Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Grafičke i video karte, monitori, ...
Novi PC build- pomoc oko maticne ploce i odabira PCI-E 4 vs 5 i DDR4 vs 5
STRANA 1 OD 1
vepromon Novi PC build- pomoc oko maticne ploce i odabira PCI-E 4 vs 5 i DDR4 vs 5 18.09.2022. 21:27 T68775

status: user
broj poruka: 519
Pozdrav svima,

Ovako, pravim novu masinu za sebe.
Ono sto je za sada fiksirano od komponenti je:

1) Kuciste - CM TD300 white
2) M.2 SSD - Samsung 980 PRO 1TB
3) Gigabyte rtx 3060ti EAGLE OC
4) Napajanje - CM G750M
5) CPU - i5 12600k (eventualno i7 12700, bez K)

Međutim imam problem sa maticnom i future proofing-om u vezi sa PCI-e 4 vs 5 i DDR4 vs DDR5.

Da vam skratim priču, ne daje mi se 350 EUR za Asus ROG STRIX Z690-G, koja trenutno jedina koja ima PCI-e 5.0 i DDR5. Takođe, druga jedina dostupna opcija je ASRock Z690M PG RIPTIDE, ali je nekako bljak i ne ide mi za white build nikako. Takođe, ni reviews za nju nisu bas neki.

Ostalo mi je da biram između par dostupnih modela gde ću morati da žrtvujem ili DDR5, ili PCI-e 5, ili da se spustim na B660 čipset.

Moje pitanje je, pošto ne bih želeo da za 3 godine opet sklapam ceo build, Da li će mi pre problem predstavljati to što imam DDR4 a ne DDR5, ili će mi pre problem predstavljati to što imam PCI-E 4, a ne PCI-E 5? Treba mi info koja tehnologija od ove dve će se pre smatrati `polako prevaziđenom`, u smislu da je dostigla svoj maksimum i da može da pravi neku vrst botlenecka.

U tom smislu, favorit mi je trenutno MSI MAG Z690M MORTAR WIFI , koji ima sve, osim PCI-e 5, ili da idem na Gigabyte Z690M AORUS ELITE AX koja ima sve osim DDR5. Treća opcija je da se spustim na B660 čipset i uzmem recimo TUF GAMING B660M-PLUS WIFI, koji ima i DDR5 i PCI-e 5, ali nemam OC (što iskreno, mislim da mi za gaming neće biti preterano važno, ali eto...).

Danima ne mogu da presečem, pa molim za pomoć, uz napomenu da mi PC treba za gaming i da mora da bude micro-atx format :)

Hvala Vam na pomoći!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Bez dileme 18.09.2022. 22:05 #676561

status: user
broj poruka: 9369
TUF GAMING B660M-PLUS WIFI
+
I7 12700

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Daum ... 18.09.2022. 23:15 #676562

status: user
broj poruka: 12785
Šta će ti Intel uopšte danas? Nova AMD serija samo što nije izašla, a trenutna je ionako superiorna u svakom pogledu.

Intel će ionako da te natera sa sledećim chipsetom da menjaš matičnu ploču, jer vole da jajare tako svoje korisnike.

Makar sačekaj izlazak AMD Serije 7000 pa uporedi testove pre kupovine.

Preview: https://bit.ly/3BQ00Mb

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vepromon re 19.09.2022. 00:04 #676565

status: user
broj poruka: 519
Hvala @VMARC na predlogu.
@Daum, vidim da uskoro izlazi, samo kapiram da ce biti preskupo, posebno u kombinaciji sa novim MB.
Oduvek sam bio na Intelu, tako da i sada planiram isto. Mogu da sacekam novu AMD seriju, mada sumnjam da cu se predomisliti.

Ipak, voleo bih da cujem vase misljenje i procenu oko DDR 5 / PCI-e 5?
Ako nista drugo, onda da znam sta ce pre od ta dva postati moguci bottleneck, odnosno da li ce pre zastariti DDR4 ili PCI-e 4?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Za ovo ne mogu da ti pomognem 19.09.2022. 00:11 #676566

status: user
broj poruka: 9369
Ipak, voleo bih da cujem vase misljenje i procenu oko DDR 5 / PCI-e 5?
Ako nista drugo, onda da znam sta ce pre od ta dva postati moguci bottleneck, odnosno da li ce pre zastariti DDR4 ili PCI-e 4?

Prosto, mislim da malo ko moze da ti da precizan odgovor.
Samo bih ti predlozio jos i kombinaciju B660 i I9 12900 i to ako nadjes F, bez grafike. Ako ti se uklopi u budzet, zavrsio si pricu za dugi niz godina.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Koliko se zna 19.09.2022. 06:24 #676570

status: user
broj poruka: 7694
Raptor lake nece podrzavati m2 pcie5 ,ako si gamer energetski je efikasniji ryzen x3d ,a i najbrzi
za gaming ,ali ok nije los ni i5 12600k i preko toga nemoj da ides ,jer se tu Intel jos uvek nosi
sa AMD u pogledu TDP.Taman da popravis saldo Intelu.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vepromon re 19.09.2022. 09:52 #676571

status: user
broj poruka: 519
Možda bih i razmotrio AMD ali baš se ne razumem u njihov lineup.

Čisto diskusije radi, šta bih od njih trebao da tražim da je u tom nekom rangu (ili bolje za uloženi novac). I sa kojom pločom, chipsetom i socketom naravno...

Sačekaću svakako da izađe novi Ryzen, ali sumnjam da ću moći da uklopim MB i CPU u budžet odmah po izlasku.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: re 19.09.2022. 10:27 #676572

status: user
broj poruka: 9369
Ryzen 5 7600x bice ekvivalent i5 12600K,, razlika u 1-2% gore dole, ali ce biti u 5nm tehnologiji, manje trosi i bice oko 100€ jeftiniji, sto ce ga ciniti najboljim gaming procesorom u odnosu cene i kvaliteta.
Ryzen 7 7700x vs I7 12700K ista prica samo razlika u ceni jos izrazenija.

Ako ti se ne zuri, sacekaj oktobar. Vredi razmisliti, pogotovo sto 12gen ima problema sa pregrevanjem i deformacijom procesora. Ja licno radim Intel neuporedivo vise nego AMD i praktikujem uglavnom poslednju generaciju, medjutim za sada sam ostao na 11 gen a 12 preskacem, osim na zahtev kupca.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

:: Možda bih i razmotrio AMD ali baš se ne razumem u njihov lineup
::
:: Čisto diskusije radi, šta bih od njih trebao da tražim da je u tom nekom rangu (ili bolje za uloženi novac). I sa kojom pločom, chipsetom i socketom naravno..
::
:: Sačekaću svakako da izađe novi Ryzen, ali sumnjam da ću moći da uklopim MB i CPU u budžet odmah po izlasku
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Novi PC build- pomoc oko maticne ploce i odabira PCI-E 4 vs 5 i DDR4 vs 5 19.09.2022. 11:25 #676574

status: user
broj poruka: 1261
Hajde da probam da pomognem pošto još od januara vozim Alder Lake platformu. Ako bi baš da ideš na 12-gen moj savet bi bio da batališ K procesore jer oni nemaju poente bez Z čipseta a moći ćeš drastično da uštediš sa non-Z non-K platformom. Što se tiče DDR5 to sam donesi neku procenu jer je još uvek skuplji od DDR4. Po performansama je jači ali pretežno u ozbiljnijoj primeni. Pošto ti je gaming primarna upotreba onda ne obraćaj pažnju jer sa DDR5 nikakvu razliku nećeš primetiti. Uz to i info da su procene da će tek sredinom 2023. DDR5 stići po ceni DDR4, tj tada bi cena DDR5 modula trebalo da se spusti na nivo DDR4-ki. Takođe, što se tiče PCIe 5.0, ni to ne treba da te brine jer grafička koju nameravaš da uzmeš radi potpuno isto i na PCIe 3.0 pločama a u najmanju ruku ćeš sa 12gen imati PCIe 4.0 slot što je slučaj kod većine B660-ki. Evo ova moja ploča npr ima PCIe 5.0 x16 slot ali nikakve razlike u performansama ne bi bilo i da je 4.0 u pitanju. Sve u svemu odgovor je kratak, niti DDR4 niti PCIe 4.0 ti neće predstavljati bottleneck još mnogo godina, prosto to je realnost. U prilog tome ide i činjenica da će nova nVidia RTX 4000 serija biti takođe PCIe 4.0 pa sam zaključi koliko je to dovoljno ako jedan monstrum kao RTX 4090ti nema potrebu za PCIe 5.0 magistralom.

Ovo gore je bilo na osnovu tvojih zahteva i pitanja. E sad, po meni ima dva razloga zašto bi mogao da razmisliš o preskakanju 12-gen platforme. Prvo AMD 7000 serija je tu bukvalno za koji dan, a drugo Intel 13-gen koji dolazi ni mesec dana nakon AMD 7000 platforme. Što se tiče AMD predloga apsolutno se slažem da treba sačekati 7000 seriju ali iz potpuno različitih razloga nego što lokalni zaljubljenici navode. :) Totalna je budalaština da je 5000 serija superiorna u odnosu na Intel 12-gen ali ajde, odavno već nema poente ta priča niti imam snage za tu vrstu rasprave. Seriju 7000 treba sačekati prvenstveno jer se pojavljuje vrlo brzo i biće vrhunski procesori tu nema dileme. Takođe sa 7000 serijom dolazi i PCIe 5.0 m.2 slot koji kod Intel-a trenutno već imaš, ali samo na ekstremnim Z690 pločama. Tek sa Z790 će ga biti i na `normalnijim` pločama ali opet ne na svim. Takođe ni AMD neće imati na svim pločama PCIe 5.0 m.2 slot jer to je prosto ekskluziva koja se u startu mora naplatiti fino, pogotovo što je AMD prvi put uvodi sa ovom platformom. Isto je bilo i sa PCIe 4.0 m.2 kada se pojavio. Još jedan plus za AMD 7000 serju je što će Intel tek u januaru izaći sa 13-gen non-K procesorima i non-Z pločama. U oktobru nakon predstavljanja će biti dostupni samo K procesori i Z ploče pa imaj i to u vidu.

Intel i7 12700, Asus TUF Gaming H670 Pro, G.Skill Ripjaws 64GB 4400MHz, Zotac RTX 3070, AOC 24 1080p 144Hz, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung 980 Pro 1TB (PCIe 4.0 NVMe, Win11), Crucial P5 2TB (PCIe 3.0 NVMe), Sata HDD Storage 9TB

:: Pozdrav svima
::
:: Ovako, pravim novu masinu za sebe
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
f0rever sadadsa 19.09.2022. 13:31 #676578

status: user
broj poruka: 3821
Cisto sumnjam da ce R5 7600X biti oko 100 e jeftiniji od 12600k.

Bice dobro ako uopste bude jeftiniji.

I love how much people just did not give a fuck in the 80s and 90s!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vepromon @ Srdoch 19.09.2022. 13:59 #676580

status: user
broj poruka: 519
Hvala ti puno na detaljnom odgovoru, to sam zeleo da znam.

Iz dosadasnjeg iskustva, u buducnosti nameravam da zamenim GPU za jedno 3-4 godine i eventualno m.2 SSD. Ostatak bih vozio jos bar toliko dok ne dodje vreme za novi sistem, pa me je zanimalo da li sam u nacelu miran i sa DDR4 odnosno pci-e 4. Manji pad u preformansama mogu da prihvatim, ali ne bih da to bude bas osetno.

Sacekacu da vidim kakvo ce stanje biti sa novim AMD CPU iako nemam iskustva sa njima, ali verujem vasim preporukama. Ako se tu ne uklopim cenovno i generalno, mislim da cu ici ili na b660/DDR5/PCI-e 5 (ROG STRIX B660-G GAMING WIFI, ili TUF varijanta) ili na Z690/DDR5/PCI-e 4 (MAG Z690M MORTAR WIFI).

Ako nesto gresim ili ima boljih predloga, ispravite me.
Takođe, što se intela tiče, ljudi više hvale 12600k zbog viših klokova, pa makar i na b660 ploči, od 12700. Svakako je jeftiniji, pa ne znam ima li smisla uopšte razmatrati ovo drugo...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: @ Srdoch 19.09.2022. 14:34 #676581

status: user
broj poruka: 1261
Nema na čemu zaista.

Što se tiče PCIe 4.0 slota tu bi apsolutno bio miran. Nema šta da prihvataš manji pad u performansama pošto ga uopšte ne bi ni bilo. E sad ako uz tvoju željenu ploču ipak ide PCIe 5.0 slot hvala lepo, neće da škodi.

AMD novi će da izuva i tu nema sumnje nikakve. Jedino što će cene biti osetno veće od pandana iz 5000 serije, već sada se zna. Ono što je sigurno je da će i AMD i Intel koštati `koliko para toliko i muzike` tako da te ni to ne treba brinuti. Performance per dollar će biti vrlo dobro odmeren i kod jednih i kod drugih. Ja bih rekao da će za gamere najbolja opcija biti da se pričeka taj jedan 7000X3D model koji će biti bomba samo za igre, ali njega naravno neće biti odma u startu.

Po meni nema mnogo logike uzeti 12600K na B660 ploču. Za skoro duplo manje novaca možeš uzeti 12400F koji je u igrama jedva primetno slabiji od njega a ušteda ti je pozamašna. To je moj stav. A ako se već odlučiš da nećeš AMD onda bi kupovinom B660 ploče bio miran i za 13-gen Intel procesor, za recimo neki upgrade sledeće godine kada non-K modeli preplave tržište i budu realne cene. A za 12700 slažem se da je overkill za gaming. Po meni pre 12400F a naveo sam i zbog čega, malo ulaganje i jeftin prelazak na eventualnu 13-gen u budućnosti.

Intel i7 12700, Asus TUF Gaming H670 Pro, G.Skill Ripjaws 64GB 4400MHz, Zotac RTX 3070, AOC 24 1080p 144Hz, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung 980 Pro 1TB (PCIe 4.0 NVMe, Win11), Crucial P5 2TB (PCIe 3.0 NVMe), Sata HDD Storage 9TB

:: Hvala ti puno na detaljnom odgovoru, to sam zeleo da znam
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 19.09.2022. 15:35 #676582

status: user
broj poruka: 18930
Ja sam presao sa Ryzena na 11th gen Intel platformu, isto se razmisljam da li sam morao to da uradim, iako sam dosta povoljno napravio prelaz, skoro da me nije kostalo nista, dobio sam sve novo. Sad se razmisljam da li da to sve prodam i da cekam novi zen4, ili da koristim do tada.. Imam svakako Haswell za prelazni period. Mada, treba racunati da je los potez kupiti platformu u prvih godinu dana tek sto se pojavila... Govore prethodna iskustva.

Ono sto ne preporucujem je 12-ta generacija Intela, iz vise razloga, po forumima su vise puta navedeni razlozi. Kako god okrenes, AMD ima dosta bolju ponudu, sem ako su u pitanju jeftiniji procesori i ploce, tu nije ni bitno. Da nisam uzeo 11-tu generaciju (igrom slucajeva), definitivno bih isao na AMD, previse boljih faktora nudi i za manje para, ali sada je prosto steta kupovati bilo sta, ako ima nesto starije da pokrije prelazni period.

Sto se memorija tice, potpuno svejedno, cak je bolja opcija DDR4 za sada, obzirom na neefikasnost i skupocu DDR5.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Šta će ti Intel uopšte danas? Nova AMD serija samo što nije izašla, a trenutna je ionako superiorna u svakom pogledu
::
:: Intel će ionako da te natera sa sledećim chipsetom da menjaš matičnu ploču, jer vole da jajare tako svoje korisnike
::
:: Makar sačekaj izlazak AMD Serije 7000 pa uporedi testove pre kupovine
::
:: Preview: https://bit.ly/3BQ00M
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Re: ... 19.09.2022. 20:44 #676590

status: user
broj poruka: 1261
Zavisi sa kog Ryzena si prešao na 11th gen Intel. Ako je sa serije 1000 ili 2000 onda si fino profitirao. Ako je sa 3000 onda baš i nisi. A ovo da se prvih godinu dana ne treba prelaziti na novu platformu je totalna besmislica, prosto iz razloga što za godinu dana opet izlazi nova platforma. Po tome nikad ne treba preći ni na koju novu platformu, zar ne? Eto baš ta tvoja 11th gen platforma je ona sa najkraćim ikad zabeleženim životnim vekom u istoriji Intela. Izašla je 1.aprila 2021. a zamenila ju je 12th gen 4.novembra iste godine. Celih sedam meseci razlike, to se nikada do tad nije desilo. I da si hteo da je čekaš godinu dana nisi mogao. :) Tako je i 12th gen izašao u novembru a naslediće ga 13th gen u oktobru, ni celih godinu dana kasnije. Svake godine izlazi nova i nema tu šta da se čeka. U trenutku kad se neko odluči za kupovinu uzima odmah najnoviju dostupnu platformu, Intel ili AMD u zavisnosti od prohteva i voz. A baš ako je situacija kao sada da za dve tri nedelje stižu dve nove platforme onda se čeka. Sve ostalo nema smisla.

Ja takođe ne preporučujem u ovom trenutku 12th gen Intela, a takođe ni AMD 5000, ali ne iz nekih imaginarnih razloga po forumima već samo i jedino zato što stižu AMD 7000 i Intel 13th gen kroz koju nedelju. Logično je uzeti tehnološki naprednije platforme nego ići na AMD 5000 ili Intel 12th gen samo zato što su tu godinu i jače. Odavno su prošla vremena kada su platforme izlazile na dve godine razmaka i kada su bile problematične pa se čekalo da ovo ili ono sazri. To je davna prošlost i nema veze sa realnošću danas. Sada su platforme izbrušene odmah pri izlasku i nema tu nikakvog čekanja. Sve radi kao zmaj u startu a neki sitniji problemi i ako se jave peglaju se u hodu BIOS-om a nisu hardverski i nerešivi kao nekad davno sa kompatibilnošću i slično. Vremena se neumitno menjaju...

Slično je bilo kada su na scenu stupili LCD monitori. Tada je bilo nezamislivo i pomisliti kupiti monitor a da nema mrtvih piksela. Gotovo svaki ih je imao u nekoj meri a oni koji nisu to je bila samo sertifikovana premium klasa uređaja. Sada su druga vremena i sve je toliko napredovalo da poslednjih deset godina takva priča više ni ne postoji. Kladim se da neki mlađi korisnici nisu nikad ni čuli za pojam mrtav piksel.

Intel i7 12700, Asus TUF Gaming H670 Pro, G.Skill Ripjaws 64GB 4400MHz, Zotac RTX 3070, AOC 24 1080p 144Hz, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung 40 HDR 4k, Samsung 980 Pro 1TB (PCIe 4.0 NVMe, Win11), Crucial P5 2TB (PCIe 3.0 NVMe), Sata HDD Storage 9TB

:: Ja sam presao sa Ryzena na 11th gen Intel platformu, isto se razmisljam da li sam morao to da uradim, iako sam dosta povoljno napravio prelaz, skoro da me nije kostalo nista, dobio sam sve novo. Sad se razmisljam da li da to sve prodam i da cekam novi zen4, ili da koristim do tada.. Imam svakako Haswell za prelazni period. Mada, treba racunati da je los potez kupiti platformu u prvih godinu dana tek sto se pojavila... Govore prethodna iskustva
::
:: Ono sto ne preporucujem je 12-ta generacija Intela, iz vise razloga, po forumima su vise puta navedeni razlozi. Kako god okrenes, AMD ima dosta bolju ponudu, sem ako su u pitanju jeftiniji procesori i ploce, tu nije ni bitno. Da nisam uzeo 11-tu generaciju (igrom slucajeva), definitivno bih isao na AMD, previse boljih faktora nudi i za manje para, ali sada je prosto steta kupovati bilo sta, ako ima nesto starije da pokrije prelazni period.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi I Ryzen 7000 ce biti kratkog veka 19.09.2022. 21:11 #676591

status: user
broj poruka: 7694
AMD priprema novu generaciju sa Xilinx AI akceleratorima , ostace soket AM5 sto je dobro kod AMD-a ,jer se tesko odlucuju na promenu soketa.Tako da ne treba ici na prvu loptu nikad.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Najbolje je da sačeka da se pojave novi 19.09.2022. 21:12 #676592

status: user
broj poruka: 1043

A umesto 12600 da uzme npr 7600x biće ili mizerno skuplji ili eventualno koštati isto. Bolji je po mnogo toga a intel ga bije jedino u tome kad se angažuju sva jezgra. Moderniji, manje troši ajde 8% nije vau ali sigurno je bolji izbor,a kontam da će intel 13 biti skuplji. Samim tim će duže da bude miran uzimanjem nečeg svežeg nego da ide generaciju unazad. Pa čak i da izbor novog ryzen bude 200eur skuplja varijanta, bolje je, a podnošljivo.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vepromon re 20.09.2022. 10:40 #676593

status: user
broj poruka: 519
Ok, ubedili ste me, definitivno cekam novi AMD, makar da pogledam prve testove i cene, pa cu odluciti.

Dostupnost valjda nece biti problem posto mogu da nabavim i iz EU.

Preovlađujuće je mišljenje onda, uz razumnu dozu rezerve, da mi DDR4 i/ili PCIe 4 neće praviti usko grlo u narednih bar 5-6 godina? Tj. ne moram striktno da jurim DDR5 / PCIe 5 ako nameravam neki manji upgrade za par godina? Eventualni loss od cca 5-10% ću da prežalim nekako, ali ne bih da budem hendikepiran jer nisam o tome razmišljao na vreme :)

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 20.09.2022. 21:31 #676599

status: user
broj poruka: 4222
Ddr5 na 5600 MHz se već pojavio, a imao sam na testu i 6000 Mhz. Performanse i odziv su mnogo upotrebljiviji nego u Ogi ddr5 na 4800 i 5200 MHz, posebno ako se uzme u poređenje sa ddr4 na 4400 MHz.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord A za gaming će veliku razliku primetiti 20.09.2022. 22:26 #676600

status: user
broj poruka: 1043
Csgo
Na ddr4 3200 348fps
Na ddr5 6000 358fps
Na ddr5 6600 368fps

Ali ajde nisu svi kanteristi pa far cry 6

Na ddr4 3200 115fps
Na ddr5 6000 119fps
Na ddr5 6600 123fps

Dobice isto otprilike ako uzme bilo sta,Ali na duže staze i neki budući naslov i ako se desi da zahteva vise onda mu je bolje da ide na ddr5 ako hoće da se obezbeđuje

Ali bas me zanima sta si radio sa ddr5 I u cemu si primetio taj `boljitak` operator?



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re 20.09.2022. 22:40 #676601

status: user
broj poruka: 18930
Mene zanima kakve ce cene biti kod nas? Tradicionalno skupe memorije, koje ce sa 700eu za ~6 meseci prepoloviti cenu, recimo..? Ploce? Izvesno je samo sto se tice procesora.

Inace, ja se polako pripremam za AM5, a danas sam saznao nesto zanimljivo kada sam poslao upit Noctua support-u. Njihovi hladnjaci (sem onih sa 9mm ventilatorima) koji imaju AM4 kit, bice kompatibilni i sa AM5, nema potrebe da se nista dodatno nabavlja/kupuje.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Ddr5 na 5600 MHz se već pojavio, a imao sam na testu i 6000 Mhz. Performanse i odziv su mnogo upotrebljiviji nego u Ogi ddr5 na 4800 i 5200 MHz, posebno ako se uzme u poređenje sa ddr4 na 4400 MHz
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: Novi PC build- pomoc oko maticne ploce i odabira PCI-E 4 vs 5 i DDR4 vs 5 21.09.2022. 09:15 #676602

status: user
broj poruka: 1319
Tu su za koji dan i novi Ryzen i 13a generacija Intela, za buduće apgrejde samo DDR5 igra ulogu, cene jesu duple od DDR4 ali već padaju i pašće još vrlo brzo. Do skora su bile 3x. Nije zbog brzine nego zbog kompatibilnosti.

Ryzen R7 5800x. Asus Prime x470 Pro. Arctic Liquid Freezer II 360, 2x8GB Kingston 3600MHz, Asus Rog Rx 570 oc, Samsung 970 evo plus (500GB), Samsung 970 evo (250GB, Adata nvme 1TB,.

:: Pozdrav svima
::
:: Ovako, pravim novu masinu za sebe
:: Ono sto je za sada fiksirano od komponenti je
::
:: 1) Kuciste - CM TD300 whit
:: 2) M.2 SSD - Samsung 980 PRO 1T
:: 3) Gigabyte rtx 3060ti EAGLE O
:: 4) Napajanje - CM G750
:: 5) CPU - i5 12600k (eventualno i7 12700, bez K
::
:: Međutim imam problem sa maticnom i future proofing-om u vezi sa PCI-e 4 vs 5 i DDR4 vs DDR5
::
:: Da vam skratim priču, ne daje mi se 350 EUR za Asus ROG STRIX Z690-G, koja trenutno jedina koja ima PCI-e 5.0 i DDR5. Takođe, druga jedina dostupna opcija je ASRock Z690M PG RIPTIDE, ali je nekako bljak i ne ide mi za white build nikako. Takođe, ni reviews za nju nisu bas neki
::
:: Ostalo mi je da biram između par dostupnih modela gde ću morati da žrtvujem ili DDR5, ili PCI-e 5, ili da se spustim na B660 čipset
::
:: Moje pitanje je, pošto ne bih želeo da za 3 godine opet sklapam ceo build, Da li će mi pre problem predstavljati to što imam DDR4 a ne DDR5, ili će mi pre problem predstavljati to što imam PCI-E 4, a ne PCI-E 5? Treba mi info koja tehnologija od ove dve će se pre smatrati `polako prevaziđenom`, u smislu da je dostigla svoj maksimum i da može da pravi neku vrst botlenecka
::
:: U tom smislu, favorit mi je trenutno MSI MAG Z690M MORTAR WIFI , koji ima sve, osim PCI-e 5, ili da idem na Gigabyte Z690M AORUS ELITE AX koja ima sve osim DDR5. Treća opcija je da se spustim na B660 čipset i uzmem recimo TUF GAMING B660M-PLUS WIFI, koji ima i DDR5 i PCI-e 5, ali nemam OC (što iskreno, mislim da mi za gaming neće biti preterano važno, ali eto...)
::
:: Danima ne mogu da presečem, pa molim za pomoć, uz napomenu da mi PC treba za gaming i da mora da bude micro-atx format :
::
:: Hvala Vam na pomoći!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Novi PC build- pomoc oko maticne ploce i odabira PCI-E 4 vs 5 i DDR4 vs 5 22.09.2022. 08:10 #676607

status: user
broj poruka: 18930
Ja samo sto sam skockao 11th gen konfiguraciju, nije proslo 2 dana, prodao sam je vec, tako da sam spreman :)

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Tu su za koji dan i novi Ryzen i 13a generacija Intela, za buduće apgrejde samo DDR5 igra ulogu, cene jesu duple od DDR4 ali već padaju i pašće još vrlo brzo. Do skora su bile 3x. Nije zbog brzine nego zbog kompatibilnosti.
::
:: Ryzen R7 5800x. Asus Prime x470 Pro. Arctic Liquid Freezer II 360, 2x8GB Kingston 3600MHz, Asus Rog Rx 570 oc, Samsung 970 evo plus (500GB), Samsung 970 evo (250GB, Adata nvme 1TB,.
::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60264. Broj poslatih odgovora: 645986.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs