Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Tips and Tricks
VISTA tips&tricks
STRANA 1 OD 1
Zmajko VISTA tips&tricks 09.05.2008. 02:41 T9705

status: user
broj poruka: 1228
Tema bi mogla da pomogne ljudima koji nemaju iskustva sa ovim OSom, a hteli bi da ga isprobaju. Mnogi nemaju predstavu sta da urade kad podignu OS pa eto, mozda cak i ja procitam nesto fino.

Neka bude svacega ali bi bilo dobro da onaj ko zeli da podeli iskustva sa ostalima napise neki `review` fazon.

Ja cu da napisem nesto na ovu temu cim budem imao nesto koliko-toliko pametno da napisem (i malo vise vremena).

Cisto kao mali uvod:
- Kakva je Vista za igranje?
- Kakva je za prosecnog korisnika (film, muzika, net, neka sitna igrica...)
- Za obradu grafike?
- Za video obradu/montazu?
- Za audio? Meni je zvuk neuporedivo bolji na Visti na pr.


Ajmo eksperti =)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Re: 09.05.2008. 15:08 #53825

status: user
broj poruka: 12057

Ispred svega ću da napišem da je u svim nabrojanim uslovima lošija od XP-a, ne toliko sporija koliko zahtevnija, jednostavno traži mnoooogo jači hardver, a dalje
1. Vista za igranje: ne bez Dual Core procesora i bar 3GB RAM-a, jer odmah pojede GB, pa ti dođe kao XP sa 2 GB, pomogao bi CPU bar 3 GHz
2. Takođe,Dual Core (X2, C2D), 2 GB RAM-a i CPU bar 2 GHz
3. Montaža, ne misliti bez 4 GB RAM-a i brzim HDD-om
4. Moram reći da se slažem za zvuk, bar sa Creative X-Fi-jem i 5.1 zvučnicima, ne toliko muzika koliko EAX i surround podrška u igrama. (ne znak kolika bi raazlika bila sa 2.1 ili stereo sistemom)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
On je naučen u špijunsko-terorističkim centrima da sve pamti...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nvidia8800 ... 09.05.2008. 15:25 #53827

status: user
broj poruka: 168
Licna perspektiva- koristim je jos od beta testinga i nisam nista vise odusevljen nego sto sam bio XP-om. U principu sam veoma zadovoljan njenim radom jedino sto me opasno nervira je konstantno drljanje hard diska sa background procesima koji nista korisno ne rade.

Za igranje-OK sa veoma jakim hardverom.
Film, muzika, net i slicno je OK, isto kao na XP-u.
Graficka obrada, CAD, 3D studio Max mi rade odlicno, nista se posebno ne razlikuje od XP-a.
Audio je dobar dosta, s` tim sto je pravio probleme na Sound Max integrisanim zvucnim kartama, nije radio adekvatno 5.1 sistem u vanaplikacijskoj upotrebi, u smislu muzike, filmova i slicno dok je radio samo na original dvd-evima, problem resen uzimanjem X-FI Creative karte koja radi odlicno.

Sve u svemu, ima tu jos da se optimizuje, ova 64-bit verzija mi koristi 1.6GB Ram memorije u idle modu bez podignutih aplikacija te time smatram da treba jos da se sredjuje, SP1 nista nije doneo.

I tako...


:: www :: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Spike Puno mana, ali i malo prednosti 09.05.2008. 19:42 #53844

status: user
broj poruka: 223
Koristim Vistu vec duze vreme. Ona ima puno svojih mana, ali ima i malih prednosti. Sto se tice igranja i bilo kakve obrade grafike i slicno, bice ti potrebna izuzetno jaka masina, kao sto su ti rekli 4 GB rama, C2Duo ili ako bas imas para neki quad, sto se tice grafike, opet ti je potrebna jaka graficka, a sto ti se tice HDD, to ti je sve jedno, svi rade na 7200 osim ako nemas para za one od 10000 i slicno, bitno ti je samo da uzmes SATA 2. Za filmove i zvuk odlicno radi, samo naravno uz odgovarajuce kodeke. E sad mane se sledece:
- Ume da bude izuzetno dosadan zbog nove vrste zastite (UAC, zastita u IE 7...), tako da ako ne znas kako da iskljucis odredjene stvari, samo ces gubiti zivce
- Dosta starih programa i igrica koje su radile u XP-u, moze se lako desiti da ti uopste ni ne rade u Visti
- Kada trazis programe na internetu, dobar deo njih se posebno pravi za vistu, a posebno za ostale OS-ove
- Zakrpe zavistu su izuzetno velike, tako da ako nemas brz internet, pucaj sebi u glavu
Ovo su ti samo nekoliko primera. Naravno ima i prednosti, ali su one neznatne u odnosu na mane, jer je uglavnom radjeno na `lepoti`. Velika prednost jeste Windows Vista ReadyBoost. I ukoliko ne instaliras Ultimate verziju, ne vredi je uopste instalirati. (Ovo je za NVIDIA8800) A sto se tice SP1, on jeste doneo poboljsanja, ali ljudi su verovatno mnogo vise ocekivali (npr. kao sto je doneo SP2 kod XP-a). Poboljsanja kod SP1 se uglavnom odnose na brzine manipulisanja podacima (veliki, mali fajlovi, kopiranje, brisanje...).
Tako da ako stvarno imas para da kupujes masinu (koja ce do kraja godine sigurno biti prevazidjena, jer ce se do tada vec uveliko pojaviti DDR3, quad core...) samo da bi imao bolji izgled desktopa, onda uzmi.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Equinoxe Ja ne razmumem 09.05.2008. 19:47 #53845

status: user
broj poruka: 12057

koji to retardi rade na OS-u kada je i posle prvog SP-a optimizacija očaj. To je osnovno za operativni sistem. Boli me uvo za defender, firewall, indexing, ready boost, još 10 novih servisa,....sa svim mogućim stvarima pogašenim, tu je neko konstantno drljanje...ajde beži više od hard diska.

To je od starta loš proizvod koji neće ispraviti ni Service Pack 4. XP je trajao skoro 7 sedam godina, a sad već za 2009 najavljuju neki drugi, pitam se zašto.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
On je naučen u špijunsko-terorističkim centrima da sve pamti...

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Zmajko Re: Ja ne razmumem 09.05.2008. 22:08 #53860

status: user
broj poruka: 1228
Da si ti ziv i zdrav ja sam u vreme kad je trebalo da se pojavi RC1 verzija kupio masinu o kojoj ti pricas sada ali je u ono vreme imala drugaciju oznaku
U stvari, niista ti jaaa ne znaam. Ja sam tad ulozio 1600e samo u kuciste, zavrsio posao koji je trebalo da se zavrsi i na kraju svega toga vratio ulozeno i lepo zaradio.

Indexing
Jesi li probao da podesis indexing u opcijama? Start, otkucas Indexing Options pa onda Enter... Ja sam sebi ostavio Start meni jedino ukljucen i sve ostalo iskljucio. Jbga pokusaj da naprave Finder je na kraju doveo do toga da je samo nekako `ispao` ovaj servis. Davi, a davi i search opcija. Onaj ker koji je uvek uspevao barem jednom da se pojavi mi je ladno lepa uspomena. Meni se drugi hard skoro skroz iskljuci dok ovaj na kojem je glavna particija radi kao F117.

Jos ako koristis direktorijume Documents, Pictures i slicno kao vecina ljudi i ako tamo cuvas/skidas podatke onda i to malo hoce da zapinje.

Meni se svidja Start Search koji me redovno spasi od trazenja precice do nekog programa secajuci se nekih imena tipa Image-Line... Samo taster `win` na tastaturi, otkucam ime programa i samo enter. To je kompljuter bre!

Jede memoriju? XD
Pa kad je ima zasto da je ne jede... Stek za zimu?
Jede ali se njena kolicina iskoriscenosti menja u zavisnosti od toga koliko je ima.
Napravi test pa pogledaj koliko zauzima u idle rezimu kad ostavis 2gb i kad dodas jos 2gb.
Ova osobina je meni samo jos jedan + u odnosu na XP gde verovatno skoro isto funkcionise kad ubodes 2 ili 4GB =)

Ja kad vidim da mi sve relativno brzo otvori (dobro ne moze da se poredi sa XPom koji to cak 2-3 sekunde brze otvori), da je STABILAN i da ne moram da razmisljam o padanju sistema (valjda nece sad) cesce nego u vreme XPa i ono zbog cega je sad volim, a kasnije cu da pljujem - virusi i ostale zveri. NOD32 i jednom u mesec dana uninstall pa malo Kasperskogo cisto za jedan paranoican scan pa opet na staro.

Vista kao da se brze instalira ali se zato duplo duze podesava. Osecam da sam zaboravio bar 30% stvari koje sam poslednji put uradio.

Ma, sve u svemu XP je brzi u gomili stavki ali evo lagano DirectX 10 isto gura neku novu pricu. Treba da se menja. Da se dopunjuje posto je cela jedna zgrada ubijala onoliko vremena da gomili dostavi stakleni efekat, senke, prelaze i ostale sitnice koje su lepse na oko ali su to resili da naplate i naravno - tu je i plata.

Secam se dana kad je Start meni u XPu i ostale stavke tipa boje prozora (bolje receno nacin na koji su obojeni) kod nekih izazvao panicnu potrebu da promene njegov izgled u onaj 98 fazon.

Nisam siguran da bih jos koristio Vistu da nije bilo preke potrebe pa sam jos od Beta verzije glumio ludaka i sve aplikacije koristio u - Visti. Uh!Muke su davno prosle. Sad je vec isto kao i ranije... Da `utegnes` masinu ispod haube i sve lepo proveris pre nego sto podjes na put i cao.

Bitno je da mi radi winamp, da ne razmiljam o virusima iako sam 24/7 na netu, da je Adobe paket maksimalno kompatibilan sa OSom i da se slobodno posluzi resursima kad ih vec ima.

A niste me ni bas dobro razumeli. Mislio sam da ce da se pojavi neko sa nekim konkretnijim pitanjima... Ma otkud znam. Znam samo da Blackcomb/Vienna/Windows 7 nece izaci 2009. Bar ne kao finalna. A i ako izadje, probacemo i nju =)

Kad budem imao vremena napisacu nesto pametno valjda (ovo iznad je kenaje )

Pozdrav!

P.S. UAC = mladja sestra


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646125.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs