Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Aplikacije
Besplatne aplikacije za Win 10 Home 64 za malu firmu
STRANA 1 OD 1
arogan Besplatne aplikacije za Win 10 Home 64 za malu firmu 09.10.2019. 11:53 T67109

status: user
broj poruka: 524
Potrebno je na novom laptopu mogu drugara, koji je osnovao malu firrmu (ima samo taj laptop i nov MF uređaj HP, ima izlaz na internet preko WiFi-ja). Uz Laptop je kupio DVD Win 10 64 Home. Ja planiram da mu instaliram sav potreban besplatan softver.
Nisam to radio za firme 7-8 godina pa bolje da pitam šta je sada besplatno/legalno za firme (znam da nije isto besplatno/legalno za kuću i besplatno/legalno za male firme. Dakle,
- Libre Office,
- Chrome,
- Mozilla,
- Adobe Acrobat Reader,
- 7 zip,
- Adobe Flash Player, dokle traje na gore dva navedena pregledača,
- Java (ako neka gornja aplikacija zahteva)
- Koji besplatan antivirus za firmu (ja preferiram Aviru za kuću, ali da li je besplatna za malu firmu?).

Molim vas da mi potrvrdite da li su gore navedene stavke besplatne ili eventualno da me na neku upozorite ili predložite neku zamenu, naročito mi je bitan da antivirus bude legalan za malu firmu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pajsgudgud re 09.10.2019. 14:47 #658972

status: user
broj poruka: 3737
Odeš na ninite.com i odabereš aplikacije koje ti trebaju.

Adobe reader skineš sa Adobe sajta.
Flash player je mrtav.
Javu možeš i ne moraš.
Libre office...nisam skoro koristio tako da guglaj...čini mi se da su napustili projekat.

Antivirus...dolazi uz win 10 defender sasvim dovoljan za svakodnevni rad.

support normality

GA 990XA - UD3, AMD fx8320+ereboss, AMD entertainment 8GB r.a.m, Samsung evo 840 120gb, WD 500Gb, MSI 560Ti, Chieftec modular 750W.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 09.10.2019. 16:37 #658974

status: user
broj poruka: 4222
Win 10 home ne može, ako hoće legalno da radi.
Što se tiče softvera ide se redom:
Visual c++ 2005,2008,2010,2012,2013,2015 i 2019
Flash player 32.0.0.255 sva tri
Adobe shochwave player 12.3.0.205
Java 8.0.221 zadnji i to oba x86 i x64
Preko googlea radi sve, osim poreskih prijava i par sajtova za online banking, pa je zato tu firefox. Za knjigovodstvo obavezno verziju 56 i blokirati nadogradnje. Za apr i sve sertifikate koji ti trebaju, pozovi nekog stručnog od drugara, jer ima previše zajebancija, a malo ih zna to raditi, inače, ne bih imao posla ni u Bg ni u Ns. Bukvalno, možeš sposobne prebrojati na 3 ruke u prestonici.
Od ostalog m$ sranja od softvera bih zaboravio i samo 360 total security. Malo je komplikovanije ga podesiti od ostalih, ali zato nema nedostatka sredstava na računima, kao kod Avast, AVG,Avira, Panda i sl. sranja. Za sada je jedini koji je upotrebljiv, ne računajući Nod, Kaspersky i dr. plaćene antiviruse ili sisteme zaštite.

Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re 09.10.2019. 20:22 #658978

status: user
broj poruka: 609

sve ti je besplatno sto si naveo , antivirus defender koji dolazi uz win (mislim da klasicnih antivirusa nema free za biznis) ali ti win nije legalan ..zato se i zove home...treba ti pro ili enterprise

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: operator. Re: vlajkic 09.10.2019. 21:32 #658980

status: user
broj poruka: 524
Koliko se sećam, pro je za računare koje treba da se puste u domensko okruženje i sl. Za konkretan primer mi treba običan usamljeni računar za mejl i štampače, a to je Home verzija. Ovo je mali prenosni laptop koji će uvek biti uz tog čoveka, registrovan je njegov privatan nalog i privatni mejl na gmail-u pa se firma i ne spominje i to nije sada važno.
Ali kad smo pomenuli to pitanje prilično sam siguran da ta Home verzija može i u malu firmu, ako je računar Desktop i stacionar u firmi, već smo imali tu temu pre 10-tak godina ali za Win 7, pretpostavljam da je za Win 10 isto.
Uz Home verziju dobili smo DVD sa GGK licencom, prihvatio mi je s/n sa omota,naravno poseban račun za laptop i poseban za softver, tako da ne vidim problem.

Bitno mi je da ne moram da instaliram antivirus i da je sve ostalo besplatno što želim da instaliram.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ducza rts 09.10.2019. 21:43 #658981

status: user
broj poruka: 62
Libreoffice nije napusten, jedini se jos od openofisa jos uvek odrzava i koristimo ga u firmi sasvim ok


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Ne brini 09.10.2019. 22:15 #658983

status: user
broj poruka: 9369
`Dobili smo DVD sa GGK licencom, prihvatio mi je s/n sa omota,naravno poseban račun za laptop i poseban za softver, tako da ne vidim problem`

U toj varijanti sa GKK licencom ste cisti sasvim. Ove tvrdnje da mora PRO i vise verzije, nisu tacne. Ukoliko imas GKK licencu i fakturu za nju, onda ti je u kombinaciji sa fakurom za laptop sve regularno, bez obzira sto je Home verzija. Nju ne mozes kaciti na domen i to je jedno od (tebi nebitnih) ogranicenja u odnosu na jace verzije Windowsa 10.

Inace, za jedan komp za malu firmu nisi ni trebao da kupujes licencu i mozes instalirati piratski sw, jer se nikome ne isplati da podize tuzbu za jedan racunar, tako da malim preduzecima gledaju kroz prste. To `ovlascenje` koje ima poreska je cist HOAX, jer nikada nikome nisu pisali kaznu od mojih klijenata a imam ih trocifren broj, sa poprilicnim brojem racunara. Pa moj knjigovodja ima 10ak racunara, nista mu nije licencirano osim Winksa, inspekcija mu visi 2-3x nedeljno po kancelariji i nikada mu nista nisu rekli za SW.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
casper re 09.10.2019. 22:19 #658984

status: user
broj poruka: 234
Sto se tice verzije Win10 ili Win7 Home moze da se koristi u firmi u komercijalne svrhe (bilo da je Ultimate, Home ili Pro) samo ako poseduje racun-fakturu na firmu u kojoj se koristi za taj OS, nema veze sto je Home bitno je da je placena licenca i glasi na ime firme, key koji je na nalepnici ili je dosao u Biosu laptopa-racunara mora da bude registrovan i unesen ako je win7 u pitanju.
Od softvera takodje mozes open office da koristi besplatno i sve druge programe gde distributer-proizvodjac softvera ne trazi licenca da se plati ili kljuc (znaci da su free), ukoliko program to zahteva mora takodje da plati i registruje na ime firme uz posedovanje racuna ili da plati karticom koja je registrovana uz racun firme i tek tada moze da ga koristi u komercijalne svrhe. Tako se kupuje i AV kod nasih distributera ukoliko hoce neku full verziju na odredjeni period, a ima i besplatnih kao AVG i jos neki (ali mislim da nemaju full ovlastenja u tom slucaju).
Sto se tice laptopa ako ga je kupio sa racuna firme i ima fakturu zavodi ga kao osnovno sredstvo i to je OK, ukoliko ga je kupio kao fizicko lice moze da napravi ugovor izmedju sebe i firme o unosu laptopa i o povremenom koriscenju ili ustupanju laptopa firmi na koristenje, to vazi i za stampac i bilo koji drugi hardver, za softver to ne vazi jer je licenca autorsko pravo i ne moze se preneti na drugo lice po tamo nekom clanu zakona.

I bas kao sto rece prethodni clan u postu u sustini nece niko da te dira od redovnih kontrola jer se i ne razumeju sta treba da gledaju sve i tako, ali nezgodno je ukoliko te neko prijavi onda dolaze i cesljaju sve, ili ako je neka `ozbiljnija komercijalna firma` onda dolazi elita i nema zajebancije i sve traze, strucni su i baja samo nakaci fleskicu i sve mu izbaci sto je nelegalno na racunaru, ide prijava i slicno...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 09.10.2019. 22:35 #658986

status: user
broj poruka: 4222
Svašta je moguće da se progleda kroz prste
Ono što sam siguran jeste da računar i softver trebaju da su kupljeni istog dana, a ne moraju na istom računu.
Što se tiče, po zakonu, inspektori koje ja poznajem, samo gledaju windows da li je pro varijanta, a za home varijantu je stvar dogovora, ali nije po zakonu. Office paket takođe.
A ako krenemo logikom VMARC onda pola računara u NIS-u nije legalno, a o SUPu, elektrodistribuciji, vojsci, zdravstvenim ustanovama i opštinama da ne govorimo.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
casper re 09.10.2019. 22:46 #658987

status: user
broj poruka: 234
Ne moraju da budu kupljeni hardver i softver istog dana uopste, zato kod nas i postoje GGK licence (i skuplje su u odnosu da se softver kupuje uz PC) koje mozes da kupis i za racunar koji je unet u firmu pre 5 godina i da ga naknadno registrujes. Takva GGK licenca moze da se unese i na vec instaliran piratski Win na racunaru i samo da se promeni key, to je sasvim legalno.

Home verzije OS su potpuno legalne za komercijalnu upotrebu u firmama i preduzecima (d.o.o) samo imaju ogranicenje u odnosu na PRO verziju u primeni domena i nekim tu ogranicenjima broja, ne znam ni ja cega vec.

OEM verzija softvera ide iskljucivo uz novi PC ili laptop i ide na istom racunu.

Sve ovo moze svako da proveri ukoliko okrene Microsoft predstavnistvo u Beogradu i dobice sve potrebne informacije vezane za legalnost softvera za pravna lica.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re 09.10.2019. 22:48 #658988

status: user
broj poruka: 9369

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

::
:: A ako krenemo logikom VMARC onda pola računara u NIS-u nije legalno, a o SUPu, elektrodistribuciji, vojsci, zdravstvenim ustanovama i opštinama da ne govorimo
::
::

Pa i nije... Znas i sam .)
Uostalom, rekao sam mala preduzeca, jedino ako su po nekim parametrima i gorenavedena predizeca svrstavaju u mala :))
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 09.10.2019. 22:58 #658990

status: user
broj poruka: 4222
Ljudi, inspektori koje znam ne jebu živu silu. Win 10 Home neće priznati. Sad, nemam nikoga ko ima jedan računar u firmi, pa ne mogu da tvrdim, ali znam da u Čurugu, NS i Bg su plaćali da žderu i da ih časte sa po 100 eura minimum mjesečno, ali imaju bar 3 računara u firmi.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 09.10.2019. 23:09 #658991

status: user
broj poruka: 4739

Operator, daću ti 100 evra da ne dolaziš više ovde.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
casper Re 09.10.2019. 23:09 #658992

status: user
broj poruka: 234
Nema sta tu da se pita inspektor koji dodje u kontrolu, on ako nece da prizna Home licencu moze da pise prijavu sa zatecenim stanjem i ides kod sudije za prekrsaje i onda se ide na sud i dokazuje, a sud ne moze da te kazni jer se pita nas zakon i Microsoft koji sve tu pricu i gura i ne moze da pobije tamo neki inspektor. Nego je to linija `manjeg otpora` sto ti pricas kod nasih ljudi pa ajde casticu za softver bolje nego da cesljaju dalje :).

Imao sam Home verziju na >14 racunara i dosao je `baja` iz saveznog u pratnji lica iz privrednog kriminala (njih ukupno 5 verovatno po prijavi) sa krimi tehnicarima i foto aparatima u ruci i nisu niti jednog trenutka pravili problem za verziju Home gde je bila, vec su pisali prijavu za nekoliko racunara koji nisu imali licencu uopste...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Da li da pišem ili da ćutim? 09.10.2019. 23:46 #658993

status: user
broj poruka: 4227
Kada se kupi GGK (disk + nalepnica) tada se i instalira sa tog diska.
Kada se kupi GGW (ama baš ništa, osim što je ta faktura najveća) ne moraš ništa da reinstaliraš, da lepiš...

Windows 7/10Home može da ide na računar.

Ali ne možeš da radiš downgrade, ako je potrebno. Recimo, hoćeš da na nov računar, iz bilo kog razloga, instaliraš Windows 7/8. To sada možeš da legalizuješ kupovinom Windows 10 Pro licence.

Što se Java tiče, sam Oracle je najavio da će se verzije koje izađu od aprila ove godine tretirati kao komercijalne ako su instalirane u firmama, ali još uvek nemam predstavu šta i koliko.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
casper re 10.10.2019. 00:06 #658994

status: user
broj poruka: 234
Ovo prvo ti nije tacno:
`Kada se kupi GGK (disk + nalepnica) tada se i instalira sa tog diska`

mozes vec na postojecoj instaliranoj piratskoj verziji na racunaru da promenis CD key, prihvata bez problema i unosi izmenu (i to je i dozvoljeno da se radi) i mozes ici na zvanican update sistema, a mozes da skines i sa zvanicnog sajta verziju pa da instaliras i registrujes, ne mora da se koristi DVD koji se dobije ili fleshkica uz nalepnicu.

GGW licenca takodje moze odvojeno da se kupi i registruje se ugovorom na odredjeni broj racunara i period trajanja, samo ne sme faktura da bude starijeg datuma od datuma kupovine tih racunara za koje se podnosi tj. ugovara.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: re 10.10.2019. 00:50 #658996

status: user
broj poruka: 4227
O.K. ovo za GGK si u pravu - ja samo pogrešio. Sada sam guglao i video da je tako, bio sam u zabludi.

Međutim, ne razumem ovo za GGW i period?

EDIT: možda trčim pred rudu, ali koja je onda razlika između GGK i GGW, kada se u oba slučaja ne reinstalira Windows, osim što se kod GGK postoji i nalepnica? Osim što je GGW skuplji?

Pozdrav!

Vlada

:: Ovo prvo ti nije tacno
:: `Kada se kupi GGK (disk + nalepnica) tada se i instalira sa tog diska
::
:: mozes vec na postojecoj instaliranoj piratskoj verziji na racunaru da promenis CD key, prihvata bez problema i unosi izmenu (i to je i dozvoljeno da se radi) i mozes ici na zvanican update sistema, a mozes da skines i sa zvanicnog sajta verziju pa da instaliras i registrujes, ne mora da se koristi DVD koji se dobije ili fleshkica uz nalepnicu
::
:: GGW licenca takodje moze odvojeno da se kupi i registruje se ugovorom na odredjeni broj racunara i period trajanja, samo ne sme faktura da bude starijeg datuma od datuma kupovine tih racunara za koje se podnosi tj. ugovara
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
casper re 10.10.2019. 01:15 #658997

status: user
broj poruka: 234
Pa ovako nekako ide sled stvari:
-OEM licenca je licenca koja se moze kupiti samo uz nov racunar i nikako drugacije, dobija se COA nalepnica i mora da se unese key
-GGK licenca je licenca za ljude ili firme koji imaju stare racunare koji nemaju legalan softver na po nekoliko godina starim racunarima i hoce naknadno da ga legalizuju, uzimaju GGK licencu koja dolazi sa COA nalepnicom i key-em i mora se uneti u instaliran softver
-GGW licenca je licenca koja se sklapa na ugovor sa Microsoftom za odredjeni broj racunara koji poseduje ta firma i odredjeni period vazenja licence (recimo 5, 7... godina) i shodno tom periodu i broju racunara se placa i cifra, ugovara se i verzija OS-a, kada prodje ugovoreni period gubi se i legalizacija za te racunare, ne ide COA nalepnica vec samo na racunarima mora da bude validna verzija sistema za koji je ugovor sklopljen

-e sad na brend racunarima koji dolaze iz inostranstva od verzije win8 pa nadalje (mislim da na racunarima sa win7 nema to) je mala nalepnica na kucistu racunara za verziju OS koji je kupljen uz njega (bez key-a na sebi) a key-registracioni kod je `upucan` u bios racunara, vi samo skinete i instalirate odredjenu tu verziju OS-a i kada mu prvi put `bocnete` internet on povuce key-registraciju iz biosa i sam odradi registraciju.
Ovo nije legalno kod nas kad udje u zemlju, posto jel`te nema racuna o kupovini. :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @casper 10.10.2019. 01:42 #658998

status: user
broj poruka: 4227
Hvala na detaljnom obrazloženju!

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: vladarko. casper. alrad. operator 10.10.2019. 11:00 #659005

status: user
broj poruka: 524
Uh, kao što sam se i pribojavao, tema se otrgla kontroli.

Umesto odgovora da li smem da instaliram navedene `besplatne` aplikacije (da li su besplatne/lagalnei za firmu), tema je skrenula na licenciranje Windows-a, mada sm napomenuo da ki je to sada nevažno.

Kupio sam (za druga) u istoj radnji isti dan i laptop i softver, prodavac mi je rekao da može za malu firmu. Dalje, sa tog DVD-a sam pokrenuo instalaciju i ukucao s/n dok nije bio na mreži. Pre mreže me je pitao da li imam Micosoft nalog kao Private ili kao Small Business, dakle i Microsoft je time `rekao` da može i mala firma.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Ja mislim da je sve odgovoreno i potvđeno, ponešto i osporeno. 10.10.2019. 11:27 #659007

status: user
broj poruka: 4227
Što se tiče Microsoft naloga, to možeš, ali i ne moraš da otvaraš.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
muff Re: re 10.10.2019. 18:29 #659014

status: user
broj poruka: 440
+1

I da se nadovezem, za custom build masine ide i DOEM kod zvanicnih uvoznika (sistem integratora) i jeftinije je od OEM, samo nece da rade ispod 3-5 masina min. kako ko.

Ima i eventualno samo COA varijanta ako je preprodaja, polovne robe, sa fakture na fakturu.

:: Ne moraju da budu kupljeni hardver i softver istog dana uopste, zato kod nas i postoje GGK licence (i skuplje su u odnosu da se softver kupuje uz PC) koje mozes da kupis i za racunar koji je unet u firmu pre 5 godina i da ga naknadno registrujes. Takva GGK licenca moze da se unese i na vec instaliran piratski Win na racunaru i samo da se promeni key, to je sasvim legalno
::
:: Home verzije OS su potpuno legalne za komercijalnu upotrebu u firmama i preduzecima (d.o.o) samo imaju ogranicenje u odnosu na PRO verziju u primeni domena i nekim tu ogranicenjima broja, ne znam ni ja cega vec
::
:: OEM verzija softvera ide iskljucivo uz novi PC ili laptop i ide na istom racunu
::
:: Sve ovo moze svako da proveri ukoliko okrene Microsoft predstavnistvo u Beogradu i dobice sve potrebne informacije vezane za legalnost softvera za pravna lica.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 10.10.2019. 19:50 #659017

status: user
broj poruka: 4222
Dobri duh ti je najbolje od sviju nas odgovorio.

Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 11.10.2019. 12:46 #659026

status: user
broj poruka: 18930
Lose vreme za komentar, ali obzirom na potrebe, i Win10 home je bacen novac. Za sve ovo je bio dovoljan Linux, ali ljudi beze od toga, radije bi pare da daju i da se ne pomuce.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: imarkovic 12.10.2019. 10:26 #659036

status: user
broj poruka: 524
To je vec ya novu temu. `Gazda` se slabo razume i u Windows a kamoli u Linux. Pre nego sto me je zamolio da mu instaliram Laptom vec se raspito kod `Mike`, `Zike` I oni su mu rekli Windows I to je zakucano.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 12.10.2019. 11:38 #659037

status: user
broj poruka: 18930
Da, obicno i jeste takav razlog, a na tvom mestu bih i ja stavio Windows i cao, ne moras mnogo da ga obucavas.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs