Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Ploče, procesori i memorije
zagonetka sa ram memorijom
STRANA 1 OD 1
Rammulino zagonetka sa ram memorijom 07.03.2024. 20:09 T69215

status: user
broj poruka: 386
Pozdrav

Imam jedan problemcic sa ram memorijom. Posedujem Asus P6TD deluxe sada vec odavno zastarelu maticnu koju je vreme pregazilo, ali nema se za bolje, a ona radi sasvim dobro posao. Koliko sam upucen ona sa svojih 6 slotova za ram memoriju, moze da primi ukupno 24gb rama. Posedujem 5 x 4gb stapa ddr3 memorije. I nikako nece da prebaci 16gb rama, ma kako god kombinovao stapove u bilo kojim slotovima. Sta sve nisam probao i jednostavno sa BILO KOJOM kombinacijom stapova, ona jednostavno registruje samo 16gb rama i to je to.
Svi stapovi su probani i testirani i u potpunosti ispravni, takodje i svi slotovi na maticnoj ploci su ispravni.
Pre vise godina na maticnoj je odradjen (tada) zadnji update biosa i to je to.
Da li ima neki banalni problem za koji ja ne znam? Ili je u pitanju nesto sasvim drugo?
Ima li neko neki odgovor?
Ram moduli koje posedujem i koje sam na sve moguce nacine i kombinacije probao, su:

1. samsung m378b5273ch0-ch9
2. samsung m378b5273dh0-ch9
3. g skill f3-10666cl9-4gbnt
4. g skill f3-10666cl9-4gbnt
5. micron technology 16jtf51264az-1g4m1


ostatak konfiguracije:

xeon 5675
asus 1080ti
cooler master thunder 700w

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
count Re: zagonetka sa ram memorijom 08.03.2024. 08:03 #681506

status: user
broj poruka: 1328
Neće rasparen broj, treba ti još jedan Micron za Triple channel

Ryzen R9 7900x. ASrock B659Pro RS. Arctic Liquid Freezer II 360, 2x8GB Kingston 3600MHz, Gigabyte Rx6700XT, Samsung 970 evo plus (500GB), Samsung 960 evo (250GB, Adata nvme 1TB,.

:: Pozdra
::
:: Imam jedan problemcic sa ram memorijom. Posedujem Asus P6TD deluxe sada vec odavno zastarelu maticnu koju je vreme pregazilo, ali nema se za bolje, a ona radi sasvim dobro posao. Koliko sam upucen ona sa svojih 6 slotova za ram memoriju, moze da primi ukupno 24gb rama. Posedujem 5 x 4gb stapa ddr3 memorije. I nikako nece da prebaci 16gb rama, ma kako god kombinovao stapove u bilo kojim slotovima. Sta sve nisam probao i jednostavno sa BILO KOJOM kombinacijom stapova, ona jednostavno registruje samo 16gb rama i to je to
:: Svi stapovi su probani i testirani i u potpunosti ispravni, takodje i svi slotovi na maticnoj ploci su ispravni.
:: Pre vise godina na maticnoj je odradjen (tada) zadnji update biosa i to je to
:: Da li ima neki banalni problem za koji ja ne znam? Ili je u pitanju nesto sasvim drugo
:: Ima li neko neki odgovor
:: Ram moduli koje posedujem i koje sam na sve moguce nacine i kombinacije probao, su
::
:: 1. samsung m378b5273ch0-ch
:: 2. samsung m378b5273dh0-ch
:: 3. g skill f3-10666cl9-4gbn
:: 4. g skill f3-10666cl9-4gbn
:: 5. micron technology 16jtf51264az-1g4m
::
::
:: ostatak konfiguracije
::
:: xeon 567
:: asus 1080t
:: cooler master thunder 700
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
neXus2000 .... 11.03.2024. 20:21 #681523

status: user
broj poruka: 3346
Da li si pokusao nesto ovako:

Slot A1 i B1 Samsung
Slot A2 i B2 GSkill
Slot C1 Micron

Mozda neces imati triple channel, ali trebalo bi da funkcionise.
Naravno, ovo je samo primer, gledaj koja memorija ima najvisu latenciju, pa je stavi u A1, B1 slotove, pa sledecu sa nizom u A2, B2 i sa najnizom u C1. I vidi da ukljucis XMP u BIOS-u. Kada snimis, udji opet u BIOS i vidi koliko rama ti daje.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rammulino pa 11.03.2024. 23:48 #681525

status: user
broj poruka: 386
Nisam probao tako, ali si mi dao dobru ideju probacu sutra
Ps. sutra mi stize isti micron stap od 4gb pa cemo videti sta kaze maticna na svih 6 stapova
javljam



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rammulino Re: pa 16.03.2024. 17:11 #681559

status: user
broj poruka: 386
Nema nista, dukat da mu dam nece da pokrene sve stapove od jednom

PS. bios na mb je 0608
a tacna oznaka mb je Asus P6TD deluxe rev 1

:: Nisam probao tako, ali si mi dao dobru ideju probacu sutr
:: Ps. sutra mi stize isti micron stap od 4gb pa cemo videti sta kaze maticna na svih 6 stapov
:: javlja
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Marcito Mem 16.03.2024. 21:51 #681561

status: user
broj poruka: 69
Ne moze 5 stapa ni u jednoj konfiguraciji, nemoj da se cimas.
Moze 1, 2, 3, 4 ili 6. Gde ih bodes, zavisi da li ce biti u Triple ili Double.
Sad skinuh manual i procitah.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
blackwolf Re: Mem 16.03.2024. 22:35 #681562

status: user
broj poruka: 1470
ako sam ga dobro razumeo nabavio je i šesti štap i opet neće.
Jednostavno neki štapovi onda nisu kompatibilni jedni sa drugim, zbog toga se i preporučuje da budu identični.

:: Ne moze 5 stapa ni u jednoj konfiguraciji, nemoj da se cimas
:: Moze 1, 2, 3, 4 ili 6. Gde ih bodes, zavisi da li ce biti u Triple ili Double.
:: Sad skinuh manual i procitah.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
blackwolf - - - 16.03.2024. 22:50 #681563

status: user
broj poruka: 1470
Sada sam malo na brzinu izguglao, par ljudi sumnja da može biti do CPU, probaj da izvadiš i vratiš cpu, usput proveri pinove da neki ne izgleda sumnjivo. Ako već kažeš da su svi slotovi ispravni i svaka memorija radi zasebno, moguće da je CPU u problemu.
Black Wolf

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rammulino Re: - - - 17.03.2024. 22:23 #681565

status: user
broj poruka: 386
mislis da nije problem do ver. biosa?
ja sve nesto sumnjam na bios....

Ps. probacu sa vadjenjem i namestanjem cpu-a pa javljam rezultate

:: Sada sam malo na brzinu izguglao, par ljudi sumnja da može biti do CPU, probaj da izvadiš i vratiš cpu, usput proveri pinove da neki ne izgleda sumnjivo. Ako već kažeš da su svi slotovi ispravni i svaka memorija radi zasebno, moguće da je CPU u problemu
:: Black Wolf
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Rammulino jesi tata! 17.03.2024. 23:11 #681566

status: user
broj poruka: 386
uspeo sam!
skinuo cpu, reko` sebi, i ako ne uspe, bar cu da zamenim pastu.
izvadio i bateriju sa mb. sve to lepo vratio i povezao i evo ga sljaka.
za mene sirotana koji nema trenutno para za neku novu masinu, ovo je super.
Ziv bio blackwolf o/

Hvala i ostalima na odgovorima. o/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 20.03.2024. 06:19 #681568

status: user
broj poruka: 4225
Jedan od pinova ili nije dobro nalegao u slotu od ploče ili su oksidirali kontakti na procesoru. Bitno da radi. Ako slučajno prestane da radi procesor ili stane na početku učitavanja BIOS-a, izvadi procesor, uzmeš poklopac od nutele i staviš procesor sa iglicama okrenutim prema poklopcu, sipaš 96% alkohol taman toliko da dođe do vrha nožica procesora i sačekaš 25 minuta. Patina koja se nalazi na iglicama od procesora će otpasti. Bitno da ne dolazi do štampanih dijela procesora i samo da pokriva iglice.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re 20.03.2024. 09:24 #681570

status: user
broj poruka: 18940
Супер предлог за интелов процесор

Иначе, пинови су направљени од злата, опште је познато да je злато најбољи проводник који не оксидира.
Такође је исто и код пинова на плочи. Није морало да се чисти на наведен начин ни пре 30г. Измештање процесора је обичан `debug` који нема везе са оксидирањем било чега.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Jedan od pinova ili nije dobro nalegao u slotu od ploče ili su oksidirali kontakti na procesoru. Bitno da radi. Ako slučajno prestane da radi procesor ili stane na početku učitavanja BIOS-a, izvadi procesor, uzmeš poklopac od nutele i staviš procesor sa iglicama okrenutim prema poklopcu, sipaš 96% alkohol taman toliko da dođe do vrha nožica procesora i sačekaš 25 minuta. Patina koja se nalazi na iglicama od procesora će otpasti. Bitno da ne dolazi do štampanih dijela procesora i samo da pokriva iglice
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 20.03.2024. 13:31 #681571

status: user
broj poruka: 1992
https://www.overclock.net/threads/cpu-back-side-golden-pins-some-of-them-are-oxidized-solutions.1334334/

malo vrljavi engleski (verovatno spavao na casu), ali se moze razumeti

`and someone told me it`s normal, some contact pins get oxidized and some not.

But i cleaned him with isopropyl alcohol, and now all the contact pins are golden, no purple areas anymore.Let the cpu to dry some some minutes and put him back, tested it with intel burn test to see if it`s all ok, passed the test 77-80 degrees at 4.5ghz. All seems ok so far.
Don`t be a fool, stay in school!`
_________________________________________

`The purple`ish red`ish areas were vanished the first time i put the alcohol solution on the cpu contact pins. So i guess wasn`t an oxidized issue, because if was that i think i needed to struggle to remove that.....

I`m using MX4 thermal paste.
Don`t be a fool, stay in school!`

`The aim of public education is not to spread enlightement at all. It is
simply to reduce as many individuals as possible to the same safe level,
to breed a standard citizenry, to put down dissent and originallity.`


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
operator Re 21.03.2024. 10:35 #681574

status: user
broj poruka: 4225
Nisam gledao koji procesor piše, uglavnom za Intel uzme štapiće za uši tamo ću 96% alkohol četiri komada i stavi na procesor.
I nije tačno da ne oksidira zlato, jer da je tako ne bi se radilo čišćenje procesora da bi radili korektno. Više puta u Novom Sadu i Beogradu su mi donosili ljudi procesore za koje su rekli da su neispravni,a nakon samo šest sati stojanja u alkoholu su počeli da rade. Tako da ta konstatacija da se pinovi ne mogu isprljati i da ne ostavlja se nikakav pokrovni sloj na zlatu nisu tačni. Niko ne koristi 24 karatno zlato za izradu procesora. To se koristilo samo za Intel slot procesore na 300 450 MHz.
Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Antilohije brate 21.03.2024. 13:05 #681575

status: user
broj poruka: 684
Ovi delovi za pc su kao neki kolaci ili palacinke, sve nesto pecenje u rerni, nutela.... :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Re 22.03.2024. 08:28 #681576

status: user
broj poruka: 18940
Тим људима који су ти доносили неисправан процесор, биле су неисправне плоче или нешто друго. Џаба си их купао само 6 сати у алкохолу. Требао си 12 сати за сваки случај .

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Nisam gledao koji procesor piše, uglavnom za Intel uzme štapiće za uši tamo ću 96% alkohol četiri komada i stavi na procesor
:: I nije tačno da ne oksidira zlato, jer da je tako ne bi se radilo čišćenje procesora da bi radili korektno. Više puta u Novom Sadu i Beogradu su mi donosili ljudi procesore za koje su rekli da su neispravni,a nakon samo šest sati stojanja u alkoholu su počeli da rade. Tako da ta konstatacija da se pinovi ne mogu isprljati i da ne ostavlja se nikakav pokrovni sloj na zlatu nisu tačni. Niko ne koristi 24 karatno zlato za izradu procesora. To se koristilo samo za Intel slot procesore na 300 450 MHz
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
obradmi Re: Re Nemoj zaebavati operator 25.03.2024. 12:20 #681587

status: user
broj poruka: 7695
Opste je poznato da zlato ne oksidira iz tog razloga se koristi u medicini ,to sto si ti
opisao moze da bude mesing ili losa legura zlata sa necim drugim ,zlato ne gubi svojstva
do tacke topljenja koja je oko 1000 C .Pre bih rekao da je to marketing Intela da stavljaju
zlatne kontakte ,to bi kostalo vise hiljada dolara zavisno od cene zlata na berzi .


:: Nisam gledao koji procesor piše, uglavnom za Intel uzme štapiće za uši tamo ću 96% alkohol četiri komada i stavi na procesor
:: I nije tačno da ne oksidira zlato, jer da je tako ne bi se radilo čišćenje procesora da bi radili korektno. Više puta u Novom Sadu i Beogradu su mi donosili ljudi procesore za koje su rekli da su neispravni,a nakon samo šest sati stojanja u alkoholu su počeli da rade. Tako da ta konstatacija da se pinovi ne mogu isprljati i da ne ostavlja se nikakav pokrovni sloj na zlatu nisu tačni. Niko ne koristi 24 karatno zlato za izradu procesora. To se koristilo samo za Intel slot procesore na 300 450 MHz
:: Pozitivna osobina da ljudi stalno preispituju svoja znanja i da u skladu sa tim funkcionišu je osobina velikih ljudi. Mali se i onako zadovolje osrednjošću
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Zlato 25.03.2024. 21:26 #681589

status: user
broj poruka: 323
Kontakti nisu od legure.
Pozlaćeni su. Ali je debljina pozlate u mikronima.
Lako se skine ako se procesor često montira i demontira.

Tako da su u pravu i Vmarc i Operator.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Zlato 26.03.2024. 09:56 #681593

status: user
broj poruka: 18940
Да, тако је, није 100% злато, већ је позлаћено, после 16.000 пута вађења и враћања, хоће да се скине, е онда мора у алкохол. Тако да у праву си и ти и оператор.

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: Kontakti nisu od legure
:: Pozlaćeni su. Ali je debljina pozlate u mikronima
:: Lako se skine ako se procesor često montira i demontira
::
:: Tako da su u pravu i Vmarc i Operator
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Zlato 26.03.2024. 10:44 #681595

status: user
broj poruka: 323
U pravu je i IMarković.

Navikao sam da Vmarc daje dobre komentare.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Zlato 26.03.2024. 11:34 #681596

status: user
broj poruka: 18940
И ја сам навикао да VMARK даје добре и логичне коментаре (за разлику од неких), међутим не знам да ли сам ја обневидео, али овога пута његов коментар у овој теми нисам видео

“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.

:: U pravu je i IMarković
::
:: Navikao sam da Vmarc daje dobre komentare
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646111.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs