Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Windows 10 licenca za firmu
STRANA 1 OD 1
srdoch Windows 10 licenca za firmu 17.06.2020. 14:02 T67606

status: user
broj poruka: 1261
Pozdrav kolege,

Potrebne su mi informacije iz prve ruke u vezi licenciranja windows-a za firmu sa oko 20 računara. Čitao sam svašta i što više čitam sve mi je manje jasno šta je šta. Ovo u vezi OEM, GGK, GGW i FPP mislim da sam skapirao ali mi nisu baš jasne pojedinosti. Koliko sam skapirao OEM otpada jer firma već ima računare. Po svemu što sam video jedino sa FPP može da se zameni računar ukoliko se ukaže potreba.

Scenario je sledeći:
Računari bi eventualno u nekom periodu prelazili na SSD pa bi se iz tog ili naknadno nekog drugog razloga morao reinstalirati win. Takođe bi u slučaju otkaza bila potrebna hitna zamena kompletnog računara da se ne gubi vreme na servis. Na nekim od računara se već nalazi neaktiviran win10 pa je poželjno samo ga aktivirati ako je to moguće sa bilo kojom opcijom.

Koja je najbolja opcija za ovaj scenario?
Postoji li način da recimo neki ugovor pokriva određeni broj računara i da ne moraju kućišta da imaju one nalepnice i sertifikate koji moraju da se čuvaju?
Pročitao sam čak da i legalno kupljen windows u nekoj varijanti korišćenja može da bude nelegalan pa mi tu baš nije sve najjasnije.
Može li Win 10 Home da se koristi za firmu?
Kakva je situacija ukoliko bi se u budućnost povećavao broj računara u odnosu na inicijalni?
Video sam po KP da se prodaju dosta povoljne Retail licence ali ne znam da li to pravno završava ovu priču ili ne.

Eto imam gomilu nekih nedoumica pa ko može precizno da me uputi bio bih mu veoma zahvalan.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 RE 17.06.2020. 15:00 #663724

status: user
broj poruka: 914
Mi stavljamo GGK na laptopove, instaliraj kao kancelarijsku masinu pa menjaj samo korisnike , ako ima AD ne moze home mora pro. Gledace ti samo da li je Licenca prosla kroz knjigovodstvo,inspekcija cita knjige ne podatke iz kompa...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Postoje Microsoft ugovori 17.06.2020. 22:41 #663729

status: user
broj poruka: 4228
nekad su se zvali olp, sad nisam siguran. Tim ugovorom zakupljuješ godišnje onoliko računara koliko želiš. Broj računara koje želiš da budu ugovoru menjaš jednom godišnje. Nisam siguran, znam da to važi za office (zato se i zove 365, mislim) da možeš na ovaj način uvek da imaš najnoviju verziju softvera.

Windows Home može da se koristi na kupljenom računaru/laptopu, ali ne znam da li može i da se instalira kao fpp. Smatram da to nije pravashodno važno, jer su u pitanju razlike u mogućnostima operativnog sistema. Samo što bi inspekcija to mogla gledati kao prilika za dodatno uslovljavanje.

Djape7777 je u pravu što se tiče retail licenci koje se kupuju preko ebay, npr. Ti je možeš kupiti i instalirati da ne bi imao problem sa iskakanjem obaveštenja za aktiviranje. U slučaju dolaska inspekcije oni će čitati (ovde djape7777 nije u pravu) podatke o instaliranom i nedavno deinstaliranom softveru i tražiće dokaz (fakturu, ugovor) o kupovini određenog softvera. Dobra stvar je što daju 8 dana da spremiš dokumentaciju, gde se pod tim dozvoljava u da u tih 8 dana kupiš nedostajuće licence.

Bila je jedna zanimljiva tema o ovoj materiji, ali ne mogu da se setim koje godine.
Nadam se da će se još neko uključiti da bismo otklonili nedoumice i zablude.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: Postoje Microsoft ugovori 18.06.2020. 12:36 #663731

status: user
broj poruka: 4660
2020god u doba digitalizacije traze fakturu ugovor za kupljenu licencu !? Nije dovoljno da se proveri transakcija, e-mail, i da se ustanovi da se taj jedan kljuc vezuje za jedan PC !?



::
:: Djape7777 je u pravu što se tiče retail licenci koje se kupuju preko ebay, npr. Ti je možeš kupiti i instalirati da ne bi imao problem sa iskakanjem obaveštenja za aktiviranje. U slučaju dolaska inspekcije oni će čitati (ovde djape7777 nije u pravu) podatke o instaliranom i nedavno deinstaliranom softveru i tražiće dokaz (fakturu, ugovor) o kupovini određenog softvera. Dobra stvar je što daju 8 dana da spremiš dokumentaciju, gde se pod tim dozvoljava u da u tih 8 dana kupiš nedostajuće licence
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile .. 18.06.2020. 13:11 #663732

status: user
broj poruka: 9460
A vala bas.
Jos fali da otkucaju na pisacoj masini.

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ximi ОЕМ 18.06.2020. 16:07 #663733

status: user
broj poruka: 238
Поздрав,

Видео сам твоје питање и попричао са колегом у ИТ, како ми он каже ОЕМ ти је везан за плочу, тако да промене харда, графе и сл. не утиче на ту лиценцу. Односно те делове можеш слободно да мењаш. Али он мисли да Вам је ОЛП најбоље решење.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @Gare87 18.06.2020. 17:36 #663734

status: user
broj poruka: 4228
Stvar je jednostavna: gledaju skupe softvere (Microsoft pre svih). Traže dokaz da je softver plaćen, ne isključivo zbog legalnosti, već zbog poreza. 20 % je 20 %. Zato su im zanimljivi Microsoft, Adobe, Autodesk, Dassault.

Drugo, obilaze firme i pregledaju računare tretirajući ih kao sredstva za rad. `Pregledaju` ih tako što ubace fleš, pokrenu sa njega program koji im izlista sve što je instalirano ili skoro deinstalirano na računaru. Posle par dana šalju listing softvera, za svaki računar ponaosob, za koje traže dokaz o kupovini. Taj dokaz može biti faktura za softver, za računar sa instaliranim softverom, ugovor o količinskom licenciranju.

Uvek i samo je porez tu bitan. Legalnost je u drugom planu. Takođe, vlada RS je odavno dobila izvestan broj hiljada besplatnih licenci od Microsoft-a, pa ima i obavezu to da proverava.

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Da li ti treba Windoza... 18.06.2020. 21:22 #663735

status: user
broj poruka: 7761
Ne znam cime se firma bavi pa je moje pitanje mora li Windoza...

Ako se korsti samo office i mejl onda moze i Linux...

A ovi koji bi mozda proveravali licence kad vide sta je instalirano ima odmah da skoce sa stolice ko da su ugledali djavola...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: Da li ti treba Windoza... 18.06.2020. 22:27 #663736

status: user
broj poruka: 4228


Pozdrav!

Vlada

:: Ne znam cime se firma bavi pa je moje pitanje mora li Windoza..
::
:: Ako se korsti samo office i mejl onda moze i Linux..
::
:: A ovi koji bi mozda proveravali licence kad vide sta je instalirano ima odmah da skoce sa stolice ko da su ugledali djavola..
::
:: Citat:
:: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
casper Re 18.06.2020. 22:46 #663737

status: user
broj poruka: 234
Vladarko ti je sve naveo tacno kako je, najbitnija u celoj prici je faktura o kupovini i koja glasi na to pravno lice (i mora da glasi) koje koristi licence. Oni jednostavno dodju sa fleskom i sve provere vrlo lako, ne moze to svaki inspektorcic, ali `iskusnije baje` to odradjuju tako lako ili ako se radi o prijavi sa strane tu te samo faktura spasava. E sad ako vec imas racunare mozes da dokupis OEM licence koje se kod nas prodaju odvojeno (skuplja opcija, iako se prodaje kod nas precutno se i priznaje u legalizaciji iako ne bi smelo naknadno OEM na polovan racunar) ili da ides na godisnje sklapanje ugovora na odredjeni broj licenci (GGK varijanta) sto je mozda prakticnije radi promene svega i svacega i naknadnog apdejta.
Home verziju mogu da koriste i pravna lica, jedino je ta verzija nesto malo `osakacena` mislim u LAN okruzenju u odnosu na Profesional verziju ali nikako neupotrebljiva.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djape7777 Re: Re 19.06.2020. 08:23 #663739

status: user
broj poruka: 914
Pod homom NE MOZE da se prikljuici na Aktivni Direktorijum, mora pro..


:: Home verziju mogu da koriste i pravna lica, jedino je ta verzija nesto malo `osakacena` mislim u LAN okruzenju u odnosu na Profesional verziju ali nikako neupotrebljiva
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire hmm 23.06.2020. 15:21 #663809

status: user
broj poruka: 1066
Kao
1.Za firmu mora windows 10 pro
2. Moras da imas racun da si platio preko racuna firme.
3 za office ide mescno placanje
4. pozoves dirketno microsfot srbija i raspitas o popustu za firmu

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 12gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
SSD OCZ Agility 3 60gb
1.5 WD+500gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Re: hmm 23.06.2020. 17:36 #663810

status: user
broj poruka: 4228
Za firmu ne mora Windows 10 pro, osim u situaciji ako se uzima godišnja pretplata ili kupuje neka od instalacija.
Nije obavezno da se plati preko računa firme, ali mora da postoji račun-faktura koji glasi da je baš ta firma kupila.
Office se plaća mesečno ako se nabavlja preko godišnje pretplate.

Pozdrav!

Vlada

:: Ka
:: 1.Za firmu mora windows 10 pr
:: 2. Moras da imas racun da si platio preko racuna firme
:: 3 za office ide mescno placanj
:: 4. pozoves dirketno microsfot srbija i raspitas o popustu za firm
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire Re: Re: hmm 24.06.2020. 10:06 #663813

status: user
broj poruka: 1066
Mora 100% radim u firmi i dolayile su kontorle samo windows pro dal je 10 8 7 xp nebitno je.
Drugo ti ne vazi veruj mi. Kad dodje kontorla gleda nalepnicu, racun sa kojeg je placen. Za win 10 nema godisnje licenca vec jedan trajana a za office 365 ide godisnja licenca. Nemojmo mestai babe i zabe.

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 12gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
SSD OCZ Agility 3 60gb
1.5 WD+500gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

:: Za firmu ne mora Windows 10 pro, osim u situaciji ako se uzima godišnja pretplata ili kupuje neka od instalacija
:: Nije obavezno da se plati preko računa firme, ali mora da postoji račun-faktura koji glasi da je baš ta firma kupila
:: Office se plaća mesečno ako se nabavlja preko godišnje pretplate
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
:: :: Ka
:: :: 1.Za firmu mora windows 10 pr
:: :: 2. Moras da imas racun da si platio preko racuna firme
:: :: 3 za office ide mescno placanj
:: :: 4. pozoves dirketno microsfot srbija i raspitas o popustu za firm
:: ::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646097.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs