org/images/debian-pantheon.jpg
Baziran je na Debianu, odnosno Ubuntuu i ima Patheon desktop.

Tu bih se zaustavio, nema smisla dalje preporučivati, jer ih ima milion, ovaj sajt može dosta da pomogne u izboru, i uvek je ažuran:
https://distrowatch.com/

Ne mogu a da ne pomenem/preporučim i jednu dodatnu distribuciju, koja mi nije ranije bila baš omiljena, a to je zbog malo komplikovane instalacije i konfiguracije, nije baš adekvatna uz naslov, ali ne zamerite .

Arch Linux.
Instalacija zahteva malo komplikovanije korake i rad u terminalu, ali na kraju dobijate jednu od najstabilnijih sistema. Namena može da bude serverska, ili desktop okruženje, kao i aplikacije, ali zahteva ručno instaliranje, podešavanje itd.
Veća prednost u odnosu na Slackware (moram i to da pomenem:) je, što Arch ima odmah u funkciji package manager, koji radi direktan download i install paketa koji su potrebni (Pacman). U Slackware-u to ne postoji po defaultu, već mora da se omogući SBo, na njemu bukvalno sve mora ručno, ali to je veliki plus, jer ga to čini sigurnijim i dobijate svest šta je sve urađeno.
Više na linku: https://wiki.archlinux.org/

Moja preporuka, za sve što hoćete da probate, koristite VMware player programče za virtuelizaciju.
Postoji i VMware Workstation, koji podržava više virtuelnih mašina, ali njega morate da kupite u apoteci :).
Onaj ko ne ide u apoteku, može da potraži na Guglu FREE licencu, koju direktno daje VMware, od relativno skoro, za Workstation.

Iskreno, nadam se da će nekom biti od koristi ova tema, verujem da hoće sigurno.

Što bi rekli braća Slovenci, LP (Lep pozdrav).

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 23.04.2019. 14:13 #656270

status: user
broj poruka: 1991
https://docdro.id/ixwsLgA

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 23.04.2019. 16:34 #656273

status: user
broj poruka: 1991
moram priznati jedan od retkih linux-a kome je:

Mageia-6.1-LiveDVD-Xfce-x86_64-DVD.iso
+
VirtualBox 6.0
+
./VBoxLinuxAdditions.run

proslo na prvu, iako nisam ljubitelj rpm-a, reklo bi se da je i vise nego jednostavan za upotrebu:

https://ibb.co/54wdqgJ

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Ovo je malo offtopic 23.04.2019. 16:43 #656276

status: user
broj poruka: 2998
Ali da je je moguce nekako koristiti linux-ov font smoothing na windows-u? Mnogo mi se dopada font rendering a kao neko ko recimo 5 ili vise sati dnevno gleda u tekstove voleo bih da budu malo lepsi u windows-u.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ne znam za windouz, ali ovo je izvodljivo 23.04.2019. 18:43 #656279

status: user
broj poruka: 1991
https://docdro.id/Aqy8c7y

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Ja slucajno 24.04.2019. 05:30 #656284

status: user
broj poruka: 3466


Prešao na zorin os i za te osnovne zstvari radi bas fino.


Ima li neka slična distribucija
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 24.04.2019. 06:48 #656285

status: user
broj poruka: 1991
gugalj `windows like linux` verovatno ih ima dosta,
novitet vredan paznje je:

https://docdro.id/t2GQCZQ
reactos 0.4.11

mogao bi da ga instaliras i javis valja li cemu .)

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Ništa bez ..... 24.04.2019. 09:40 #656289

status: user
broj poruka: 1327
Linux Mint, sve radnje radi i ima na tone softwera. Ozbiljan Linux, nije šala.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ Re: ne znam za windouz, ali ovo je izvodljivo 24.04.2019. 16:59 #656300

status: user
broj poruka: 2998

:: https://docdro.id/Aqy8c7
::


Prvo pitanje: zasto?

A drugo pitanje da li je ovaj odgovor na moje pitanje ili vise kao generalno u fazonu evo sta moze?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 24.04.2019. 19:36 #656305

status: user
broj poruka: 1991
moja pretpostavka je da pored toga sto se cita na windows-u nesto, radi se i obrada istog, jer je vec pomenut vrlo efektivan citac droida na drugoj temi,
ovim bi se prosirile mogucnosti mobilnog/tableta i preskocio windows u celosti,

sto se sminke windows-a tice, cini mi se da sam ranije vidjao specijalno napakove verzije windows-a sa gomilom linux-windows programa koji rade na istom, moguce je da postoji i font prica implementirana na njima, ali bese to davno ne secam se tacno imena distro-a (neki XP ili 7-ica je bila pirca)

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
JovanZ re 25.04.2019. 18:40 #656330

status: user
broj poruka: 2998
iskreno, ne bih jurio alternative programa za linux, mada sada sve vise stvari prelazi na cloud, tako da dobar deo stvari mogu da radim i preko telefona, ali opet, bez tastature i misa nema poente zapocinjati bilo sta ozbiljnije, za takve stvari ili laptop ili 2-in-1, nabadanje po tabletu i telefonu nimalo nije zabavno. Neko vreme sam imao ubuntu i primetio sam da je pre par godina bio prilicno nestabilan, jedna promena u control panelu i nema boot-a sledeceg puta.

A sto se tice instalacije raznih verzija windows-a samo untouched

Inace, posle malo guglanja, nasao sam nesto - MacType i Gdipp. Pa ako nekoga zanima, moze da baci pogled :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 22.05.2019. 12:23 #656770

status: user
broj poruka: 18940
Uz ne mnogo zezanja, može da se dobije ovakav izgled, koji dosta odzivno radi, ima beskonačno mogućnosti:
http://oi67.tinypic.com/ivczsk.jpg

Login prozor: http://oi68.tinypic.com/27ywj9i.jpg

Openbox(meni, prozori), tint2 (gornji panel), plank+compton (donji panel uz animaciju), compton (graph za monitoring).
Ovo sam instalirao i testirao na VMware Workstation.-u (virtuelna infrastruktura), s namerom da ponovo to sve instaliram na fizičkom PC-u, zajedno sa nekim od audio plejera, koji ću koristiti za puštanje muzike formata visoke rezolucije (Cantata, DeadBeef). Takođe na njemu sam podesio VNC (tigerVNC server), kako bih se kačio na desktop i imao mogućnost da puštam muziku.

Kasnije sam provalio MOC audio plejer iz terminala koji pušta sve formate i onda shvatio da mi za to uopšte i ne treba GUI. Puštanje muzike iz terminala preko SSH :)

Treba to sve instalirati i konfigurisati (malo veštine u terminalu, tekstualnim editorima i mašti).
Ako nekog bude zanimalo, mogu da napišem tutorijal, ali samo na Slackware-u, jer jelte na njemu sam testirao, drugačije je na svakom distrou.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 17.06.2019. 22:51 #657267

status: user
broj poruka: 18940
https://www.salixos.org/

Salix OS Linux - jako dobro optimizovana i lepog izgleda distribucija bazirana na Slackware-u 14.2. Instalira se u 3 koraka, nikad nisam video da se neki OS instalira lakše od ovog. XFCE x64 je moja preporuka, evo screenshot-ova:

https://www.salixos.org/screenshots.html

Ono što je najbitnije, ima svoj sistem za update-ovanje i instaliranje novih programa - slapt-get. Pri izboru nudi minimal (CLI), basic (osnovni graficki interface) i FULL instalaciju.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 01.03.2021. 16:02 #668813

status: user
broj poruka: 18940
Da ozivim malo temu, SalixOS je nazalost `ugasen`, kao zamena nastupa Slackel:
http://www.slackel.gr/forum/about.htm

Izbor okruzenja je `Openbox`, `MATE` i `KDE` (po ovom redosledu ide i zahtevnost).
Moj izbor je Openbox, jer je veoma odzivan i nudi mnogo mogucnosti, najstabilniji je.

Posto je meni favorit distro Slackware, zato mi je i zanimljiv ovaj OS, a on je baziran na Slackware-u.
Voleo bih da je on vise popularniji, malo ljudi ga poznaje, jer je to izuzetan i jedan od najstabilnijih sistema. Baziran je na UNIX-u, sto doprinosti jednostavnosti i stabilnosti.

Nisam testirao nazalost, jer koristim punokrvni Slackware bez okruzenja. Ali testiracu na virtuelnoj masini, ja koristim VMware Workstation, ko voli radice perfektno i na VirtualBox-u, Fusion na MAC-u itd.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Kako se zove onaj linux 03.03.2021. 06:06 #668830

status: user
broj poruka: 3466

Koji izgledom podseca na win7
Pisali smo na forumu o tome ali ja sam totalno pozaboravljao sve :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 03.03.2021. 09:52 #668833

status: user
broj poruka: 18940
Verovatno mislis na ZorinOS. Mada KDE Plasma dosta podseca na 10, a meni se uopste ne svidja.

Omiljeni su mi Gnome2 i Openbox uz dodatke. Gnome2 je bio bas smekerski, ali su ga ugasili i napravili Gnome MATE, a Openbox je veoma konfigurabilan i medju najlaganijim po performansama.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp E jeste zorin 03.03.2021. 10:50 #668835

status: user
broj poruka: 3466

Na vrh jezika mi bio.

Privremeno mi trebalo nesto pa bio instalirao njega.

Ja cu kad budem totalno poludeo da se fokusiram na kali i da ga izucim od nule, posvetim mu godine i godine i valjda ce uroditi plodom :)

Moram sta cu micikine skripte su mi vrlo bitne :D

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 03.03.2021. 11:18 #668837

status: user
broj poruka: 18940
Nemoj da planiras da izucavas sve, vec samo ono sto ti treba.
Meni su trebale godine za ovo sto znam i opet postoji jos puno toga sto ne znam, ceo zivot se uci.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 08.06.2021. 22:34 #671183

status: user
broj poruka: 18940
Kasnim malo, ali relativno skoro je izasla zamena za sada vec obsolete `Salix` na bazi Slackware-a, nova zamena je Slackel.
Gotova distribucija koja ne mora da se `cacka`. Opcije okruzenja su KDE, MATE i OpenBox. KDE je po meni previse zahtevan, bagovit, tako da preporucujem MATE kao neko prosecno najpopularnije okruzenje prilagodljivo za svakog, a Openbox za slabiji hw, on je vec dosta lagan i nezahtevan.

Izvor: https://distrowatch.com/table.php?distribution=slackel

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ubuntu vodi na trzistu privatnih servera 11.06.2021. 21:44 #671201

status: user
broj poruka: 7695
privatno ne za firme ,drzi oko 37 % trzista iza njega Debian pa Centos .
Sto se tice radne stanice po meni je Linux Mint najjaci ,fakticki to je Ubuntu
,ali Cinnamon , okruzenje ,slicno kao Windowsi ,cist Ubuntu ima Gnome okruzenje.

Druga stvar najmanje problema sa instalacijom programa od svih Linux-a ima Ubuntu aka Linux Mint.

Probao sam Slackel na virtualnoj masini dosta je zanimljiv, koliko vidim i on koristi debian pakete.

Ima dosta zanimljivih distribucija Knoppix je dosta dobar.To je jedan Nemac preradio debian linux ,ali izvanredno okruzenje.
http://www.knoppix.org/

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Ubuntu vodi na trzistu privatnih servera 12.06.2021. 21:26 #671215

status: user
broj poruka: 18940
Ako si instalirao ovaj: http://www.slackel.gr/forum/about.htm
Onda ne znam kako si zakljucio da koristi Debian pakete. Baza je Slackware.

Privatno je stvarno sarenoliko, ali tacno, Ubuntu je tu najpopularniji, zato i ima najvise njegovih derivata, kao i Debian, ali CentOS bas i ne, sta vise ne znam sada ni jedan derivat CentOS-a. On ti je sad nekako na granici, jer je postao beta tester RedHat-a.. Osnivac projekta CentOS je otisao iz RedHat-a i osnovao svoju distribuciju koja je trenutno beta (Rocky linux), po opisu treba da bude RedHat klon (nesto sto je CentOS bio ranije, sada je `stream`), ali ja nesto u to ne verujem, ne znam kako je to izvodljivo...

Sada su vecina distribucija stabilna, ali svaku mozes da upropastis pogresnim trpanjem paketa... Kod Ubuntu-a recimo mozes da instaliras svakakvo smece i on se dugo nece buniti, ali malo po malo unistavas njegovu bazu, naravno ako instaliras pakete sta ti padne na pamet do besvesti. To nikad nije pozeljno da se radi. Na Linuxu nije preporucljivo da konstantno instaliras/deinstaliras pakete.

Sto se tice Knoppix-a i njegove svrhe, njega je prevazisao PartedMagic (Slackware-ov jako uspesan derivat).

Generalno, svaki Linux mozes da pretvoris u server/workstation/desktop, ali zna se za Enterprize nivo: RHEL i SLES.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: privatno ne za firme ,drzi oko 37 % trzista iza njega Debian pa Centos
:: Sto se tice radne stanice po meni je Linux Mint najjaci ,fakticki to je Ubunt
:: ,ali Cinnamon , okruzenje ,slicno kao Windowsi ,cist Ubuntu ima Gnome okruzenje
::
:: Druga stvar najmanje problema sa instalacijom programa od svih Linux-a ima Ubuntu aka Linux Mint
::
:: Probao sam Slackel na virtualnoj masini dosta je zanimljiv, koliko vidim i on koristi debian pakete
::
:: Ima dosta zanimljivih distribucija Knoppix je dosta dobar.To je jedan Nemac preradio debian linux ,ali izvanredno okruzenje
:: http://www.knoppix.org
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: Ubuntu vodi na trzistu privatnih servera 13.06.2021. 10:38 #671220

status: user
broj poruka: 7695
Mislio sam na posebne distribucije za server.Stavio sam ovaj sto si dao zadnji link ,kad sam hteo da skinem Operu ,ponudili su package sa ekstenzijom *.deb ,ali nije ipak Debian ,Opera je pogresno procenila distribuciju mada im se to retko desava.
Ali generalno Slackel openbox je dobar za slabije masine ,zadao sam mu virtualni ram 5Gb on je uzeo samo 12 %.

:: Ako si instalirao ovaj: http://www.slackel.gr/forum/about.ht
:: Onda ne znam kako si zakljucio da koristi Debian pakete. Baza je Slackware
::
:: Privatno je stvarno sarenoliko, ali tacno, Ubuntu je tu najpopularniji, zato i ima najvise njegovih derivata, kao i Debian, ali CentOS bas i ne, sta vise ne znam sada ni jedan derivat CentOS-a. On ti je sad nekako na granici, jer je postao beta tester RedHat-a.. Osnivac projekta CentOS je otisao iz RedHat-a i osnovao svoju distribuciju koja je trenutno beta (Rocky linux), po opisu treba da bude RedHat klon (nesto sto je CentOS bio ranije, sada je `stream`), ali ja nesto u to ne verujem, ne znam kako je to izvodljivo..
::
:: Sada su vecina distribucija stabilna, ali svaku mozes da upropastis pogresnim trpanjem paketa... Kod Ubuntu-a recimo mozes da instaliras svakakvo smece i on se dugo nece buniti, ali malo po malo unistavas njegovu bazu, naravno ako instaliras pakete sta ti padne na pamet do besvesti. To nikad nije pozeljno da se radi. Na Linuxu nije preporucljivo da konstantno instaliras/deinstaliras pakete.
::
:: Sto se tice Knoppix-a i njegove svrhe, njega je prevazisao PartedMagic (Slackware-ov jako uspesan derivat).
::
:: Generalno, svaki Linux mozes da pretvoris u server/workstation/desktop, ali zna se za Enterprize nivo: RHEL i SLES
::
:: “La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
::
:: :: privatno ne za firme ,drzi oko 37 % trzista iza njega Debian pa Centos
:: :: Sto se tice radne stanice po meni je Linux Mint najjaci ,fakticki to je Ubunt
:: :: ,ali Cinnamon , okruzenje ,slicno kao Windowsi ,cist Ubuntu ima Gnome okruzenje
:: ::
:: :: Druga stvar najmanje problema sa instalacijom programa od svih Linux-a ima Ubuntu aka Linux Mint
:: ::
:: :: Probao sam Slackel na virtualnoj masini dosta je zanimljiv, koliko vidim i on koristi debian pakete
:: ::
:: :: Ima dosta zanimljivih distribucija Knoppix je dosta dobar.To je jedan Nemac preradio debian linux ,ali izvanredno okruzenje
:: :: http://www.knoppix.org
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 27.06.2022. 09:19 #675950

status: user
broj poruka: 18940
Pošto sam sada malo u `retro gaming` stilu, kupujem retro konzole, u stvari za mene postoji samo jedna retro konzola iz mog detinjstva - SEGA, koju sam odavno zaboravio i sada evo opet vratio iz zaborava.. Ali, nije to tema ..

Nisam još uvek napravio `RetroPie` mašinicu, jer u mom slučaju možda i nema smisla, jer planiram da kupim onaj hdmi adapter na aliju sa 2 wireless joypad-a, taj adapter sadrži puno igrica sa Sege (900 valjda je cifra), bocneš i peglaš..

Ali, pošto je bitno da entuzijazam živi i napreduje, kao i ova tema koja kao i svaka Linux tema nije tema baš za svaki dan, našao sam uputstvo kako napraviti od RaspberryPi hw-a `RetroPie`, koji postaje platforma za retro igre. Na tom parčetu hw-a ne možemo da očekujemo neki zahtevan `gaming`, tako da ovo je za ljubitelje starih igara.

https://retropie.org.uk/docs/First-Installation/
Video tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=E1sbnPZ_A8w

Ovo je gotova stvar, a može naravno uvek, ko hoće, da se malo zeza, instalira zvanični distro Raspbian, pa na njega da pakuje software kao što je recimo Fusion emulator, koji postoji zvanično i za linux. Tu mora ručno da se odradi podešavanje, skinu posebni bios fajlovi, plugin-ovi itd.

Može ovo naravno sve da se dobije i na Windows-u 10/11, ali gde je tu zabava

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 09.12.2022. 12:33 #677602

status: user
broj poruka: 18940
Stigla je nova verzija Linux distro-a, koja me oduševila. Kida po pitanju dopadljivog izgleda, funkionalnosti i performansi. Okruženje je XFCE i definitivno XFCE je najzahvalniji po pitanju svega, a pogotovo što tu ne mora skoro ništa da se menja oko izgleda, ja lično nisam fan takvih izmena, budženja i sl. Sitne probleme nužne za sistem su ok, pod uslovom da ništa ne narušite oko funkcionalnosti.

Ovo je nova verzija koja radi stabilnije i brže od prethodne, uz jako malu potrošnju memorije i procesora.
U pitanju je Salix 15:

https://www.salixos.org/index.html

Prilikom instalacije nude se 3 opcije:
1. FULL - instalacija svih mogućih programa, najbolje da se ovo instalira i imate sve.
2. Basic - delimična instalacija programa (sa okruženjem) i mogućnosti da se dodaju programi koji nisu instalirani, a potrebni su.
3. Core - ova opcija je namenjena za server, uz koji ide i serversko okruženje - CLI. Sve se radi na linijskom okruženju u terminalu.

Zanimljivo je što je ovaj distro potpuno kompatibilan sa Slackware-om, jer je njegov derivat, tako da obostrano se većina paketa može koristiti.

Po meni je ovo dosta bolja opcija od `Ubuntu` i derivata, ja ga lično ne volim, pogotovo nove verzije zbog izmenjenih nelogičnih stvari i zbog toga što je `skupljač smeća`.

Download:
https://www.salixos.org/download.html

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 09.12.2022. 13:58 #677603

status: user
broj poruka: 1991
ovo:

https://ibb.co/9qM4mr3 (nekada davno bilo na servisu)

jeste primilo ovo:

https://sourceforge.net/projects/mx-linux/files/Final/Xfce/MX-21.2.1_x64.iso/download

sto je dalje primlo ovo:

https://github.com/B00merang-Project/Windows-10-Dark/archive/refs/tags/3.2.1-dark.zip
+
https://github.com/B00merang-Artwork/Windows-10/archive/master.zip

i sve je up-to-date u dual-boot prici .)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 09.12.2022. 14:27 #677604

status: user
broj poruka: 18940
Oskrnavljen mx-linux sa ovom W10 dark temom? Pih.. Ja gledam kako da izbegnem W10/11 na sve moguce nacine, ne bih podneo da imam jos temu na Linuxu-u.


:: https://github.com/B00merang-Project/Windows-10-Dark/archive/refs/tags/3.2.1-dark.zi
::
:: https://github.com/B00merang-Artwork/Windows-10/archive/master.zi
::
:: i sve je up-to-date u dual-boot prici .
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs