Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
I5 10400
STRANA 1 OD 1
bocacu I5 10400 09.12.2020. 00:02 T67908

status: user
broj poruka: 252
Nakon 5-6 godina resio da promenim glavne komponente na pc. Stara konfiguracija i5 4460 gigabite z97 8gb ddr3 hiperx sa grafikom asus rog strix 1060 koja ostaje za sada. Trazio nesto slicno u istom rangu zaustavio se na i5 10400F, molio bih vase misljenje o procesoru i predlog neke malo bolje ploce za njega vodio se nekom logikom od prosle za neki buduci upgrade koji nije nikad dosao :) .Komp ce se koristiti za bukvalno sve po malo i igre naravno ne cesto jer ipak gaze malo godine 50+ .). Hvala unapred.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djokosrb Ja bih isao na Ryzen 09.12.2020. 00:13 #666682

status: user
broj poruka: 6875
Konkretno R5 3600. Jeste skuplji ali vredi 30-40e doplate svakako...Cene ploca u oba slucaja su otisle u nebo, nazalost. Jos malo koliko CPU, toliko ploca...

Iako ce se mnogo sloziti da ne treba stedeti na plocama, moja logika je da se ne kupuje ono sto ti ne treba, a ploca ko ploca, ako zadovoljava neke potreba korisnika sa brojem portova, expansions slotova, ako nije bas lose sto se tice VRM-a i hladjenja istog (ovo govorim iz ugla nekog ko ne kloka, jer nema potrebe niti nekog smisla za svakodnevni rad, sve ploce su manje vise ok).
Sa tim u vezi moj izbor bi bio Ryzen 5 3600 + b450 ploca (tu treba proveriti oko verzije biosa koja je na ploci, mozda ce treba update, verovatno), ako je opcija samo da se bocne onda b550.


Dete Partizana


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Ja bih isao na Ryzen 09.12.2020. 02:34 #666684

status: user
broj poruka: 7700
Dobar je to predlog i nvme m2 mu je brzi u proseku na AMD plocama ,jer je pcie gen 3 ili 4 x4 mod minimalno , ima rezervisane te linije u CPU.

:: Konkretno R5 3600. Jeste skuplji ali vredi 30-40e doplate svakako...Cene ploca u oba slucaja su otisle u nebo, nazalost. Jos malo koliko CPU, toliko ploca..
::
:: Iako ce se mnogo sloziti da ne treba stedeti na plocama, moja logika je da se ne kupuje ono sto ti ne treba, a ploca ko ploca, ako zadovoljava neke potreba korisnika sa brojem portova, expansions slotova, ako nije bas lose sto se tice VRM-a i hladjenja istog (ovo govorim iz ugla nekog ko ne kloka, jer nema potrebe niti nekog smisla za svakodnevni rad, sve ploce su manje vise ok)
:: Sa tim u vezi moj izbor bi bio Ryzen 5 3600 + b450 ploca (tu treba proveriti oko verzije biosa koja je na ploci, mozda ce treba update, verovatno), ako je opcija samo da se bocne onda b550
::
::
:: Dete Partizana
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
drum Re: Re: Ja bih isao na Ryzen 09.12.2020. 04:33 #666689

status: user
broj poruka: 1301

M2 pcie4 od 512gb košta oko120-130e.

Za te pare može da se uzme (skoro) 1.5tb pcie3...

Razliku u brzini između pcie 3.0 i pcie 4.0 neće ni jedan prosečan korisnik primetiti.

Primer:

https://www.youtube.com/watch?v=4YoRKQy-UO4&t=106s

:: Dobar je to predlog i nvme m2 mu je brzi u proseku na AMD plocama ,jer je pcie gen 3 ili 4 x4 mod minimalno , ima rezervisane te linije u CPU
::
:: :: Konkretno R5 3600. Jeste skuplji ali vredi 30-40e doplate svakako...Cene ploca u oba slucaja su otisle u nebo, nazalost. Jos malo koliko CPU, toliko ploca..
:: ::
:: :: Iako ce se mnogo sloziti da ne treba stedeti na plocama, moja logika je da se ne kupuje ono sto ti ne treba, a ploca ko ploca, ako zadovoljava neke potreba korisnika sa brojem portova, expansions slotova, ako nije bas lose sto se tice VRM-a i hladjenja istog (ovo govorim iz ugla nekog ko ne kloka, jer nema potrebe niti nekog smisla za svakodnevni rad, sve ploce su manje vise ok)
:: :: Sa tim u vezi moj izbor bi bio Ryzen 5 3600 + b450 ploca (tu treba proveriti oko verzije biosa koja je na ploci, mozda ce treba update, verovatno), ako je opcija samo da se bocne onda b550
:: ::
:: ::
:: :: Dete Partizana
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Suvišna priča 09.12.2020. 08:23 #666693

status: user
broj poruka: 6643
... džaba da mi nešto `mislimo` ovde, kad niti si rekao koliko para ide na to niti si proverio šta uopšte STVARNO ima u ponudi, i da li uopšte imaš šta da biraš. Razni cenovnici, fake ponude i prazne liste se najčešće rasprsnu kao balon onog trenutka kada imaš pare i stvarno hoćeš to da kupiš, onda počinju žvake, čekanja, ucene ili prosto odjeb, nema. Šalili smo se. Upravo prodali i ne znamo kad će. Za tri nedelje. U najboljem slučaju imaš čak tri, uglavnom bar dve a često samo jednu ili nijednu povoljnu ili uopšte moguću opciju za kupovinu neke komponente. (Govorim o vremenskom okviru od dva-tri dana pokušaja kupovine). Nepovoljne ponude su obično stalne i čekaju one koji ne mogu da čekaju.
Ono sa upgradeom je najčešće tačno, onog trenutka kada čovek ima para za mogući upgrade, to je najčešće vreme kada je to izuzetno glupo ili mizerno a bolje je te pare uložiti u novu platformu. To je ono što si iskusio sa intelom, a veoma je slično i sa AMD-om, tako da se slobodno drži intela na koji si navikao. U prevodu, ne treba ti ni `malo bolja` ploča, treba ti dovoljno dobra ploča, najbolje cene i dužine garancije.
Ne mogu ti pomoći time da googlam umesto tebe, više preferiram amd nego intel i ne bi se mešao da preporučujem konkretne stvari za intel platformu, ali, kada nađeš nešto što ti se čini povoljno ili moguće da kupiš, onda postavi ovde, osim spamera koji te nagovaraju da kupiš ono što ti ne treba ili ne voiliš, ono što nisi ni pitao ili si naveo da nećeš, dobićeš i odgovore i savete za baš ono što pitaš.

Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: I5 10400 09.12.2020. 09:11 #666695

status: user
broj poruka: 1330
Pa sa tim systemom nisi ni imao šanse za neki upgrade, jedino totalno neisplativi i7 4xxx a bolji GPU nebi ni popravio ništa.
Sa 10400f, pošto je dno Intela, na dobroj ploči bi imao dug put do vrha da upgrejduješ makar i sa polovnim procesorom sledećih nekoliko godina.
Sada ti ostaje samo nov system. CPU+MB+RAM, ništa manje od toga ali i neki brzi SSD kao M.2 NVME da vidiš neke rezultate upgrejda u normalnom radu. 10400f + jeftina ploča + spora memorija nebi ti donela skoro nikakav napredak. Jedino kao što rekoh, dobra (skupa) ploča i brza memorija da ne moraš posle opet sve da menjaš.

I ako je i Ryzen već na poslednjoj verziji AM4 socket-a (trebalo je to da uradiš pre 2-3 godine), dugo vremena će još da bude aktuelan recimo R5 3600 koji je prošle i ove godine proglašen za najbolji `Best buy` a na relativno jeftinim pločama b550 (čak i b450) mogu da se instaliraju processori sve do neverovatne životinjke kao R9 5950x.


:: Nakon 5-6 godina resio da promenim glavne komponente na pc. Stara konfiguracija i5 4460 gigabite z97 8gb ddr3 hiperx sa grafikom asus rog strix 1060 koja ostaje za sada. Trazio nesto slicno u istom rangu zaustavio se na i5 10400F, molio bih vase misljenje o procesoru i predlog neke malo bolje ploce za njega vodio se nekom logikom od prosle za neki buduci upgrade koji nije nikad dosao :) .Komp ce se koristiti za bukvalno sve po malo i igre naravno ne cesto jer ipak gaze malo godine 50+ .). Hvala unapred
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
bocacu I5 10400 09.12.2020. 10:09 #666698

status: user
broj poruka: 252
Nisam uzimao u obzir amd ali ne bezim od istog nemam predrasuda. Svaka preporuka je dobrodosla, meni je samo bitno da platforma bude u srednjoj klasi (sto bolja) jer za visu nemam potrebu da traje isto 5-6g mozda sa mogucnosti nadogradnje boljeg novijeg cpu-a. Novac nije ogranicen u smislu bolje ploce i rama. Svaki savet je dobro dosao ako odem na amd koju mb i ram provereno dobri i kompatibilni. Ili sacekati jos malo da se kosoliduje amd 5xxx serija svaka preporuka dobro dosla.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
H-nitro re 09.12.2020. 11:35 #666700

status: user
broj poruka: 1959
Posto je offtopic da ne otvaram temu mozeli mi ko odgovoriti da li smem da ostavim ovako cpu
iskljucio sam mu Core Preformance Boost i temperatura mi je spala za oko 20c sad ne prelazi 3800mhz (4050 sa ukljucenim) ali sam sve ostalo ostavio na auto voltazu i sve pa pitanje je smem li da ga ostavim ovako sa ovim iskljucenim da necackam voltaze na duge staze?

Ovca ne sme da se brani, vuk se njenim strahom hrani



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Suvišna priča 09.12.2020. 13:30 #666712

status: user
broj poruka: 9388
Potpisujem. Situacija sa robom je katastrofalna. Stanje lagera po MP je uglavnom lazno. Ako nesto i iskopas, to moras istog trenutka rezervises i da odes da kupis.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

i9 7920X/MasterLiquid Pro 120/GA-X299 UD4 Pro/32GB/2x250GB 970EVO-RAID0/STRIX GTX1080TI O11G GAMING/CM 750W/HP 27xq (3WL54AA)

:: ... džaba da mi nešto `mislimo` ovde, kad niti si rekao koliko para ide na to niti si proverio šta uopšte STVARNO ima u ponudi, i da li uopšte imaš šta da biraš. Razni cenovnici, fake ponude i prazne liste se najčešće rasprsnu kao balon onog trenutka kada imaš pare i stvarno hoćeš to da kupiš, onda počinju žvake, čekanja, ucene ili prosto odjeb, nema. Šalili smo se. Upravo prodali i ne znamo kad će. Za tri nedelje. U najboljem slučaju imaš čak tri, uglavnom bar dve a često samo jednu ili nijednu povoljnu ili uopšte moguću opciju za kupovinu neke komponente. (Govorim o vremenskom okviru od dva-tri dana pokušaja kupovine). Nepovoljne ponude su obično stalne i čekaju one koji ne mogu da čekaju
:: Ono sa upgradeom je najčešće tačno, onog trenutka kada čovek ima para za mogući upgrade, to je najčešće vreme kada je to izuzetno glupo ili mizerno a bolje je te pare uložiti u novu platformu. To je ono što si iskusio sa intelom, a veoma je slično i sa AMD-om, tako da se slobodno drži intela na koji si navikao. U prevodu, ne treba ti ni `malo bolja` ploča, treba ti dovoljno dobra ploča, najbolje cene i dužine garancije.
:: Ne mogu ti pomoći time da googlam umesto tebe, više preferiram amd nego intel i ne bi se mešao da preporučujem konkretne stvari za intel platformu, ali, kada nađeš nešto što ti se čini povoljno ili moguće da kupiš, onda postavi ovde, osim spamera koji te nagovaraju da kupiš ono što ti ne treba ili ne voiliš, ono što nisi ni pitao ili si naveo da nećeš, dobićeš i odgovore i savete za baš ono što pitaš
::
:: Budale računaju na sreću.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: re 10.12.2020. 02:30 #666726

status: user
broj poruka: 1330
Naravno da smeš ali gubiš na performansama za koje si platio. Nažalost to ne znači veliku redukciju napona pa bi bilo dobro da mu još malo pomogneš pomoću negatuvnog offset-a napona.
PBO jeste boost na samo jednom jezgru ali utiče i na maximum i ostalih jezgara.


:: Posto je offtopic da ne otvaram temu mozeli mi ko odgovoriti da li smem da ostavim ovako cp
:: iskljucio sam mu Core Preformance Boost i temperatura mi je spala za oko 20c sad ne prelazi 3800mhz (4050 sa ukljucenim) ali sam sve ostalo ostavio na auto voltazu i sve pa pitanje je smem li da ga ostavim ovako sa ovim iskljucenim da necackam voltaze na duge staze
::
:: Ovca ne sme da se brani, vuk se njenim strahom hrani
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Adzem ... 10.12.2020. 04:34 #666730

status: user
broj poruka: 3797
Vala bas, pravo u centar. Trziste oko Nove Godine je uvek pakao, to je godinama tradicija. A mi bas uvek tada nesto kupujemo. Zato je gluvo leto za hardver zakon.


Finalna masina konacno sastavljena:
Ryzen 3600 OC
G.Skill Trident Z Neo 3800
MSI B450 Tomahawk Max
RX 5700 xt
Acer KG251QDbmiipx 240hz

:: ... džaba da mi nešto `mislimo` ovde, kad niti si rekao koliko para ide na to niti si proverio šta uopšte STVARNO ima u ponudi, i da li uopšte imaš šta da biraš. Razni cenovnici, fake ponude i prazne liste se najčešće rasprsnu kao balon onog trenutka kada imaš pare i stvarno hoćeš to da kupiš, onda počinju žvake, čekanja, ucene ili prosto odjeb, nema. Šalili smo se. Upravo prodali i ne znamo kad će. Za tri nedelje. U najboljem slučaju imaš čak tri, uglavnom bar dve a često samo jednu ili nijednu povoljnu ili uopšte moguću opciju za kupovinu neke komponente. (Govorim o vremenskom okviru od dva-tri dana pokušaja kupovine). Nepovoljne ponude su obično stalne i čekaju one koji ne mogu da čekaju
:: Ono sa upgradeom je najčešće tačno, onog trenutka kada čovek ima para za mogući upgrade, to je najčešće vreme kada je to izuzetno glupo ili mizerno a bolje je te pare uložiti u novu platformu. To je ono što si iskusio sa intelom, a veoma je slično i sa AMD-om, tako da se slobodno drži intela na koji si navikao. U prevodu, ne treba ti ni `malo bolja` ploča, treba ti dovoljno dobra ploča, najbolje cene i dužine garancije.
:: Ne mogu ti pomoći time da googlam umesto tebe, više preferiram amd nego intel i ne bi se mešao da preporučujem konkretne stvari za intel platformu, ali, kada nađeš nešto što ti se čini povoljno ili moguće da kupiš, onda postavi ovde, osim spamera koji te nagovaraju da kupiš ono što ti ne treba ili ne voiliš, ono što nisi ni pitao ili si naveo da nećeš, dobićeš i odgovore i savete za baš ono što pitaš
::
:: Budale računaju na sreću.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
jumperjack Кажеш занимљиво по малопродајама... 13.12.2020. 13:04 #666817

status: user
broj poruka: 497
Није што је несташица и промењиво стање у продавницама него је занимљиво и код увозника, конкретно Ив и Ки.текстање лагера се мења стално из варијанте резервисано до позовите... а релативно слабо пратим трговину, не знам зашто је то тако, да ли зато што смо банана држава или увозници покушавају да се отарасе ствари које им стоје дуго на лагеру?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646150.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs