Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Apdejt (fleš) biosa na prastaroj matičnoj ploči
STRANA 1 OD 1
arogan Apdejt (fleš) biosa na prastaroj matičnoj ploči 14.09.2022. 19:21 T68770

status: user
broj poruka: 524
Drugar ima prastaru kućnu konfiguraciju intel h61, matična ploča je Gigabyte h61m-ds2 rev 3.0. Hoću da mu flešujem BIOS na noviji jer postojeći, iako je u BIOS-u sve stavljeno na OFF, dok je ugašen, upali se računar na dodir miša, tastature ili pobudom sa mrežne kartice. Na forumu te ploče sam video da je čest problem sa starim BIOS-om F3, dok ga nova verzija F4 rešava.
Skinuo sam BIOS fajlove za zvaničnog sajta: H61MDS23.F4d. Sećam se da sam pre 10-tak godina nekoliko puta uspešno na sličnim pločama (g41-h81) apdejtovao BIOS ulaskom u BIOS sa , pa odaberem QFlash, pa update Bios from Drive i posle mi pokaže fajlove i foldere na Root-u fleša i odaberem fajl za apdejt BIOS-a.
I na ovoj ploči i postoji QFlash u okviru BIOS.a, ali kada idem na update BIOS form drive, tu se zamrzne i posle minut-dva pokaže poruku da ni jedan drajv nije pronađen. Probao sam sa 2, relativno nova fleša (64 i 32 GB) ali se isto ponaša. Takođe sam probo i sve prednje i zadnje USB portove koji sigurno rade.
Da li će mi nabavka nekog starijeg fleša (4-8 GB) pomoći da ga prepozna QFlash.
Na sajtu za BIOS te ploče postoje i fajlovi: Efiflash.exe i autoexec.bat (koji sadrži liniju: `Efiflash H61MDS23.F4d`. Da li command promta ili nekog DOS-a (i kako) da pokrenem bat ili exe fajl.
Ili ima neki treći način za adejt BIOS-a ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Apdejt (fleš) biosa na prastaroj matičnoj ploči 14.09.2022. 19:55 #676480

status: user
broj poruka: 9383
Jel fles formatiran u FAT32?
Iskopiraj fajl na c disk, ako njega vidi.

Imas na gigabajtovom sajtu alat za apdejt biosa iz windowsa. Zove se @bios. Nalazi se pod Utility

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

:: Drugar ima prastaru kućnu konfiguraciju intel h61, matična ploča je Gigabyte h61m-ds2 rev 3.0. Hoću da mu flešujem BIOS na noviji jer postojeći, iako je u BIOS-u sve stavljeno na OFF, dok je ugašen, upali se računar na dodir miša, tastature ili pobudom sa mrežne kartice. Na forumu te ploče sam video da je čest problem sa starim BIOS-om F3, dok ga nova verzija F4 rešava
:: Skinuo sam BIOS fajlove za zvaničnog sajta: H61MDS23.F4d. Sećam se da sam pre 10-tak godina nekoliko puta uspešno na sličnim pločama (g41-h81) apdejtovao BIOS ulaskom u BIOS sa , pa odaberem QFlash, pa update Bios from Drive i posle mi pokaže fajlove i foldere na Root-u fleša i odaberem fajl za apdejt BIOS-a
:: I na ovoj ploči i postoji QFlash u okviru BIOS.a, ali kada idem na update BIOS form drive, tu se zamrzne i posle minut-dva pokaže poruku da ni jedan drajv nije pronađen. Probao sam sa 2, relativno nova fleša (64 i 32 GB) ali se isto ponaša. Takođe sam probo i sve prednje i zadnje USB portove koji sigurno rade
:: Da li će mi nabavka nekog starijeg fleša (4-8 GB) pomoći da ga prepozna QFlash
:: Na sajtu za BIOS te ploče postoje i fajlovi: Efiflash.exe i autoexec.bat (koji sadrži liniju: `Efiflash H61MDS23.F4d`. Da li command promta ili nekog DOS-a (i kako) da pokrenem bat ili exe fajl
:: Ili ima neki treći način za adejt BIOS-a ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC 14.09.2022. 20:50 #676481

status: user
broj poruka: 524
Zapravo svi moji 32+ GB USB fleševi su formatirani u NTFS, a ovi stariji, kada sam pomoću njih flešovo te, sada već starinske ploče, moguće da su bili formatirani kao FAT32. Drugaru je na računaru Win 10, 64-bitni (ima 4 GB RAM-a), HDD je sigurno formatiran kao NTFS, pa verovatno, ako si u pravu, ne vidi ni njega zbog toga (probao sam već to i sa ubodneim i sa isčupanim USB flešom)
Nije mi palo na pamet da QFlash zahteva FAT32, uzeću sutra manji fleš, formatiraću ga kao FAT32 i nasnimiti fajlove, pa javljam.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: Re: VMARC 14.09.2022. 21:15 #676482

status: user
broj poruka: 4659
hard diskovi u zadnje 10-15god rade pod NTFS na svim plocama bez problema, i nije moguce da se ne vide osim ako nesto drugo nije uradjeno kako treba. Jedna od mogucnosti da se ne vidi usb disk instalacija ili nesto drugo slicno je samo ako je boot sector drugaciji MBR/GPT. Onda postoji mogucnost da se ne prepozna.





:: Zapravo svi moji 32+ GB USB fleševi su formatirani u NTFS, a ovi stariji, kada sam pomoću njih flešovo te, sada već starinske ploče, moguće da su bili formatirani kao FAT32. Drugaru je na računaru Win 10, 64-bitni (ima 4 GB RAM-a), HDD je sigurno formatiran kao NTFS, pa verovatno, ako si u pravu, ne vidi ni njega zbog toga (probao sam već to i sa ubodneim i sa isčupanim USB flešom
:: Nije mi palo na pamet da QFlash zahteva FAT32, uzeću sutra manji fleš, formatiraću ga kao FAT32 i nasnimiti fajlove, pa javljam
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord 4 ili 8gb usb 14.09.2022. 21:33 #676483

status: user
broj poruka: 1043
I fat32 format obavezno. Neće ti nikad videti usb kad je ntfs

Ili formatiraj neki od ta dva tvoja



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ako ti je ACPI stanje spavanja u S1 14.09.2022. 22:26 #676484

status: user
broj poruka: 7695
to se desava zbog toga,ako je stanje spavanja S3 ono ostavlja napon samo na USB-u
,onda bi morao u OS-u da iskljucis dozvolu za sve prikljucke koji preko USB-a mogu
da probude sistem.Generalno te stvari zavise i od OS-a ne samo od BIOS-a.Moguce
da su u Giga nesto zabrljali sa S3 u tom slucaju flesuj BIOS.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: VMARC 15.09.2022. 00:38 #676485

status: user
broj poruka: 9383
Bolje odradi sa @bios-om. Postedece te akanja a procice iz 1.
@gare
Hvala za info .)

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

::
:: Nije mi palo na pamet da QFlash zahteva FAT32, uzeću sutra manji fleš, formatiraću ga kao FAT32 i nasnimiti fajlove, pa javljam
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: VMARC 15.09.2022. 08:34 #676486

status: user
broj poruka: 18940
Gare, em si pobrkao, em je tvoj komentar za butovanje USB flash-a u najmanju ruku zbunjujuc :)

Mozes da napravis kakav god fajlsistem na flash-u, sve dok je butabilan, u zavisnosti od ploce koja podrzava ili ne podrzava uefi, on ce butovati. A GPT ako si nekad uspeo da napravis takav fs na flash-u, svaka cast :)

LM, kod flash-ovanja biosa, u svakom *benom uputstvu koje niko ne cita stoji da flash treba da bude fat32, to vazi i za sve nove ploce i dalje. Normalna stvar je da pre flash-ovanja biosa pazljivo procitas uputstvo.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: hard diskovi u zadnje 10-15god rade pod NTFS na svim plocama bez problema, i nije moguce da se ne vide osim ako nesto drugo nije uradjeno kako treba. Jedna od mogucnosti da se ne vidi usb disk instalacija ili nesto drugo slicno je samo ako je boot sector drugaciji MBR/GPT. Onda postoji mogucnost da se ne prepozna
::
::
::
::
::
:: :: Zapravo svi moji 32+ GB USB fleševi su formatirani u NTFS, a ovi stariji, kada sam pomoću njih flešovo te, sada već starinske ploče, moguće da su bili formatirani kao FAT32. Drugaru je na računaru Win 10, 64-bitni (ima 4 GB RAM-a), HDD je sigurno formatiran kao NTFS, pa verovatno, ako si u pravu, ne vidi ni njega zbog toga (probao sam već to i sa ubodneim i sa isčupanim USB flešom
:: :: Nije mi palo na pamet da QFlash zahteva FAT32, uzeću sutra manji fleš, formatiraću ga kao FAT32 i nasnimiti fajlove, pa javljam
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: VMARC 15.09.2022. 14:33 #676488

status: user
broj poruka: 524
P R O R A D I L O ! ! !

Našao sam dva stara fleša pod FAT32, na oba sam prebacio fajl za flešovanje i oba mi je program QFlash (u BIOS-u) otvorio spisak fajlova i foldera na tim fleševima.

Napominjem da su neki pogrešno razumeli moje pitanje, nije mi bilo potrebno boot-ovanje računara sa fleša, nego update Bios-a programom QFlash koji je sastavni deo BIOS-a na ovoj ploči.

Hvala i pozdrav.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Čekamo da Gare uradi apdejt 15.09.2022. 19:33 #676489

status: user
broj poruka: 1043

Sa ntfs fleskom 512gb što mu micika bude napakovao neki xtreme modded bios :D

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 16.09.2022. 10:41 #676503

status: user
broj poruka: 18940
Cestitam!

Juce sam bas odradio update biosa na mojoj novoj Gigabyte ploci pomocu QFlash-a, racunao sam na to, jer inicijalno ne podrzava 11th gen Intel procesore, vec 10th gen. Bilo je povuci, a bogami mi ga i potegni Djole.

Elem, nisam 100% siguran koji je bio razlog zbog kog ploca nije reagovala kako treba, ili update nije bio uspesan na pocetku. Prvo sam probao procesor i memoriju i ostavio ih, pokusavao da uradim update pomocu flash-a 3.0 od 32Gb formatiranog na Fat32, sve po uputstvu. Blinkaju lampice, flash, ali kao da update nije bio uspesan.

Na kraju, zakljucio sam da tom prilikom, kada se radi pomocu QFlash-a, najbolje da procesor nije u socket-u, niti memorija u slotu, sve prazno, i flash treba da bude max. 16Gb, pozeljno 2.0 u Fat32 i u odgovarajucem USB-u.

Sa ovakvim startom, uspesno update-ovan bios na poslednju verziju, sve radi.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 Re: Čekamo da Gare uradi apdejt 16.09.2022. 10:58 #676504

status: user
broj poruka: 1992
tesko da se mora nesto tako exxxtremno raditi, kako pretraga upustava zna biti bagovita, topla preporuka:

https://pastebin.com/cB0ZMMJu

pa nakrcati nekolicinu srodnih dokumenata ili sacekati da ti neko prezvace ko se vec igrao

edit:
cenim da je kompletne forume moguce skinuti (uz dodatne adekvatne alatke) i pretraziti na ovaj nacin i znash shta? sta, nema cenzure .)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


::
:: Sa ntfs fleskom 512gb što mu micika bude napakovao neki xtreme modded bios :
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: Re: VMARC 16.09.2022. 16:31 #676505

status: user
broj poruka: 4659
Nisam nista pobrkao. Zbunjujuca je bila ova izjava `HDD je sigurno formatiran kao NTFS, pa verovatno, ako si u pravu, ne vidi ni njega zbog toga (probao sam već to i sa ubodneim i sa isčupanim USB flešom`

Kakve veze ima HDD sto je NTFS ili FAT32, nema nikakvog razloga da se ne vide, mozda na onim ultra starim plocama sa IDE kablovima i master/slave zajebancijama.

Za sarije ploce je sve jasno oko BIOSA, rokne se format FAT32 USB flasha tu se prebaci BIOS fajl i preko precice ili iz BIOSA direktno se izvrsi.




:: Gare, em si pobrkao, em je tvoj komentar za butovanje USB flash-a u najmanju ruku zbunjujuc :
::
:: Mozes da napravis kakav god fajlsistem na flash-u, sve dok je butabilan, u zavisnosti od ploce koja podrzava ili ne podrzava uefi, on ce butovati. A GPT ako si nekad uspeo da napravis takav fs na flash-u, svaka cast :
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646095.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs