Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Aplikacije
Da li je ovako nesto izvodljivo?
STRANA 1 OD 1
zerocool55 Da li je ovako nesto izvodljivo? 30.05.2020. 15:07 T67572

status: user
broj poruka: 1130
Da li je moguce kloniran SSD sa kompa koji ima win 7 i koji ima intel duo procesor i neku plocu, prebaciti na drugi komp sa I7 procesorom i drugom maticnom plocom.

Sve sam pokusavao i izmene u biosu i onaj ACHI i sve sto sam mogao ali nece da radi jednostavno nikako..

Nije problem ni da se plati da bi se to izvelo ako moze...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
herr Moguće je ! 30.05.2020. 17:01 #663415

status: user
broj poruka: 22
https://www.youtube.com/watch?v=aIl2L0OjZks


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nenika2009 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 30.05.2020. 21:00 #663422

status: user
broj poruka: 1083

Ako promenes tri komponente onda ne moze. Ako dve ili jednu onda moze.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
1d10t ... 30.05.2020. 23:32 #663424

status: user
broj poruka: 430
Pre par dana, iz masine sa phenom II x4 prebacio SSD sa win 7 ulti na komp sa i7 2600, sve radi kao podmazano. Da li preporucujem tako nesto, ne, da li je izvodljivo, da.

Intel core i7 2600 @4.2GHz Gigabyte ga-z77-DS3H / 16GB DDR3 Excelram 1600MHz / Manli GTX 1060 6GB Gallardo - PowerColor AMD r9 280x TurboDuo BKP / 500GB Hitachi + 1TB WD black / Logitech g500/mx518 / iCEMAT II black pad / Razer Destructor II

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @zerocool55 30.05.2020. 23:39 #663425

status: user
broj poruka: 4228
`ali neće da radi jednostavno nikako`

Opiši malo detaljnije ovaj `nerad`. Šta, kad...?

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: @zerocool55 31.05.2020. 00:42 #663426

status: user
broj poruka: 1620
:: `ali neće da radi jednostavno nikako

:: Opiši malo detaljnije ovaj `nerad`. Šta, kad...

Slažem se, još detalja ne bi škodilo.

@zerocool
Koja je stara ploča, koja nova? Šta si tačno menjao? Jesi postavljao UEFI/BIOS opcije za butovanje u legacy mod? Na kom koraku pri podizanju sistema nastaje problem? Jesi siguran da je SSD ispravan (da li je izvađen iz ispravne ili `spaljene` mašine)?

@herr
Dobar predlog, ali praktično neprimenjiv u konkretnom primeru - čovek hoće da prebaci isti SSD u drugu mašinu, a ne da se zafrkava sa Acronis-om i backup-restore varijantama.

@nenika2009
I ti si malo omanuo temu, izgleda... Ovde se ne radi o licenciranju sistema.
edit: Kad bolje pogledam koliko je informacija dostavljeno, taman možemo da nagađamo i da se OS jeste butovao, ali da ima problem sa licencom .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
herr Re:Re: @zerocool55 31.05.2020. 01:37 #663427

status: user
broj poruka: 22

@luja-88

Acronis Universal Restore technology (https://goo.gl/ooPx4N) restores your system to any available machine, regardless of platform.

Acronis Universal Restore tome i služi....Upravo je primenljiv u konkretnom primeru...Moraće da se malo zafrkava sa Acronisom...Ne može jednostavno da prebaci SSD u drugu mašinu i da sve radi (mada, navodno nekima je i to uspelo)...Naravno, ako nije `narodni` win7, mogu postojati problemi sa licencom...Sve što napisah, isprobah lično n puta u praksi (uspešno)...



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @herr: hvala na objašnjenju!!! 31.05.2020. 01:54 #663428

status: user
broj poruka: 4228
Link mi je promakao kada si ga prvi put postavio. Već godinama koristim acronis za backup i restore, ali se nisam udubljivao, čak ni primetio, da postoji nešto kao što je Universal Restore.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zerocool55 re 31.05.2020. 12:08 #663430

status: user
broj poruka: 1130
Bitno mi je da ovo uspe.

herr
Ajde malo mi pojasni jednu stvar da bi to sto ja hocu uspelo, prvo moram da kloniram disk u tom porogramu pa onda koristim ` Universal restore` ?
Jer posto imam vec kloniran SSD ja sam pokusao ali koliko sam skapirao nemam opciju kada butujem u biosu `universal restore` da izaberem neki fajl da bi nastavio dalje.
Iskreno platio bi 50 e koliko traze ali necu da dajem pare pa posle da bude `e jebiga` vise sam mislio na opciju da odnesem kod nekoga da mi uradi, mada moze i ovo ako proradi.
Posalji mi PM pa mozemo da pricamo.

Luja - 88 , vladarko

Masina je Dell Optiplex 780 odatle je kloniran SSD ima njihovu dell plocu 8GB rama DDR3, 2cor procesor i neku DDR3 graficku, to treba da ide na komp sa I7 4790K , 16GB Rama , 1070....
Ono sto sam primetio u biosu Dela je da je prebacen u RAID on modu i kada tu promenim u neki drugi ni na njemu nece da funkcionise na Delu.
Ove kod ovog kompa ima ploca Gigabyte GA-B85-HD3
Ako mozes da mi kazes sta u biosu ove ploce tacno da promenim jer mislim da sam pokusavao, sve opcije sta tacno neznam napamet.
Kada podize sistem dodje do win ekrana koji se puni i izbaci plavi ekran sa oznakom
0x0000007B i nece dalje nikako, pogledao sam na YT kako stvari stoje sve uradio kako sam tamo nasao da resim taj problem ali nema vajde nece da radi.

nenika2009
Nadam se da nece biti tako

1d10t
I ja sam prebacivo ranije isto kao i ti 2 puta i nisam imao problema ali ovo me ubi.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zerocool55 re 31.05.2020. 14:02 #663431

status: user
broj poruka: 1130
herr

Uradio sam, tj uspeo sam da uradim kako je receno napravio sam restore i sve sam uradio. Ali opet isti problem, pratio sam upustva mozda mi je nesto promaklo pokusacu opet..


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 31.05.2020. 15:35 #663433

status: user
broj poruka: 1992
googlaj:

`migrate VHD to the physical disk`

https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/disk2vhd
+
https://www.easeus.com/partition-master/vhd-to-physical-disk.html
=
mozda radi, a mozda moze i samo easeus prica, treba malo cackati
kad vec testiras probaj i ovo ako se ima vremena

a ima i neko dalje igranje:

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-7/dd799299(v=ws.10)?redirectedfrom=MSDN
(sa ovim se tek nisam igrao, ali zvuci zanimljivo)

a ima i ovo:

https://www.easeus.com/backup-utility/transfer-data.html
ima tih klonerskih alatki koliko ti volja,

ali najbolja prica ti je uvek bila specijalno prepakovana windows dristribucija sa sofware-om koji koristis/instaliras ljudima, tipa overi sistem, doskoci na drajver setovanja, projuri/instaliraj programe i ugasi racunar kad sve bude gotovo ( hedonisticki i nikako drugacije :) ), a to je vec posebna prica dokonih ljudi

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Re:Re: @zerocool55 31.05.2020. 16:46 #663434

status: user
broj poruka: 1620
:: @luja-8
::
:: Acronis Universal Restore technology (https://goo.gl/ooPx4N) restores your system to any available machine, regardless of platform
::
:: Acronis Universal Restore tome i služi....Upravo je primenljiv u konkretnom primeru...Moraće da se malo zafrkava sa Acronisom..

Itekako sam svestan na šta si ciljao i koristio sam tu opciju više nego nekoliko puta, upravo za ono čemu služi - npr. napravljen polugodišnji bekap, koji mesec nakon toga zvekne čoveku cela mašina, vraćen sistem iz tog bekapa na drugu mašinu.

Moja poenta je bila da to iziskuje korišćenje još jednog diska, koji čovek možda nema, a tamo gde to često nije neophodno.

::Ne može jednostavno da prebaci SSD u drugu mašinu i da sve radi (mada, navodno nekima je i to uspelo)...Naravno, ako nije `narodni` win7, mogu postojati problemi sa licencom...Sve što napisah, isprobah lično n puta u praksi (uspešno)..

Često može. Iako znam za slučajeve gde to nije uspelo, kao što je ovaj, lično sam to radio baš mnogo puta sa Win7, i igrom slučaja mi se nikada nije desilo da ne radi.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 31.05.2020. 18:02 #663436

status: user
broj poruka: 4225
2 od 10 nemože sa win 7 na win 10. Bar je takvo u prosjeku moje iskustvo u servisu. Desilo mi se da hože na win 8.1 , pa tek onda upgrade na win 10, ali neće direktno.
Puno različitih komponenti, softvera, drajvera podešavanja itd itd utiče na uspješan transfer sa win 7 na win 10. Samo mene nešto zanima da ti slučajno ne smetaju dodatni drajveri od štampača i od skenera ?

Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
herr .... 31.05.2020. 18:11 #663437

status: user
broj poruka: 22
@zerocool55

Evo još jednog tutorijala sa boljim tonom https://www.youtube.com/watch?v=qbe8yTOaVGg

Proces nije jednostavan, ali nije ni preterano komplikovan...Na mašinama bez RAIDA radi bez greške...
Nemam iskustva sa RAID-om, zaključujem iz onoga što si napisao da je Dell mašina imala 2 diska (zašto bi inače u BIOS-u bio uključen RAID mod), ti imaš samo jedan (nisi pominjao drugi), verovatno je problem sa driverom za RAID kontroler na šta upućuje i analiza 0x0000007B BSOD-a...
Sećam se da sam čitajući dokumentaciju Acronisa pre 6-7 godina odustao od apgrejda kompa na RAID niz baš zbog mogućih komplikacija oko bekapa i prebacivanja na drugi sistem (imam vrlo komplikovana podešavanja na mašini, treba mi puno vremena da namestim novi sistem ako pukne win / menjam hardwer)...
Možda se javi neko ko ima više znanja o tim egzotičnim opcijama, npr. Operator...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 @zerocool55 31.05.2020. 18:33 #663438

status: user
broj poruka: 1620
Potencijalno imaš problematiku i sa drajverom, ne samo podešavanjima BIOS-a...
Probaj da instaliraš drajver za SATA/AHCI kontroler dok je SSD i dalje na staroj mašini, pa nakon toga probaj da butuješ na novoj, uz ista podešavanja u BIOS-u.

Što se tiče konkretnog primera Gigabyte ploče, ne znam je ni ja napamet, ali ako je izgled BIOS-a onakav kakav je prikazan na nekim slikama koje sam pronašao na netu, onda bi to trebalo da bude ovako (ovo je pod pretpostavkom da je kontroler na Dell mašini u AHCI režimu!):

BIOS features
`Boot option 1` = tvoj SSD,
`Hard drive BBS priorities` -> `Boot option 1` = tvoj SSD,
`Fast boot` = `disable`, za početak,
`Windows 8 features` = `Other OS`,
`Boot mode selection` = `Legacy only`,
`Storage boot option control` = `Legacy only`

Peripherals
`xHCI mode` = probaj i `Auto` i `Smart auto`
`Intel Rapid start technologies` = `disabled`, za početak,

Peripherals -> SATA configuration
`Integrated SATA controler` = `Enabled`
`SATA mode selection` = `AHCI`

S druge strane, Dell je često na tim Optiplex mašinama postavljao kontroler upravo u RAID režim, pa onda ovo gore, samo po sebi, ne pije vodu. Ako stvarno jeste u RAID-u, onda je to nešto što je specifično za kontroler na koji je SSD povezan i teško ćeš butovati na drugoj mašini bez one varijante koju je kolega herr spomenuo, ali opet, mora preinstalacija drajvera i potencijalno poneka promena u registry-u.

Ovo su neke teme koje bi mogle biti od pomoći, a usput sam natrčao na njih, pa čitaj malo ako imaš vremena:

https://www.dell.com/community/Desktops-General-Read-Only/Dell-sets-Win-7-BIOS-to-RAID-not-AHCI-YOU-CAN-T-SWITCH/td-p/4492529

https://www.dell.com/community/Storage-Drives-Media/How-to-disable-Raid-in-Dell-Laptop-or-Optiplex-with-Win7/m-p/4077264

https://www.overclock.net/forum/20-hard-drives-storage/1227636-how-change-sata-modes-after-windows-installation.html

Ako se u bilo šta slično upuštaš, prethodno obavezno napravi bekap u Acronis-u, koji ti je sada već poznat, kako ne bi napravio problem i na sistemu koji je potpuno funkcionalan na Dell mašini.

Nemam baš vremena da se posvetim temi malo dublje od ovoga, sorry...

:: her
::
:: Uradio sam, tj uspeo sam da uradim kako je receno napravio sam restore i sve sam uradio. Ali opet isti problem, pratio sam upustva mozda mi je nesto promaklo pokusacu opet.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zerocool55 re 31.05.2020. 19:06 #663439

status: user
broj poruka: 1130
Ovo je zajebancija samo takva

Evo sta se izdesavalo:

Startovano sa SSD om koj treba da ide na komp, ima 60GB posle Acroniusa SSD nije vise 60GB nego oko 30GB ajde ja rekao sta znam odem opet jer nisam blizu tom DelL RACUNARU I OPET KOPIRAM SSD sve ok dodjem ovde udjem u moj sistem lepo vidim ovaj Kingston otvorim pokusam da cackam po njemu kada ono neki fajlovi su ok a neki kaze error Not aseseble.

Znaci kada sam otisao do dell racunara prvo sam pokusao da kloniram SSD i naravno sve porgrame na koje naletim naravno moraju da se plate i ja instaliram neku raniju verziju tacnije mini tool partition 10,1 i uradim to bez problema da bi sada saznao da ima nekih gresaka kada hocu da otvorim datoteke program files.

Prvo mi treba neki softver koji je pouznadan za kloniranje a neplaca se posto voaj nije.

Imam kod mene u kompu SSD i HDD , SSD koji mi je kopija Dela a HDD posto negde treba da pravim klon.

Sada vidim kola je to zajebancija

Ali pocecu jedno po jedno pa cu da vidim sta i kako


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
herr .... 31.05.2020. 19:22 #663440

status: user
broj poruka: 22
To što ti je upola manji image file posle Acronisa je normalno, jer ga program kompresuje...Imaš opcije u podešavanjima koliki hoćeš stepen kompresije...
Acronis se može naći u `prodavnicama` kod braće Rusa....


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646097.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs