Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
GA-Z97-D3H + M.2 PCIe ?
STRANA 1 OD 1
matko GA-Z97-D3H + M.2 PCIe ? 06.04.2021. 10:32 T68153

status: user
broj poruka: 52
Zdravo drugari,
Planiram da kupim neki M.2 SSD za plocu Gigabyte GA-Z97-D3H.
Nisam do sad imao iskustva sa M.2, a ova ploca je malo starija pa me zanima da li postoje neka ogranicenja ploce u pogledu izbora M.2 SSD-a?
Inace na Gigabyte sajtu stojida je max speed M.2 slota `M.2 for SSDs drives with up to 10 Gb/s data transfer`
Malo mi je ovo cudno-kao da M.2 slot na ploci koristi PCIe 2.0 x2 pa je protok ogranicen na 10 Gb/s.
Ako sam ispravno ovo shvatio, da li je onda bolje da kupim obican SATA3 SSD i manem se skupljih M.2?

Dajet mi svoje misljenje i neku preporuku oko izbora modela...
Hvala unapred
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: GA-Z97-D3H + M.2 PCIe ? 06.04.2021. 11:49 #669567

status: user
broj poruka: 1261
Malo mi je čudno ali biće da je stvarno ograničen na 10Gb/s što dođe 1.25 GB/s teoretski maksimum protoka. Vidim da su PCIe x1 i x4 slotovi izvedeni po 2.0 standardu pa verovatno M.2 koristi te linije. Izgleda da su one dodeljene SATA Express konektoru pa ih M.2 deli sa njim jer ne mogu oba biti istovremeno u upotrebi. U svakom slučaju ukoliko ciljaš neki PCIe 3.0 x4 nvme SSD jasno je da neće raditi brže tih 1.25 GB/s. Jedini način da uposliš neki M.2 PCIe 3.0 SDD sa punom brzinom je da ga staviš u PCIe x16 slot preko adaptera. Ovo je izvodljivo jedino ako koristiš integrisanu grafiku. Generalno možeš gađati i neki jeftiniji PCIe SSD koji taman ispunjava specifikaciju tog M.2 slota. Ipak je brži od SATA koliko toliko a elegantnije je jer nema naponskih i sata kablova. To ti je moja preporuka.

Evo na primer nešto ovako: https://tinyurl.com/fmdkr4c
Nebitan je prodavac već specifikacija. Ovo sam okačio samo da vidiš o kom se SSD-u radi pa gađaj nešto u toj klasi.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 9TB
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Polako 06.04.2021. 14:31 #669568

status: user
broj poruka: 9381
Ta ploca nema pcie m.2 nvme slot, vec m.2 ngff sata protokol. Na njega mozes staviti samo sata m.2 ssd, koji kosta par eura vise od klasicnog sata. Prednost je u tome sto ne koristis kablove za spajanje.
Nesto ovako WD GREEN M.2 240GB WDS240G2G0B M.2 2280

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

I9-10900F/4X16GB/B460M/GTX980/500GB/550W/HP27hq

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Kako nema? 06.04.2021. 15:15 #669569

status: user
broj poruka: 4228
1 x M.2 PCIe connector
(Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA & PCIe SSD support)

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ne bi ja na tu plocu stavljao M2 06.04.2021. 16:04 #669570

status: user
broj poruka: 7695
To nije kao kod Ryzen-a ili novijih Intela da ima rezervisanu granu za m2 specijalno ,
nego ako ukljuci M2 gubi neke sata konekcije ,sto govori da to ide preko sata kanala ne iz CPU-a.Uzmi neki brzi SSD ,sa tim M2 ne bi dobio brzinu koja je proklamovana sa sadasnjim M2.To nije NVMe (Non-Volatile Memory Express) nego M2.I da kupi M2 da li ce ploca da vidi ,da bi izbego zaebanciju kupi brz SSD.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
matko Hvala na savetima 06.04.2021. 17:06 #669571

status: user
broj poruka: 52
Ipak sam izbegao ovu Gigabyte GA-Z97-D3H plocu i nabavio malo noviju MSI Z170A PC MATE sa i5 6600k na njoj.
Ovaj MSI ima bolji m.2 slot sa PCIe 3.0 x4, pa sam odmah narucio i Samsungov 970 EVO PLUS 500GB, NVMe M2 2280 - MZ-V7S500BW.

Nadam se da nisam napravio overkill, a i da jesam nije frka jer ne planiram da koristim ovu konfiguraciju duze od 2-3 godine


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Ne bi ja na tu plocu stavljao M2 06.04.2021. 17:22 #669572

status: user
broj poruka: 1261
Auuu ljudi ala isprepadaste čoveka. :D
Nema mesta panici niti nagađanju. Informišite se malo pre nego što date nekom savet. Vidim i da se malo mešaju pojmovi a to će ga samo još dodatno zbuniti. U svakom slučaju ploča ima M.2 konektor sa M key pozicijom koji jeste po PCIe standardu i nema dileme da će raditi bilo koji M key M.2 SSD (SATA ili NVMe) ali sa brzinama koje diktira PCIe 2.0 standard. Ne unosite bespotrebnu zabunu. M.2 slot na ovoj ploči jeste direktno vezan na PCIe magistralu ali sa SATA konektorima deli resurse tj PCIe linije. Od postojećih šest SATA konektora samo poslednja dva gube funkciju ako se priključi M.2 uređaj i to je to. Sve sam lepo objasnio čoveku u prvoj poruci. Čak sam mu naveo i model koji će moći gotovo maksimalno da iskoristi na ovoj ploči.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Hvala na savetima 06.04.2021. 17:28 #669573

status: user
broj poruka: 1261
Ehhh, dok sam ja otkucao poruku u međuvremenu me kolega matko preduhitrio . :D

Ja sam shvatio da već poseduješ tu ploču ali ok, nije loše ni ovako. Nema tu nikakvog overkilla. Radiće ti taj 970 EVO Plus sa maksimalnim performansama na toj ploči, bez brige!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re: Ne bi ja na tu plocu stavljao M2 06.04.2021. 17:31 #669574

status: user
broj poruka: 7695
NVMe is not natively supported on Z97 (Gigabyte) boards
https://forum.giga-byte.co.uk/index.php?topic=23103.0


:: Auuu ljudi ala isprepadaste čoveka. :
:: Nema mesta panici niti nagađanju. Informišite se malo pre nego što date nekom savet. Vidim i da se malo mešaju pojmovi a to će ga samo još dodatno zbuniti. U svakom slučaju ploča ima M.2 konektor sa M key pozicijom koji jeste po PCIe standardu i nema dileme da će raditi bilo koji M key M.2 SSD (SATA ili NVMe) ali sa brzinama koje diktira PCIe 2.0 standard. Ne unosite bespotrebnu zabunu. M.2 slot na ovoj ploči jeste direktno vezan na PCIe magistralu ali sa SATA konektorima deli resurse tj PCIe linije. Od postojećih šest SATA konektora samo poslednja dva gube funkciju ako se priključi M.2 uređaj i to je to. Sve sam lepo objasnio čoveku u prvoj poruci. Čak sam mu naveo i model koji će moći gotovo maksimalno da iskoristi na ovoj ploči.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Oko toga se i ja slažem 06.04.2021. 17:40 #669575

status: user
broj poruka: 4228
Naročito ako je noviji m.2 nvme. @srdoch je sve detaljno objasnio i `ukrojio` lep ssd, ali je @matko rešio problem na elegantniji način.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Oko toga se i ja slažem 06.04.2021. 17:54 #669576

status: user
broj poruka: 7695
Ako hoce u praksi vise 1000 mb / sec. to je to.


:: Naročito ako je noviji m.2 nvme. @srdoch je sve detaljno objasnio i `ukrojio` lep ssd, ali je @matko rešio problem na elegantniji način.
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator re 07.04.2021. 17:22 #669594

status: user
broj poruka: 4225
Evo i da da pohvalim srdoch. Napisao je taman koliko je trebalo i u prvom postu.

Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Z97 07.04.2021. 17:47 #669595

status: user
broj poruka: 98



Srdoč je objasnio suštinu i nema se šta puno za dodati. Koristim Samsung Evo 970 više od godinu dana (baš zahvaljujući temi koju je postavio baš Srdoč, ili je odgovorio nekome na sličnu temu) na Asus z97 pro i radi odlično i punom brzinom - 2.5 uglavnom a u retkim prilikama i 3 Gb/s. Ovo 3 Gb/s uzeti s rezervom pošto to tvrdi Samsung magician, ali nekako više verujem Crystal disku. Sve to naravno uz adapter od par stotina dinara i slobodni Pcie slot 4x. Jedino što se gubi adapterom su Pcie 1x slotovi, ali koga je briga, uz uslov da mu nisu neophodni.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Z97 07.04.2021. 17:52 #669596

status: user
broj poruka: 18940
Gde ima adapter za par stotina din.?

Edit: ok, nasao na Aliexpress-u.

Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja.
Gordon Allport


::
::
::
:: Srdoč je objasnio suštinu i nema se šta puno za dodati. Koristim Samsung Evo 970 više od godinu dana (baš zahvaljujući temi koju je postavio baš Srdoč, ili je odgovorio nekome na sličnu temu) na Asus z97 pro i radi odlično i punom brzinom - 2.5 uglavnom a u retkim prilikama i 3 Gb/s. Ovo 3 Gb/s uzeti s rezervom pošto to tvrdi Samsung magician, ali nekako više verujem Crystal disku. Sve to naravno uz adapter od par stotina dinara i slobodni Pcie slot 4x. Jedino što se gubi adapterom su Pcie 1x slotovi, ali koga je briga, uz uslov da mu nisu neophodni.
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Re: Re: Z97 07.04.2021. 17:54 #669597

status: user
broj poruka: 98
Pre godinu i više sam dao 500. Kapiram da je sad jeftinije.


Sad pogledao na KP. Koliko vidim, nema ispod 600-700-1200-1500-300000. Zaboravih na pandemiju i želju domaćih preprodavaca da iz nje izađu kao pobednici... Bogati pobednici.

:: Gde ima adapter za par stotina din.
::
:: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne
:: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja
:: Gordon Allport
::
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: Srdoč je objasnio suštinu i nema se šta puno za dodati. Koristim Samsung Evo 970 više od godinu dana (baš zahvaljujući temi koju je postavio baš Srdoč, ili je odgovorio nekome na sličnu temu) na Asus z97 pro i radi odlično i punom brzinom - 2.5 uglavnom a u retkim prilikama i 3 Gb/s. Ovo 3 Gb/s uzeti s rezervom pošto to tvrdi Samsung magician, ali nekako više verujem Crystal disku. Sve to naravno uz adapter od par stotina dinara i slobodni Pcie slot 4x. Jedino što se gubi adapterom su Pcie 1x slotovi, ali koga je briga, uz uslov da mu nisu neophodni.
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Nisam imao vremena sa ali express da naručujem 07.04.2021. 21:21 #669599

status: user
broj poruka: 4228
Ne znam da li se ovo uklapa u `par stotina`, ali nije skup i radi. Od matične ploče zavisi da li će pokretati sistem ili ne.

http://www.computerdream.rs/detalji/?&si=6434

Ja nisam našao pcie x1, a da može nvme. Ako može link - bio bih zahvalan!

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
FatWarez Re: Nisam imao vremena sa ali express da naručujem 07.04.2021. 22:06 #669601

status: user
broj poruka: 98



Nisam baš siguran da li tražiš ovako nešto.

https://www.kupujemprodajem.com//kompjuteri-desktop/hard-diskovi-ssd/samsung-pci-e-x4-na-m-2-ngff-m-key-nvme-adapter-evo960-970/oglas/71711837

Svi adapteri su x1 koliko znam. Ostave ih duže samo zbog toga da sigurnije vise na majčinoj ploči. Ovaj ima plek pa nema potrebe za dužinom konektora kao kod grafičke.




:: Ne znam da li se ovo uklapa u `par stotina`, ali nije skup i radi. Od matične ploče zavisi da li će pokretati sistem ili ne
::
:: http://www.computerdream.rs/detalji/?&si=643
::
:: Ja nisam našao pcie x1, a da može nvme. Ako može link - bio bih zahvalan!
::
:: Pozdrav
::
:: Vlad
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko Hvala, @FatWarez! 07.04.2021. 22:46 #669603

status: user
broj poruka: 4228
Nisam bio dovoljno precizan. mislio sam na link sa ali express.

Molim za link, jer sam svojevremeno tražio, ali nisam našao nešto što bi bilo dovoljno jeftino i da radi i da ne zahteva pcie x4 slot. Znam, previše je uslova. Naročito što Kinezi nude 100 proizvoda, a od toga je samo mali broj upotrebljiv.

Posedujem baš ovaj koji sam naveo i potvrđujem da fino radi. Na njega sam montirao neki crucial qlc nvme koji radi pristojno. Više bih voleo da radi kao a2000, ali šta je tu je.

Pozdrav!

Vlada

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
f0rever Ako nekome znaci. 08.04.2021. 09:47 #669606

status: user
broj poruka: 3821
Vecina NVME diskova nece raditi sa Z97 chipsetom jer nemaju azuriran bios za rad sa NVME diskovima.

Onima kojima nije jasno:

M2 je utor u koji idu i NVME diskovi, tj. Form Factor

NVME je ako se ne varam protokol, kao na primer AHCI i IDE, dakle, ako imate NVME SSD nepisano pravilo je da on moze da bude i u na primer, PCI-E x4 formatu, ne nuzno M2.

Problem nije u M2 slotu na ploci vec u BIOS-u ploce koji nekada prosto nema podrsku za NVME protokol vec samo za AHCI i IDE.

Ako sam lose objasnio neka me neko ispravi, iskustvo je konkretno sa MSI Gaming 3 i NVME M2 diskom, nije radilo.

Edit.

Inace, PCH na Z97 vec u sebi ima x4 pci-e za SATA tako se ne varam, tako da ako se populise m2 slot, radice samo 4 SATA porta, kao sto je vec neko i napisao.

Ryzen ima isti princip kod B450 chipseta na primer, ako se ne varam, ovako napamet, tek X470/X570 imaju dovoljno PCI-E lejnova iz chipseta za M2 ako koristite sve SATA portove.

I love how much people just did not give a fuck in the 80s and 90s!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Ako nekome znaci. 08.04.2021. 10:17 #669607

status: user
broj poruka: 7695
I najslabiji AMD a320 chipset nema nikakvo ogranicenje ,tu nema chipset lanes ,nego CPU ima rezervisane lanes ,kod AMD-a CPU mora da bude Ryzen ,bilo koji da bi radio Nvme ,ako je Athlon x4 7 generacija AM4 ,Nvme nece raditi nego samo sata mod preko M2 .Ako je M2 u sata modu ,onda on rezervise 1 sata t.j uzme od 1 od konektora ,kada je Nvme ne.


:: Vecina NVME diskova nece raditi sa Z97 chipsetom jer nemaju azuriran bios za rad sa NVME diskovima
::
:: Onima kojima nije jasno
::
:: M2 je utor u koji idu i NVME diskovi, tj. Form Facto
::
:: NVME je ako se ne varam protokol, kao na primer AHCI i IDE, dakle, ako imate NVME SSD nepisano pravilo je da on moze da bude i u na primer, PCI-E x4 formatu, ne nuzno M2
::
:: Problem nije u M2 slotu na ploci vec u BIOS-u ploce koji nekada prosto nema podrsku za NVME protokol vec samo za AHCI i IDE
::
:: Ako sam lose objasnio neka me neko ispravi, iskustvo je konkretno sa MSI Gaming 3 i NVME M2 diskom, nije radilo
::
:: Edit
::
:: Inace, PCH na Z97 vec u sebi ima x4 pci-e za SATA tako se ne varam, tako da ako se populise m2 slot, radice samo 4 SATA porta, kao sto je vec neko i napisao
::
:: Ryzen ima isti princip kod B450 chipseta na primer, ako se ne varam, ovako napamet, tek X470/X570 imaju dovoljno PCI-E lejnova iz chipseta za M2 ako koristite sve SATA portove
::
:: I love how much people just did not give a fuck in the 80s and 90s!
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs