Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
Pomoc oko AM4 platforme i podrske za novi CPU
STRANA 1 OD 2  
zfun Pomoc oko AM4 platforme i podrske za novi CPU 07.03.2024. 15:44 T69214

status: user
broj poruka: 206
Pomoc oko AM4 platforme

AMD RYZEN 5600G AMD Stealth cooler
ROG STRIX B450-F GAMING (Stigla sa verzijom BIOSa 3003)
Kingstone Hyperx HX426C15FBK2/8 (2X4GB)

Kada se ukljuci racunar svetli zuta led lampica (Q-Led) koja iz dokumentacije ploce veli da RAM memorija nije ok, probane sve varijante, jedan stap u sva 4 slota, sve kombinacije i uvek je isto, zuti led konstantno svetli, pomislih da bios stari i da ne podrzava ovaj novi cpu, sto i bio slucaj.

Kupljen Athlon 200GE da bi se updateovao BIOS na poslednju verziju zbog podrske za nove Ryzen procesore, odnosno gore pomenuti 5600G.
Sa Athlon-om ploca se ponasa normalno samo sa jednim stapom memorije i to u poslednjem B2 slotu, ni jedna druga varijanta ne radi, a ovako se najnormalnije startuje, cak i windows se startuje i radi stabilno.

Tako kako radi updateovan BIOS na poslednju dostupnu verziju BIOS 5302, sve proslo kako treba, resetovan CMOS, startuje se i dalje normalno sa Athlonom.

Vratim 5600G, ostavim jednu plocicu rama u krajnjem B2 slotu kako radilo sa Athlonom i sada prolazi dalje nego ranije, ne zaglavi se na zutom led-u, vec dodje do belog koji oznacava da nesto nije ok sa VGA i dalje od toga ne mrda, probao sve sto mi palo na pamet i neku staru graficku u oba PCIex slota Hdmi i Display port i uvek je isto. Dodao i drugu plocicu u A2 slot i deluje ok, odnosno prolazi zuti led(proveru rama) i zaglavi na belom za VGA.

Iscitao sam po netu da ljudi imaju sve ove probleme, ne nalazim resenje, da li memorija nije kompatibilna sa 5600G?

Da li treba u BIOSu neka specijalna konfiguracija da bi radila sa novim CPU? Probao D.O.C.P na 2666 i na 2400, probao sve na auto, probao da podignem V sa 1.2V na 1.35V i jos neke razne stvari ali nema pomaka. Kako da utvrdim gde je problem a da ne bacam pare na novi ram, plocu, a moguce i da cpu nije ok?

Da li bi mozda neka ranija verzija BIOSa resila problem, to nisam probao, a videh upravo u nekoj temi od ranije? Kako da znam koja je stabilna?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antilohije da probam... 07.03.2024. 17:50 #681500

status: user
broj poruka: 684

Koji Win bootujes, mislim da win10 inicijalno trazi MINIMUM 2GB a win11 4GB.
APU procesori u startu vuku nesto RAM-a za potrebe svoje integrisane grafike. 5600g ima mislim 512MB dedicaded GPU memory usage, tako da je moguce da mu je sve zajedno to malo memorije, ako je zauzeta i ne moze da povuce.

Pre crkne ploca i memorija nego cpu. Meni vise lici da ploci ne redi jedan kanal za memoriju.

Uopste 2x4gb je nedovoljno za bilo kakav rad, svakako se mora dokupiti.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ximi рекламација 07.03.2024. 18:01 #681501

status: user
broj poruka: 238
По опису делује да је плоча, и ја бих је рекламирао ако имаш ту опцију.
Пре саме рекламације можеш да пробаш меморију код неког друга, то ти је најлакша ствар.
Напајање ниси навео, а ако је неко старије, и неквалитетно, може и оно да буде проблем.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zfun Misterija i dalje 07.03.2024. 21:34 #681503

status: user
broj poruka: 206
Windows 10 probao, ali otkacen je ssd, do BIOSa ne dolazim sa 5600g. Lici da je ploca, ali mi cudno da radi sa tih 4g super stabilno, pozajmicu RAM za vikend, da vidim da li ce biti nekih promena.

Napajanje je Thermaltake 530w,naponi dobri, probao i sa Chieftec 500w,sve isto, tako da je napajanje ok. Nova cr2032 stavljena, sve isto, moze biti i da BIOS verzija brljava, moram da probam neku stariju. Ocistih socket i ram slotove za svaki slucaj, nije pomoglo

Nema opcije za reklamaciju, morace nova ploca, imate li neku preporuku mozda, a da stabilna, bez ove agonije?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re: 07.03.2024. 22:54 #681504

status: user
broj poruka: 2155


Pogledaj ovde:

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b450-f-gaming-model/helpdesk_qvl/

koliko ja vidim ta memorija je podrzana samo za 1st gen amd cpu i to samo verzija sa 2x8 gb.

Inace memorija se pakuje B2 pa A2.

Napajanje minimum 650 w i to pise u dokumentaciji

Vidi i ovo:
https://www.asus.com/support/faq/1042678/

https://forums.tomshardware.com/threads/asus-rog-strix-b450-f-gaming-white-light-problem.3549138/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 CPU 08.03.2024. 07:09 #681505

status: user
broj poruka: 323
Bez obzira na posebnu grafičku neće da butuje ako je neispravna grafička u CPU.

CPU je nov?
Ili ne može na tu ploču ili je neispravan.
Mada piše da ga ploča podržava.

Ploča je najverovatnije ispravna kad radi sa Athlon 200GE.

Memorija trenutno nema veze sa problemom.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ta ti je memorija vise za Intel 09.03.2024. 13:23 #681512

status: user
broj poruka: 7695
Vidi na sajtu da li je testirana od strane prozivodjaca ploce XMP lista .Cini mi se da je problem sa memorijom ,cim nece ni taj Athlon u dual chanel.4402 bios je za 5600 g i 5700 g.
8 GB rama-a ti je stvarno malo ,jer tu GPU jedinica povuce dosta ram-a ,za os ostane malo .Nisam
siguran da to moze da pokrene Win11.

Moj ti je savet uzmi 2x8 gb ram Geil ,Corsair koja je proverena da radi sa Ryzen i brzu memoriju od te, recimo 3200 zbog GPU dela u CPU.
Problem je sa Kingston on testira ram samo na Intel masinama ,pa sta se potrefi sa Ryzen .

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ximi меморија 10.03.2024. 13:17 #681513

status: user
broj poruka: 238
На твом месту ја бих пробао 2 ствари, прво другу меморију а онда и неко друго `новије` напајање. Ово што си написао које напајање си пробао баш и не значи много, јер не пишу тачни модели а ни старост напајања. Вероватноћа да је напајање је екстремно мала, јер ово не троши претерано, али опет, боље елиминисати једану по једну могућност.
Ја сам буразеру узео следеће компоненте, раде без проблема око годину дана :

KINGSTON 16GB (2X8GB) Fury Beast KF437C19BBK2/16
AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz-4.4GHz MPK
GIGABYTE B550 GAMING X V2 Rev. 1.0
BE QUIET Pure Rock Slim 2 BK030 Hladnjak Za Procesor
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 probaj da povecas i SOC voltage 10.03.2024. 14:27 #681514

status: user
broj poruka: 4661
Meni ove memorije nema sanse da rade bez povecane SOC voltaze, ali i tako sam morao da smanjim na 2.9ghz njihovu brzinu da bi bilo stabilno sve. Ja imam tuf gaming plus 2 i takodje sam updatovao BIOS da bi mogao da ubacim 5700x. Inace bez obzira na BIOS i cpu, opet sam imao isti problem sa memorijama, razlika je sto sam sada morao da povecam SOC voltazu na 1.1, a pre je bila 1.08 mozda.

Mada te Kingston memorije su indenticne iz istog kita, trebalo bi obe da budu indenticne i da rade zajedno bez problema. Ali eto ja sam imao primer da mi je jedna od 2x8 indenticnih memorija crkla. :)



Ryzen7 5700x 4,6Ghz
Asus Tuf Gaming B450 Plus II
G. Skill Aegis 32gb 3000mhz
WD20PURZ 2TB
WD1003FZEX 1TB
Biostar SSD 480gb
Kingston 1tb m2
PowerColor rx 6800 16gb
FSP Hydro 700w
Windows 10 Pro 64-bit


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Pomoć 10.03.2024. 16:13 #681515

status: user
broj poruka: 323
Ko hoće da pomogne, trebalo bi da prvo pročita šta je autor napisao i probao.
Ne znam kakav Win se spominje?
Napajanje?

Njemu BIOS ne butuje uopšte.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zfun nekakav progres 10.03.2024. 20:49 #681516

status: user
broj poruka: 206
Uspeo da namestim da radi sve kako treba sa Athlon 200GE, bukvalno se sve ponasa zeljeno, dodao zvucnik, ploca pisti kada je bez memorije i zuti led svetli, uspeo da nabavim jednu plocicu corsair na 2400MHz od 8G i sada sve tri plocice u A1,A2,B1 8G pa ove dve od po 4G sve vidljivo, na 2400 su naravno ali to sve ok, radi! Instalirao Win11 ceo dan koristio, super stabilno!

Sa 5600G pa ni ova plocica od 8G nije kompatibilna, a sada kada je ploca bez memorije skroz, zvucnik se ne oglasava, sto mi cudno, ali zuti led svetli. probao sve kombinacije sa ove tri plocice koje imam i uvek je isto, tako da i dalje nemam odgovarajuci ram za testiranje, ali se svakako sve bolje ponasa.

Kako dosao do ovog rezultata, pa stealth cooler morao da olabavim, ima one opruge na svakom srafu i posto popustio A2 slot proradio na 200G, pa morao fino da nastelujem i nadjem pravi polozaj i sada rade sva 4 slota! I jos, BIOS verzija sada je BIOS 4702 AGESA V2 PI 1.2.0.6b, procitao sam negde da je vazno da AGESA bude 1.2.0.7 ili niza verzija, sve kasnije verzije prave problem sa stabilnoscu svega.

Tako da ovo sto obradmi kaze ima smisla, moracu da nabavim odgovarajucu memoriju za testiranje, pokusao na oglasima da nadjem neku koja na QVL listi za ovu plocu, ali bas i nema mnogo izbora, nasao samo dva oglasa sa 2x8G na 3000MHz, ali je cena bas visoka 8000din i druga nesto niza ali tu oko 6-7.. Cena visoka u smislu, polovna i sporija mem, a u prodavnici ima Patriot 2x8 na 3600 za 5500din npr. Tako da prvo bih da potvrdim da je to, pa cu kupiti, uzeo bih i neki pristojiniji cooler za cpu.

@Ximi bas sam gledao taj ram, ali nije na QVL listi za ovu plocu, vrv je noviji, a ova lista nije
azurna, ne znam kako znati hoce li raditi, najbolje u nekoj prodavnici isprobati vise varijanti, ali ne verujem da bi se bavili takvim stvarima, bas cu pitati, mozda i moguce.

Da odgovorim na jos neke stvari koje ljudi pisali, sve komponente su polovne i bez garancije, tako da nema nista od reklamacije, napajanja koja koristim su probana na drugoj masini koja trosi znacajno vise ima i diskretnu grafiku, dakle sigurno su ispravna, taj Chieftec je stariji, ovaj Thermaltake dosta sveziji(dosao uz ove komponente) i probao jos i Corsair od 450W sa sva 3 sve isto, jer nije to problem vec ovo sto pisao iznad.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 CPU 10.03.2024. 20:57 #681517

status: user
broj poruka: 323
Taj 5600G je sigurno ispravan?
Probam na drugoj mašini?

Jeste da retko crkavaju, ali meni liči da on ne radi.

Da nije neki pin otpao?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zfun pa moguce i to, da 10.03.2024. 21:07 #681518

status: user
broj poruka: 206
zato i ne bih da kupujem ram dok ne utvrdim sta je tacno problem, nije proban na drugoj ploci, jer nemam na cemu da probam, svi pinovi na broju, deluje novo, ali opet, moguce da falican, nemam nacin da testiram, zato mi lakse da probam ram prvo

Ono sto primetih da se 5600G ponasa bolje sa ovom verzijom BIOSa, kao sto napisah bez rama sada svetli zuti led sto sa najnovijim BIOSom nije bio slucaj i zbog toga i pomislih da cpu nije ok, sada vec lici da ram problem


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IvanNo1 Hmm 11.03.2024. 12:17 #681519

status: user
broj poruka: 452
Meni ovo štimovanje pritiska kulera liči ili na procesor ili na podnožje procesora. S obzirom na to da je sa oba procesora bilo problema, možda sam skloniji sumnji na matičnu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC 11.03.2024. 17:22 #681520

status: user
broj poruka: 9386
“Kako dosao do ovog rezultata, pa stealth cooler morao da olabavim, ima one opruge na svakom srafu i posto popustio A2 slot proradio na 200G, pa morao fino da nastelujem i nadjem pravi polozaj i sada rade sva 4 slota!”

Kao sto rece ivan, ako mislis da si na ovaj nacin “resio problem”, pa nisi. Tu imas zesci problem sa maticnom ili (manje verovarno) procesorom.

I9-13900K/RYUJIN II 240/64GB/Z790/RTX3090/1TB 990 Pro/Hydro PTM Pro 1200W/H5 Elite/ROG Swift PG349/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K72

PS4 Slim/Logitech G923/Wheel Stand Pro DeLuxe V2/Turtle Beach STEALTH 600 V2

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Lokacija 11.03.2024. 17:35 #681521

status: user
broj poruka: 323
Iz kog mesta si?

Najbolje da ti neko proba taj 5600G.
Ako je on ispravan, onda je problem ploča.
Mislim da je memorija ispravna.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 11.03.2024. 19:56 #681522

status: user
broj poruka: 4744

Do sada ti je maltretiranje sa otpadom iz švajcarsko/nemačkog kontejnera i kupovina procesora samo za probu prevazišla cenu novih komponenti. Šteta što nema sticky tema da budeš stalan primer šta ne treba raditi u životu.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ximi меморија 11.03.2024. 22:46 #681524

status: user
broj poruka: 238
На твом месту ја бих пробао 2 ствари, прво другу меморију а онда и неко друго `новије` напајање. Ово што си написао које напајање си пробао баш и не значи много, јер не пишу тачни модели а ни старост напајања. Вероватноћа да је напајање је екстремно мала, јер ово не троши претерано, али опет, боље елиминисати једану по једну могућност.
Ја сам буразеру узео следеће компоненте, раде без проблема око годину дана :

KINGSTON 16GB (2X8GB) Fury Beast KF437C19BBK2/16
AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz-4.4GHz MPK
GIGABYTE B550 GAMING X V2 Rev. 1.0
BE QUIET Pure Rock Slim 2 BK030 Hladnjak Za Procesor
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Memorija, napajanje 12.03.2024. 08:50 #681526

status: user
broj poruka: 323
- Napisao je da ima tri modula memorije i da ploča na butuje ni sa jednim modulom.

- Napisao je da ima Thermaltake 530w,naponi dobri, probao i sa Chieftec 500w.



Tako da je ostalo samo CPU (5%) ili ploča (95%).




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Ako je otpad ,ovo sto kaze Alrad 12.03.2024. 15:16 #681527

status: user
broj poruka: 7695
mozes svasta da ocekujes .Tu ne vaze normalna pravila .


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Otpad 12.03.2024. 16:33 #681530

status: user
broj poruka: 323
Teško da se 5600G može naći pored kontejnera.


Zfun: iz kog mesta si?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zfun probao jos 12.03.2024. 23:00 #681531

status: user
broj poruka: 206
pozajmio jednu plocicu Kingstone-a na 3200MHz isto se ponasa, vga led svetli, tako da ploca ili cpu, ako sam bas baksuz onda i jedno i drugo, haha

Stimovanje pritiska kulera sam naleteo na nekoliko mesta na netu, nisam jedini sa tim problemom, probao i radilo kao sto sam pisao iznad. Isto tako videh da se bas dosta ljudi zali cak i sa potpuno novim komponentama, u nekim slucajevima bios update resava problem ali cesto to i ne bude slucaj..

@VMARC ne mislim da sam resio problem, istraga u toku i bas to, problem je ploca ili cpu

@alrad vise je hobi nego maltretiranje, za ovu platformu nemam bas nista za testiranje pa zato malo veci gnjav, ali resice se.. uz ovo pokusavam i matoro pojacalo da vratim u zivot.. Nema govora o prevazilazenju cene novih komponenti, ok sam i da su i ploca i cpu neispravni, prema meni cena bila simbolicna, cpu za probu 1500din, vise sam potrosio u prodavnici danas.. Bzv mi ovo, trebam da pravdam svoje postupke? Trosicu svoj novac na ono sto me cini srecnim i bas mi se ovo radi u zivotu.

@obradmi Ne znam poreklo, deluje bas ocuvano, diskovi imaju malo radnih sati, ako namestim super, desktop mi bas mator, ako ne isto ok, naletece nekada neki cpu/mb komplet i tjt

@siki069 Pa to, takva mi i bila logika, ali ko zna, haha, znacajno je svezije od ovoga sto imam.. Vozdovac, na NBGu budem relativno cesto, ako si tu negde i mozes probas ovaj cpu, dogovorimo se, castim pivce i donosim domacu rakiju :)


Jos cu najverovatnije da probam da rastavim cpu soket na ploci, vidim da je nezgodno i da se plastika lako raspadne, ali ima na aliexpressu za 1.5e tako da nije toliko rizicno, jedino sto se ceka dugo da stigne, ali mozda odgonetne misteriju!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 12.03.2024. 23:41 #681532

status: user
broj poruka: 4744

Možeš ti da trošiš svoj novac kako hoćeš ali onda reci tako pa da pomažem ljudima sa pravim problemima a ne da trošim vreme na dokone hobiste. Mislio sam si očajan i da ti treba kompjuter da pratiš zdravstveno stanje svoje majke ili nešto.

Cena simbolična jer je sve pokvareno, nepoznato poreklo, stiglo iz inostranstva, nemam na čemu da probam, ide kao neispitano, smaraj ljude na Berzi velikom misterijom koja se rešava bacanjem u đubre.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zfun aham 13.03.2024. 09:01 #681533

status: user
broj poruka: 206
Znaci kada zatrazim pomoc na nekom forumu prvo da napomenem da nikome zivot ne zavisi od jednog desktopa, da ne postoji frka (Nigde nisam ni rekao da gori, a da je tako resavalo bi se drugacije, ne bih sam bavrljao i pitao po forumima da li neko imao slican problem niti bi bilo vremena za tako nesto..).

Da, kupljeno je neispravno, to nije ni na koji nacin prikriveno, nije islo kao neispitano i nista slicno niti ce ici. Nemam na cemu da probam, imam drugu generaciju intela ddr3 platformu, nisam ispratio ryzen revoluciju, nisam imao potrebe za tim, kao sto rekoh ako namestim super, ako ne isto ok, ako nepopravljivo ici ce u djubre i tjt.. Da li je iz inostranstva, verovatno, veliki procenat komponenti se ionako dovlaci iz Madjarske.. ako poreklo presudno za resavanje problema, saznacu citavu istoriju, ali garancija sigurno istekla, ova ploca v1 je iz 2018te, jedino cpu dovoljno svez, tako da jedino zbog toga bi imalo smisla, cini mi se da jednostavnije da isprobam i vidim radi li..

Stvarno ne mislim da se zivotna pitanja resavaju na forumu, ne kazem da nema toga, ali je, zelim da verujem, bas retko.
Uclanio sam se na jedan strani forum da potrazim pomoc za pojacalo, jedan clan tamo vec rastavljao bas taj model, bas je korisno i jako brzo me uputio na problem, naravno sema nije javno dostupna, tako da je bas pozitivno iskustvo i sada velika sansa da cu ga oziveti i nece zavrsiti na deponiji.. Nekako, tome valjda sluzi forum, bar ja tako vidim..
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 Re: 13.03.2024. 09:58 #681535

status: user
broj poruka: 1992
https://ibb.co/fpx6q5Q

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


::
:: Možeš ti da trošiš svoj novac kako hoćeš ali onda reci tako pa da pomažem ljudima sa pravim problemima a ne da trošim vreme na dokone hobiste. Mislio sam si očajan i da ti treba kompjuter da pratiš zdravstveno stanje svoje majke ili nešto.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 13.03.2024. 11:23 #681536

status: user
broj poruka: 4744

@zfun Upravo tako, fer je pomenuti dal je hitno jer niko nema vremena na pretek. Nije jedino mesto na svetu, ako smo ovde nismo negde drugde. Što se tvoje teme tiče očigledno je neispravna ploča. Jedino ti ostaje da probaš procesor na nekoj drugoj. Kako ćeš to izvesti ne znam. Moderne stvarčice se ne popravljaju. Staro pojačalo je već druga priča.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 2  
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646112.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs