Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Internet
Internet servisi, programi, prezentacije, ...
Pitanje oko gasnog kotla, savet
STRANA 1 OD 1
blackwolf Pitanje oko gasnog kotla, savet 09.12.2023. 22:34 T69156

status: user
broj poruka: 1470
Pozdrav narode, postovao sam ovo i na benchmark forum pa ću uraditi samo copy/paste :D
Ali me interesuje i vaše mišljenje ako neko ima iskustva sa ovim.

U procesu sam uvođenja gasa, platio sam priključak doveli su cev do kuće, samo još da postova sat u anrednih par dana.
Kuća je prizemlje+sprat+potkrovlje, lošija izolacija oko 150m2, imamo jedno 10 radijatora ali pklaniram još neku nadogranju u vidu novog kupatila i tu planiram da stavim još 2 radijatora u vidu sušača za peškir.
U kući su dve porodice imamo 3 kupatila i 2 kuhinje ukupno 6 članova.
Koliko mogu da vidim iz vaših iskustava a i majstor mi je rekao, da protični bojler čak i neki jači nema šanse da izdrži naše potrebe za toplom vodom, kako vidim i ljudi sa jednim kupatilom/kuhinjom muku muče sa nestabilnom toplom vodom a ne kod mene sa 5 izvora tople vode, naravno ne koriste se svih 5 istovremeno ali može da se potrefi tipa 3 kom istovremeno.
Tako da ako želim toplu vodu na gas preporučio mi je neki kotao sa priključkom za eksterni bojler konkretno bosch 2500w 24kw.
Druga stvar u početku mi je hteo da proda konvencioni kotao ali koliko vidim čak iako sam na radijatorima bolje je uzeti kondenzacioni iako je manja ušteda u odnosu na podno grejanje opet postoji.

Black Wolf
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Kotao 10.12.2023. 10:11 #680910

status: user
broj poruka: 6643
Sve što si nabrojao i broj radijatora, već laički, jedan klasičan plinski kotao verovatno nije dovoljan u svim situacijama i periodima godine. Pogotovo, u stvari, baš zato što nema izolacije. Uz dobru izolaciju, i ako je `ušuškan` stan a malo ređe kuća (može, ako su građene kuća uz kuću kao što to rade po Zapadnoj Evropi, tačnije, Severnijoj). Što se tiče tople vode, jedan plinski kotao je sposoban da greje za 1,5 česmi istovremeno. Dakle, jednu od dve istovremene, j..e, ali, ne možeš reći da ne napaja - ako se `dogovore` te dve česme, tj. ne menjaju protok non-stop, onda se dotok tople vode ustali i može, a ako neko non-stop zavrće o odvrće toplu `da bi podesio`, onda za.ebe obe. Možda mogu i tri, ja imam dve, pa iz iskustva....
Da se razumemo, to da kotao nije dovoljan važi samo u periodima kada (nekih 10, izuzetno 15 dana) u sezoni temperatura padne ispod -10, -15C, u ostalom periodu, namiriće potrebe - tako što će da radi pojačano i produženo.
Ali, kako skoro ni jedan uređaj nije namenjen da radi non-stop - a taj će bojler-kotao, da bi postigao temperaturu, raditi bar duplo od normalno opterećenog, onda će pre i da progori.
Jedno od rešenja je i da se u prostorije u kojima se non-stop boravi - dnevne boravke ili dečije sobe, stave odgovarajući norveški radijatori, koji bi dogrevali koliko treba u udarnom delu večeri i udarnom delu sezone kada temperatura padne ispod tih -10, -15C.
Naravno, kod toliko članova i sa mojim `savetom` o dogrevanju, jako je bitno gde će i kod koga biti termostat ili daljjinski od termostata. isti ne sme biti tamo gde je norveški, jer će ga norveški deaktivirati i time pothladiti ostatak kuće-stana.
Budale računaju na sreću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
blackwolf Re: Kotao 10.12.2023. 13:35 #680911

status: user
broj poruka: 1470
Hvala Pisko, najbitnije mi je bilo ovo oko vode da mi ljudi iz iskusva potvrde, što se tiče snage kotla, planiram i neko renoviranje da pokrenem sledeće god pa ću i izolaciju da poboljšam, uzeću namerno bosch pošto imaju produženu garanciju od 5god.
Black Wolf

:: Sve što si nabrojao i broj radijatora, već laički, jedan klasičan plinski kotao verovatno nije dovoljan u svim situacijama i periodima godine. Pogotovo, u stvari, baš zato što nema izolacije. Uz dobru izolaciju, i ako je `ušuškan` stan a malo ređe kuća (može, ako su građene kuća uz kuću kao što to rade po Zapadnoj Evropi, tačnije, Severnijoj). Što se tiče tople vode, jedan plinski kotao je sposoban da greje za 1,5 česmi istovremeno. Dakle, jednu od dve istovremene, j..e, ali, ne možeš reći da ne napaja - ako se `dogovore` te dve česme, tj. ne menjaju protok non-stop, onda se dotok tople vode ustali i može, a ako neko non-stop zavrće o odvrće toplu `da bi podesio`, onda za.ebe obe. Možda mogu i tri, ja imam dve, pa iz iskustva...
:: Da se razumemo, to da kotao nije dovoljan važi samo u periodima kada (nekih 10, izuzetno 15 dana) u sezoni temperatura padne ispod -10, -15C, u ostalom periodu, namiriće potrebe - tako što će da radi pojačano i produženo.
:: Ali, kako skoro ni jedan uređaj nije namenjen da radi non-stop - a taj će bojler-kotao, da bi postigao temperaturu, raditi bar duplo od normalno opterećenog, onda će pre i da progori
:: Jedno od rešenja je i da se u prostorije u kojima se non-stop boravi - dnevne boravke ili dečije sobe, stave odgovarajući norveški radijatori, koji bi dogrevali koliko treba u udarnom delu večeri i udarnom delu sezone kada temperatura padne ispod tih -10, -15C
:: Naravno, kod toliko članova i sa mojim `savetom` o dogrevanju, jako je bitno gde će i kod koga biti termostat ili daljjinski od termostata. isti ne sme biti tamo gde je norveški, jer će ga norveški deaktivirati i time pothladiti ostatak kuće-stana
:: Budale računaju na sreću.
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
jones66 HOVAL 10.12.2023. 19:21 #680912

status: user
broj poruka: 100

1.- iskljucivo KONDENZACIONI kazan (ostali trose ko Belorus traktori)
2.- koristim HOVAL kondenzacioni kazan, od 2003. godine. Svajcarske(Lichtenstein) proizvodnje.
Za ovih 20 godina NIJEDNOM nisam zvao servis, niti ima potrebe za godisnje odrzavanje kao kod ostalih, pa da placate min 50€ za to. Od specijanlne legure je pravljen, nema da izgori.
Ima predstavnistvo u Beceju, po celoj Srbiji ima reference kod raznih hotela, turistickih centara, kongresnih sala itd... Pogledajte na internetu. Necete zazaliti sigurno.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646111.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs