Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Postavljanje sifre na particiji
STRANA 1 OD 2  
strikan33 Postavljanje sifre na particiji 12.10.2022. 06:18 T68796

status: user
broj poruka: 302
Pozdrav svima

Imam komp na poslu koji koristi 5 ljudi, i sada bi trebao da se postavi password na jednu particiju da ne moze da ulazi u nju, da li imate savet kako to da uradim, neki program ili moze iz win-a.

Hvala unapred
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Imas od windows 12.10.2022. 08:40 #676907

status: user
broj poruka: 1043


Turn on BitLocker
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 12.10.2022. 13:50 #676909

status: user
broj poruka: 1992
https://youtu.be/QVp2BggWyGg
https://www.softpedia.com/get/Security/Encrypting/LaCie-Private-Public.shtml

ili

https://rohos.com/products/rohos-disk-encryption/rohos-mini-drive/

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Postavljanje sifre na particiji 12.10.2022. 19:55 #676912

status: user
broj poruka: 18940
Ima nekoliko varijanti bez ludackih programa koji enkriptuju i usporavaju bez potrebe... Sa Bitlocker-om ako ne vodis racuna, mozes da zakljucas particiju i od sebe slucajno. Ako su toliko bitni podaci, ne bih se s tim zajebavao. Svi ti programi rade po principu da svaki moguci bit, podatak enkriptuju.. Da li ti to zaista treba? Ne bih rekao.

Plus, ako se radi o Windows7, mora da bude Ultimate, ili Enterprise verzija, jer samo te 2 verzije imaju BitLocker. Ne znam kako je kod 10/11.

Ako u firmi ima AD, onda se to resava pomocu grupne polise u okviru tih user-a.
U drugom slucaju, mnogo logicnije je da postoji zaseban storage (NAS ili sl.), koji omogucava share i to moze da se iskontrolise lako preko GUI-a. Svaki user ima svoj nalog, password i share putanju, read ili write ili 0.

Edit: ranije sam koristio TrueCrypt program, koji radi po principu AES enkripcije i jos nekih tipova, napravi virtuelni drive odredjene velicine, gde trpas podatke, zatim kada zavrsis uradis dismount i dobijes iso fajl sa svim podacima, naravno sa sifrom. Kada to zatreba, ponovo mount-ujes i radis.

Naslednik tog programa, unapredjena verzija je VeraCrypt.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Pozdrav svim
::
:: Imam komp na poslu koji koristi 5 ljudi, i sada bi trebao da se postavi password na jednu particiju da ne moze da ulazi u nju, da li imate savet kako to da uradim, neki program ili moze iz win-a
::
:: Hvala unapred
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strikan33 ... 12.10.2022. 20:13 #676913

status: user
broj poruka: 302
Probao sam sa BitLocker-om i odradio je sve i enkriptovao kao podatke, ali i dalje mogu da otvorim tu particiju i foldere i da gledam sta je u njima.

Ne mogu da idem na ta teza resenja jer IT u mojoj firmi nije bas potkovan sa znanjem, jedino sto mi treba je da stavim neki pasvord na tu F particiju i da samo ja mogu da joj pristupim pomocu sifre koju ja odredim, a da ostale kolege koje koriste taj komp ne mogu da otvore uopste tu particiju.

Podaci nisu od vaznosti, tj samo meni su vazni, ali ne od krucijalne vaznosti, poenta je da kolege ne mogu da pristupe toj particiji.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re 12.10.2022. 20:40 #676916

status: user
broj poruka: 2155


zasto jednostavno kao Admin ne psotavis particiju kao privatnu i odredis ko moze njoj da pristupi. To povlaci da moras da napravis 4 korisnicka naloga i 1 admin. Tako bi kontrolisao svakog korisnika sta moze a sta ne moze da radi, a i svaki korisnik bi imao svoji sifru tako da niko ne bi mogao da mu petlja po privatnim stvarima.

To ti je bez ikakvih enkripcija.

Mozes da napravis folder u toj particiji i da sebe oznacis kao vlasnika ( desni klik na folder pa properties> pored chage perissions klikni na edit i tu postavljas ko moze da joj pristupi a ko ne ), ovo opet povlaci a svi korisnici ne smeju da budu sa admin privilegijama.

Poslednja fora je da ako se bas korisnici ne razumeju u racunare da sakrijes folder i kad hoces ti da ga koristis onda da ga otvoris.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strikan33 ... 12.10.2022. 21:16 #676918

status: user
broj poruka: 302
Ne mogu da pravim admin nalog i jos 4 posebna naloga, korisnici nisu napredni korisnici, ali vole da cackaju po mojim privatnim folderima, mislim nije to nesto bog zna sta bitno, ali zeleo bih da ih sprecim da to rade.

Probacu da napravim taj neki novi folder u toj particiji i da ga oznacim kao vlasnika i onda da sve ove foldere koje trenutno koristim prevucem u taj novi folder. Mislim da prilikom instalacije wina nije odredjen admin, doduse nisam ja ni instalirao win, tako da nisam za to siguran.

Da ga krijem nemam gde, tri su particije, sistemska i jos ove dve, i uglavnom samo ja koristim komp za ovo sto radim, ovi ostali uglavnom komp koriste za citanje vesti i gledanje filmova, ali vole da zabodu nos i u moje foldere da vide sta ima.

@micika,

prostudiracu i ovo tvoje sutra, sada nemam vremena.

hvala svima i dalje

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Onda napravi poseban nalog za sebe 12.10.2022. 21:27 #676920

status: user
broj poruka: 1043
Ili poseban za njih, svoj zaključaj da ne ulaze i brljaju

Ili uzmi svoje fajlove i stvari u jedan folder stavi na hidden I kad ti je potrebno u folder options prebacuj na show hidden files - Ako imas admin privilegije da cackas

Ima milion rešenja, prostih jednostavnih. Ja sam bas juce prekjuce imao problem, ne znam kako je neko otisao na storage particiju a trazio c/downloads pa nabasao na bas nepoželjne stvari. Uradio sa hidden i sad ne brinem. A kontam da micika ima u arhivi neku batch skriptu da u dva klika sakrivas i prikazujes sakrivene stvari


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 12.10.2022. 22:35 #676922

status: user
broj poruka: 18940
Napisao si da hoces celu particiju, sad pominjes jedan folder, ako je tako, onda je mnogo jednostavnije.. Instaliraj program VeraCrypt, ako ti je on suvise komplikovan, imas bukvalno hiljadu jednostavnih resenja, proguglaj.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Ne mogu da pravim admin nalog i jos 4 posebna naloga, korisnici nisu napredni korisnici, ali vole da cackaju po mojim privatnim folderima, mislim nije to nesto bog zna sta bitno, ali zeleo bih da ih sprecim da to rade
::
:: Probacu da napravim taj neki novi folder u toj particiji i da ga oznacim kao vlasnika i onda da sve ove foldere koje trenutno koristim prevucem u taj novi folder. Mislim da prilikom instalacije wina nije odredjen admin, doduse nisam ja ni instalirao win, tako da nisam za to siguran
::
:: Da ga krijem nemam gde, tri su particije, sistemska i jos ove dve, i uglavnom samo ja koristim komp za ovo sto radim, ovi ostali uglavnom komp koriste za citanje vesti i gledanje filmova, ali vole da zabodu nos i u moje foldere da vide sta ima
::
:: @micika,
::
:: prostudiracu i ovo tvoje sutra, sada nemam vremena
::
:: hvala svima i dalj
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strikan33 ... 12.10.2022. 22:39 #676923

status: user
broj poruka: 302
Mozda me nisi najbolje razumeo Markane.

Dakle tri particije na kompu, C sistemska, i D i E za storidz. D particija nije bitna, meni je bitne E particija na kojoj imam jedno 8-10 foldera koje koristim svakodnevno.

E znaci ja bih da blokiram pristip E particiji u potpunosti ako je moguce, pa ako to znaci da napravim neki novi folder koji cu zakljucati a u njega prebaciti ove sto trenutno koristim onda moze i tako. Ako ne onda cu ici na hidden files, i tako resiti ovo ako je neka druga opcija previse komplikovana.




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 12.10.2022. 22:44 #676924

status: user
broj poruka: 18940
Onda samo sakrij taj folder, posto kazes da nisu napredni korisnici, nikad ga nece otvoriti. Neka ti uvek bude sakriven, a ti nemoj stalno da ides na check/uncheck hide, nego ga otvaraj preko explorer-a kucajuci njegovu lokaciju. Ko ce da se smara sa enkripcijama...

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Mozda me nisi najbolje razumeo Markane.
::
:: Dakle tri particije na kompu, C sistemska, i D i E za storidz. D particija nije bitna, meni je bitne E particija na kojoj imam jedno 8-10 foldera koje koristim svakodnevno.
::
:: E znaci ja bih da blokiram pristip E particiji u potpunosti ako je moguce, pa ako to znaci da napravim neki novi folder koji cu zakljucati a u njega prebaciti ove sto trenutno koristim onda moze i tako. Ako ne onda cu ici na hidden files, i tako resiti ovo ako je neka druga opcija previse komplikovana
::
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Nema potrebe bitlocker 13.10.2022. 00:54 #676929

status: user
broj poruka: 7695
U NTFS ukini read i write itd .. permission za njihovu grupu (power users ) ,za taj folder ili particiju.
Bitlocker je vise za zastitu kod kradje celog racunara ,laptop ili slicno.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Napravi novu particiju 13.10.2022. 01:11 #676930

status: user
broj poruka: 9381
Suzi tu E, napravi od tog suzenog dela F.
Prebaci podatke na nju, idi u disk menadzer i ukini joj slovo, unmountuj je.
Kada ti ponovo zatreba, idi u disk menager i mauntuj je ponovo (dodeli joj drive letter).

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Nema potrebe bitlocker 13.10.2022. 08:21 #676931

status: user
broj poruka: 18940
To bi bilo dobro resenje, kao sto se obicno radi, ali koliko sam shvatio 5 ljudi koristi isti nalog, ukljucujuci i njega, tako da ta opcija otpada.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: U NTFS ukini read i write itd .. permission za njihovu grupu (power users ) ,za taj folder ili particiju
:: Bitlocker je vise za zastitu kod kradje celog racunara ,laptop ili slicno
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko VeraCrypt 13.10.2022. 10:28 #676935

status: user
broj poruka: 6643
... ovo sa skrivanjem i podizanjem `na kvarno` može da upali samo za debile.
Čak i klinci bi to provalili za neko vreme.
Bit locker i ograničenje pristupa korišćenjem NTFS mehanizama.... pa, recimo da tu ima problema kada se reinstalira, prebacuje disk na novu mašinu..... po mom iskustvu jako je teško povratiti SVA prava pogotovo za multimedijalne datoteke koje se posebno štite protiv piraterije, sve sa šifrom, postupcima za otključavanje itd. Sve izgleda ok, i onda, odbije da kopira na USB MP3 plejer, ili sakrije u mreži od tv boxa itd. To radi kako trebna na toj mašini i tom disku dok se ništa ne dira i onda može da pravi probleme.
VeraCrypt, za folder ili najbolje, celu particiju, gubi vreme kod mountovanja, svaki dan, i to je to, siguran je.

Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: VeraCrypt 13.10.2022. 10:54 #676936

status: user
broj poruka: 18940
Ne bas, ne bih vredjao veliku vecinu ljudi koji nemaju pojma za tu opciju, cak i da sedi tebi iza ledja. Uostalom, ne mora sve da krije, nego samo jedan folder, 200% se neko nece setiti da je sakriven taj jedan...
Uostalom, valjda u firmi nemas toliko vremena da rovaris po tudjim skrivenim folderima i istrazujes. Ne kosta nista da proba. Previse komplikujemo za tako jednostavnu stvar.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: ... ovo sa skrivanjem i podizanjem `na kvarno` može da upali samo za debile
:: Čak i klinci bi to provalili za neko vreme
:: Bit locker i ograničenje pristupa korišćenjem NTFS mehanizama.... pa, recimo da tu ima problema kada se reinstalira, prebacuje disk na novu mašinu..... po mom iskustvu jako je teško povratiti SVA prava pogotovo za multimedijalne datoteke koje se posebno štite protiv piraterije, sve sa šifrom, postupcima za otključavanje itd. Sve izgleda ok, i onda, odbije da kopira na USB MP3 plejer, ili sakrije u mreži od tv boxa itd. To radi kako trebna na toj mašini i tom disku dok se ništa ne dira i onda može da pravi probleme.
:: VeraCrypt, za folder ili najbolje, celu particiju, gubi vreme kod mountovanja, svaki dan, i to je to, siguran je
::
:: Budale računaju na sreću.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord A jel mogu oni da formatiraju 13.10.2022. 11:32 #676943

status: user
broj poruka: 1043
Zaključanu particiju sa Verom ako npr počne da ih kopka sta je to sad pa misle da je loseg formata pa odu desni klik format?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: A jel mogu oni da formatiraju 13.10.2022. 13:29 #676947

status: user
broj poruka: 18940
Ne moze, sadrzaj tog fajla je zakljucan i koliko se secam i sam fajl moze da se zastiti od brisanja.

Edit: ipak nema takvu opciju da se sam fajl zakljuca... Na Linuxu fajl moze da se zastiti bez ikakvih alata pomocu `chattr`, tako da svaki put kada se fajl edituje, mora prethodno da se otkljuca, a na Windows-u ne znam za takvu opciju.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Zaključanu particiju sa Verom ako npr počne da ih kopka sta je to sad pa misle da je loseg formata pa odu desni klik format?
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 13.10.2022. 15:06 #676948

status: user
broj poruka: 1992
moze, boc boc jedna hajperX fleska / M2 eksternjak i ne boli te glava mnogo, uradi se full backup s vremena na vreme (ako vrisne), sa ili bez top-sikret kasete / ormara sa sifarnikom / card reader-om pri ruci, turi se kriptovana flesh-ka i eto i hardverske / sef zastite .)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Hmmm... 15.10.2022. 10:37 #676967

status: user
broj poruka: 7761
Problem koji te muci je se da resiti na bezbroj nacina...
Ako svi koji rade u firmi imaju svoje naloge onda svi fajlovi koji su na tvom USER acc budu vidljivi samo tebi...

Ako ti to ne odgovara mozes da koristis One drive ili ako ne volis MS mozes da probas BOX drive, ni jednom od ta dva se ne moze pristupiti bez sifre za tvoj nalog.

A ja licno bi pre kupio jedan USB sa vise skladisnog prostora i s vremena ne vreme bar jednom nedeljno pravio sigurnosnu kopiju u ZIP fajl sa sifrom i to je to, em si se kurtalisao znatizeljnika em imas sve te fajlove svuda sa sobom.

Citat:
`Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Posto tvrdis da ti ljudi bas i nisu ``potkovani``... 15.10.2022. 16:05 #676974

status: user
broj poruka: 10985
resenje je jednostavno - kompletnu particiju tretiras kao folder i sakrijes je/ga pomocu Wise folder hider-a. U tu particiju/folder, moci ce neovlasceno da se udje samo preko drugog op sistema (recimo, ako se komp butuje sa nekog lajnaksa ili wina na flesh disku)...

Ovo sto predlaze MAbner je najlogicnije resenje (mozes da sakrijes podatke i na tom fleshu/usb disk, tako da neovlascena lica ne mogu da vide sadrzaj ako su se i domogla tog storidza)...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Pa ako će da kupuje usb fleš I trpa fajlove 15.10.2022. 16:21 #676975

status: user
broj poruka: 1043

I ostavlja im na korišćenje onda bolje da to i ne radi, nego da odabere sta mu je jednostavno da uradi. Napravi I`m novi nalog ili sta vec

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tortojed Vexy, rec je bila o tome da potrpa ono sta mu treba 15.10.2022. 19:39 #676978

status: user
broj poruka: 10985
na flash, pa ga jos ``sifruje`` (tako da je siguran i ako ovaj dospe u ruke nekog od kolega), a kolegama dopusti upotrebu celog storidza na kompu.

Poenta je Strikane moj, ne ici na ``regularni`` hidden files option u podesavanjima (folder settings) jer se to provaljuje iz odma`. Wise Folder Hider, i relativno si miran (s obzirom na nivo znanja tvojih kolega) ili na flash (sa skrivanjem ili bez njega).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strikan33 ... 15.10.2022. 22:37 #676980

status: user
broj poruka: 302
Hvala momci na trudu,

ajde jos jednom da dam sve info, mozda nisam dobro do sada opisao situaciju, znaci komp je obicna radna masina, za multimediju, cista instalacija Win 10, bez admin naloga. Nas 5orica ga koristimo svakodnevno, komp ima pored sistemske particije jos dve particije za storidz, koje manje vise ja koristim, na drugoj su neke igrice, drajveri itd, dok trecu particiju koristim samo ja, generelano ceo komp (napredno koriscenje) koristim samo ja, ostali ga koriste za citanje vesti i pustanje multimedije (yt i filmovi).

E sad tu trecu particiju koristim samo ja, i tu su fajlovi koji se dnevno skidaju, obradjuju i brisu, dakle ne znaci mi nista da ih drzim na nekom flesu/ext HDD-u, jer se dnevno obradjuju i dnevno brisu, i gledam da uvek ostavim praznu particju kada zavrsim, ali nekada ih recimo spremim da ih imam za par dana koriscenja, e u tom momentu, bi mi trebala ta zastita, da ostale kolege, ne mogu da brljaju po tim fajlovima.

Nije to nista ni bitno ni od vitalnog znacaja, ali sto nije bitno za njih, to ne moraju ni da znaju.

Probacu torto i tu varijantu pa cu da vidim, nema drugih OS-va, nema butovanja, nema nista slicno.

Hvala svima jos jednom.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: ... 15.10.2022. 23:02 #676981

status: user
broj poruka: 9381
Uradi kako sam ti napisao i odradice ti savrseno posao.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

Pentium G6405/16GB/Z590/HD7870/256GB/550W/Dell S2721DGFA

:: Hvala momci na trudu,
::
:: ajde jos jednom da dam sve info, mozda nisam dobro do sada opisao situaciju, znaci komp je obicna radna masina, za multimediju, cista instalacija Win 10, bez admin naloga. Nas 5orica ga koristimo svakodnevno, komp ima pored sistemske particije jos dve particije za storidz, koje manje vise ja koristim, na drugoj su neke igrice, drajveri itd, dok trecu particiju koristim samo ja, generelano ceo komp (napredno koriscenje) koristim samo ja, ostali ga koriste za citanje vesti i pustanje multimedije (yt i filmovi)
::
:: E sad tu trecu particiju koristim samo ja, i tu su fajlovi koji se dnevno skidaju, obradjuju i brisu, dakle ne znaci mi nista da ih drzim na nekom flesu/ext HDD-u, jer se dnevno obradjuju i dnevno brisu, i gledam da uvek ostavim praznu particju kada zavrsim, ali nekada ih recimo spremim da ih imam za par dana koriscenja, e u tom momentu, bi mi trebala ta zastita, da ostale kolege, ne mogu da brljaju po tim fajlovima
::
:: Nije to nista ni bitno ni od vitalnog znacaja, ali sto nije bitno za njih, to ne moraju ni da znaju
::
:: Probacu torto i tu varijantu pa cu da vidim, nema drugih OS-va, nema butovanja, nema nista slicno
::
:: Hvala svima jos jednom
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strikan33 ... 15.10.2022. 23:10 #676982

status: user
broj poruka: 302
Probacu i to ali nista pre ponedeljka, ne radim vikendom.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60273. Broj poslatih odgovora: 646091.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs