Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
PC Berza Caffe
kupovina polovnog stana?!
STRANA 1 OD 1
Rammulino kupovina polovnog stana?! 15.01.2021. 00:21 T67984

status: user
broj poruka: 384
Znam da za kupovinu NOVOG stana, ako je prva nekretnina u pitanju, lice koje kupuje isti ima pravo na povracaj PDV-a za prvih 40 kvadrata...itd...itd da ne davim sa tim delom.
Ja kupujem POLOVAN stan, koliko sam upoznat u tom slucaju nemam pravo na povracaj PDV-a cak i ako je u pitanju kupovina prve nekretnine (sto i jeste). Neki ipak tvrde da imam pravo na povracaj necega (?!?) tj neke sume novca.
Kopao sam po internetu i naidjem na ovaj txt. Koliko je zapravo ovo tacno?

Zakon propisuje olakšice za kupce prvog stana, bez obzira da li se nekretnina nalazi u staroj ili novoj gradnji, a ovo pravilo važi gde god da ste kupili stan u Srbiji. Evo šta je dobra strana ukoliko vi po prvi put postajete vlasnik nekretnine.

Oslobađanje od poreza na prenos apsolutnih prava

Dakle, i ako kupujete stan u staroj gradnji, koji nije prvi put u prometu, moraćete da izdvojite novac za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava, dok ćete za stan koji je u novoj gradnji, odnosno kupujete ga direktno od investitora, i prvi put je u prometu, morati da platite PDV.

Ukoliko prvi put kupujete nekretninu, a birate staru gradnju, računajte da ćete po osnovu poreza na prenos apsolutnih prava morati da izdvojite 2.5 odsto od ukupne vrednosti stana, što za stan od 50.000 evra iznosi 1.250 evra. Za taj novac možete sebi ugraditi novu kuhinju i kupiti poneki komad nameštaja. I zato je dobra stvar što ste, kao kupac koji prvi put stiče vlasnički papir oslobođeni tog poreza.

Planiram da podignem stambeni kredit u banci, gde bih ofc imao 20% ucesca.
Ima li neko iskustva sa ovim? Jel je neko u `materiji` sto se ovoga tice?
Kako to ide? Niko mi nije u banc ni u jednom trenutkui spomenuo nikakvu refundaciju niti slicno..

Tnx na odgovorima

Asus P6TD deluxe
Xeon 5675 @4ghz
3x4gb
Zotac gtx 1050 ti 4gb
neki budjavi wd hdd
kingston ssd240 gb
lc power 720w green power
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Koliko ja znam... 15.01.2021. 16:52 #667516

status: user
broj poruka: 6643
.. nije u pitanju refundacija, već otpis, popust. Nezaračunavanje. S tim banka nema ništa već država i njeni propisi koji ili forsiraju mlade parove ili ih isteruju iz zemlje zauvek.



Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zxcvbnm 11 27.01.2021. 20:04 #667787

status: user
broj poruka: 183

Kada kupuješ nekretninu plaćaš :

1. notara (po notarskim tarifama)
2. upis u katastar (ako kupuješ preko kredita i ova stavka je velika zbog hipoteke/založne izjave)
3. porez na prenos apsolutnih prava 2.5% (2.5% se računa na cenu u ugovoru ili procenu pa šta bude veće)

Ako je prva nepokretnost koju kupuješ na nov stan imaš pravo na oslobadjanje od plaćanja PDV-a i poreza na prenos apsolutnih prava na 40m2 + 15m2 za svakog člana porodice koji živi sa tobom.

Ako kupuješ polovan stan imaš samo ovo drugo oslobodjenje.

Oslobodjenje na prvu nepokretnost imaš isključivo ako do sada nisi posedovao ništa od nepokretnosti.

Ako nepokretnost prodaš pre 10 godina u tvom vlasništvu plaćaš i 15% poreza na kapitalnu dobit (opet bude zanimljivo kako računaju kapitalnu dobit i kako te oderu)

Eto toliko.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rammulino Re: 11 24.04.2021. 01:04 #670116

status: user
broj poruka: 384
Sve tako i bilo kao sto si napisao, jos bih dodao NKOSK koji me je lepo odrao (1100 evra)
ali koliko vidim ko hoce da ih tuzi za povrat novca dobija nazad 1/1

::
:: Kada kupuješ nekretninu plaćaš
::
:: 1. notara (po notarskim tarifama
:: 2. upis u katastar (ako kupuješ preko kredita i ova stavka je velika zbog hipoteke/založne izjave
:: 3. porez na prenos apsolutnih prava 2.5% (2.5% se računa na cenu u ugovoru ili procenu pa šta bude veće
::
:: Ako je prva nepokretnost koju kupuješ na nov stan imaš pravo na oslobadjanje od plaćanja PDV-a i poreza na prenos apsolutnih prava na 40m2 + 15m2 za svakog člana porodice koji živi sa tobom
::
:: Ako kupuješ polovan stan imaš samo ovo drugo oslobodjenje
::
:: Oslobodjenje na prvu nepokretnost imaš isključivo ako do sada nisi posedovao ništa od nepokretnosti.
::
:: Ako nepokretnost prodaš pre 10 godina u tvom vlasništvu plaćaš i 15% poreza na kapitalnu dobit (opet bude zanimljivo kako računaju kapitalnu dobit i kako te oderu
::
:: Eto toliko.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs