Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Pravljenje dve particije na punom hdd-u
STRANA 1 OD 1
acanen Pravljenje dve particije na punom hdd-u 03.11.2019. 16:21 T67160

status: user
broj poruka: 921
Nisam napravio dve particije kada sam prosle godine kupio novi hdd. Uskoro cu kupiti nove komponente pa cu morati da reinstaliram Windows. Koji je najlaksi nacin da se napravi jos jedna particija na hdd-a iz windowsa bez formatiranja hdd-a? Gledao sam tutoriale na youtube-u ali bolje da potrazim savet na forumu.
Unapred hvala na pomoci.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Iz Windows disk menagera 03.11.2019. 17:07 #659352

status: user
broj poruka: 9381
Prvo smanji postojecu na koliko hoces, potom na slobodnom prostoru napravi novu.
Veoma je jednostavno i sto je najvaznije, bezbedno.
Eventualno pre nego sto pocnes to da radis, uradi defragmentaciju c particije, nije neophodno, ali ti moze ponuditi nesto vise prostora za novu particiju.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Valjda može 03.11.2019. 17:09 #659353

status: user
broj poruka: 4228
Kako bih probao:

1. Napravi rezervnu kopiju tog diska
2. Uradi Error Check
3. Uradi defragmentaciju
4. Idi u Disk Management i uradi Shrink particije koju hoćeš da smanjiš
5. Kada dobiješ nedodeljen (unallocated) prostor, tu, u njemu, napravi particiju.

EDIT:
0. VMARC objasnio!

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
acanen .... 03.11.2019. 17:31 #659354

status: user
broj poruka: 921
Mnogo vam hvala obojci na brzim odgovorima.

Nesto cu moci da prebacim na usb-ove ali na njima nema dovoljno mesta.
Kako se pravilno deli hdd od 1tb (hdd od 900 i nesto gb)? Nisam pravio particije a cini mi se da ne moze da se izabere okrugao broj npr. 300gb.

off topic
Potrebno mi je i vase misljenje o komponentama koje cu naruciti.
Da li je ok ovaj ram za ryzen?
AMD Ryzen 5 2400G 14500 dinara
Gigabyte B450M DS3H 8.760 dinara
Kingston HyperX Fury HX432C16FB3/4 2x4gb 2x3.350dinara.
MS Industrial Cyclops IV ili LC Power LC-7019B
Seasonic SS-520GB 520W 7000
cena oko 40000 dinara
Kasnije bih dodao bar jos ssd a mozda i graficku.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Nema nekog pravila 03.11.2019. 17:36 #659355

status: user
broj poruka: 4228
Što se tiče okruglog broja - o tome nemoj mnogo da razmišljaš. Izgubićeš vreme nišaneći.

EDIT: kod deljenja vodi računa da ostaviš dosta slobodnog prostora kako bi sistem funkcionisao. Razne su teorije i tvrdnje koliko slobodnog prostora treba ostaviti. Moje mišljenje je da Windows voli da ima makar 50 % slobodnog prostora, a sve manje od toga je moguće, ali se usporava rad. Radiće i sa par megabajta slobodnog prostora. Nesistemske particije mogu biti dupke pune i to im neće smetati.

Što se tiče nabavki novih komponenata, bolje otvori novu temu, jer će ovu preskakati ljudi kojima ovo nije interesantno, a mogli bi dati dobar predlog oko nabavke.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 03.11.2019. 17:44 #659356

status: user
broj poruka: 18940
@acanen, particiju uopste ne moras da delis na vise, ako za to nema potrebe.
A npr. 300Gb mozes da zaokruzis tako sto 300 pomnozis sa 1024 i to kada se napravi particija iznosi tacno 300Gb. Ne mozes da upises samo 300, jer to nije okrugao broj na taj nacin.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @imarkovic: možda hoće tu da prebaci podatke pre 03.11.2019. 17:52 #659358

status: user
broj poruka: 4228
nego što instalira operativni sistem na novu konfiguraciju?

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
acanen .... 03.11.2019. 18:03 #659359

status: user
broj poruka: 921
@vladarko Pre nego sto napravim jos jednu particiju obrisacu igrice pa hdd nece biti zatrpan.
Trenutno je hdd popunjen oko 50% ali nesto cu prebaciti na diskove, usb-ove i uninstall-irati igre.
Mozda je imarkovic mislio na velicinu particije a ne na deljenje hdd-a na vise particija.
@imarkovic Na to sam i mislio jer sam na netu procitao da je 1gb=1024mb.
Nema potrebe da c particija bude veca od 300gb jer ne igram cesto igre.

Jos jednom hvala na odgovorima.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: .... 03.11.2019. 20:50 #659363

status: user
broj poruka: 9381
Ako planiras da oslobodis prostor, tj. da aninstaliras igre, onda moras obavezno pre particionisanja da uradis defragmentaciju, jer ti taj slobodan prostor disk menager nece uzimati u obzir prilikom dodeljivanja prostora za smanjivanje diska. Dakle, podaci moraju biti redom spakovani na hard disku i onda ce ti se otvoriti prostor od poslednje upisanog podatka pa do kraja hard diska. Sto se tice slobodnog prostora za funkcionisanje OSa, ni oko toga ne trebas da brines, disk menager uzima i optimalnu kolicinu prostora na c particiji koja je OSu potrebna za rad. Primera radi za HD od 1TB:
Ako imas popunjeno 500gb, shrinkovanjem ces dobiti mogucnost oslobadjanja 400GB prostora.
Ako imas 500 Gb sa igricama, obrises ih, ostane 300GB ali ne uradis defragmentaciju, pritom su igre zapisane negde na sredini hdd, ostace ti ponudjeno istih 400GB.
Ako odradis defragmentaciju posle brisanja igrica, ponudice ti se 600GB.

Cifre nisu tacne, stvar je ilustracije kako to ide...

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B

:: @vladarko Pre nego sto napravim jos jednu particiju obrisacu igrice pa hdd nece biti zatrpan.
:: Trenutno je hdd popunjen oko 50% ali nesto cu prebaciti na diskove, usb-ove i uninstall-irati igre
:: Mozda je imarkovic mislio na velicinu particije a ne na deljenje hdd-a na vise particija
:: @imarkovic Na to sam i mislio jer sam na netu procitao da je 1gb=1024mb
:: Nema potrebe da c particija bude veca od 300gb jer ne igram cesto igre
::
:: Jos jednom hvala na odgovorima
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
acanen .... 05.11.2019. 12:54 #659399

status: user
broj poruka: 921
^
Hvala na odgovoru.
Odlozio sam pravljenje particija na hdd-u jer jos uvek nisam narucio nove komponente.
Nadam se da se nista nece izbrisati sa hdd-a prilikom pravljenja particija. Najvaznije cu prebaciti na usb-ove i diskove.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60274. Broj poslatih odgovora: 646092.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs