Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
SBB i WiFi
STRANA 1 OD 1
mkukic SBB i WiFi 16.11.2020. 00:20 T67851

status: user
broj poruka: 2588
Preko SBB-a imam paket 150/10 MB/s. Kada je komp povezan preko kabla za ruter brzina ide do tih 150/10. Ali kada se kacim preko wifi, bilo da je lap top, telefon, tablet, brzine idu do nekih max 70/10. U cemu moze da bude problem?

Hvala!

********************************

iMac 27` (late 2012)
3.2GHz quad-core Intel Core i5 processor
8GB of 1600MHz DDR3 memory
NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memory
1TB Fusion Drive
macOS Catalina 10.15.1
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ante 2.4 vs 5 GHz 16.11.2020. 08:18 #666057

status: user
broj poruka: 24
Treba da vidiš na koju wifi mrežu se kačiš. Ako je noviji ruter, treba da ima i 2.4 i 5 GHz wifi.
Ako se kačiš na 2.4 GHz, teško da ćeš izvući 150 Mbps iako je ta brzina maksimalna, bar teortetski, za 2.4 GHz.
Osim rutera, i uređaji koje kačiš treba da podržavaju 5GHz. Brzina konekcije treba da je 433 ili 866 Mbps...
onda ćeš lako izvući 150...ili bar 130-140...što je ono što očekuješ.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem ... 16.11.2020. 12:02 #666061

status: user
broj poruka: 3797
Slepci ti nisu izdelili mrezu na dva dela. Pomenutu 2.4ghz i 5 ghz. Pozovi ih i reci da ti izdele, ja sam to sa njima zavrsio za minut preko telefona. Jos jednu foricu cu da ti kazem, prva varijanta 2.4ghz ima jaci signal i slabiji protok, sto znaci da ces imati vise crtica, nego 5ghz kada se udaljis od rutera. A 5ghz je slabiji signal i jaci protok...


Finalna masina konacno sastavljena:
Ryzen 3600 OC
G.Skill Trident Z Neo 3800
MSI B450 Tomahawk Max
RX 5700 xt
Acer KG251QDbmiipx 240hz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 16.11.2020. 12:26 #666065

status: user
broj poruka: 18940
Adzeme, oni sve stave na default, ti podesis kako ti odgovara...

Najbolja opcija je da spojis 2G i 5G wifi, tako da ih nazoves isto i stavis isti password. SSID mozes da stavis `hidden`. Tako se dobija najbolja opcija, jer telefon i ostali uredjaji hvataju najbolji domet i sve je zavrseno po automatici

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem ... 16.11.2020. 12:43 #666066

status: user
broj poruka: 3797
Cek ne kapiram. Zar nije spojeno po deff vrednostima, sta je onda bilo fabricki na samom pocetku, koja varijanta? Ja sam po deffu na pocetku, pre nego sto su razdvojili imao stalno pucanje wi fi, bukvalno na svakih par minuta...


Finalna masina konacno sastavljena:
Ryzen 3600 OC
G.Skill Trident Z Neo 3800
MSI B450 Tomahawk Max
RX 5700 xt
Acer KG251QDbmiipx 240hz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire Re: SBB i WiFi 16.11.2020. 14:10 #666069

status: user
broj poruka: 1066
pozdrav

Ako je 150mb brzina WIFI 2.4GHz ili 300mb/s za 2.4Ghz delis sa 8 i dobije pravu brzinu to zavisi od rutera.
Ako je 667 ili 866 ili 1156 ( mada cisto sumjam da im je) isto to delis sa 8 i to ti je brzina. Na wifi to sto dobijsa je 5g to ti je max. Mozes samo dzabe da zoves. Posto je najverovatnije 667/8 dobije nekih 70-80mb/s.
A i ne zavisi bas sve od ruter zavisi i od moblinog i od uredjaja koji se kaci na tu mrezu.

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 12gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
SSD OCZ Agility 3 60gb
1.5 WD+500gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

:: Preko SBB-a imam paket 150/10 MB/s. Kada je komp povezan preko kabla za ruter brzina ide do tih 150/10. Ali kada se kacim preko wifi, bilo da je lap top, telefon, tablet, brzine idu do nekih max 70/10. U cemu moze da bude problem
::
:: Hvala
::
:: *******************************
::
:: iMac 27` (late 2012
:: 3.2GHz quad-core Intel Core i5 processo
:: 8GB of 1600MHz DDR3 memor
:: NVIDIA GeForce GTX 675MX with 1GB of GDDR5 memor
:: 1TB Fusion Driv
:: macOS Catalina 10.15.
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 16.11.2020. 14:32 #666071

status: user
broj poruka: 18940
Stvarno ne znam, imena su `CGA2121_WRCTkXc_0_0` i sl. ja to nisam ni gledao, odmah sam podesio onako kako meni odgovara (nazivi SSID-ova, sifre itd.), prethodno sam preimenovao 2G i 5G da imaju razlicita imena i to mi se nije dopalo kako radi.

Ne znam zasto si ti imao pucanja, jer ja sam ih imao onda kada mreze 2G i 5G nisu bile razdvojene :). Ali mora isti SSID i isti password. Radi mi odlicno od kako sam to podesio.

Imam technicolor ruter i to se veoma lako podesava, mozes i ti, a mozes i da zoves SBB da ti podese, ali ja to volim sam da uradim, kao sto sam i oduvek radio.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sojkic Sbb routeri 16.11.2020. 19:28 #666080

status: user
broj poruka: 216
Ako imas hgw 3925 ili 3928 ili ubee basic 32B, max.brzina koju sam dobio na njima na recimo huawei p30 pro je bila nesto preko 90 mbit, vecina obicnih telefona izvlace oko 40-48mbit. Ako imas UBEE 327 ili 32C ili tehnicolor, na 2.4 isto neces da dobijes nista preko 90 mbit, na 5 ghz, na iphone X sam dobio 487 na tehnicolor, kada se kanal prosiri na 80 mhz. Najbolje je da ako imas hgw pozoves cc i zalis se na domet i kvalitet wifi, tehnicar koji dodje trazi da ti zameni za ubee, tehnicolor ima slabiji wifi na 2.4...ja obavezno podesim i razdelim mreze za 2.4 i 5 ghz, ako su vece brzine za 5ghz rasirim kanal na 40 ili 80 mhz, a kanal postavim na 36 ili 44, eventualno 52. Ako si u zgradi nemoj da siris kanal preko 40 mhz, ako si sam u kuci, nemas mnogo wifi mreza oko sebe, siri na 80 :). UBEE 327 dosta losije radi po mom iskustvu na vecim brzinama
Pozz


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Rutet 16.11.2020. 19:56 #666082

status: user
broj poruka: 997
Podesi na 2.4 ghz na n mode, ako ima samo n stavi. Ako ima izbor brzine stavi 300MB/S takodje problem moze biti u wifi kartici u bilo kom uredjaju, mozda ne moze da podrzi vise, dzaba i podesavanje. Na 5Ghz stavi AC mod vidi ako ima 80Mhz sirina kanala, opet postoji varijanta da kartica ne podrzava veci protok to proveri. Idi u control panel network adapter vidi u podesavanju drajvera, zna nekad da n mod bude iskljucen 2.4Ghz mada je to sada redji slucaj. Stavi da podrzava fat chanel ili ako pise u Mhz stavi 40.... Hajde testiraj u mozili ako ti nije problem pa javi.
Ili ako je win 10 skini aplikaciju u prodavnici free je speettest app...
Odaberi server tvog provajdera ako ima.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 16.11.2020. 20:50 #666091

status: user
broj poruka: 18940
Sad sam izmerio 237mb na S8, technicolor spojene konekcije 2 i 5G.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 17.11.2020. 21:43 #666135

status: user
broj poruka: 2588
Hvala na dosadasnjim odgovorima! :)

Evo jos malo informacija... Ruter je Cisco EPC3925.

Probao sam da odem u podesavanja, ali ne mogu da se logujem... Izgleda da su promenjene default vrednosti. Jedino da odradim hard reset (10 sec na ono dugmence), ali ne znam kako onda da mu pristupim bezicno, tj. da li ce emitovati neku wifi mrezu preko koje bih pristupio ruteru i odradio podesavanja...?

Hvala!

********************************

MacBook Pro 16` 2019
macOS Big Sur


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antimatery Deff 17.11.2020. 22:53 #666138

status: user
broj poruka: 997
Njemu bese def sve ostavis prazno i pass i obrises user name pa se logujes?
Jedino ako si ti menjao i zaboravio .)

Treba da ime dugme za wifi nisam siguran, recice ti ovi sto imaju sbb ja sam hvala bogu na supernovi optici i odmorio sam se od gubitaka paketa i njihovih svakodnenvih prekida.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 17.11.2020. 23:33 #666140

status: user
broj poruka: 18940
Po default-u je prazno logovanje, da. Sve moze da se promeni kako ti odgovara.
Ja nisam imao svakodnevne prekide kod SBB-a, naprotiv. Veoma sam zadovoljan njihovim uslugama i podrskom.

@mkukic, ako si ga resetovao, logujes se bez username-a i password-a, sa praznim poljima. Pristupi mu preko LAN konekcije.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem ... 18.11.2020. 15:24 #666153

status: user
broj poruka: 3797
Pa ja ti bas o ovome pricam, da sam imao pucanja kada nije bilo razdvojeno. Mrzim kuckanje i forume, nikad se ljudi lepo ne razumeju. Uzivo je zakon.


:: Ne znam zasto si ti imao pucanja, jer ja sam ih imao onda kada mreze 2G i 5G nisu bile razdvojene :).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sojkic parametri kod fab.reseta 18.11.2020. 20:52 #666160

status: user
broj poruka: 216
kad resetujues 3925 na fabriku, ssid ti je zadnjih 6 cifara mac adrese (pogledaj nalepnicu sa bar kodom na modemu) a pass je serijski broj modema, tvoj pocinje negde oko 260...
Ako ti je mac adresa 105f ili c8fb na pocetku, prijavi reklamaciju da ti modem zuji, docice i zamenice ga. Ako je 247 ili 503 oni su se bolje pokazali, mada opet sve je relativno. logovanje na modem 192.168.0.1, ostavljas prazne usser i pass, na drugoj strani ides na setup i tamo menjas kako oces da je ssid i pass, bolje odmah na pocetku otcekiraj pass jer zna da se refreshuje u radu i onda moras da se logujes na nov ssid a stari pass...



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 18.11.2020. 21:09 #666162

status: user
broj poruka: 18940
Slazem se.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: Pa ja ti bas o ovome pricam, da sam imao pucanja kada nije bilo razdvojeno. Mrzim kuckanje i forume, nikad se ljudi lepo ne razumeju. Uzivo je zakon
::
::
:: :: Ne znam zasto si ti imao pucanja, jer ja sam ih imao onda kada mreze 2G i 5G nisu bile razdvojene :).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 21.11.2020. 13:00 #666239

status: user
broj poruka: 2588
Pozdrav!

Evo nasao sam vremena da se igram sa podesavanjima WiFi-ja o kojima ste mi pisali, ali, na moje veliko iznenadjenje, nakon restarta rutera i pristupa podesavanjima, vidim da uopste nemam mogucnost izbora 5Ghz mreze... Ovo je izgleda neki prastari modem...

Do sada sam pristupao preko kabla i nisam ni mnogo obracao paznju na WiFi brzine, ali nakon prodaje iMac-a i kupovine MacBook Pro iz potpisa, internetu pristupam preko Wifi-a, pa mi sada ovo poprilicno smeta.

Merim opet na speedtestu i jedva dodje i do 60/10Mb/s, a kamoli 150/10 koje placam.

Bukvalno mi sve 2,5x sporije radi na netu sada, a jos me zovu iz SBB-a pre neki dan, da li zelim da predjem na 300/20 Mb/s za 5000 din mesecno i dobijem kao i nov modem, kazem da bih ostao na ovom paketu 150/10, a oni kao onda ostaje ovaj modem koji imam jer je dovoljan...

Na telefonu iPhone X ista brzina kada merim na speed testu.

********************************

MacBook Pro 16` 2019
macOS Big Sur


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sojkic 3925 22.11.2020. 19:16 #666274

status: user
broj poruka: 216

taj modem ti ima samo 2.4ghz mrezu ali sbb ti garantuje brzinu preko kabla, sa tim modemom po teh.specifikacijama mozes preko kabla da dobijes max 320mbit, znaci on ti nije usko grlo za tvoj paket, to sto dobijas takvu brzinu na 2.4 je skroz ok, znaci da dobro radi modem, ali to ti je maximum u vecini slucajeva na 2.4ghz (imao sam slucaj gde je covek sa huawei p30 pro dobijao na 2.4ghz 90 mbit) lepo ti kazem trazi reklamaciju, dodje neko, zameni ti modem za novi ubee ili tehnicolor koji imaju 5ghz wifi, neka ti razdele mreze, zakacis se na 5 ghz i sve ok po pitanju brzine a stim si zavrsio posao, ne moras da potpisujes nikakav ugovor, samo zoves da ti slabo radi wifi i reci da ti zuji modem...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 27.11.2020. 22:58 #666417

status: user
broj poruka: 2588
Hvala svima na odgovorima, problem je resen danas.

Bili su momci iz SBB-a i zamenili ruter za Technicolor. Sada imam i 5GHz mrezu. Brzina ide do nekih 145/10Mb/s sto je ok, jer je paket 150/10 Mb/s.

Mreze smo stavili sa razlicitim imenima (isti password) jer je to bila preporuka momaka iz SBB-a koji su dosli da srede stvar, tako da cu testirati narednih dana brzinu i stabilnost, pa ako bude potrebe stavicu ista imena (SSID) za obe mreze pa cu i to testirati.

Pozz

********************************

MacBook Pro 16` 2019
macOS Big Sur


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mkukic ... 27.11.2020. 23:59 #666420

status: user
broj poruka: 2588
Jedno pitanje koje mi je upravo palo na pamet... Koliko je zdravo sto mi ruter stoji na istom stolu gde i lap top za kojim radim, na 20 cm od lap top-a i na pola metra od moje glave...

Cisto da pitam... Soba mi je nekih 12 kvadrata, ne moze ne znam koliko da bude udaljen od mene, ali da li ima nekog veceg efekta ako ga udaljim jos pola metra - metar ili ne...?

********************************

MacBook Pro 16` 2019
macOS Big Sur


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 28.11.2020. 01:15 #666422

status: user
broj poruka: 18940
Meni su isto iz SBB-a preporucili da se razlicito zovu SSID-ovi, 2G i 5G, ali ja sam konstantno imao problema, pucanje wifi konekcije, los domet, dok nisam stavio suprotno, isto sam nazvao SSID-ove i stavio isti password, jer sam procitao u konfiguracionom prozoru da je to preporuka za najstabilniju konekciju, sto se pokazalo kao tacno, nisam nikakvu toplu vodu otkrio, samo sam ispratio to i stvarno evo radi mnogo bolje i bolji je domet. Zasto SBB izmislja da odvaja konekcije, nije mi jasno.

@mkukic, nije bas najzdravije, ne znam koliko utice, ali ja bih ga odaljio, minimalno na metar.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646100.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs