Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Pristup Internetu
Razvod internet instalacije u stanu
STRANA 1 OD 1
Zdebeli Razvod internet instalacije u stanu 10.01.2022. 10:01 T68562

status: user
broj poruka: 1372
Menja se struja u stanu pa je sada prilika da se iskoristi da se razvuče mreža kroz zidove tj da bude što manje vidljivih kablova.
Poželjno je da se napravi neko rešenje na duže staze (ne bih da bušim opet kanale za 10-20god) mada sam svestan da se tehnologija brzo menja i da to verovatno nije baš moguće.
Trenutno se koristi običan MTS internet (ne optički) i ostalo bi se na tome. Ako se uvodi optika to je koliko vidim praktično nevidljivo tako da može i preko zidova. Kablovska postoji u zgradi (SBB), pa bi možda i za to moglo da se razvuče za svaki slučaj.

UTP priključnice bi bile Alingove, a za kablove mi treba pomoć, koji kablovi, koji standard itd?
Jel za kablovsku ide običan koaksijalni kabl ili i tu ima nekih standarda?

Ako ima neštoi na šta treba da obratim pažnju i sl, slobodno recite.


Hvala
__________________
fetket.portfoliobox.net
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi Ja ovako 10.01.2022. 10:29 #674170

status: user
broj poruka: 842
Uz ogradu da nisam elektro inzenjer, skoro sam sebi sredjivao stan i ovako sam odradio.

Uticnice sam uzimao Vimar, kablove Shrack cat 6a, nisam CAT 7, ne znam zasto sad da me pitas.

Imam optiku, tako da mi je opticki kabl do ONT modema prakticno nevidljiv i on mi ide po spojevima zidova i zid-plafona i to se ne vidi. Centralno mesto mi je u dnevnoj sobi kod TVa, tu mi optika ulazi u ONT pa posle modem/ruter i od to tacke sam razukao kablove do mesta gde su planirani kompovi Radna soba, decija soba 1, decija soba 1. Vukao sam duple kablove sa duplom uticnicom. Na kraju cela mreza testirana.



3700x
Aorus x570 elite
Gigabyte RTX2070 Super
2x16gb HyperX fury
Samsung 970 EVO
WD Gold 8tb
Seasonic 750W Focus Gold


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Lako ces ti menjati kablove i uticnice 10.01.2022. 11:01 #674171

status: user
broj poruka: 1043

Ako se promene stvari za 10 20 godina

Lepo razvuces buzire(ne termo) i ako je dugacka linija ostavi poklopac na zidu da mozes iz 2-3 puta da prihvatis kraj kabla i nastavis dalje.

Koaksijalni rg6 standardno koji stavlja SB* a ti ako zelis i mislis da ce biti potrebe imas koaksijalne sa napajanjem, i jraznih nekih pod vrsta.

Mrezni kabl, iako je dovoljna 6ica, ne znam zasto da ne odes na nesto vece tj brze.
Cat5e 1.000 Mbit/s, 100MHz
Cat6 1.000 Mbit/s, 250MHz
Cat6a 10.000 Mbit/s, 500MHz
Cat7 10.000 Mbit/s, 1.000MHz

Dobre su aling uticnice, tu tek imas da biras sta bi. Samo je bitno da ostavis spremno sve za nadogradnju u buducnosti, lako ces probusiti neki novi otvor i dodati kabl ili zameniti.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner LAN i strujni kablovi nikako jedan pored drugoga... 10.01.2022. 13:45 #674173

status: user
broj poruka: 7761
Gledaj da ako je moguce razdvojis LAN i strujne kablove cak i ako je LAN sa slojem za zastitu od uticaja drugih poput strujnih kablova...

Mrezu vodi dole na 30cm od poda a struju standardno 20 cm od plafona pa spustaj dole gde treba da ide uticnica...
AKO imas dve LAN uticnice na istom mestu do njih vodi dva kabla paralelno malo je skuplje ali je definitivno bolje...

Sto se tice samih kablova tice za LAN uvek gledaj da budu trenutno najveceg moguceg propusnog opsega...
Desetka je trenutno najbrzi standard za LAN i tu brzinu ces imati samo ako je ruter sposban za desetku i to samo u lokalnoj mrezi... i ne bi trebalo da bude zagusenja...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Predrag55 Re: Razvod po stanu 10.01.2022. 14:02 #674174

status: user
broj poruka: 261
Skoro sam to radio pa da podelim iskustva.
Uzeo sam MTS optiku 400...
Gpon su mi stavili odmah kod ulaznih vrata a odatle ide razvod po stanu.
Uređaji su u gornjem delu ormana prvog do vrata i ne greju se previše.
Kablovi su 6a no-name. Moduli i patch panel Pnduit.
Obzirom da je kod gpon-a rezervisan 2 i 3 port za TV, morao sam da uzmem
I d-link switch.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 10.01.2022. 20:47 #674175

status: user
broj poruka: 1372
Hvala svima koji su se uključili, ali pošto sam duduk za mreže mislim da je najbolje da vam kažem šta mi treba gde pa mi vi kažite da li je to izvodljivo.

Ovako recimo izgledaju prostorije, i označeno je gde bi želeo da postoji priključak. https://www.dodaj.rs/image/Li1NNA

Trenutno ide tanak kabl (mislim da je RJ11) od telefonske utičnice do prostorije br. 1 i tu se nalazi modem/ruter. Iz njega izlazi ethernet kabl u komp koji stoji u toj prostoriji, i drugi ethernet kabl za komp u prostoriji br. 2. U pitanju je običan ADSL.

Ja sam to sada zamislio ovako.
Modem/ruter da stoji odmah kod ulaza, i da kablovi za prostorije 1, 2, 3 idu kroz zid/plafon.

Nije mi jasno sledeće:
-da li je ovo što sam zamislio moguće odnosno da li je optimalno rešenje (ako zanemarimo pokrivenost wi/fi signalom zbog udaljenja)?
-da li kroz zidove može da ide ethernet kabl, ili bi trebalo da ide običan RJ11 pa onda na izlazu da imam neki uređaj za pretvaranje?
-nije mi jasno ono spominjanje duplih kablova, jel mi treba za nešto drugo osim ako hoću da tu imam dva kompa?

__________________
fetket.portfoliobox.net

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord ... 10.01.2022. 21:55 #674176

status: user
broj poruka: 1043
Vidi

prostorija 2 i desni prikljucak, do toga dovuces modem router i ako hoces na njega neki fensi ruter sa ekstra signalom i to sto bi drndao kablove prikljucke i menjao za 10 15 godina , zaobidjes uticnice i gluposti i koristis wifi lepo kulturno

Ili do sobe 1 gde je racunar sa ethernet kablom ali da treba razvuci kablove zbog televizora jel tako i stb uredjaja? To sam prevideo


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: 10.01.2022. 22:31 #674177

status: user
broj poruka: 1620
Pokušaću malo da ti približim materiju. Izgleda kao mnogo detalja, ali je veoma jednostavno kad se razloži...

:: Hvala svima koji su se uključili, ali pošto sam duduk za mreže mislim da je najbolje da vam kažem šta mi treba gde pa mi vi kažite da li je to izvodljivo

:: Ovako recimo izgledaju prostorije, i označeno je gde bi želeo da postoji priključak. https://www.dodaj.rs/image/Li1NNA

Izvodljivo jeste, a sa takvim rasporedom prostorija imaš savijanje bužir creva na samo 2 mesta, što je odlično (lako za provlačenje, a i eventualnu kasniju zamenu kablova - neće da zapinje).

:: Trenutno ide tanak kabl (mislim da je RJ11) od telefonske utičnice do prostorije br. 1 i tu se nalazi modem/ruter. Iz njega izlazi ethernet kabl u komp koji stoji u toj prostoriji, i drugi ethernet kabl za komp u prostoriji br. 2. U pitanju je običan ADSL

:: Ja sam to sada zamislio ovako.
:: Modem/ruter da stoji odmah kod ulaza, i da kablovi za prostorije 1, 2, 3 idu kroz zid/plafon

:: Nije mi jasno sledeće
:: -da li je ovo što sam zamislio moguće odnosno da li je optimalno rešenje (ako zanemarimo pokrivenost wi/fi signalom zbog udaljenja)

Moguće je, i više nego ok, uzimajući u obzir da si svestan činjenice o relativno slabijem WiFi signalu.

Ako posmatramo sam WiFi, idealno bi bilo da ruter postaviš na drugu stranu hodnika, t.j. kod prostorije 3.
U tom slučaju bi ti trebalo jedno dodatno bužir crevo za telefonski kabl koji ulazi u stan, odnosno da bi taj kabl kasnije zamenio koaksijalnim, optičkim itd. u zavisnosti od onoga što će pružati tvoj Internet provajder).

:: -da li kroz zidove može da ide ethernet kabl, ili bi trebalo da ide običan RJ11 pa onda na izlazu da imam neki uređaj za pretvaranje

`RJ-11` je samo tip konektora, ali to najčešće znači da je u pitanju kabl sa do 2 parice (odnosno, 2 ili 4 žice), koji je neupotrebljiv za svrhe računarskih mreža.

Upravo `ethernet` kabl ti i jeste potreban, odnosno, jedna od (U)TP varijanti kabla.

Nemoj da te zbune oznake - sve su to *TP (Twisted Pair) kablovi, dok se prefiksi U, S, F i SF prosto odnose na zaštitu žica koje se nalaze unutar tog kabla. Npr. SFTP (Screened Fully shielded Twisted Pair - a može se čitati i kao Shielded, Foiled Twisted Pair) znači da je svaki pojedinačni par žica unutar tog kabla umotan u aluminijumsku foliju, a da se oko ta 4 para od po 2 žice nalazi širm (metalna mrežica - kod jako kvalitetnih kablova je čist bakar). U zavisnosti od kvaliteta izrade kabla i promera žica, deklarišu se brzine i kabl smešta u neku od kategorija (Cat. 5, 5E, 6, 6A, 7 itd.).

Ono što je danas ustaljen standard, je da se stavljaju STP, FTP ili SFTP kablovi kategorije 6/6A, ali ako hoćeš da napraviš mrežu koja će u startu biti iskoristiva i nakon 20 godina, ovo je moj predlog, imajući u vidu da nemaš mnogo priključaka pa razlika u ceni neće biti preterano velika: http://www.netiks.rs/sftp-kabl-kat-8-multimedia-1500mhz-bez-halogena

Taj kabl može da se terminiše i sa modulima niže kategorije, pa da ih kasnije eventualno promeniš.

:: -nije mi jasno ono spominjanje duplih kablova, jel mi treba za nešto drugo osim ako hoću da tu imam dva kompa

Po pravilu, do istih utičnica se uvek provlače po 2 kabla - odnosno, bar po jedan više nego što će ti biti potreban.
Recimo, na mestu gde ti se nalazi TV u dnevnoj sobi, računaj na priključke za TV i Set-top-box uređaj, a pored toga provuci još jedan kabl viška.

Pri izradi mreže je veoma važno da svi kablovi budu testirani dok ih je još moguće zameniti (bez obzira na postojanje `rezervnog`), a pri polaganju istih, ne bi trebali da se `lome` pod oštrim uglom, kako bi zadržali performanse definisane specifikacijom.

Naravno, pod uslovom da kablove postavljaš u bužir creva, kako bi trebalo, ne moraš preterano mnogo da brineš o kategoriji kablova - jednostavno kroz bužir provuci sajlu pored svih postojećih kablova, i lako ćeš kasnije dodati drugi, kvalitetniji kabl, ili zameniti postojeći.
Jedino o čemu tu treba da brineš je da promer samog creva u startu bude adekvatan za debljinu kablova koje bi naknadno provlačio, i da crevo ne savijaš pod 90 stepeni, već da ostaviš malo zakrivljenje zbog eventualnog lakšeg provlačenja novih ili zamene `starih` kablova.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 dodatak 10.01.2022. 22:59 #674178

status: user
broj poruka: 1620
Inače, brzine protoka su relativna stvar, ali imajući u vidu da su decenijama unazad ograničavajući faktori bili, ne samo Internet, već pre svega hard diskovi koji su nam se nalazili u računarima, sa brzinama SSD-ova koji se danas već pojavljuju na tržištu, možemo da dođemo do zaključka da ni to više ne predstavlja nikakav problem, a da će se u budućnosti stvari samo menjati na brže (da ne kažem `bolje`). Uz to, korišćenje optičkih vlakana za pristup samom Internetu dovodi do, uslovno rečeno, neograničenih brzina (*pričam o teoretskoj brzini preko samog vlakna, ali ovo je direktno zavisno od opreme na strani provajdera i korisnika), tako da je i taj deo rešen.

Bez obzira na to, zbog praktičnosti samih bakarnih vodova, i dalje nema naznaka da će ih optički u skorije vreme zameniti u kućnoj upotrebi, a u smislu instalacija unutar prostora i direktnog povezivanja uređaja na iste (neračunajući mrežnu opremu kao što su ruteri, svičevi itd.), tako da je investicija u kvalitetne bakarne instalacije itekako na mestu...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 10.01.2022. 23:19 #674179

status: user
broj poruka: 1372
@vexlord
Mislis da do prostorije 2 dovucem telefonsku utičnicu (ili kasnije optiku) pa da tu stavim modem?
I dalje vise volim kabl od wi-fi-a, pa bih pre tu varijantu.

@luja
Pre svega hvala na iscrpnom odgovoru.
I meni najoptimalnije deluje za sada da se nekako razvuče (za sada) telefonski kabl kroz bužir do desnog zida prostorije 2 ili levog prostorije 3, jer je tu najbolje za wi-fi, i mislim da dosta skraćujem sam razvod do drugih prostorija.
Koliko moram da budem udaljen na zidu i plafonu od strujnih instalacija i koliko to striktno mora da se poštuje? Pretpostavljam da proizvođači imaju svoje specifikacija za ovo?
Jel mogu ja sam da testiram mrežu na neki primitivan način ili mi treba neki alat?
Taj kabl viška služi samu ukoliko mi zatreba ili ovaj primarni otkaže? Ako je tako mogu i kasnije kroz bužir da ga provučem (ako uzmem adekvatan prečnik bužira)?
Jel igra neku ulogu sama utičnica (Aling recimo) u smilu da treba da vodim računa da mi ne smanji protok.

Malo mi smešno što se čitam o ovim kategorijama teoretske brzine kablova jer koristim 20 mbit/s i sasvim mi je dovoljno, ali kada se već radi da se iskoristi prilika da se ostavi mogućnost za nešto brže kasnije.

__________________
fetket.portfoliobox.net

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord ... 11.01.2022. 00:59 #674181

status: user
broj poruka: 1043

https://ibb.co/S5QzHD7

10-15cm od struje barem razmak UTP kabla

to razvlaci 30-50cm od poda a koaksijalni razvlaci po plafonu i sto je dalje moguce od UTP jer ume da smeta koliko god da je `blindiran` mrezni kabl

Uticnice na zidu sa po 2 prikljucka = po 2 kabla do njih

Testiranje kablova pa vidi najbolje ih razvuci i tako povezi sve i vidi da li funkcionise a onda provlaci kroz buzire koje neces po uglovima savijati pod ostrim uglom

Kod vrata, mozes ispod, kroz pod da provodis sve, bar bih ja tako uradio

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vladarko @Zdebeli 11.01.2022. 06:28 #674182

status: user
broj poruka: 4228
Pričao sam sa kolegom koji se bavi instalacijom računarskih mreža. Kaže da Aling nije loš, ali da on ipak umesto njihovih mikroutičnica stavlja druge. Navodno, u Aling utičnicama posle nekog vremena oslabi kontakt i kablovi su loše uklješteni.

Gde je skica?

Pozdrav!

Vlada
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Pull box 11.01.2022. 07:40 #674183

status: user
broj poruka: 7761
Ako radis sa buzirima ne zaboravi da ti na par mesta trebaju tzv `pull box`
Oni sluze da ne vuces kablove sedam metara nego par metara od kutije do kutije...

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 11.01.2022. 11:09 #674184

status: user
broj poruka: 1372
@Vexlord
https://www.dodaj.rs/image/Li1X6u
Jel treba tih min 15cm da imam i kod ovog dela gde je sama utičnica (označeno sa `?`) ili može tu sve da se spoji u jednu veliku grupu?
To sa razvlačenjem kabla u podu verovatno neće biti izvodljivo jer bi to zahtevalo skidanje parketa itd. Pošto na nekim delovima ima otvora koji su od poda do plafona, jedini način je da se ide po plafonu.
Ja sam generalno mislio da sve ide po plafonu i onda da se spusti gde je potrebno. Nadam se da to nije problem (zbog struje).
U slučaju da net bude bio u prekidu iz bilo kog razloga, jel može ovim da se testira? https://www.elementa.rs/proizvod/61352/lan-kabel-ispitivac

@Vladarko
Ok, potražiću šta valja, koliko vidim proporučuje se Vimar.
Originalna skica: https://www.dodaj.rs/image/Li1NNA

@MaliAbner
Pretpostavljam da obična dozna zadovoljava potrebe?


__________________
fetket.portfoliobox.net

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord pa ok je to razmak 11.01.2022. 11:19 #674185

status: user
broj poruka: 1043

mada treba proveriti za ne daj boze, glupo je da se zabetoniras i imas smetnje zbog takve gluposti a da mislis da je u ne znam cemu problem

dozna da, to obavlja posao ili da skarabudzis nesto samo da sluzi za vucenje provlacenje

i kad budes vukao po plafonu opet nemoj tik jedno uz drugo koaks struju i mrezu jbg. Drugar mi kaze da je za izolovane kablove dovoljno 2 inch to dodje 10cm ali ja bih zbog paranoje dozivljene sa instalacijama kroz zivot sve distancirao ne po zidu ili plafonu nego iz nepoznatih pravaca dijagonalno pa sto je dalje moguce :)
To je naravno preterivanje


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 13.01.2022. 00:52 #674204

status: user
broj poruka: 1620
:: Mislis da do prostorije 2 dovucem telefonsku utičnicu (ili kasnije optiku) pa da tu stavim modem
:: I dalje vise volim kabl od wi-fi-a, pa bih pre tu varijantu

Kabl je uvek bilo bolje rešenje i ostaće, a zračenje bilo koje vrste svakako treba svoditi na minimum.

:: @luj
:: Pre svega hvala na iscrpnom odgovoru

Nema na čemu.

:: I meni najoptimalnije deluje za sada da se nekako razvuče (za sada) telefonski kabl kroz bužir do desnog zida prostorije 2 ili levog prostorije 3, jer je tu najbolje za wi-fi, i mislim da dosta skraćujem sam razvod do drugih prostorija
:: Koliko moram da budem udaljen na zidu i plafonu od strujnih instalacija i koliko to striktno mora da se poštuje? Pretpostavljam da proizvođači imaju svoje specifikacija za ovo

Jedan od zvaničnih tekstova kaže ovo, ali to se više odnosi na regulative i normative osmišljene zbog smanjenja opasnosti od požara i slično, ne nužno zbog tehničkog dela vezanog za smetnje:
`When running unshielded communications cable parallel to typical residential voltage power cables (120V O-R 240V for example), the NEC (National Electric Code) specifies it must be separated by at least 200mm O-R 8 inches.`
`You can run ethernet cables next to electrical cables if the ethernet cable is shielded, but even then you should keep 8in between them.`

(za one koji su prethodno spominjali inče: 1in=~2,54cm - dakle, 2in nije 10cm, već je bliže 5)

:: Jel mogu ja sam da testiram mrežu na neki primitivan način ili mi treba neki alat

Možeš, da, ovde si sam sebi odgovorio:
:: U slučaju da net bude bio u prekidu iz bilo kog razloga, jel može ovim da se testira? : https://www.elementa.rs/proizvod/61352/lan-kabel-ispitivac

To jeste jedan od najprimitivnijih načina, pošto samo proveravaš da li su svi vodovi živi, ali često je više nego dovoljan. Druge opcije su testiranje maksimalne brzine između dva mrežna uređaja na krajevima kabla (koju trenutno svakako ne možeš ostvariti zbog ograničenja u brzini na samim uređajima), ili plaćanje da ti neko obavi profesionalno testiranje kablova.
Opet napominjem, pazi da se ne lome kablovi pri provlačenju instalacija i miran si. Takođe, moram da napomenem da majstori takođe treba da paze pri izvođenju drugih radova nakon što su instalacije položene - ovi kablovi su veoma debeli i kruti, videćeš i sam, ali opet se tu i tamo nađe poneki manijak koji pri završnim ravodima kao što je npr. gledovanje (ili bilo šta drugo), uhvati kabl i izlomi ga u 5 pravaca dok radi neki svoj posao. Upravo takvim postupcima bacaš u vodu skupe instalacije - one nastavljaju da rade, ali kada bi hteo iz njih da izvučeš maksimum za koji su predviđene, pitanje je da li bi to moglo da se izvede (malo idem u krajnosti, nije tako lako oštetiti ove kablove, ali svakako treba obazrivost).

:: Taj kabl viška služi samu ukoliko mi zatreba ili ovaj primarni otkaže? Ako je tako mogu i kasnije kroz bužir da ga provučem (ako uzmem adekvatan prečnik bužira)

Tačno, ovo je samo nešto što bismo nazvali `dobra praksa`, za ne daj bože. Recimo, Od renoviranja 3 stana u poslednjih 10 godina, i pravljenja `smart home` u dva od tih stanova poslednjih par godina, nije mi se dogodila situacija da se nešto samo od sebe zeznulo, ali mi se kod kuma jeste desilo da burgijom lično prođem kroz dva cat. 7 kabla u jednom potezu i napravim haos (kod tako nečega nema spasa) - naravno da kablovi nisu bili u crevima pa smo pribegli nekoj `kurafte` tehnici.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 13.01.2022. 00:56 #674206

status: user
broj poruka: 1620
:: Jel igra neku ulogu sama utičnica (Aling recimo) u smilu da treba da vodim računa da mi ne smanji protok

O protoku sad ne brineš - modula (utičnica) za cat. 8 ni nema na našem tržištu, koliko sam video, a i cat. 7 se teže nalaze, plus su skupi, ali moduli se relativno lako menjaju (često i bez alata), pa kupi ono što ima trenutno, a da može da prihvati tu debljinu žice u kablovima (svaki od Cat. 5e pa na dalje gura brzinu od najmanje 1Gb/s).
Ostavićeš samo po ~1-2cm viška kabla na strani svake utičnice (za toliko mogu da se uvuku nazad u crevo), pa kad dođe do prelaska na module više kategorije, nisi u problemu. U praksi, biće potrebno da se žice skrate, odnosno produže samo po par mm, da ne bi bi bile prethodno nagnječene tamo gde naležu u kontakte novog modula, ali ti moduli se prave u najrazličitijim varijantama, pa se same žice ne slažu na isti način i nekad ne treba da budu iste dužine.
Evo na šta mislim...
U ovom modulu je potrebno da neke žice budu kraće: https://i.ibb.co/7SxN660/Screenshot-1.png
Dok su u ovom sve iste dužine: https://i.ibb.co/r2pSQTP/Screenshot-2.png
...pa ako bi prelazio sa jednog tipa na drugi, morao bi malo da izvučeš kabl, skratiš izolaciju i time dodatno malo oslobodiš žice.

Imaj u vidu da neke niže kategorije modula i kablova ne zahtevaju povezivanje širma i izolacione folije iz kabla sa modulom, a cat. 8, 7, pa i 6 to zahtevaju, pa ukoliko nabaviš modul kom to nije potrebno, ipak na kablu ostavi dovoljno materijala da to kasnije može da se poveže sa novim modulom, kako bi kompletna instalacija bila zaštićena (to je ono što nazivaju `shielded cable`).
Evo snimka kako izgleda terminisanje jednog od cat. 8 kablova, koristeći adekvatan konektor: https://youtu.be/D5DVNjfJh7c

Ako radiš i struju, nije loše da dovedeš samo uzemljenje i do mesta gde će biti terminisani mrežni kablovi.

:: Malo mi smešno što se čitam o ovim kategorijama teoretske brzine kablova jer koristim 20 mbit/s i sasvim mi je dovoljno, ali kada se već radi da se iskoristi prilika da se ostavi mogućnost za nešto brže kasnije.

Ja sam već dugo godina na 50/50, ali u današnje vreme je to postalo malo, prvenstveno zbog 4k videa... Čak i pored toga, samo zbog skoro idealne podrške ne prelazim na drugog provajdera dok se ovi ne ugase.

A smešno ili ne, vidiš, neki provajderi (iako lično od njih ni kikiriki ne bih kupio) već sada nude brzine od 10Gb/s, pa se čovek zapita... https://i.ibb.co/166vwHy/Screenshot-3.png

:: https://www.dodaj.rs/image/Li1X6u
:: Jel treba tih min 15cm da imam i kod ovog dela gde je sama utičnica (označeno sa `?`) ili može tu sve da se spoji u jednu veliku grupu?

Mislim da nemaš potrebe za razdvajanjem. Ideja modularnih utičnica je upravo u tome, a elektromagnetno polje, kojim mrežni kabl sam sebe štiti i omogućava brzine definisane specifikacijom (što je cela ideja sa povezivanjem žica po predodređenom T568A/B šablonu), ne ide dalje od npr. cm oko kabla, dok je uz onu `shielded` priču teško da će u kućnim uslovima biti nekog spoljnog izvora koji bi u tom smislu mogao značajno da utiče na mrežni kabl. Svakako, ako ti je frka od toga - uzmi najširu kutiju za module i stavi struju na jedan kraj, a LAN na drugi i nepotreban međuprostor popuni `blank` maskama.

:: Ja sam generalno mislio da sve ide po plafonu i onda da se spusti gde je potrebno. Nadam se da to nije problem (zbog struje)

Ništa to nije problematično, a neminovno je da instalacije negde moraju da se ukrste sa drugim (strujnim, telefonskim, antenskim, pa nekad i vodovodnim), samo gledaj da bužiri što više idu pravolinijski (npr. da ne ukopavaš previše iza strujnih pa napraviš takve lukove na više mesta), radi lakšeg provlačenja kablova.

::Ako radis sa buzirima ne zaboravi da ti na par mesta trebaju tzv `pull box
::Oni sluze da ne vuces kablove sedam metara nego par metara od kutije do kutije..

::@MaliAbne
::Pretpostavljam da obična dozna zadovoljava potrebe

Da i ne, jer je kabl previše debeo i krut da bi neka mala dozna imala smisla - ako ideš u tom smeru, postavi neku veću kutiju. Moje mišljenje je da ti ovo nije neophodno na toj dužini kabla, kada se isti savija samo na dva mesta, i ako pratiš ono što sam prethodno napisao, ali ako hoćeš da se obezbediš, moj predlog je da ostaviš kutije upravo na uglovima gde kablovi skreću (posle staviš poklopac i zagipsuješ to da se uopšte ne vidi - zarad ovakvih stvari nije teško posle X godina lupnuti čekićem i posle umešati malo gipsa i zakrečiti).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 13.01.2022. 01:15 #674209

status: user
broj poruka: 1620
Ne znam kakve sve radove planiraš u kući, i kakvi su generalni afiniteti, ali čovek ovakvim stvarima nekad može sebi da olakša život:
https://youtu.be/p8bAEd4S__A?t=46

Npr. ovako: https://i.ibb.co/SXVRqnB/Screenshot-4.png

Ja sam ovakve lajsne postavio zato što su mi se dopale na oko, a ispostavilo se da sam poštedeo sebe 10-ak metara bespotrebnog štemovanja betona pa, iako sam sve ostale instalacije položio u zid, jedan deo ipak ide kroz ovakve lajsne, a znam i za primere u kojima su celi stanovi urađeni na taj način. Inače, na parket sam ih stavio, a pošto nisam mogao da nađem poklopce u boji parketa, stavio sam bele i savršeno se uklopilo. Gornje i donje ivice su gumirane pa savršeno naležu na podlogu i ništa ne mora da se krpi ispunjivačima, silikonom itd. (mana bele boje je što se brzo vidi prašina, ali nemam problem sa briskanjem). Za ove lajsne postoje i prilično fine kutije sa doznama, ali ja to kod nas nisam pronašao, već sam za toliko štemovao po 30-ak cm u vis, do ukopanih dozni.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli Razvoj dogadjaja 28.09.2022. 22:56 #676724

status: user
broj poruka: 1372
Postavljeni svi kablovi, dosta manje kroz zidove, plan je bio preambiciozan za toliku kolicinu betona.

Deo kablova je uguran u prostor izmedju parketa i zida.
Prilikom hoblovanja se jedan deo malo ogulio (ravna trasa kabla, oštećenje duzine ~15cm), tj skinuta je izolacija, zajedno sa ovim upletenim nitima ( http://skr.rs/zkOj ), ali mislim da nije stiglo do folije odnosno individualnih zica (pregledaću detaljnije).
Jel ovo moze da prestavlja problem, tj jel ta upletena izolacija ima ulogu?
Može li da se uspešno zameni deo kabla i da brzina ostane po standardu (duga je trasa, ide jako teško kroz bužire)?

Inače ukoliko je bitno stavljen je SFTP Draka cat7A+, pun presek.

Takođe, jel bih mogao da nekako ispitam neterminisani kabl?


Hvala
__________________
fetket.portfoliobox.net

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Svi testeri za lan 29.09.2022. 11:49 #676727

status: user
broj poruka: 1043

Bolji lošiji, imaju na ulaze za lan konektor ne za gole žive, pa kad bi već testirao aparatom dal gembird dal fluke, testiraj lepo I 100% sigurno modem-računar i vidi izmeri ostavi da odstoji.

Kako si napisao ne deluje kao veliko oštećenje ali opet može da ti jednom nedeljno mesečno puca konekcija zbog gluposti koliko god malo i sitno oštećenje delovalo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Nisi trebao da se zezas sa zidovima... 29.09.2022. 12:23 #676728

status: user
broj poruka: 7761
Pogledaj ovo:
https://www.modularnipodovi.com/169/prateci-program-lajsne-sokle-vega.html

Izbegavas preveliko kopanje po zidovima koliko god je moguce osim u slucajvu kad moras da prodjes kroz zid a kombinovano sa kanalicama dobijes i vertikalu kojoj se lako pristupa i menja instalacija a i raspored prikljucaka.

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Nisi trebao da se zezas sa zidovima... 29.09.2022. 15:44 #676729

status: user
broj poruka: 1620
@MaliAbner
Slično je već predloženo u ovoj poruci: #674209, a izgleda da nije usvojeno

@Zdebeli,

Ne znam kakva je relacija, i da li ti je neko od tih parketara drugar, rođak itd. ali ja sam sa svim majstorima od starta na `j**i se` - definišemo zatečeno stanje pre početka radova, bilo kakva šteta, koju oni naprave, ide o njihovom trošku i ćao... čak i kada se u startu ne izgovori, znaju oni dobro šta su napravili, a šta nisu, pa bi svaki majstor s bar malo razuma trebalo da prihvati i plati svoju grešku (ako odbijaju, postoje instrumenti za rešavanje tih problema na razne načine - ne mislim na fizičko obračunavanje!). U slučaju poda je bar lako - to su fini radovi (obično među poslednjim u nizu), pa se sve odmah vidi.

Kapiram, pokušavaš da minimizuješ dodatne radove, sad kad je sve završeno, ili pri kraju, ali i sam si svestan šta je pravi način da se reši problem.

Ne pokušavam da stajem na muku, pa ajd` da odgovorim na par tvojih pitanja...

`Širm` (upletena žica), ima ključnu ulogu u zaštiti od spoljašnjih elektromagnetnih uticaja. Pored ostalih, to je jedan od sastavnih elemenata koji čine da kabl zadovoljava određenu kategoriju. Dakle, ne postoji samo da bi kablu dao čvrstinu, ili neki drugi vid mehaničke otpornosti.

Ako ti na istom mestu prolaze još neki kablovi, može doći do smetnji - to ne znači nužno da nećeš moći da ostvariš vezu, ali može doći do nestabilnosti veze pri većim brzinama. Na 1Gb/s ne bi trebalo da imaš problema, pošto ta brzina mreže radi i na Cat5 UTP kablu, koji nije širmovan, niti ima druge vrste zaštite (stoga ono Unshielded Twisted Pair), ali mislim da je cela ideja novih instalacija bila pogled u budućnost, pa ne znam šta da ti kažem po pitanju 2.5Gb+ mreža itd.

Nekad je najbolje da se ništa ne dira, nekad može minimalno da se improvizuje, nekad prosto mora zamena kabla.

Slikaj, da vidimo na šta liči oštećenje.

Nemoj da improvizuješ pravljenje drugog širma. Npr. namotavanjem druge gole žice oko kabla, u spiralu, možeš još gore da napraviš.

Koja je ukupna dužina oštećenog kabla? Gde (kroz šta) sve prolazi?
Ovakvi kablovi se ne nastavljaju bez terminisanja.
2 spoja na tako kratkom razmaku... paaa... i ne zvuči tako strašno, kad uzmemo u obzir da se sa `patch` kablovima slično radi i u rekovima po data-centrima, ali je pitanje na koliko mesta će još postojati spojevi, na trasi od sviča/rutera do računara ili drugog uređaja.

Da li je pristupačno da se zameni bar jedna strana kabla, ako ne ceo? Ili je to sredina kabla, koja je uz parket, a oba kraja u betonu? ...da ne bi imao 2 spoja, već jedan, eventualno.

Neterminisani kablovi ne mogu da se testiraju na pravilan način - možeš samo unimerom da testiraš da li negde postoji kratak spoj, ili prekid žice.

Testiranje jeftinim instrumentima ti takođe ništa ne govori - nijedan ti neće reći koji je propusni opseg, već samo da li su dobro terminisani, da li postoji potpuni prekid neke žice/para ili kratak spoj.

Čak i kada bi testirao profi instrumentom, da bi bio potpuno siguran, morao bi da uključiš sve uređaje koji koriste kablove što prolaze u blizini tog oštećenog, pa da tek onda obaviš test. U suprotnom, testirao bi kabl dok ne postoje spoljašnji uticaji (`smetnje`), koji bi kasnije potencijalno postojali u realnim uslovima korišćenja.

Imaš li još lufta između parketa i zida? Uzmi u obzir da drveni pod `radi` tokom godine, pa bi moglo da dođe do smetnji ako na kabl bude stvoren dodatni pritisak (pogotovo ako kabl podebljaš sa još izolacije).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 29.09.2022. 17:43 #676731

status: user
broj poruka: 1372
Nemam nikakav instrument, niti znam ikoga ko se bavi time pa da mi testira.
Ako ovi jeftini testiraju samo prekid ili loše terminisane krajeve, onda mi ni to ništa ne znači.

Nije problem dodatni trošak, već što deo koji ide kroz zid (ulazi u pod s jedne strane zida i izlazi na zidu na oko 30 cm visine sa druge strane) jako teško ide, jer ima još kablova. Ja sam mislio da će to provlačenje ići značajno lakše.

Evo fotografija.
To oštećenje je 15 cm, i možda se na jednom mestu malo zagrebala folija (nisam siguran). Tu gde je oštećenje prolazi još jedan mrežni kabl, i dva antenska kabla.

https://ibb.co/54MDz5t
https://ibb.co/wwk1yXL
https://ibb.co/pnDLw4B
https://ibb.co/NYQVRVc
https://ibb.co/r7jm0Jy
https://ibb.co/8rhffZ2
https://ibb.co/7WNxRDT
https://ibb.co/VpShfhG

__________________
fetket.portfoliobox.net

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 RE: 29.09.2022. 18:23 #676732

status: user
broj poruka: 1620
Uhh, ne znam šta je pravi savet... izgleda da ćeš morati sam da prelomiš.

Deluje da jedino izolacija samih žica nije oguljena - sve ostalo je, manje ili više, načeto.

Lično, ne bih tako ostavljao, pogotovo ako problematika provlačenja kabla postoji samo na jednom mestu (taj jedan zid) - nastaviš novi kabl na taj stari, malo silikonske masti/ulja i povučeš ko volina . Ako mora malo i da se lupne zid, gips i ne više od sat vremena posla rešavaju stvar.

Elektromagnetno polje koje stvara sam kabl, a koje sam ranije spomenuo, se ostvaruje upravo pravilnim uplitanjem žica u fabrici - ako bi to dodatno poremetio razdvajanjem parica i umotavanjem u drugu izolaciju, potencijalno bi uticao i na samu specifikaciju kabla, iako su sve žice ispravne.

Ako odlučiš da ne menjaš kabl, čvrsto ga zamotaj trakom, pa samo proveri da li ima kratkog spoja.
Svaki drugi potez bi mogao da napravi veći problem nego korist.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Razvod internet instalacije u stanu 29.09.2022. 18:30 #676733

status: user
broj poruka: 1620
Možda prvobitnom porukom, kojom si otvorio temu, sam sebi možeš da pomogneš pri donošenju odluke:

:: Poželjno je da se napravi neko rešenje na duže staze (ne bih da bušim opet kanale za 10-20god)...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zdebeli 29.09.2022. 19:03 #676734

status: user
broj poruka: 1372
Jasno sve, verovatno menjanje onda, s tim da nije provlacenje samo kroz taj jedan zid, nego kroz jos jedan na drugom kraju kabla...

Hvala
__________________
fetket.portfoliobox.net

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646078.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs