Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Predlozi, kritike, komentari, ...
ASUS RT-AX59U AiMesh vs MikroTik hAP ax2
STRANA 1 OD 1
lik7777 ASUS RT-AX59U AiMesh vs MikroTik hAP ax2 06.06.2023. 08:30 T69017

status: user
broj poruka: 283
Zdravo svima,

Imam dilemu između ova 2 uređaja za kućni WiFi, pa mi treba vaše miđljenje. Po specifikaciji Asus mi deluje kao bolja opcija, ali ih nikada nisam koristi, pa me interesuju vaši utisci? Još jednai bitna stvar da li neko zna da li mogu da se bridge-uju LAN i WLAN interfejsi na ASUS (Zbog share-a na uređajima mi je bitno da mi SBB-ov uređaj bude DHCP za sve)

Hvala unapred!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire Re: ASUS RT-AX59U AiMesh vs MikroTik hAP ax2 06.06.2023. 11:20 #679402

status: user
broj poruka: 1066
Skupe su to opcije. Mada za mnogo manje para imas tendu ili cudy koji mi je iznenadio kako stablino radi i koje brzine izbacuj. A sto se drugo pitanja tice sve zaivsi od tebe sta tebi treba da li hoces da vidis sve uredjaje u mrezi tada iskljuci dhcp i bocni dovodni kabal u lan da ruter radi kao svich ujedno. A ako ne bocni u wan i ostavi pod defaltu dhcp samo promeni lan ip u oba slucaja . Ako ukljucs dhcp stavi neki drugi opseg. A ako iskljucis tavi tipa da ti taj ruter bude u istom opsegu kao i sbb samo stavi neki drugi ip da ne bude 192.168.0.1.

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 16gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
Kingston 60gb
640+640gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

:: Zdravo svima
::
:: Imam dilemu između ova 2 uređaja za kućni WiFi, pa mi treba vaše miđljenje. Po specifikaciji Asus mi deluje kao bolja opcija, ali ih nikada nisam koristi, pa me interesuju vaši utisci? Još jednai bitna stvar da li neko zna da li mogu da se bridge-uju LAN i WLAN interfejsi na ASUS (Zbog share-a na uređajima mi je bitno da mi SBB-ov uređaj bude DHCP za sve
::
:: Hvala unapred
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Jeftiniji malo mikrotik 06.06.2023. 12:32 #679403

status: user
broj poruka: 1043

Ali ja bih išao na asus. Prošle nedelje smo 86icu nameštali i dopalo mi se kako radi. Da imam potrebu prešao bih sa tp linka na asus



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire Re: Jeftiniji malo mikrotik 06.06.2023. 13:29 #679404

status: user
broj poruka: 1066
Ako mi verujes da je precenjen. Mikrotik je dobar ako radis neku drugu pricu upravljiv i mozes da radis sta god vols sa njim. Dok tolike pare za asus je besmisleno .
https://www.ewe.rs/proizvod/15558/X6_AX1800_Dual_Band_Smart_Wi_Fi_6_Router
ovaj sam testurao pre nekih 10 dana i savrseno radi. Ja kod mene kuci koristim tendu 5.0 verziju nije wifi 6 ali radi za sve pare. NIje trbeala vec brzina jer mi je net 300/30.

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 16gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
Kingston 60gb
640+640gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

::
:: Ali ja bih išao na asus. Prošle nedelje smo 86icu nameštali i dopalo mi se kako radi. Da imam potrebu prešao bih sa tp linka na asus
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord A možda ima i jeftinije od ova dva njegova odabrana 06.06.2023. 14:19 #679405

status: user
broj poruka: 1043

Ali kad već suzio izbor, da glasam za asus :)

Deluje fino cudy
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Asus je vise user frendly 06.06.2023. 14:35 #679406

status: user
broj poruka: 9384
A Mikrotik je ozbiljna sprava. Za mene ne postoji nista drugo osim Mikrotika. Od moje kucne pa da bilo koje ozbiljnije mreze kod mojih klijenata.
Sto se tvoje dileme tice, Asus moze u bridge mode, ali na nacin na koji ti je Jamire opisao. Jednostavno, ali nikada nece biti 100% stablino. Desavace ti se da ces morati povremeno da ga palis i gasis, jer se ponekad jednostavno zaglupi, najcesce ako nestne struje, pa pri ponovnom dolasku se njegov OS podigne pre SBBovog rutera i ne preuzme njegove IP adrese, vec uredjaji dodele sami sebi IP.
Kod Mikrotika toga nema. Njemu mozes da uradis sta god pozelis. To mu je jedina prednost :)

Asus nastelujes za 10 minuta max. Mikrotik za 7 dana i noci minimum (pod uslovom da se prvi put sreces sa njim, ako ne, onda 2-3 sata, da podesis sve sta zelis u sitna crevca)
Asus ima verovatno bolji WIFI domet. Od Mikrotika sve ima bolji domet :)

Ako imas osnovno znanje o mrezama (a cini mi se da nemas u dovoljnoj meri, cim se dvomis izmedju Mikrotika i bilo cega drugog) onda idi na Asus. MT ce ti biti pain in the ass. Ako imas zivaca i volis da se bakces sa mrezama, onda MT i spremi se na igrariju. Kada ga jednom podesis, zaboravices da postoji. Neces imati potrebe vise ikada da ga pogledas..
Takodje mozes i MT da podesis za 10 minuta, ali onda on tako konfigurisan i nema nekog smisla.

Pa ti vidi…

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

I9-10900K/NZXT Kraken X63/64GB/ROG STRIX Z490/MSI RTX3090/2x512GB 970Pro RAID0/ROG Thor 850W/CM H500-WGNN-S00/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K72

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 06.06.2023. 15:18 #679407

status: user
broj poruka: 1992
2011UiAS-2HnD

pokazao se ok, mozda ici na nesto novije, a mitove o kompleksnosti podesavanja uredjaja dematnuje kombinacija nekoliko vec izvezenih `rsc` (tekst) fajlova standradnog/specificnog stelovanja, 99% podesavanja su vec zavrsena njihovim uvozom (winbox) u uredjaj (1 - 2min. max skupa), e sad da li je neko voljan da ih deli je vec drugo pitanje, tako da ti ne gine njihov forum pa da moljakas eksperte da te upute kako ide,

________________________________________________________________
inace, ako se manjka fondova/prelazno resenje

https://www.codeproject.com/Tips/5326770/Internet-Connection-Sharing-ICS-Console-applicatio

poprilicno sam siguran da ovo radi iz komandne linije, i ako se jos malo doradi za moguca tripovanja (ima ih) puta broj VM-ova izdignutih i jos toliko TP-link usb LAN/wifi adaptera ubodenih u njih, eto ti `majkrotik` i multi-VPN koji ti vec treba sa 1 PC masine .)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
lik7777 Re 06.06.2023. 17:54 #679408

status: user
broj poruka: 283
Hvala puno na odgovorima svima! Verovatno cu se kockati sa Asusom, pa ako ne valja preselice se kod nekoga :D

Inace imam MT HAP AC2 i prezadovoljan sam njime, podesio sve jos davno i radi super, ali mi deluje da ulazi u EoS jer nema vise novjih stabilnih verzija ROSa, a i hocu priblizno Giga na WiFI-ju :D pa sam se zato odlucio za neki 802,11ax ruter.
Jedna od stvari koju sam gledao da izbegnem, kako vidim da ih zovu na internetu, su te Spider varijante rutera. Veliki kvadarni ruteri sa eksternim antenama s toga je pao izbor na ova 2. Gledao sam i Cudy i Tendu i deluju interesantno, ali su i oni tog industrijalnog oblika, barem ovo sto sam ja nasao.
Slazem se da je MT za kucnu varijantu i manje klijente, gde se ne traze veliki protoci, top stvar, ali za ozbiljniju pricu se ide na Cisco/Juni/Aruba itd.
Sto bi se reklo posao ne volim da donosim kuci (mreznjak sam po struci, @VMARC you touched a nerve here :D), pa sam hteo neku varijantu plug and play-a (ne treba mi bgp, ospf, openvpn niti bilo sta sto ROS donosi dodatno, pa cak ni da se ide u sitna crevca sa wifi-jem), (treba mi bridze zbog share na uredjima i teraj). Ok MTIK bas i nije PnP varijanta, ali je manji kompaktan rutercic bez eksternih antena, i tu se uklapa.

Kod MT me mnogo nervira sto kada pricamo o WiFiju, ozbilno kaskaju za konkurencijom (Upoznat sam/Pratim samo u modele koji su meni interesantni za kucnu upotrebu, ove njihove skuplje, enterpise rutere, bas i ne). Tek su skoro poceli sa WiFi6, WiFi6e ce se sanjati verovatno (izacice wifi 8 dotle :D), a i dalje ne mogu da verujem da ne mogu da implementiraju sirinu kanala od 160mhz, i zbog toga sam bio u dilemi izmedju ova 2.

Kao sto rekoh probacu sa Asusom, imaju neke interesantne rezime rada pa cemo videti a i ovi usb portovi deluju interesantno. Ako ne bude islo MT ne gine ponovo :) ili eventualno neki Ubiquiti.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vexlord Ja se nekad razmišljam 06.06.2023. 20:04 #679410

status: user
broj poruka: 1043
2 laptop hp u stanu su mi na wifi 6ica a 1000mbps ali speed test na hp max izbaci 600/300

Na P50 pro Huawei dodje i do 700

Pa da li stvarno oni napucani asus ruteri sa 8 antena i brdo opcija mogu da guraju WiFi do 1000 tako? Ili ga oni nasminkaju i sve to napucaju opcijama ali ako hoćeš wifi max speed zaboravi nego bocni kabl cat7 isto skup i lud i tako


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 06.06.2023. 23:09 #679411

status: user
broj poruka: 9384
@lik7777
Sorry, no hard feelings :) Nisam mislio nista lose, samo nacin na koji si postavio temu nije pokazivao nista drugo do osnovnog poznavanja mreze u najboljem slucaju .)
E, da. Taj Asus ima AP mod, mozes i preko njega, ali ce ti se, verovatno, sporadicno javljati isti problem. Takodje, moguce je da AP mod mozes da koristis samo kako WIFI klijent, videces kada ti stigne.

@vx
Ti si jos i dobar...
MT hAP AC2 na MTS optici 1000/100 preko WIFI:
Komp iz potpisa sa Intel WI-FI 6 AX201 na 2m od MT koji se nalazi u limenom rack ormaru na 2m visine 350/100
MBP iz potpisa koji se nalazi izmedju, na manje od 1.5M od rutera 450/100
XS Max kada ga zalepim za ruter 650/100

Sve u svemu, ne mere to brez kabla.

Za 1GB ti ne treba Cat7, dovoljan je cat6 koji nije skup. Cak i cat 5e radi, meni je u zidu cat 5e i svuda radi 1GB a imam negde i preko 30m duzine.

MBP Retina 13` Late 2012
macOS Catalina

I9-10900K/NZXT Kraken X63/64GB/ROG STRIX Z490/MSI RTX3090/2x512GB 970Pro RAID0/ROG Thor 850W/CM H500-WGNN-S00/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K72

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
lik7777 re 07.06.2023. 07:11 #679413

status: user
broj poruka: 283
Ma sve ok :D

Sitgao Asus. Prvi utisci su dobri, nesto sam malo testirao sinoc, al winbox vec nedostaje po malo :D. AP mode u sustini bridzuje sve tako da dodeljue i preko kabla i preko wifi adrese sa SBB-a, jedino sto ubija FW opciju, ali i na MT je nisam nesto preterano korisitio. Mislim da i u regularnom rezimu moze da se nabudzi da radi slicno kao bridzing ali igracemo se. Za sada je stabilan ali videcemo vremenom.

Za sada:

Pozitivno:
- Brzine za sada ispunile ocekivanja
- GUI kliktalica :)
- Domet vrh

Negativno:
- Slogira mi se brzina wifi-ja na telefonima kada pustim 160mhz sirinu kanala - Mora se malo uci u detalje, da vidim sta sve moze ASUS
- Za svaku izmenu traje primena sto mene licno izludjuje
- Malo je izrada kao igrackica, ali i ocekivano donekle


Ostalo mi je jos da probam opcije sa file share-om
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Jamire Re: Asus je vise user frendly 07.06.2023. 09:18 #679414

status: user
broj poruka: 1066
Ma mirktorik je zakon za sve samo ne ocekuje neke psecijalne brizne sa njim. Bukvlano je jedan mail ozbiljni racunar. A tek podesavanja su vrh. Za cudy i tendu prijatno su me inznedalili 10 dana testiram cudy i radi prefektno bez iedjnog reseta a tenda ako mi verujes imam je skoro godinu i po ni jendom nije resetovana niti iz struje.A imam tp link neki 841hp u firmi zbog jacine signala pa da ne kazem da ga resetujemo svaki dana al svaki drugi sa istim podesvanjima kao cudy i tenda.
A posebno me odusevljalaju od mikrotika antene na daljinu znaci 6 godina ni jednom nisu resetvana podesvaljani a tu struje nestaje da ne rpicam koliko jer je neko seosko porducje.

AMD FX-8320, 4300 MHz (21.5 x 200)
Cooler Master 212 EVO
Motherboard MSI 990FXA-GD80
Kingston HyperX Blue 16gb 1600
MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC
Kingston 60gb
640+640gb WD
Chiftec CX-05B-B
Chiftec 850 Nitr

:: A Mikrotik je ozbiljna sprava. Za mene ne postoji nista drugo osim Mikrotika. Od moje kucne pa da bilo koje ozbiljnije mreze kod mojih klijenata
:: Sto se tvoje dileme tice, Asus moze u bridge mode, ali na nacin na koji ti je Jamire opisao. Jednostavno, ali nikada nece biti 100% stablino. Desavace ti se da ces morati povremeno da ga palis i gasis, jer se ponekad jednostavno zaglupi, najcesce ako nestne struje, pa pri ponovnom dolasku se njegov OS podigne pre SBBovog rutera i ne preuzme njegove IP adrese, vec uredjaji dodele sami sebi IP.
:: Kod Mikrotika toga nema. Njemu mozes da uradis sta god pozelis. To mu je jedina prednost :
::
:: Asus nastelujes za 10 minuta max. Mikrotik za 7 dana i noci minimum (pod uslovom da se prvi put sreces sa njim, ako ne, onda 2-3 sata, da podesis sve sta zelis u sitna crevca
:: Asus ima verovatno bolji WIFI domet. Od Mikrotika sve ima bolji domet :
::
:: Ako imas osnovno znanje o mrezama (a cini mi se da nemas u dovoljnoj meri, cim se dvomis izmedju Mikrotika i bilo cega drugog) onda idi na Asus. MT ce ti biti pain in the ass. Ako imas zivaca i volis da se bakces sa mrezama, onda MT i spremi se na igrariju. Kada ga jednom podesis, zaboravices da postoji. Neces imati potrebe vise ikada da ga pogledas.
:: Takodje mozes i MT da podesis za 10 minuta, ali onda on tako konfigurisan i nema nekog smisla
::
:: Pa ti vidi
::
:: MBP Retina 13` Late 201
:: macOS Catalin
::
:: I9-10900K/NZXT Kraken X63/64GB/ROG STRIX Z490/MSI RTX3090/2x512GB 970Pro RAID0/ROG Thor 850W/CM H500-WGNN-S00/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K7
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE MT 11.06.2023. 13:49 #679433

status: user
broj poruka: 5696
Nema sta Asus da trazi ovde. MikroTik pored Cisco, Fortinet, F5 je jedini ozbiljniji igrac koji se koristi u Enterprise segmentu (small-medium). Large scale Enterprises koriste daleko skuplje i jace opreme zbog tehnicke podrske. Za SOHO moj glas ide uvek MT-u ko hoce da se igra dodatno sa opcijama ili uci.

Ako hoces gotov porizvod koji samo ukljucis i ne resetujes godinama onda AVM FritzBox!


`Budućnost pripada onima koji su u vreme velikih promena spremni učiti, a oni koji misle da više nemaju šta da nauče, ostaće zatečeni u svetu koji više ne postoji` - Eric Hoffer

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 12.06.2023. 04:46 #679435

status: user
broj poruka: 4225
@MACHINE
Au, pa ti stvarno čovjek od akcije i znaš šta pričaš.
Fortinet niko nije ni spomenuo do sada, bar koliko ja stignem da pratim.
Moj naklon.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 12.06.2023. 08:51 #679437

status: user
broj poruka: 1992
https://www.networkworld.com/article/3675545/the-10-most-powerful-companies-in-enterprise-networking-2022.html
________________________________________________
ne znam svrhu bicepsa u celoj prici, mozda neostvarene fantazije autora clanka .)
https://docdro.id/b3LeXsE
8-10kg bruto / 600 - 800g neto (35 celzijusa 8h ili manje)


`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Oprema 13.06.2023. 18:43 #679444

status: user
broj poruka: 5696
Ne znam zasto na listi nije MikroTik, CheckPoint ili F5 Networks sa svojim BIG-IP. Bradcom u redu, oni su zaista medju najjacima cak i u mnogo sirem segmentu (mozda su egal sa Cisco). Da, zaboravio sam Juniper i Palo Alto a za ostale nisam cuo :D

Mi u BNP Paribas koristimo Cisco, Fortinet i F5 opremu u zavisnosti od role koju treba da imaju

`Budućnost pripada onima koji su u vreme velikih promena spremni učiti, a oni koji misle da više nemaju šta da nauče, ostaće zatečeni u svetu koji više ne postoji` - Eric Hoffer

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646108.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs