Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Umrežavanje i mrežna oprema
najbolja bezicna mrezna
STRANA 1 OD 1
gogi1 najbolja bezicna mrezna 24.12.2007. 07:51 T7169

status: user
broj poruka: 2076

Dakle, hocu sa komsijom da se umrezim pa da delimo internet, ja sam na prizemlju a on na prvom spratu ali na drugom kraju zgrade. Dakle pitanje je, koja ce pci bezicna mrezna kartica uspeti da nas poveze, cuo sam da su asus lose po tom pitanju. Ima li nekih iskustava???
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dcosin mrezna 24.12.2007. 07:57 #36981

status: user
broj poruka: 61
Koju god `firmu` da uzmes, gledaj da je kartica sa Atheros chipom i neces da pogresis.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re 24.12.2007. 09:00 #36985

status: user
broj poruka: 1673
Slazem se sa prethodnim odgovorom, i da dodam odgovor u vezi Asus kartica, isto sam i ja citao u nekom testu i Asus se pokazala kao vrlo lose resenje, nisam proverio u praksi, citanje o njima je bilo dovoljno da ih izbegnem. Mislim da i Broadcom i Intel imaju sasvim solidna resenja. Medjutim, generalno i kartice se medjusobno razlikuju od proizvodjaca do proizvodjaca i nesto sto se cini da je lose ustvari po nekim merilima uopste nije lose. Stvar dometa kartice je zavisna koliko se proizvodjac pridrzava strogih propisa za zracenje uredjaja. U EU je ona limitirana na 50mW i sve kartice pod uslovom da imaju isti kvalitet antene i istu frekvenciju rada (sto se podrazumeva) trebale bi teoretski da imaju isti domet. Tako da mi ustvari jurimo proizvodjaca koji najvise odstupa od zadatih normi. Sad sta je dobro a sta lose relativna je stvar. Ja licno vise volim kad na 200m daljine imam brzinu 11Mb a signal very good (Broadcom BMC4318 u HP laptopu) nego da postuju tamo neke norme a da nemam signal. Znaci ukoliko postoji mogucnost proba vise modela je najbolja svar. Ponekad i prejak signal na maloj daljini ima kontra efekat zbog ring-a. Jedino pri testiranju isto treba obaviti u istim uslovima jer wirelles-u sve smeta, staklo, kisa, magla, ja (citaj-ti). Protok je cista teorija i uvek je prikazana kao raw od cega dobar deo otpada na sinhronizaciju tako da je brzina 100Mb mreze (UTP) daleko veca od 54Mb wirelles, plus teorijski maksimum 54Mb je jako tesko dostignuti na tolikoj udaljenosti, verovatnije ce biti 2-5Mb podeli sa 2 (minus sincro) pa sa 8 (Mb u MB) pa dobijes konkretnu brzinu. Za internet 256K ili 512K je sasvim dovoljno, za manji prenos podataka isto a za nesto vise ipak nije. Posto se nalazite, kako sam razumeo dijagonalno u suprotnim zgradama wirelles je ipak jedino (elegantno) resenje.

Izvini (te) ako je ovo bilo preopsirno ali nije moglo da stane u pet reci, pozdrav.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
xenox I antene 24.12.2007. 10:42 #36991

status: user
broj poruka: 1392
Moze da dodas i malo bolje antene od 7dBi umesto tih sto dolaze uz karticu 2-3dBi...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gogi1 hvala 24.12.2007. 12:55 #36996

status: user
broj poruka: 2076



hvala na odogovorima (opsirnim i onim manje opsirnim). Delicemo SBB kablovski internet. Nego mozda i odustanemo od toga, jer bih ja onda trebalo non-stop da drzim ukljucen kompjuter da bi on imao internet. Postoji li nacin da on ima net a da je meni ugasen komp?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dcosin moze da se deli 24.12.2007. 13:30 #37000

status: user
broj poruka: 61
Moze da se deli bez tvog pc-a ali bi ti svakako za tako nesto trebao ruter.
Ne znam kakvu opremu imas od strane SBB-a ali verovatno najprostija varijanta bila bi da sa tvoje strane imas bezicni ruter koji bi imao izlaz na internet preko SBB-a, tvoj racunar bi bio spojen na ruter preko obicnog lan-a, a tvoj komsija bi se obicnom wlan karticom takodje spajao na ruter samo bezicno.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ddragoljub :-) 24.12.2007. 16:16 #37023

status: user
broj poruka: 126
Pozdrav,

Pa idealno bi bilo da nabavite neki ruter sa AP-om...(kao shto kolega iznad reche ..) :-)

e sad...to je ok sa tvoje strane...ali ce onda mozda on imati slabiji signal ili toliko slab da nece moci da se konektuje.... u tom sluchaju (skuplje je) moze da nabavi miniPCI karticu - wireless adapter kojih ima raznih, a ima i onih koji imaju izlaznu snagu od chak 500mW pa i onih od 750mW ....
e, jedna takva kartica od recimo 350mW i jedan adapter sa PCI na miniPCI i to bi trebalod a radi super....mada trebalo bi da probate prvo....nekako...

E sad....poshto ste samo jedan sprat udaljeni...jel mozete nekako antene da izbacite kroz prozore? ne znam kako si mislio: `a on na prvom spratu ali na drugom kraju zgrade.` ...
uvek mozete da uzmete ruter na koji mozete da nakachite duzi kabl (tj u ovom sluchaju kabl uopshte) pa antenu i da uzmete pci karticu na koji mozete isto da stavite duzi kabl....

koliko ste udaljeni vazdushnom linijoj od tvog modema do njegovog kompa?
koliko ste udaljeni vazdushnom linijoj od tvog najblizeg prozora do njegovog najblizeg prozora?

ako mozesh odgovori pa da vidimo shta moze da se uradi ovako `napamet` bez merenja...

:-)

Pozdrav , dragoljub


ps varijanta sa jachom miniPCI karticom je preko 60-ak eura...+ruter (oko 30-ak) :-(


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re 24.12.2007. 17:53 #37032

status: user
broj poruka: 1673
I ja sam dosao do slicnog zakljucka citajuci neku dokumentaciju da miniPCI kartice imaju veci domet od klasicnih PCI, jedini problem je antena za miniPCI koja ako nije dobro prilagodjena moze da anulira takvu prednost, a verovatno ce biti i problema sa konektorima za karticu jer uz nju se ne dobija antena, ona je sastavni deo displeja na laptopu. Sitan problem a moze biti velika za*ebancija pogotovo ako sve uzimate na probu.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gogi1 20 24.12.2007. 20:49 #37054

status: user
broj poruka: 2076



udaljeni smo nekih 20m od prozora do prozora
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ddragoljub ma probajte :-) 25.12.2007. 00:56 #37077

status: user
broj poruka: 126


Pa onda vam je najbolje da tu kupite ruter (tp-link 542 ili 642 zavisi da li zelite 54MBit/s ili 108MBit/s) i da njegovu antenu izbacite napolje (trebace vam kabl od rutera do antene , koaksijalni rp-sma konektori) i jedna obichna PCI kartica sa izmenljivom antenom i kabl za nju...(isto koaksijalni) ...

sve to imate u netiksu a i na drugim mestima...
za kabl ce ,verovatno, da se prave puno pametni i pokushace da vam prodaju prichu da treba bolje antene da kupujete jer oni imaju samo rp-sma-> N konektor (N konektor je za `ozbiljnije antene) ali pustite tu njihovu prichu, i uzmite te kablove koje imaju (vidite za duzinu) a onda mozete to sve da odnesete u `Akustik` kod trece gimnazije (cvetni trg) i da vam oni samene N konektor sa rp-sma i tako ceme imati `produzni kabl` ...

za pochetak vam savetujem da kupite ruter i karticu i da probate....vrlo verovatno da ce i smao tako raditi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ako ne bude onda jurite `produzne` kablove.....

20m vazdushnom (da ne kazem zidnom) linijom je , u vecini sluchajeva, nikakva prepreka za wireless signal.... takod a probajte da ako treba bolje onda jurite kablova...

za ruter preporuchujem 542 i 642 ...razlika je samo u brzini....prvi je 54 a drugi 1108MBit/s (ako uzimate drugi pazite da i PCI kartica bude na 108MBit/s)
nemojte uzimati 541 i 641 jer oni nemaju mogucnost skidanja antena pa samim tim i dodavanja produznog kabla....( imaju ali gubite garanciju :-) )

Eto toliko....nadam se da pomaze :-)

Pozdrav, dragoljub
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ddragoljub mali a skupi....:-) 25.12.2007. 00:58 #37078

status: user
broj poruka: 126
@Vaskev
pa da....za miniPCI ide poseban kratak kablic koji na drugoj strani ima ili N ili rp-sma konektor....i obichno je vrlo skup....reda velichine 10e .... I naravno komplikuje stvar oko same ugradnje.... :-)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646147.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs