Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Koja od ove dve memorije..
STRANA 1 OD 2  
Marcito Koja od ove dve memorije.. 27.03.2021. 18:12 T68137

status: user
broj poruka: 69
- HyperX Fury 2x8GB KIT 3000MHz CL15 HX430C15FB3K2/16
ili
- Corsair Vengeance LPX 2x8GB KIT 3000Mhz CL15 CMK16GX4M2B3000C15


za Ryzen 3400G na 320 chipsetu. Vidim da dosta ljudi po forumu preporucuje minimum 3200-3400MHz, ali ne vidim zasto - osim cinjenice da je cena 3000MHz, 3200Mhz i 3400Mhz skoro pa ista.
Ovaj R5 3400G nece da se menja, pa razmisljam zasto bih uzimao 3200Mhz (uglavnom) CL16 koja ja ce da radi na 3000MHz kada mogu 3000Mhz CL15. Tako da je izbor pao na ove dve memorije vec navedene. Verujem da nema neke bitne razL-I-K-E, ali bih hteo da cujem sta misle ljudi .. :)

A mozda i gresim, mozda treba uzeti 3x00Mhz... Ispravite me ako gresim.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 27.03.2021. 22:19 #669408

status: user
broj poruka: 18930
Ja bih uzeo Corsair LPX, po meni je bolja i kompatibilnija za seriju 3xxx. Mislim verovatno ce biti ok i Kingston, ali moj izbor bi ipak bio Corsair.
Za svaki slucaj pogledaj compatibility list za tvoju plocu.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Kao sto rece imarkovic 28.03.2021. 13:23 #669410

status: user
broj poruka: 9369
Ali OBAVEZNO prvo proveri koja je kompatibilna sa tvojom plocom. Ako su obe, onda Corsair. Ako Corsair nije, onda Kingston. Ako nije ni jedna, onda nadji neku koja jeste :)
Nema potrebe za brzom od 3000.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

I9-10900F/4X16GB/B460M/GTX980/500GB/550W/HP27hq

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko King 28.03.2021. 14:27 #669411

status: user
broj poruka: 6643
Fury radi 100% za ovaj drugi ne znam.



Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
BassivitY Corsair uzmi 28.03.2021. 22:02 #669412

status: user
broj poruka: 911
Ali ne ovaj koji si postovao. Treba ti ram optimizovan za AMD
Ovo gore je optimizovano za intel.

Ja npr sa ryzen 3600 koristim 2x8gb CMK16GX4M2Z3200C16
https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK16GX4M2Z3200C16

Bitno je samo da proveris serijsku oznaku pre nego sto kupis.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
CARPE DIEM

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Mozda ne bi bilo loše da 29.03.2021. 04:56 #669413

status: user
broj poruka: 3466

Navede koja ploca se koristi. Jer ipak u nju ubada ram a ne zavaruje je na procesor ryzen 3xxx

Pa da mu se lepo preporuci nesto


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito Ploca je.. 29.03.2021. 07:19 #669414

status: user
broj poruka: 69
Asus a320m-k..

U QVL ima CMK16GX4M2B3000C15, a cudno je da HX430C15FB3K2 nije na spisku.. Ima ostalih varijanti Fury-ja, samo ove nema.. :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Compy Re: Ploca je... 29.03.2021. 08:40 #669415

status: user
broj poruka: 242
Tri razlicita RAM kita na x370, ni jedan nije bio u QVL listi i svi su radili bez problema.
Asus Crosshair VI Hero


Ryzen 9 3950X/ASUS Crosshair VI HERO/HyperX Fury 64GB/NZXT Kraken X52/TUF RTX3080/EVGA G2 750W/PHANTEKS Enthoo ProM/LG BDRW/SAMSUNG 960Evo 250GB/850Evo 500GB/WD Blue 6TB/Toshiba P300 3TB/2xLenovo L27i/Samsung 40KU6000/R.A.T.ProX/Microsoft Sculpt/Z906

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Koja od ove dve memorije.. 29.03.2021. 09:38 #669418

status: user
broj poruka: 1319
Problem ti je ploča sa A320 chipsetom, preko 2933-3000MHz je teško do nemoguće namestiti čak i sa 3000 procesorom.
Inače za integrušu je brza memorija daleko bolja jer grafika uzima memoriju od systemke memorije a sve nove grafike upotrebljavaju daleko bržu memoriju, VDDR5 i 6.
Nemoj da padaš na ono `optimizovana za Intel ili AMD` to su samo proizvođačke fore.
Ako je memorija u QVL-u radiće 100% ali je dovoljno i da bude sa istim parametrima kao bilo koja u QVL-u, U tom spisku teško da ima više od 20% svih memorija koje postoje, samo one koje je proizvođač ploče (možda) testirao.
Za Ryzen 3000 seriju najbolja brzina memorije je 3600MHz ali kako već rekoh to je Mission Impossible za a320 i ostale 3xxx chipset ploče, takva im je arhitektura.
Ako cena nije prepreka, ništa te ne sprečava da uzmeš bržu memoriju a da je guraš sa nižom freqvencijom jer onda dobiješ i niže latencije koje su isto tako dobra stvar kao i frekvencija.
Evo primer ove moje Kingston 3600MHz, na toj frekvenciji radi na Cl16 a na 3000MHz na Cl12.


:: - HyperX Fury 2x8GB KIT 3000MHz CL15 HX430C15FB3K2/1
:: il
:: - Corsair Vengeance LPX 2x8GB KIT 3000Mhz CL15 CMK16GX4M2B3000C1
::
::
:: za Ryzen 3400G na 320 chipsetu. Vidim da dosta ljudi po forumu preporucuje minimum 3200-3400MHz, ali ne vidim zasto - osim cinjenice da je cena 3000MHz, 3200Mhz i 3400Mhz skoro pa ista.
:: Ovaj R5 3400G nece da se menja, pa razmisljam zasto bih uzimao 3200Mhz (uglavnom) CL16 koja ja ce da radi na 3000MHz kada mogu 3000Mhz CL15. Tako da je izbor pao na ove dve memorije vec navedene. Verujem da nema neke bitne razL-I-K-E, ali bih hteo da cujem sta misle ljudi .. :
::
:: A mozda i gresim, mozda treba uzeti 3x00Mhz... Ispravite me ako gresim
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito Re: Re: Koja od ove dve memorije.. 29.03.2021. 11:01 #669419

status: user
broj poruka: 69

:: Evo primer ove moje Kingston 3600MHz, na toj frekvenciji radi na Cl16 a na 3000MHz na Cl12.
::

Ovo nisam znao, izgleda da se nesam skolovao.. :) Hvala za info..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 29.03.2021. 12:08 #669421

status: user
broj poruka: 18930
Naravno da postoje marketinske fore i fazoni, ali u ovom slucaju nije.

Uzmi primer G.Skill Flare-X memorije koja ima sertifikat za AMD, imas pravo da je vratis ako ti ne radi tamo gde je propisano, pritom je ta memorija povoljna sa cenom. Kod AMD-a je to jako bitno, za razliku od Intela, gde platforma nije tako izbirljiva oko memorije.

Evo primer ove moje Kingston 3600MHz, na toj frekvenciji radi na Cl16 a na 3000MHz na Cl12.

Ne znam bas da li je to tako bukvalno kako je opisano u recenici

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 da se osisas i obrijes, a i malo teretane ne bi skodilo 29.03.2021. 12:39 #669422

status: user
broj poruka: 1986
https://www.youtube.com/watch?v=9IY_KlkQK1Q

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp @micika 29.03.2021. 17:55 #669428

status: user
broj poruka: 3466

sto ne napises molbu adminima da te preimenuju u enciklopedija.zivota :D

a oko memare, pa jel spada na isto to 3600/cl16 i 3000/cl12 i ako nije , koja varijanta je `brza` `bolja` ?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 29.03.2021. 19:10 #669433

status: user
broj poruka: 1986
rece onaj baja na jutjub da 3600/cl16 zavrsava poso, ako moze na plocu da je turi, dalje ce se vec samo reci, kolko ce stabilno raditi, opet mora sam da testira i uvreri se

`Users will L-I-K-Ely see far greater performance gains from buying a trusted 3600MHz CL16 kit and following the Ryzen DRAM Calculator’s recommendations than they would from trying to run a higher-frequency kit.`

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp a kad pogledamo 29.03.2021. 19:18 #669434

status: user
broj poruka: 3466

to je razlika u par % kao nekad sto se vodili ratovi zbog par FPS kod AA on off ili 4x i tako to
OtpriL-I-K-E nebitno, pali radi koristi i cao.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: a kad pogledamo 30.03.2021. 10:09 #669444

status: user
broj poruka: 18930
Da, mala je razlika, kada imas dobar procesor i plocu, ne moras mnogo da biras.

PS i dalje lajkujemo - L-I-K-E

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
:: to je razlika u par % kao nekad sto se vodili ratovi zbog par FPS kod AA on off ili 4x i tako to
:: OtpriL-I-K-E nebitno, pali radi koristi i cao.
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito Dosao sam do.. 30.03.2021. 16:48 #669448

status: user
broj poruka: 69
Fury-ja za simbolicne neke pare, a verovatno bi uzeo Corsair da je morala puna cena..
Ubo na Asus a320m-k zajedno sa Ryzen 5 3400G.Sve radi, nisam ni Win X reinstalirao. Za vikend cu nov Winfows.
Ne svidja mi se temperatura sadaaaa.. Od 55C do 78C u full load. Pretpostavljam da je sve to u granicama, ali ja bih malo nize ako moze.. Sada je pitanje koji CPU cooler za taj 3400G? Kuciste je Chieftek BA-01B-B-B-OP, prostrano ali nema ni jedan dodatni vent.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Dosao sam do.. 30.03.2021. 17:32 #669449

status: user
broj poruka: 1319
Bolje prvo dodaj ventilaciju za kućište, i najbolji vazdušnjak će imati problem ako kućište nije dobro provetreno. Malo je drugačije sa vodenim hlađenjem jer ono pomaže ventilaciji kućišta. tj, je deo njega.
Jedan 120mm napred za usis i jedan 120mm nzad kao izduv čak i jeftin cooler kao Lc.cc120 https://www.lc-power.com/en/product/cpu-cooler/lc-cc-120/ bi bio više nego dovoljan.


:: Fury-ja za simbolicne neke pare, a verovatno bi uzeo Corsair da je morala puna cena.
:: Ubo na Asus a320m-k zajedno sa Ryzen 5 3400G.Sve radi, nisam ni Win X reinstalirao. Za vikend cu nov Winfows.
:: Ne svidja mi se temperatura sadaaaa.. Od 55C do 78C u full load. Pretpostavljam da je sve to u granicama, ali ja bih malo nize ako moze.. Sada je pitanje koji CPU cooler za taj 3400G? Kuciste je Chieftek BA-01B-B-B-OP, prostrano ali nema ni jedan dodatni vent.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 31.03.2021. 11:20 #669458

status: user
broj poruka: 18930
Imao sam bas to kuciste, uvek sam imao hladnjak za CPU, to je najbitnije i uvek sam gledao graficku koja se normalno umereno greje, ako je to ispunjeno, u kucistu mozes da imas samo 1 ventilator smesten nazad, da li 120 ili 140, nebitno. Sa tim u tom kucistu nikad nisam imao problema sa temperaturama. Naravno, imao sam i napred ventilator, koji u toliko obimnom kucistu nema puno :)

To kuciste je kompletno od celika, veliko i hladno, tako da nema razloga da ubacujes sad 20 ventilatora, neces nista posebno dobiti.

Kupi samo kvalitetan hladnjak za CPU i resio si sve probleme. Ja preferiram Air, moze i AIO mozda Arctic, tvoja je stvar sta preferiras.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 31.03.2021. 14:22 #669466

status: user
broj poruka: 3466

Ako se natovari sa ventilatorima dobice simfonijski orkestar tj imace utisak da je pored piste za poletanje aviona.

Koji su sad ti `univerzalni` ventilatori dobar izbor ? Kad bih nasao neko ogromno zamenio bih ovaj svetleci na stranici od cosmosa ili bih stavio neke gore ili napred ne znam. Bitna mi tisina i protok a svetlo ne

:: Imao sam bas to kuciste, uvek sam imao hladnjak za CPU, to je najbitnije i uvek sam gledao graficku koja se normalno umereno greje, ako je to ispunjeno, u kucistu mozes da imas samo 1 ventilator smesten nazad, da li 120 ili 140, nebitno. Sa tim u tom kucistu nikad nisam imao problema sa temperaturama. Naravno, imao sam i napred ventilator, koji u toliko obimnom kucistu nema puno :
::
:: To kuciste je kompletno od celika, veliko i hladno, tako da nema razloga da ubacujes sad 20 ventilatora, neces nista posebno dobiti
::
:: Kupi samo kvalitetan hladnjak za CPU i resio si sve probleme. Ja preferiram Air, moze i AIO mozda Arctic, tvoja je stvar sta preferiras
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 31.03.2021. 14:55 #669467

status: user
broj poruka: 18930
Ako ne zelis da razmisljas o tome da li zuji, tandrce itd., uzmes lepo najbolji - NF-A12x25 pwm
Cena mu je malo visoka 4.000din, ali ne postoji bolji ventilator za hladnjak CPU na trzistu.
Wlada ga je svojevremeno hvalio jos pre nego sto je izasao i nije bio lud :)

Drugar ih je postavio na kuciste, bukvalno mirno rade na 1900rpm, ali u Fractal kucistu koje je ipak izolovano zvucno.

Nije moranje da budu svi u kucistu, vec samo za CPU recimo, a za kuciste moze i Redux koji je duplo jeftiniji, recimo 140mm.

Za jeftiniji izbor, meni su ok recimo Arctic ventilatori. Izrada im je onako nista specijalno, ali jako su efikasni.

Corsair je po meni skup i ne toliko dobar kao Noctua.

Scythe, oni imaju isto jako dobre ventilatore, samo slab izbor kod nas.

Kad vec kosta, neka bude Noctua i dobijes `lifetime warranty` i ne razmisljas vise o ventilatorima.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 31.03.2021. 17:10 #669468

status: user
broj poruka: 3466

A sta je po tebi najbolji combo od ventova za cosmos od prostora gore sa strane mada imam i stranicu glass i od napred ima da se metni i jedan pozadi? Ne znači pretrpavanje nego minimalizam srafljenja a do provetrava tiho?

:: Ako ne zelis da razmisljas o tome da li zuji, tandrce itd., uzmes lepo najbolji - NF-A12x25 pw
:: Cena mu je malo visoka 4.000din, ali ne postoji bolji ventilator za hladnjak CPU na trzistu.
:: Wlada ga je svojevremeno hvalio jos pre nego sto je izasao i nije bio lud :
::
:: Drugar ih je postavio na kuciste, bukvalno mirno rade na 1900rpm, ali u Fractal kucistu koje je ipak izolovano zvucno.
::
:: Nije moranje da budu svi u kucistu, vec samo za CPU recimo, a za kuciste moze i Redux koji je duplo jeftiniji, recimo 140mm.
::
:: Za jeftiniji izbor, meni su ok recimo Arctic ventilatori. Izrada im je onako nista specijalno, ali jako su efikasni.
::
:: Corsair je po meni skup i ne toliko dobar kao Noctua.
::
:: Scythe, oni imaju isto jako dobre ventilatore, samo slab izbor kod nas
::
:: Kad vec kosta, neka bude Noctua i dobijes `lifetime warranty` i ne razmisljas vise o ventilatorima
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 31.03.2021. 17:17 #669469

status: user
broj poruka: 18930
Pa kao sto sam ti napisao, uzmi sve od Noctue, ne znam sta ti hladi CPU, pretpostavljam da to vec imas, a za kucista Chromax recimo, ili ako hoces 140, jeftiniji, a odlicni su Redux.
Ne moras ni da srafis ako uzmes silikoncice.
Jedan napred, eventualno 2 ako bas hoces i 1 pozadi je dovoljno. Gore i dole, to je bez veze, nepotrebno i pravi vise buke.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
duqp Re: >> 31.03.2021. 21:51 #669475

status: user
broj poruka: 3466

primljeno k znanju brate imarkovicu i hvala ti vrlo si ljubazan kao i uvek :)
pozabavicu se ovim jedan dan, da malo budem spreman za leto i tropical weather :D

:: Pa kao sto sam ti napisao, uzmi sve od Noctue, ne znam sta ti hladi CPU, pretpostavljam da to vec imas, a za kucista Chromax recimo, ili ako hoces 140, jeftiniji, a odlicni su Redux.
:: Ne moras ni da srafis ako uzmes silikoncice
:: Jedan napred, eventualno 2 ako bas hoces i 1 pozadi je dovoljno. Gore i dole, to je bez veze, nepotrebno i pravi vise buke
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito @imarkovic 03.04.2021. 13:53 #669502

status: user
broj poruka: 69

Pao je izbor na Gammaxx 400.
Kao sto rekoh, u load-u Ryzen 5 3400G na asus prime a320m-k u Chieftek BA-01B-B-B-OP temp krece od 55C i stize bez greske do 78C. Nema nikakvih dodatnih ventilatora, a nece ih ni biti. Cim stigne cooler, montiram pa pisem utiske.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito >> 07.04.2021. 19:33 #669598

status: user
broj poruka: 69


Montirao danas Gammaxx 400. Temperatura sa 70c-78c u full load-u pala na 42c-46c, sto je za mene veeelika razlika. Vrti se na 550rpm trenutno, izuzetno tih na ovim obrtajima. To je to.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645987.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs