Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Posle promene IDE - ANCHI u BIOS-u, Windows 10 se ne podiže
STRANA 1 OD 1
arogan Posle promene IDE - ANCHI u BIOS-u, Windows 10 se ne podiže 28.08.2019. 06:43 T67043

status: user
broj poruka: 524
Rođaku sam instalirao Win 10 64bit na računar sa pločom H61 i 4 GB RAM-a. Radi relativno brzo jer procesor nije `najogoljeniji` Celerenon, pa ga neće uskoro menjati jer radi samo sa MS Office-om i čita vesti na Internetu.

Pre instalacije sam mu sve BIOS-a na Optimal ... a zatim sam promenio na Power OFF posle nestanka struje i da se dugme za gašenje drži 4 sekunde.
Posle instalacije Win 10 i pratećih programa sam ponovo ušao u BIOS da proverim sva podešavanja i tada sam video da je HDD mode na IDE ?! Pa još od ploča H31 je Optimal odnosno Default BIOS podešavanja HDD mode na ANCHI.
Iako sam 99% bio ubeđen da neće da proradi, prebacio sam HDD mode sa IDE na ANCHI i, naravno, umesto da se podigne Windows, na `pola puta` se na svetlo plavom prozoru na sekund pojavi beli `plačljivko` (valjda se to i Windows 10 zove BSOD) a zatim se računar resetuje i tako u krug sve dok se u BIOS-u ne vrati hard disk na IDE mod.
Sećam se da sam na nekom američkom forumu pre dobrih >10 godina rešenje za isti problem na Win 7 pronašao što sam promenio podatke u RegEdit-oru, ali sam zaboravio gde mi je to `uputstvo`..

Pitanja:
1. Koliko je u praksi Windows 10, MS Office 2010 i Mozilla/Chrome brži u radu sa ANCHI modom umesto IDE, odnosno da li se `isplati! vraćati na ANCHI mod. Rođak mi živi u istom gradu pa mi nije teško da odem do njega ako mu se potroši baterija ili iz nekog drugog razloga se BIOS svede na Default odnosno IDE mod?
2. Da li ima neko elegantno rešenje da mi se Windows 10 64bit podigne ako BIOS prebaci sa IDE na ANCHI mod, ako nema lakšeg, kako se RegEdit-om u Win 10 64bit?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 28.08.2019. 08:25 #658395

status: user
broj poruka: 18940
Evo ti resenje za registry za prebacivanje sa IDE na AHCI:
https://winaero.com/blog/switch-from-ide-to-achi-after-installing-windows-7-or-windows-8/

AHCI je obavezan za SSD, da bi njegov kontroler radio kako treba, a ako imas HDD, onda nije ni bitno, ostavi ga na IDE.

PS mora da ti je u glavi neka Anči

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: >> 28.08.2019. 09:42 #658396

status: user
broj poruka: 4228
+1

Ako je podrazumevano podešavanje IDE i ako je u pitanju hdd - ostavi tako.
Ako je podrazumevano podešavanje AHCI i ako je u pitanju hdd - ostavi tako.
Ako je u pitanju ssd - menjaj na AHCI.

Pozdrav!

Vlada

:: Evo ti resenje za registry za prebacivanje sa IDE na AHCI:
:: https://winaero.com/blog/switch-from-ide-to-achi-after-installing-windows-7-or-windows-8
::
:: AHCI je obavezan za SSD, da bi njegov kontroler radio kako treba, a ako imas HDD, onda nije ni bitno, ostavi ga na IDE.
::
:: PS mora da ti je u glavi neka Anči
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Moj Patriot, 256 GB, SATA 3, radi... 28.08.2019. 18:06 #658416

status: user
broj poruka: 10985
perfektno u IDE rezmu (nisam ukljucio AHCI u BIOS-u jer bi mi to pravlo problem sa 2 HHD-a gde su svojevremeno stavljeni op sistemi u okviru IDE konfiga).


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 28.08.2019. 22:13 #658423

status: user
broj poruka: 18940
Zvanicna informacija kaze da je za SSD recommended AHCI u biosu, tu se svaka prica zavrsava. Nigde nije napisano da nece da radi kao IDE, ali to je najbolja opcija, odnosno jedan od uslova sto se tice optimizacije rada SSD-a. Problem koji imas je ocigledno jako redak, posto kazes da ga imas, onda nema druge nego da bude IDE, ali to je vec sada zastarelo, stara tehnologija za IDE diskove.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 28.08.2019. 22:26 #658424

status: user
broj poruka: 9460
Meni SSD radi na dve matore AM2+ ploce i na jedan lap koji nemaju AHCI i sve radi ok. Brzine variraju, na test nekad pokaze 250mbps, nekad 350...Ali sve leti sto je najbitnije i nema plavog ekrana i bagova. Sata 2 su ploce naravno.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Ma, zapravo mi to i nije problem, odnosno... 29.08.2019. 04:14 #658425

status: user
broj poruka: 10985
nisam hteo da cackam po postojecim instalacijama (OS-ovima na IDE diskovima) ukoliko bih (zbog kasnije prikljucenog SSD-a, na kojem je takodje jedan OS) izvrsio neophodnu promenu u BIOS-u ploce.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs