Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Servis i "overklokovanje"
Crkoo komp.
STRANA 1 OD 1
muchacho Crkoo komp. 22.01.2008. 01:18 T7704

status: user
broj poruka: 36

Vec neko vreme posecujem ovaj sajt, gledam forume, vesti itd. I veoma respektujem ono sto ovde ljudi rade,razmenjuju znanje, pomazu drugima koji manje poznaju problematiku vezanu za racunare itd... ma da ne duzim.

Nisam ni imao nameru, da se prijavim na ovom sajtu kao korisnik i pisem po forumima jer moje poznavanje računara je skromno, tj. korisnički, ali bre, muka me naterala.

Naime, dodjem veceras kuci, mrtav umoran sa predavanja, i jedvaaa cekam da nastvim Football Manager (došao do finala LŠ), kad komp nece da upali, vidi prikljucen na struju, unutar kućišta gori lampica, reko nisu mi isključili struju, monitor radi, zvučnici takođe, ali komp JOK. Pitam kevu, da nije nešto čačkala oko mezimca, a ona kaže slušal je muziku, kad odjednom, sijalice nešto zatreptaše,i oba kompa ( oba krša) su bila uključena, jedan se restartovao, a jedan utihnuo zauvek (pokoj mu duši)?

Znam da napamet ne može da se kaže nešto više o kvaru, ali šta mogu da očekujem ako je upitanju kvar usled nagle promene napona? Napajanje, ploča? Neće da se upali.
Ne znam da li da ga nosim u servis, da me oderu, a para nemam za bacanje, komp je star. Ili za te pare što bih dao kod njih da kupim malo kvalitetnije kućište sa napajanjem.
Napajanje: UNKNOWN, verovatno neko najjeftinije, jer ga ja nisam ni kupovao
Ploča: ASUS A7V8X-X
CPU: Athlon 2000+
2. Da li je moguće da je i sve otišlo od HDD do Zvučne Audigy

Ako neko može da mi pomogne, ako ne, opet hvala u svakom slučju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Neba NAPAJANJE 22.01.2008. 01:32 #40501

status: user
broj poruka: 1196
Kažeš da imaš imaš dva kompa, i da ti jedan radi. E, pa uzmi napajanje od njega, pa ga prikači na komp koji ne radi. Ako ni tada ne radi, onda ti crkla ploča. Da li zavrti kulere kad pokušaš da ga upališ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko Re: Crkoo komp. 22.01.2008. 01:37 #40502

status: user
broj poruka: 1228
Nisam neki hardveras ali hajde da probam dok se ne javi neko ko se vise razume u problematiku...

Probaj da izvuces kabl od napajanja (onaj crni pozadi), zatim pronadji glavni kabl koji vodi od napajanja do ploce (najveci konektor) pa ga izvuci (imas zabicu sa jedne strane samo pritisnes i izvuces). Vrati sve na mesto i probaj da ukljucis.

Ako ne pomogne probaj da resetujes bios. Izvuci kabl od napajanja, pronadju dzamper (mala kockica koja spaja dva pina) koji se nalazi negde pored baterije (ona velika pljosnata CR2032 mislim), izvuci tu bateriju (isto ima mali jezicak koji pritisnes od baterija ka spolja), izvuces bateriju, prebacis onaj mali dzamper koji spaja 1 i srednji dzamper (ili bese 3 i srednji... Kako god ne mozes da pogresis) i prespoj sa druga dva pina. Pritisni i zadrzi taster za ukljucivanje kompa 10ak sekundi, vrati dzamper na prvobitnu poziciju, vrati bateriju, vrati kabl i ukljuci komp.

Ako ni to ne pomogne moraces da povadis sve osim grafike, memorije, procesora (ne skidaj hladnjak ako to vec nisi radio) i naravno napajanja. Ukljuci komp. Ako nece, povadi sve iz kucista (plocu i procesor sa kulerom mozes zajedno... Nema potrebe da rastavljas) cisto da proveris da nije neki slog usled spoja... Ako ni to ne pomogne bojim se da je nesto riknulo.

VAZNO: Ukoliko nakon ukljucivanja racunara (pokusaja) ne okrece kuler niti se cuje hard verovatno je crklo napajanje sto i nije tako lose posto je ono jeftino ali ako ono radi e onda treba da se utvrdi sistemom eliminacije koja komponenta ne radi. Imas dva kompa pa probaj da zamenis memorije (ako su ise naravno... SDRAM i DDR se razlikuju `na oko` po broju zazora sa donje strane tj tamo gde su konektori), pa probaj zamenu graficke i sta ti bog da...

Pozdrav!


::
:: Vec neko vreme posecujem ovaj sajt, gledam forume, vesti itd. I veoma respektujem ono sto ovde ljudi rade,razmenjuju znanje, pomazu drugima koji manje poznaju problematiku vezanu za racunare itd... ma da ne duzim.
::
:: Nisam ni imao nameru, da se prijavim na ovom sajtu kao korisnik i pisem po forumima jer moje poznavanje računara je skromno, tj. korisnički, ali bre, muka me naterala
::
:: Naime, dodjem veceras kuci, mrtav umoran sa predavanja, i jedvaaa cekam da nastvim Football Manager (došao do finala LŠ), kad komp nece da upali, vidi prikljucen na struju, unutar kućišta gori lampica, reko nisu mi isključili struju, monitor radi, zvučnici takođe, ali komp JOK. Pitam kevu, da nije nešto čačkala oko mezimca, a ona kaže slušal je muziku, kad odjednom, sijalice nešto zatreptaše,i oba kompa ( oba krša) su bila uključena, jedan se restartovao, a jedan utihnuo zauvek (pokoj mu duši)
::
:: Znam da napamet ne može da se kaže nešto više o kvaru, ali šta mogu da očekujem ako je upitanju kvar usled nagle promene napona? Napajanje, ploča? Neće da se upali
:: Ne znam da li da ga nosim u servis, da me oderu, a para nemam za bacanje, komp je star. Ili za te pare što bih dao kod njih da kupim malo kvalitetnije kućište sa napajanjem
:: Napajanje: UNKNOWN, verovatno neko najjeftinije, jer ga ja nisam ni kupova
:: Ploča: ASUS A7V8X-
:: CPU: Athlon 2000
:: 2. Da li je moguće da je i sve otišlo od HDD do Zvučne Audigy
::
:: Ako neko može da mi pomogne, ako ne, opet hvala u svakom slučju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
muchacho Re: 22.01.2008. 01:47 #40503

status: user
broj poruka: 36

Hvala na savetu, sačekaću vikend, pa ću da probam, da stavljam komponentu po komponentu, sa jednog na drugi računar, pa ako upali, upali, nemam vremena pre.

Ništa se de dešava, ni da zavrti, ni da pisne, nikakve sigale i znake života ne daje, osim što gori zelena lampica na ploči, da tog nema, mislio bih da nije priključen na struju.

Ako je napajanje, šta je najbolje da uzme, odnos cena/kvalitet sa kućištem oko 50evra.
Nemam mnogo komponenti, samo osnovno i ne overklokujem računar.
Hvala još jednom!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Crkoo komp. 22.01.2008. 01:57 #40504

status: user
broj poruka: 5696
Ti si pravo osvezenje na ovom forumu, bar po pitanju iskrene skromnosti. Pa da pomognemo:

imas predloge, najverovatnije je otisao samo osigurac na napajanju koje stiti choperska kola (elektroniku napajanja), nista vise. Ali ako ne znas da prepbacis napajanje sa jednog na drugi kompjuter i probas a da to bude bezbolno, nemoj. U zavisnosti od napajanja moze se desiti i ta nesreca da spali vecinu komponenti. Ako ti to nesto znaci javi se na mig@verat.net pa se mozemo dogovoriti da ti to pogledam i sredim. Naravno for free....


- R a v e n L o r d -

::
:: Vec neko vreme posecujem ovaj sajt, gledam forume, vesti itd. I veoma respektujem ono sto ovde ljudi rade,razmenjuju znanje, pomazu drugima koji manje poznaju problematiku vezanu za racunare itd... ma da ne duzim.
::
:: Nisam ni imao nameru, da se prijavim na ovom sajtu kao korisnik i pisem po forumima jer moje poznavanje računara je skromno, tj. korisnički, ali bre, muka me naterala
::
:: Naime, dodjem veceras kuci, mrtav umoran sa predavanja, i jedvaaa cekam da nastvim Football Manager (došao do finala LŠ), kad komp nece da upali, vidi prikljucen na struju, unutar kućišta gori lampica, reko nisu mi isključili struju, monitor radi, zvučnici takođe, ali komp JOK. Pitam kevu, da nije nešto čačkala oko mezimca, a ona kaže slušal je muziku, kad odjednom, sijalice nešto zatreptaše,i oba kompa ( oba krša) su bila uključena, jedan se restartovao, a jedan utihnuo zauvek (pokoj mu duši)
::
:: Znam da napamet ne može da se kaže nešto više o kvaru, ali šta mogu da očekujem ako je upitanju kvar usled nagle promene napona? Napajanje, ploča? Neće da se upali
:: Ne znam da li da ga nosim u servis, da me oderu, a para nemam za bacanje, komp je star. Ili za te pare što bih dao kod njih da kupim malo kvalitetnije kućište sa napajanjem
:: Napajanje: UNKNOWN, verovatno neko najjeftinije, jer ga ja nisam ni kupova
:: Ploča: ASUS A7V8X-
:: CPU: Athlon 2000
:: 2. Da li je moguće da je i sve otišlo od HDD do Zvučne Audigy
::
:: Ako neko može da mi pomogne, ako ne, opet hvala u svakom slučju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko Re: Re: 22.01.2008. 01:59 #40505

status: user
broj poruka: 1228
Neki krs do 1000 dinara =)
Nista se vise od toga ne isplati...
Moguce da je napajanje a moguce i da je ploca. Kako god, ako je ploca onda ne zelis da ubadas druge komponente u nju nego da te komponente ubadas u drugi komp (samo ne hard da ne izbrljavi i sistem). Memorija, graficka... Mozes i hard ali udji odmah u bios i vidi da li ga bios prepoznaje. Ako sve ostalo radi onda ti preostaje da se pomolis da nije crko CPU...

Mislim da je ServisPC pravi cova za tebe, pa vidi sa njim sta dalje ako drugo napajanje ne pomogne.
Ne bi bilo lose da otkacis neko napajanje od druga pa da samo probas na tvojoj masini. Ima samo par konektora koje ne mozes pogresno da ubodes i da hoces tako da je sve sigurno. Posto nemas zastitnu narukvicu pipni prvo neki metal pre nego sto krenes da cackas komponente da ne bi jos nesto spalio elektricitetom...

Srecno!

Eh, da i NARAVNO - Mashina... ServisPC ili on pa biraj...


::
:: Hvala na savetu, sačekaću vikend, pa ću da probam, da stavljam komponentu po komponentu, sa jednog na drugi računar, pa ako upali, upali, nemam vremena pre
::
:: Ništa se de dešava, ni da zavrti, ni da pisne, nikakve sigale i znake života ne daje, osim što gori zelena lampica na ploči, da tog nema, mislio bih da nije priključen na struju
::
:: Ako je napajanje, šta je najbolje da uzme, odnos cena/kvalitet sa kućištem oko 50evra
:: Nemam mnogo komponenti, samo osnovno i ne overklokujem računar
:: Hvala još jednom!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Re: 22.01.2008. 02:06 #40507

status: user
broj poruka: 12057

Iskreno se nadam da je samo napajanje bacilo kašiku, odnosno osigurač.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: Re: 22.01.2008. 02:10 #40509

status: user
broj poruka: 5696
I ovo je pravo osvezenje za forum, posle zustre svadje, teskih reci...svi su izgledi da ce ovo biti idealna foruma za sve ljude. Zmajko, nemam reci, izvinjavam se unazad za sve neprijatne situaciju u nadi da ce se slicno zauvek iskoreniti. Sve najbolje!


- R a v e n L o r d -

:: Neki krs do 1000 dinara =
:: Nista se vise od toga ne isplati..
:: Moguce da je napajanje a moguce i da je ploca. Kako god, ako je ploca onda ne zelis da ubadas druge komponente u nju nego da te komponente ubadas u drugi komp (samo ne hard da ne izbrljavi i sistem). Memorija, graficka... Mozes i hard ali udji odmah u bios i vidi da li ga bios prepoznaje. Ako sve ostalo radi onda ti preostaje da se pomolis da nije crko CPU..
::
:: Mislim da je ServisPC pravi cova za tebe, pa vidi sa njim sta dalje ako drugo napajanje ne pomogne
:: Ne bi bilo lose da otkacis neko napajanje od druga pa da samo probas na tvojoj masini. Ima samo par konektora koje ne mozes pogresno da ubodes i da hoces tako da je sve sigurno. Posto nemas zastitnu narukvicu pipni prvo neki metal pre nego sto krenes da cackas komponente da ne bi jos nesto spalio elektricitetom..
::
:: Srecno
::
:: Eh, da i NARAVNO - Mashina... ServisPC ili on pa biraj..
::
::
:: ::
:: :: Hvala na savetu, sačekaću vikend, pa ću da probam, da stavljam komponentu po komponentu, sa jednog na drugi računar, pa ako upali, upali, nemam vremena pre
:: ::
:: :: Ništa se de dešava, ni da zavrti, ni da pisne, nikakve sigale i znake života ne daje, osim što gori zelena lampica na ploči, da tog nema, mislio bih da nije priključen na struju
:: ::
:: :: Ako je napajanje, šta je najbolje da uzme, odnos cena/kvalitet sa kućištem oko 50evra
:: :: Nemam mnogo komponenti, samo osnovno i ne overklokujem računar
:: :: Hvala još jednom!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko Re: Re: Re: Re: 22.01.2008. 02:34 #40511

status: user
broj poruka: 1228
@ Mashina

Sve je oket bre! Izvi i ti zbog onih situacija...
Malo prozivki nije na odmet... Ipak je to samo jedna od forica koje cine forumom posecenim mada smo u jednom trenutku preterali ako se to moze nazvati preterivanje obzirom da smo se prepucavali u virtuAlnom svetu =P

In vivo bi sve, naravno, bilo drugacije posto je ovo neka vrsta ventila za `mucenike` koji se svadjaju sa misem po ceo dan... Bio bih verovatno 3x gori da sam se zadrzao na hardveru posto je rad sa aplikacijama malo opusteniji za zivce - znas da su krivi i hardver i softver pa prsnes skroz i opustis se. Kad se samo setim kako su leteli hardovi i citaci svojevremeno po sobi...

Pozdrav i sve najbolje!


:: I ovo je pravo osvezenje za forum, posle zustre svadje, teskih reci...svi su izgledi da ce ovo biti idealna foruma za sve ljude. Zmajko, nemam reci, izvinjavam se unazad za sve neprijatne situaciju u nadi da ce se slicno zauvek iskoreniti. Sve najbolje
::
::
:: - R a v e n L o r d -
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re 22.01.2008. 08:01 #40521

status: user
broj poruka: 1673
Ako ti radi stendby, tj gori ti le-dioda na ploci, onda nije osigurac jer je on zajednicki za obe sekcije u napajanju. Pre ce onda biti da je neki od tranzistora, 13007 ili 2SC4106 najcesce. Najednostavnije ces probati zamenom napajanja, a eventualnu popravku prepusti nekom serviseru jer ako si neiskusan cackajuci taj deo napajanja (koji nije galvanski odvojen) mozes doziveti strujni udar koji moze biti i smrtonosan. Vec posle glavnog transformatora opasnost je manja. Ovo je napisano i zbog drugih ljudi a ne samo zbog tebe, da sluzi kao neko generalno uputstvo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vlajkic re: 22.01.2008. 09:01 #40525

status: user
broj poruka: 609

kao sto rekose kolege...najverovatnije je samo napajanje...mada moze biti i ploca...imao sam dosta situacija da gori na ploci led a da je crkla...mozes se javiti i meni ako si iz bg-a...da resimo tu situaciju...sto rece machine for free...vladimirdjuric82@gmail.com........pozz

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Dobro kaze Vaske 22.01.2008. 09:42 #40528

status: user
broj poruka: 5696
Taj podatak koji si naveo (LED je ON, indikacija +5V) tj. da je SB stepen na PSUu ispravan, onda nije osigurac sigurno, ali ne znaci da nije PSU. Takva napajanja se ne isplati popravljati jer je servis skuplji od njega samog. Imas u oglasima Codegen 400W za 20e novo.


- R a v e n L o r d -

:: Ako ti radi stendby, tj gori ti le-dioda na ploci, onda nije osigurac jer je on zajednicki za obe sekcije u napajanju. Pre ce onda biti da je neki od tranzistora, 13007 ili 2SC4106 najcesce. Najednostavnije ces probati zamenom napajanja, a eventualnu popravku prepusti nekom serviseru jer ako si neiskusan cackajuci taj deo napajanja (koji nije galvanski odvojen) mozes doziveti strujni udar koji moze biti i smrtonosan. Vec posle glavnog transformatora opasnost je manja. Ovo je napisano i zbog drugih ljudi a ne samo zbog tebe, da sluzi kao neko generalno uputstvo
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
muchacho Hvala svima 22.01.2008. 12:04 #40538

status: user
broj poruka: 36

Jeste da mi komp ne radi :-(, ali kad vidim da ljudi u Srbiji ( pa makar bili i u virtuelnoj) hoće da pomognu u ovolikom broju, i da se mire, a ne da se svađaju kao političari, skroz mi je super i to je bitno :))), a komp kao i svaka mashina, kvariće se i popravljati, na ovaj ili onaj način. Izvinjavam se, što sam otišao malo off topic.

Moje znanje sa računarima ide toliko da, mogu sam da zamenim komponente kao što su grafa, memorija, dvd itd. Shvatili ste poentu. Oko el. struje se razumem, onoliko koliko sam učio u gimnaziji iz fizike, znači ništa. Tako da sam menajam i popravljam napajanje, ne znam, pre ću da uzmem novo, nego da izginem.
Šta ću kad studiram građevinu, i razumem se u neke druge stvari. Ako nekom treba savet oko toga, be my guest... opet off topic.

Naravno, javiću se nekom od Vas, i dogovoriti oko Vašeg slobodnog vremena.
Ako se stvar sredi, meni nije problem da platim, (nikad nisam voleo stipse).A i bolje nekom ko me neće vozati i ko se sam ponudio da pomogne, još ako je student kao ja, nego da ostavim pare nekom tamo servisu.

Dođite svi pa možemo i na piće :)

Živeli!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Hvala svima 22.01.2008. 12:18 #40541

status: user
broj poruka: 5696
Ovako, posto smo kolege iz iste zgrade (ETF), ovde se uglavnom ne nudi komercijalna podrska vec sve volonterski, naravno da ukoliko se nesto servisira snosis troskove delova ali ne i usluge po principu 2x cena delova ako je ista >10e...u tvom slucaju je najbitnije sledece: da se utvrdi da li je samo napajanje riknulo (ako je riknulo) a ostatak potpuno ispravan a to se resava nabavkom kvalitetnog polovnog ili novog napajanja ali razumne cene, svakako neces na to staviti Corsair 620W vec neki Codegen 350W...u svakom slucaju svako ima za probu neke osnovne komponente, ako to mozes sam da izmenis (pralvilan swap napajanja) i izvuces zakljucak da je napajanje slobodno pazari neki Codegen nov za 20e il neka polovna za 15e cak i nesto bolja...


- R a v e n L o r d -

::
:: Jeste da mi komp ne radi :-(, ali kad vidim da ljudi u Srbiji ( pa makar bili i u virtuelnoj) hoće da pomognu u ovolikom broju, i da se mire, a ne da se svađaju kao političari, skroz mi je super i to je bitno :))), a komp kao i svaka mashina, kvariće se i popravljati, na ovaj ili onaj način. Izvinjavam se, što sam otišao malo off topic
::
:: Moje znanje sa računarima ide toliko da, mogu sam da zamenim komponente kao što su grafa, memorija, dvd itd. Shvatili ste poentu. Oko el. struje se razumem, onoliko koliko sam učio u gimnaziji iz fizike, znači ništa. Tako da sam menajam i popravljam napajanje, ne znam, pre ću da uzmem novo, nego da izginem
:: Šta ću kad studiram građevinu, i razumem se u neke druge stvari. Ako nekom treba savet oko toga, be my guest... opet off topic
::
:: Naravno, javiću se nekom od Vas, i dogovoriti oko Vašeg slobodnog vremena
:: Ako se stvar sredi, meni nije problem da platim, (nikad nisam voleo stipse).A i bolje nekom ko me neće vozati i ko se sam ponudio da pomogne, još ako je student kao ja, nego da ostavim pare nekom tamo servisu
::
:: Dođite svi pa možemo i na piće :
::
:: Živeli
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646151.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs