Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
Da li može konverzija HDD-a sa MBR na UEFI
STRANA 1 OD 1
arogan Da li može konverzija HDD-a sa MBR na UEFI 11.05.2024. 14:58 T69240

status: user
broj poruka: 534
Došlo vreme za zamenu kućnog računara.
U porodici imamo svi `lične` laptove ali ovaj kućni nam svim drag jer ima od najstarijih do najnovijih programa, fajlova, porodičnih slika, kloniranih programa koje sada nemam šanse da ponovo skinem.
Počelo se od Win 7, HDD je bio particionisan kao MBR. U međuvremenu sam ga apdejtovao na Win 10 kada je to Microsoft dozvoljavao za džabe u periodu od par meseci, sad ima legalan Win 10.Pre 5 godina smo prešli na noviji računar koji je u BIOS-u imao i MBR i UEFI opciju, pa sam HDD sa starog računara prosto klonirao (Symantec Ghost) i sve je ostalo isto na novom računaru (i licenca i dečje igrice i krekovani programi, meni drage starije igrice ...).
Sada najnovi računari nemaju u BIOS-u MBR opciju.

Pošto bi želeo isto da kloniram postojeći HDD na novokupljen računar da li postoji mogućnost:
1. da novi računar nekako podesim u BIOS-u da radi sa MBR diskom iako ne postoji opcija u BIOS-u, niti mogu da pokrenem instalaju sa fleša koji je particionisan kao MBR, dok sa UEFI fleša mogu, znači da ni MBR HDD neće da radi,
2. da li postoji neki program za kloniranje diskova (Ghost, Acronis ...) koji imaju, pored redovne opcje kloniranja diska na disk, ima i opciju da istovremeno konveruje MBR to UEFI i da se klonirani HDD podigne na drugom računaru sa UEFI particionisanjem.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ximi Може конвертовање са МБР на ГПТ 11.05.2024. 18:44 #681797

status: user
broj poruka: 241
Једна ствар ми није баш јасна, написао си да када убациш мбр диск за инсталацију комп га не види, да ли то значи да већ имаш хард у новм рачунару или хоћеш да користиш постојећи у новом компу ?
Ако већ имаш хард, само инсталирај нову десетку и прикључи стари хард.

Ако хоћеш да постојећи хард користиш у новом рачунару, цамо у гугл укуцај `како да конвертујем МБР диск у ГПТ без губитка података` и добићеш мали милион водича или снимака које можеш да примениш.

И одговор на ставку бр.2, мислим да сада сви ти порграми поред клонирања могу да одраде и конверзију.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: Може конвертовање са МБР на ГПТ 11.05.2024. 19:10 #681798

status: user
broj poruka: 1627
:: Ако већ имаш хард, само инсталирај нову десетку и прикључи стари хард.
Kolega, ovo se kosi sa inicijalnom idejom da neometano nastavi sa korišćenjem već instaliranih programa. Naravno, neki bi čak i radili (možda i mnogi), ali to je igra na sreću.

@arogan,
Prvo obavi kloniranje sa starog na novi disk, pa se onda pozabavi samom konverzijom na novom disku.
Acronis Disk Director (pored ostalih) ima opciju kloniranja i konverzije diska iz MBR-a u GPT.

Takođe, prosta komanda u Windows-u (nakon gore pomenutog kloniranja) može da konvertuje disk iz MBR-a u GPT:
Provera da li je direktna koverzija moguća:
`C:WINDOWSsystem32>mbr2gpt /validate /disk:9 /AllowFullOS`
Konverzija:
`C:WINDOWSsystem32>mbr2gpt /convert /disk:9 /AllowFullOS`

Br. diska (u gornjem primeru `9`), uzimaš iz Disk Management-a ili pomoću sledećih komandi (prema prikazanom redosledu):
diskpart
list disk

Ovo ti je zvanično Majkrosoftovo uputstvo:
https://learn.microsoft.com/en-us/windows/deployment/mbr-to-gpt#examples

Ja se ne bih igrao sa konverzijom živog sistema, a bez postojanja bekapa ili kloniranja na drugi disk (to često radi bez problema, ali ne želiš da budeš među malim procentom ljudi koji su se svojevremeno našli u problemu zbog nekih grešaka u procesu).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Gare87 Re: Re: Може конвертовање са МБР на ГПТ 11.05.2024. 19:58 #681800

status: user
broj poruka: 4676
Ranije kad sam to trazio da bi uradio, pisalo je da windows brise podatke da bi odradio konverziju, tako da ne znam da li su azurirali toolove za konverziju. Ako je to 100% sigurno da nece obrisati podatke onda ok, ali ako nije sigurno, ne bih Windowsov tool uopste koristio.

Sa Acronisom sam vec to radio nekoliko puta i uvek je bio uspesan, tako da ja licno bih ostao pri Acronisu.



:: Acronis Disk Director (pored ostalih) ima opciju kloniranja i konverzije diska iz MBR-a u GPT.
::
:: Takođe, prosta komanda u Windows-u (nakon gore pomenutog kloniranja) može da konvertuje disk iz MBR-a u GPT:
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Obavezno uradi bekap diska 11.05.2024. 20:38 #681801

status: user
broj poruka: 9399
I procitaj lujin odgovor. To je to.
Ako posle obavljene konverzije ne budes mogao da podignes sistem, plavi ekran ili inaccessible boot device gresku, uradi sledece:

Alright, in the Recovery Mode go to Advanced Options and choose to use Command Prompt.

Type DISKPART

Type lis dis (this lists the disks that are connected/detected. Ensure there are only 1 disks, your Main OS Drive. You don`t want to accidently delete the wrong partition on your working drive.

Type lis vol

Find the volume that is [FS] Fat32, it`s generally only 100-550MB

It likely has no drive letter, we need to select it and give it one.

Type Sel vol # (Replaced # with the Volume # that is beside the Fat32 Partition)

Type assign letter n

Type format n: /fs:fat32 (select Yes to the prompts, type drive label if it has one)

Type Exit

Last command (Assuming C: is Windows and you used N: for the EFI Partition):

bcdboot C:windows /s n: /f uefi

Postoji mogucnost da ce ti se posle koverzije pojaviti crni ekran pre podizanja desktopa. Ostavi ga da stoji. Poslednji put mi je stajao 15 minuta i tek onda podigao desktop. Ovaj problem resavas ili updateom na Windows 11, ili pokrenes reinstalaciju Win 10 iz Windowsa, sa opcijom da zadrzis sve korisnicke podatke i programe. Nekada ga resi i komanda sfc/ scannow


I9-13900K/RYUJIN II 240/64GB/Z790/RTX3090/1TB 990 Pro/Hydro PTM Pro 1200W/H5 Elite/ROG Swift PG349/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K72

PS4 Slim/Logitech G923/Wheel Stand Pro DeLuxe V2/Turtle Beach STEALTH 600 V2

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
siki069 Sergei 12.05.2024. 00:23 #681802

status: user
broj poruka: 348
Napravi fleš sa Sergei strelecom.
Mini partition tool ima opciju convert MBR to GPT drive.
Podaci se ne gube.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 12.05.2024. 01:05 #681803

status: user
broj poruka: 4777

Ne znam prijatelju kako to misliš ``Sada najnovi računari nemaju u BIOS-u MBR opciju.`` Evo ja imam novi računar i sva tri diska na njemu su MBR. Koji računar? Da ne planiraš da uzmeš neko već sklopljeno đubre?

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: 12.05.2024. 01:19 #681804

status: user
broj poruka: 9399
Intel forsira UEFI. Od 12 . generacije forsira proizvodjace MB i laptopova da izbacuju iz BIOSa Legacy podrsku. Zato mora prilikom kloniranja EFI sistema na novije Intel platforme da se klonirani sistem konvertuje u GPT.

To se odnosi samo na boot. Iz OSa mozes da kreiras particije po zelji, MBR ili GPT.

I9-13900K/RYUJIN II 240/64GB/Z790/RTX3090/1TB 990 Pro/Hydro PTM Pro 1200W/H5 Elite/ROG Swift PG349/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K72

PS4 Slim/Logitech G923/Wheel Stand Pro DeLuxe V2/Turtle Beach STEALTH 600 V2

::
:: Ne znam prijatelju kako to misliš ``Sada najnovi računari nemaju u BIOS-u MBR opciju.`` Evo ja imam novi računar i sva tri diska na njemu su MBR. Koji računar? Da ne planiraš da uzmeš neko već sklopljeno đubre
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 12.05.2024. 02:14 #681805

status: user
broj poruka: 4777

Ok, al nije pomenuo Intel. Piše samo novi računar, kpiram da će AMD da bude.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: alrad 12.05.2024. 08:26 #681806

status: user
broj poruka: 534
Novi računar je HP, desktop, naravno ntel, nema VGA port na matičnoj nego samo HDMI i Monitor Data, valjda se tako zove, dimenzije su slične kao HDMI ali je jedan kraj pravougaoni.
Imao sam skoro dva isto nova Laptop-a HP na instalaciji, slično je kao na mom Desktopu u BIOS-u nije bilo nikakva opcija za MBR/Legacy, samo UEFI. Imam instalacione fleševe za Win 10 i Win 11 i to po dva, jedan je particionisan kao MBR a grugi kao UEFI. Kod HP-a je Boot izbor sa F9, kada stisnem to,, u meniju mi se pojavi MBR fleš, naravno, BIOS ga vidi, ali kada treba da počne instacija Windows-a samo se pojavi nekakva poruka da Boot Device nije pronađen.
KAda stavim UEFI fleš, instalacija Windoes-a normalno počinje


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: alrad 12.05.2024. 08:26 #681807

status: user
broj poruka: 534
Novi računar je HP, desktop, naravno ntel, nema VGA port na matičnoj nego samo HDMI i Monitor Data, valjda se tako zove, dimenzije su slične kao HDMI ali je jedan kraj pravougaoni.
Imao sam skoro dva isto nova Laptop-a HP na instalaciji, slično je kao na mom Desktopu u BIOS-u nije bilo nikakva opcija za MBR/Legacy, samo UEFI. Imam instalacione fleševe za Win 10 i Win 11 i to po dva, jedan je particionisan kao MBR a grugi kao UEFI. Kod HP-a je Boot izbor sa F9, kada stisnem to,, u meniju mi se pojavi MBR fleš, naravno, BIOS ga vidi, ali kada treba da počne instacija Windows-a samo se pojavi nekakva poruka da Boot Device nije pronađen.
KAda stavim UEFI fleš, instalacija Windoes-a normalno počinje


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: Ximi 12.05.2024. 09:43 #681808

status: user
broj poruka: 534
U pravu si, nisam se najsrećnije izrazio: novi komp vidi MBR fleš (pa pretpostavljam da će da vidi i klonirani stari disk.) Izborom Boot Ordest polse stiskanja F9 (kod HP-a to ja tako umsto F12) pokjavi mi se MBR fleš, ali kada ga odaberem, pojavi nse neka poruka da ne može da se butuje.
Pretpostavljam zbog toga da neće direktno moći da se podigne klonirani stari HDD koji je MBR.

Na novom računaru imam SSD hard koji tu ostaje.
- Na starom računaru imam običan HDD i to je samo jedan od razloga što ga ne prebacujem (sporiji je)
- drugi razlog je što je nov računar u garanciji pa ima nalpnicu pa ga ne bih otvarao.
- teći razlog je, što prilikom koverzije podataka neđto može da se pokarabasi pa da stari disk više ne bude butabilan na starom kompu, dajloce, dokumente, i slike ću lako da prebacm, ali ima mnogo `narodnih lekova` starijih programa na starom disku, a nisam siguran da li ih opšte mogu instalirati na novi komp, a kamoli zatim `izlečiti`.

Zbog toga, prvo ide obavezno kloniranje starog na novi disk, da imam komplet stari komp u rezervi ako nešto krene naopako.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan luja-88 12.05.2024. 09:59 #681809

status: user
broj poruka: 534
Pogodio si 100% šta je moja ideja. Sada em nemam odakle da skinem starije programe za koje sam vezan, em Arnivirusi i Defenderi prijavljuju odmah sajtove za `narodno lečenje` tih programa i igrica+ mnogo još toga .... (Licenca za knjigovodstveni program ...)

Što se tiče tvog pasusa:
Prvo obavi kloniranje sa starog na novi disk, pa se onda pozabavi samom konverzijom na novom disku.
Acronis Disk Director (pored ostalih) ima opciju kloniranja i konverzije diska iz MBR-a u GPT.
Takođe, prosta komanda u Windows-u (nakon gore pomenutog kloniranja) može da konvertuje disk iz MBR-a u GPT:

Mislim da kada kloniram disk na novi komp da uopšte neću da moći da podignem Windows jer je MBR, a ta opcija nema u BIOS-u novog kompa. Jedino mi dve opcije padaju na pamet:
1. Da napravim Image starog diska, za svaki slučaj ako nešto pođe po zlu. Na starom kompu da uradim konveriju MBR to GPT. Ako uspe, prilikom restarta, uđem u BIOS starog računara i u Boot opcijama odaberem UEFI First (ili UEFI Only), sada je Legacy First, i kao se podigne i ako je sve u radu, taga da stari disk kloniran na disk novog kompa.
2 Prvo stari disk kloniran na novi komp, a zatim novi komp podignem sa Sergei Strelec Ueffi., pa tamo pronađem programe za konerziju. Ako uspem da ga konverujem na GPT, verovatno će se podići.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: Re: 12.05.2024. 10:15 #681810

status: user
broj poruka: 534
Da dodam, izleda da HP i Microsoft imaju dogovor da se na najnovije HP laptove (možda i Dektop-ove) može instalirati samo Win 11, ali ne i Win 10. Pre par dana sam drugarevom sinu instalirao Win 10, apdejtovao ga na 22H2, ali nisam mogao da instaliram drajver za zvuk (i još ko zna šta je bilo 8 žutih drajvera u Other Devices. Nije hteo ni automtski Udate Druver iz Windowsa, a ni sa pakardovog sajta iako odaberem dobar laptom bilo po s/n bilo ručno po modelu, samo ponudi za Win 11 i pošto je na laptopu Win 10 ne pušta ga. Kada sam sa svog računara probao da skinem te drajvere sa HP sajta, opet ne pušta, jer nije HP iako je pod Win 11. U doba Win 7,8,10 ere sam mogao da skinem EXE fajl drajvera sa HP sajta pa ručno da ga dodam uz nekoliko potvrda na opozorenja pri instalaciji da nije odgovrajući drajver.
Ali to je druga tema, nadam se da neću još dugo morati da prelazim na Win 11.


:: Intel forsira UEFI. Od 12 . generacije forsira proizvodjace MB i laptopova da izbacuju iz BIOSa Legacy podrsku. Zato mora prilikom kloniranja EFI sistema na novije Intel platforme da se klonirani sistem konvertuje u GPT
::
:: To se odnosi samo na boot. Iz OSa mozes da kreiras particije po zelji, MBR ili GPT
::
:: I9-13900K/RYUJIN II 240/64GB/Z790/RTX3090/1TB 990 Pro/Hydro PTM Pro 1200W/H5 Elite/ROG Swift PG349/Dell S2721DGFA/Logitech K280e/Deathadder v.2/AKG K7
::
:: PS4 Slim/Logitech G923/Wheel Stand Pro DeLuxe V2/Turtle Beach STEALTH 600 V
::
:: ::
:: :: Ne znam prijatelju kako to misliš ``Sada najnovi računari nemaju u BIOS-u MBR opciju.`` Evo ja imam novi računar i sva tri diska na njemu su MBR. Koji računar? Da ne planiraš da uzmeš neko već sklopljeno đubre
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
luja-88 Re: luja-88 12.05.2024. 20:28 #681812

status: user
broj poruka: 1627
:: Mislim da kada kloniram disk na novi komp da uopšte neću da moći da podignem Windows jer je MBR, a ta opcija nema u BIOS-u novog kompa. Jedino mi dve opcije padaju na pamet
:: 1. Da napravim Image starog diska, za svaki slučaj ako nešto pođe po zlu. Na starom kompu da uradim konveriju MBR to GPT. Ako uspe, prilikom restarta, uđem u BIOS starog računara i u Boot opcijama odaberem UEFI First (ili UEFI Only), sada je Legacy First, i kao se podigne i ako je sve u radu, taga da stari disk kloniran na disk novog kompa
:: 2 Prvo stari disk kloniran na novi komp, a zatim novi komp podignem sa Sergei Strelec Ueffi., pa tamo pronađem programe za konerziju. Ako uspem da ga konverujem na GPT, verovatno će se podići
::

Postoji nekoliko kombinacija, ali lično, išao bih linijom manjeg otpora.
Ako već imaš mogućnost da otvaraš novi računar (pod uslovom da tim činom ne gubiš garanciju), jednostavnije je da novi disk prebaciš u stari računar, kloniraš ga i konvertuješ na licu mesta, koristeći Windows koji je na tom računaru već funkcionalan (ili nekom drugom metodom, za koju smatraš da ti više odgovara). Posle samo prebaciš disk u novi računar i rešio si stvar, a stari sistem ostaje netaknut, za šta mogu da pretpostavim da bi mogla da bude bitna stavka.

::Da dodam, izleda da HP i Microsoft imaju dogovor da se na najnovije HP laptove (možda i Dektop-ove) može instalirati samo Win 11, ali ne i Win 10. Pre par dana sam drugarevom sinu instalirao Win 10, apdejtovao ga na 22H2, ali nisam mogao da instaliram drajver za zvuk (i još ko zna šta je bilo 8 žutih drajvera u Other Devices.

Ovo nije nikakva novost. I ranije je bilo sličnih situacija (XP->Vista, Vista->7, 7->10...) - sa HP-om, ali i drugim vendorima.

::Nije hteo ni automtski Udate Druver iz Windowsa, a ni sa pakardovog sajta iako odaberem dobar laptom bilo po s/n bilo ručno po modelu, samo ponudi za Win 11 i pošto je na laptopu Win 10 ne pušta ga. Kada sam sa svog računara probao da skinem te drajvere sa HP sajta, opet ne pušta, jer nije HP iako je pod Win 11. U doba Win 7,8,10 ere sam mogao da skinem EXE fajl drajvera sa HP sajta pa ručno da ga dodam uz nekoliko potvrda na opozorenja pri instalaciji da nije odgovrajući drajver

Ako postoje drajveri za stariji OS, sve su prilike da ih nećeš pronaći na HP-ovom sajtu (jer je upravo HP onaj koji pokušava da `pogura` noviji OS), već na sajtovima OEM proizvođača komponenti - za čipset bi to bio Intel, za zvuk/mrežu je obično Realtek itd.
Fora je samo u tome što bi morao da pronađeš koje su tačno komponente korišćene za proizvodnju računara - da li čitanjem precizne specifikacije (ukoliko takva postoji) ili čitanjem ID-eva naizgled problematičnih `uređaja` u `Menadžeru uređaja` (desni klik, Properties->Details->Hardware IDs -> VEN_xxxx & DEV_xxxx) i pronalaženju istih preko npr. PCILookup.com, pa onda preuzimanjem odgovarajućih drajvera za te komponente sa odgovarajućih sajtova.

Naravno, i nadogradnja OS-a postoji kao opcija - ako već prođeš kroz gore pomenute stavke za prebacivanje postojećeg OS-a na nov računar, uz ostavljanje starog računara funkcionalnim, ništa te ne sprečava da obaviš nadogradnju Windows-a na novom disku, u novom računaru.
Ako nešto i pođe po zlu (obično to ne budu problemi sa samim OS-om, već manji problemi sa pojedinim programima, pravima pristupa nad folderima/fajlovima itd.), uvek možeš da ponoviš prvobitni proces kloniranja/konverzije i nastaviš sa korišćenjem Win10.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: luja-88 12.05.2024. 21:51 #681813

status: user
broj poruka: 534

Shvatio sam sve, hvala na iscrpnom objašnjenju.
Garanciju bih izgubio otvaranjem kućišta odnosno skidanjem nalepnice ali prilikom planiranog kloniranja, izvadiću stari HDD iz starog računara, staviću ga u USB rek 3.0, i priključiti na USB port novog računara. Verovatno USB 3.0 nije mnogo sporiji nego ako su oba HDD na SATA konektorima. Čak i da ide sporo, kloniranje pustim jednom momandom pa neka vrsti celu noć.
Symantec Ghost i Acronis sigurno imaju USB podršku (klonirao sam tako `stotinu` puta) a verovatno i neki program koji ima ujedno i konverziju MBR to GPT..

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad Re: Re: alrad 13.05.2024. 01:23 #681814

status: user
broj poruka: 4777

Aj što nisi odmah rekao, nije problem, ali kakav HP? Šta kupuješ, od koga i zašto?
Jel ima neko normalan među vama?


:: Novi računar je HP, desktop, naravno ntel, nema VGA port na matičnoj nego samo HDMI i Monitor Data, valjda se tako zove, dimenzije su slične kao HDMI ali je jedan kraj pravougaoni
:: Imao sam skoro dva isto nova Laptop-a HP na instalaciji, slično je kao na mom Desktopu u BIOS-u nije bilo nikakva opcija za MBR/Legacy, samo UEFI. Imam instalacione fleševe za Win 10 i Win 11 i to po dva, jedan je particionisan kao MBR a grugi kao UEFI. Kod HP-a je Boot izbor sa F9, kada stisnem to,, u meniju mi se pojavi MBR fleš, naravno, BIOS ga vidi, ali kada treba da počne instacija Windows-a samo se pojavi nekakva poruka da Boot Device nije pronađen
:: KAda stavim UEFI fleš, instalacija Windoes-a normalno počinj
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan Re: Re: Re: alrad 13.05.2024. 09:47 #681815

status: user
broj poruka: 534
Ne volim ni ja HP, pre svega zbog BIOS-a i zajebanog proširenja memorije ili, ne daj Bože kvara napajanjs. Ali kupljen je za vrlo male, jer se prethodnom vlasniku ne dopada (pitam se zašto) a jjoš je u garanciji.
Nečujan je i verovatno pouzdan. Sa 8 GB RAM-a i SSD 500 GB miran sam 5-6 godina sa njim za kućne potrebe.

Postojeći kućni računar je prastar, nema SSD, a HDD mu je usporio pre tri meseca da je postalo nepodnošljivo dugo čekanje od ukljkučenja, pa dok Desktop ne postane senzitivan na kliktanje mišem (6-7 minuta sija non stop crvena lampica za HDD, a zauzeće je 100%,a tek kada počne da blinka njemu može da se radi.

::
:: Aj što nisi odmah rekao, nije problem, ali kakav HP? Šta kupuješ, od koga i zašto?
:: Jel ima neko normalan među vama?
::
::
:: :: Novi računar je HP, desktop, naravno ntel, nema VGA port na matičnoj nego samo HDMI i Monitor Data, valjda se tako zove, dimenzije su slične kao HDMI ali je jedan kraj pravougaoni
:: :: Imao sam skoro dva isto nova Laptop-a HP na instalaciji, slično je kao na mom Desktopu u BIOS-u nije bilo nikakva opcija za MBR/Legacy, samo UEFI. Imam instalacione fleševe za Win 10 i Win 11 i to po dva, jedan je particionisan kao MBR a grugi kao UEFI. Kod HP-a je Boot izbor sa F9, kada stisnem to,, u meniju mi se pojavi MBR fleš, naravno, BIOS ga vidi, ali kada treba da počne instacija Windows-a samo se pojavi nekakva poruka da Boot Device nije pronađen
:: :: KAda stavim UEFI fleš, instalacija Windoes-a normalno počinj
:: ::
:: ::
:: ::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
arogan USPELO !!! 13.05.2024. 11:32 #681816

status: user
broj poruka: 534
Uspeo sam na starom računaru da izvršim konveriju MBR to GPT preko Setgei Strelec, Mini Partition Tool.
Pre toga sam napravio Image HDD-a za svaki slučaj, ali nije bilo potrebe, sve je proteklo lako i brzo.
Sada kada odaberem u BIOS-u opciju UEFI Onlu, podiže se Windows.
Večeras ću stari HDD da stavim u USB rek, a zatim ću da ga kloniram na novi računar (koji ne bih da otvaram zbog garancije).
Nadam se da neće biti problema sa drajverima nakon podizanja Windowsa.

Hvala na savetima,
Pozdrav,


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ICEsd re: 13.05.2024. 14:44 #681818

status: user
broj poruka: 2156

Iz MBR na GPT lagano bez gubita podataka sa Mini Partition Tool.

Obrnuto iz GPT u MBR moze ali mnogo zeznuto ( buvalno prekopira ceo HDD na drugo mesto pa ga foramtira i vrati podatke na njega ) i veoma velika verovatnoca da ce morati format, tj. gubitak svih podataka.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox GPT u MBR 24.05.2024. 22:51 #681883

status: user
broj poruka: 1396
`nece da moze` bez formatiranja... Obratno nije problem...

Milsim da moze i da se instalita WIN na novi disk, a onda se samo prekopira C particija (i D ako ima) sa starog diska nekim imaging programom... Bitno je samo da je boot kako treba, ostalo ce da povuce...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60302. Broj poslatih odgovora: 646432.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs