Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Softver
Operativni sistemi i sistemski programi
[Tutorial] BOOT From USB (Windows, HB.. )
STRANA 1 OD 3  
imarkovic [Tutorial] BOOT From USB (Windows, HB.. ) 18.02.2014. 07:45 T56776

status: user
broj poruka: 18940
Lagani tutorijal za pravljenje butabilnog USB-a za Hirens Boot CD i Windows (XP, W7, W8.1)

HBCD:
Potrudio sam na najlaksi moguci nacin da vam olaksam da napravite Hirens bootdisk na USB Flash-u, bez koga se otezava i usporava situacija za bilo kakvo resenje/ testiranje i sl. Licno su mi svakodnevno neophodni programi: Norton Ghost, MHDD, HDD Regenerator, GParted, Windows XP mini, Volkov Commander, TestDisk (za mene ubedljivo najkorisniji program za vracanje podataka, pokazao mi se bolji cak i od GetDataBack, kog sam koristio godinama), itd.

Koristim iskljucivo 10.6 verziju jer je spakovano vidno i ono sto mi je najpotrebnije, sto je najbolje ne zauzima vise od 270mb, tako da moze stati na flash od 512mb. Ne zelim da koristim novije verzije jer su dosta izmenjene i izbaceni su programi koji su meni korisni. Novije verzije su izmenjene, tako da se uputstvo menja u zavisnosti od verzije, ovo je specijalno samo za 10.6, posle nje je izasla v.11, koja je drugacija konceptualno i sadrzajno.

Malo sam izmenio originalan .ISO 10.6, nekim sitnicama, radi optimizacije za UNetbootin, posto po default-u ne moze da sam pripremi USB.

Ovo je moj malkice modifikovani image koji je potrebno skinuti da bi sve radilo, nista nije izbaceno, samo su uradjene male dorade. Skinuti oba fajla.
Download HBCD10.6: http://goo.gl/FtU0wY
Download UNexbootin: http://goo.gl/MqNCGA

1. Ovaj program ne poseduje mogucnost za Format. Obavezno formatirati USB Flash (iz nekog programa, ili windows-a, kao FAT32)
2. Startovati UNetbootin, kliknuti na opciju Diskimage, selektovati ISO pomocu ..., locirati HBCD106.ISO, kliknuti na OK, sacekati kraj kreiranja.
3. Nije potreban reboot, dovoljno je pritisnuti Close kada se zavrsi.
USB je spreman.

Ko zeli, moze da koristi zvanicni tut. sa sajta, ali za nijansu se startuje sporije, i potrebno je vise od 2 koraka:) : http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

Windows
Orijentisuci se na sajt pendrivelinux, postoje 2 vrste programa za pravljenje butabilnog USB-a:
- Universal USB Install (samo za 1 OS, moze se koristiti i za neke boot-CD-ove, ali recimo ovaj Hirens ne radi, iako postoji u meniju), aktuelna verzija 1.9.4.5. Download: http://goo.gl/qqf1Ru
- YUMI (MULTIBOOT), najprostiji i odlican program koji se ne instalira, aktuelna verzija 2.0.0.0. Download: http://goo.gl/RfXUKL

Postupak za oba programa je potpuno identican, s tim da YUMI na kraju kreacije postavlja pitanje `do you want to add another image`? Dakle, moguce je dodati nekoliko operativnih sistema i kasnije ih videti kao meni za startovanje instalacije.

YUMI
1. Startujemo YUMI-2.0.0.0.exe, kliknuti I AGREE
2. Selektovati USB Device
3. Selektovati Format X: Drive
4. U padajucem meniju (na kraju liste) selektovati Windows(XP, W7-W8), u zavisnosti od toga koji windows se instalira.
5. Pritisnuti Create i sacekati da se kreira, to je sve.
Kao sto sam pomenuo, pospupak je identican kod USB Universal Installer-a.

NAPOMENA: kada se instalira XP, nakon normalnog boot-ovanja (Begin installation of XP), ide kreiranje particije, kopiranje, itd., nakon prvog restart-a, instalacija se nastavlja ponovnim butovanjem, ALI sa USB Flash-a, gde je ponudjeno:
1. `Begin installiation of XP`
2. `Continue installing XP`
3. ...................
Potrebno je ici na opciju `Continue installing XP`.

Windows 7 i Windows 8 se normalno instaliraju.

Nadam se da nisam zakomplikovao jednostavne stvari, mnogo je lakse slikovito objasniti, ali.. Ko zeli, moze da se ubaci, za bilo sta, bilo kad, da postavi pitanje ili dopuni. Ako nekom nesto nije jasno, nek pita slobodno preko mail-a, tu sam kad nadjem vremena.
Laku noc
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tata02 ... 18.02.2014. 09:15 #542556

status: user
broj poruka: 845
Хвала, упутство је вероватно јасно свима. Поздрав!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @imarkovic 18.02.2014. 09:23 #542558

status: user
broj poruka: 17084
Fino si ovo napisao, inace samo da znas, prijavio sam te adminu,
za sticky :)

Cpu: FX 6300 @4 Ghz
Cooler:CM v8 GTS
GPU:GTX 670 Gigabyte WF x3 OC
Ram:10 Gb Kingston
MBO:Asus M5A97
Case:CM Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w a85
Keyboard: Logitech iluminated
Mouse:Mx 518
Screen Dell 22

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
rasa007 Nadam se da je virus free :) 18.02.2014. 10:50 #542566

status: user
broj poruka: 456
Dobro urađen posao, koristim hiren`s već nekih 8 godina i mogu reći da je vrh. Inače ja sam program modifikovao na minimalnu veličinu zato što imam staru micro sd karticu od 128MB koju sam hteo da iskoristim, najviše koristim ghost, mini xp i partition wizard, a na drugom flešu imam full verziju naravno 10.6 koja ima sve što je potrebno a i interfejs mi je ok. Pre toga sam koristio samo ghost za kloniranje operativnog sistema još od davne 1998 god(mislim da se pojavio 1997) koji mi je tada velikoj meri olakšao rad sa 98`icom jer ma koliko kvalitetne komponente imao u računaru svi znamo koliko je taj zwindowz bio nestabilan.

eto ti ga na šolja 150 maraka, cev 30 maraka, penzija 35 maraka, ako se prištedi za jedno osam meseci ima da kenjam ko čovek gospodski



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
micika988 ... 18.02.2014. 10:51 #542569

status: user
broj poruka: 1992
:: Begin installiation of X
:: Continue installing X
:: za standardnu YUMI pric

### Licno iskustvo:
ne radi dobro i desavalo se da nece da boot-uje kako treba i izbacuje greske pri boot-ovanju

### Modifikacija istog:

### lokacije fajlova i moguce izmene:
/multiboot/ISOS/winXP.iso (full ISO xp instalacije, desi se da zatreba http://bit.ly/1j7jADr)
/multiboot/ISOS/firadisk.img (http://bit.ly/1gz0GF4)
/multiboot/menu/menu.lst (dopisati http://pastebin.com/DYvvKqCm)

### mane:
load-ovanje iso fajla od 600-700MB na RAM, kako bi se instaliralo, zna da potraje

### prednosti:
veca verovatnoca instalacije

p.s.

ko nadje informacije korisnim tim bolje, dodatna objasnjenja i replike prepustam autoru teme...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
strela75 Samo da dodam... 18.02.2014. 11:05 #542574

status: user
broj poruka: 1588
... za linux instalaciju bi vam trebao samo odgovarajuci .iso fajl (distribucije koju hocete) i sa unetbootin-om zavrsiti posao.

Svaka cast za tutorijal.

Pozdrav.
-
Just look at us.Everything is backwards. everything is upside down.Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
20Alvaro .. 18.02.2014. 14:37 #542629

status: user
broj poruka: 288
http://rufus.akeo.ie/
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shortee bravo bravo 18.02.2014. 15:31 #542637

status: user
broj poruka: 570
ovakvih tema i pitanja je bilo milion pa eto dobrog razloga da ova bude sticky i da se samo dopunjuje...takodje i ja sam imao problema,probao sam sardu ,yumi,wintoflash i milion drugih i uvek je nesto zajebavalo...najbolja kombinacija koju sam uspeo je Hirens 10.6 i win7 na jednom usb,na drugom usb mi stoji w8.1,na trecem klot hiren 15.0,na cetvrtom neuspeo pokusaj da napravim XP instalaciju(to cu sad da probam preko YUMI),itd....dakle dali je neko uspeo da na 1 flesh nabaci Xp,win7 i Hiren...jos ako moze da se udene i w8.1 bilo bi vrh...imam flesheve od 16g pa mislim da moze sve da stane,

Pozdrav,
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Mortificat Re: 18.02.2014. 18:04 #542654

status: user
broj poruka: 3519
Bravo Iggy, svaka čast za temu, trud i posvećenost.

Intel® i7 4820K @ 4.8 GHz | Corsair H55 | Asus X79 Sabertooth | 4x4GB Crucial Ballistix Tactical Tracer | Gigabyte R9 280X & Sapphire 7970 Dual-X | Philips 32PFL3017 32`` | Corsair 600T | Enermax Revolution87+ 850W

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: bravo bravo 18.02.2014. 18:05 #542655

status: user
broj poruka: 7761
YUMI nije hteo da saradjuje sa mojim vijugama...

SARDU je bio raspolozeniji za saradnju... ima neke utilities i na njega sam nakacio Linux Live, Win XP, Win 7 i Win 8... nisam uspeo da ubacim HBCD...

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

:: ovakvih tema i pitanja je bilo milion pa eto dobrog razloga da ova bude sticky i da se samo dopunjuje...takodje i ja sam imao problema,probao sam sardu ,yumi,wintoflash i milion drugih i uvek je nesto zajebavalo...najbolja kombinacija koju sam uspeo je Hirens 10.6 i win7 na jednom usb,na drugom usb mi stoji w8.1,na trecem klot hiren 15.0,na cetvrtom neuspeo pokusaj da napravim XP instalaciju(to cu sad da probam preko YUMI),itd....dakle dali je neko uspeo da na 1 flesh nabaci Xp,win7 i Hiren...jos ako moze da se udene i w8.1 bilo bi vrh...imam flesheve od 16g pa mislim da moze sve da stane
::
:: Pozdrav,
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
darkodar Rufus 18.02.2014. 18:31 #542656

status: user
broj poruka: 131
Po meni je rufus jednostavniji program! Par klika ako imas iso , ubodes fles gotovo!


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: Rufus 18.02.2014. 20:05 #542673

status: user
broj poruka: 18940
Rufus je dobar, ja sam ga koristio za pravljenje DOS-a, i sam pendrive ga preporucuje, zbog toga sto ima podrsku za vise biosa(ploca), posto u firmi koristim uglavnom samo Ghost, pa mi je trebao samo nabudzeni DOS.
Par klika je takodje i ovo (YUMI), s tim sto Rufus ne moze da napravi butabilni XP, vec recimo samo PE, i ne moze da napravi multiboot, vec samo single.

:: Po meni je rufus jednostavniji program! Par klika ako imas iso , ubodes fles gotovo
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
silja1987 ... 18.02.2014. 20:50 #542691

status: user
broj poruka: 220
Kako to mislis da Rufus ne moze da napravi butabilni XP?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic Re: ... 18.02.2014. 20:58 #542693

status: user
broj poruka: 18940
Aha, znaci ipak moze, na brzaka sam nesto proveravao, za XP x64, dao mi je poruku da ne postoji mogucnost kreiranja nekog standarda, pa sam mislio da ne moze, ako si uspeo, ok. Ne znam po kom principu instalira XP, ako ti nije tesko, napisi koji detaljcic .


:: Kako to mislis da Rufus ne moze da napravi butabilni XP
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
silja1987 ... 18.02.2014. 21:19 #542701

status: user
broj poruka: 220
Naravno tebra...:D Posto sam bio korisnik WinXP do 2014. imao sam instaliran Rufus verzija 0.x.x...znaci mator dosta.Uglavnom se za butabilni XP pod XP-om svodilo na klasicnu proceduru koja je nekoliko puta uspesno obavljana od strane mene.Prvo programom BurnAware sam pravio ISO fajl sa instalacionog CD-a ,i na Rufusu pod opcijom ISO image mauntovo isti.Ostalo je bilo na default.Sve je radilo besprekorno...Sada sam na Win7 pod kojim taj stari Rufus nije hteo da radi pa je zamenjen sa 1.4.3...




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shortee evo danas 19.02.2014. 17:04 #542845

status: user
broj poruka: 570
bas probao da napravim butabilan usb sa hirensom 10.6 od imarkovica,sa xp sp3 ,w7 i w8.1 i naravno nece da moze....nesto mora da zeza...pravio sam sve sa YUMI 2.0.0.0 i prodje recimo xp i win7 ali xp i w8.1 kad treba da napravi on samo blicne na sekund bukvalno ne prekopira nista na flesh sem nekog cfg fajla....kad resetujem komp ubodem flesh,stoji lepo meni sa svim ispisanim stvarima ali samo radi xp ili w7 ostalo jok,ne znam sta me zeza,lepo sam preimenovao imige tj iso fajlove kako treba...hiren.iso,xp.iso,w7.iso,w8.iso....ajd ako neko uspe da napravi sve ovo na jednom fleshu vodim ga na pivo i dajem na poklon kolko oce flesheva 16gb 3.0 :))) a ja cu da se i dalje igram da sve to lepo napravim jes da imam sve to uradjeno na nekoliko flesheva al bas izinata ocu na jednom.

Pozdrav kolege.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gilopile ... 19.02.2014. 17:33 #542852

status: user
broj poruka: 9460
Jesi li probao to sa SARDU? E sad ne znam da li su izbacili i podrsku za win8. Preimenujes sve .iso kako treba i potrpas ih u jedan folder. Posle `select ISO folder - IMA i sve ce da ih nadje i cekira za pravljenje. Pokusaj win 8 sa loaderom win7 AIO, a .iso instalaciju win8 preimenujes u installwin7*.iso.

Ako radi, zadovoljicu se sa samo jednim od 16GB - fala, fala! .)

Svaka cast IM na tutu:)

- Majstore, da li će ići ili neće ići?
- Hm, mislim da će biti čupavo.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic >> 07.09.2014. 19:03 #562289

status: user
broj poruka: 18940
Obaveštenje
Obrisa mi se ceo post, mrtav ladan

Konačno je pendrive uslišio molitve za yumi i problem kod kreiranja multiboot drive-a sa sadržajem W7+W8+Hirens. Dovoljna je ova rečenica dole(changelog) da vam bude jasno, pisano je u ovoj temi, i ja sam takođe imao taj problem i pisao sam lično pendrive-u, jer mnogo mi znači da imam sve na jednom drive-u, a nije logično da specijalizovan multiboot kao što je yumi ima problem sa ovom kreacijom.

changelog yumi 2.0.0.8:
Version 2.0.0.8: Fix Windows Vista/7/8 and Hiren`s options.

Informacija od 8/14/2014, a ja tek saznajem jer se nisam zamajavao u poslednje vreme sa yumi, već kada mi treba win na flash-u, nekako mi je najbolje završio posao ISO to USB, jednostavan je maksimalno.
Za ostalo imam zaseban flash za sve (hiren, XP, W7, W8, ERD, Kaspersky itd.). Nisam stigao ovo da proverim, ali iskreno se nadam da zaista radi.

Download: http://goo.gl/qzJ38G
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni .... 10.11.2014. 13:58 #570550

status: user
broj poruka: 4506

Imam pitanje u vezi bootabilnog usb, sobzirom da sam izbacio cd-rom pre par god. Nikada nisam uspeo da napravim funkcionalan bootabilni usb sa win ( nisam probao ovu tvoju varijantu, probao sam 20 drugih tutorijala pre par god )

Odradim sve korake,bootujem sa usb, krece win loading, instalacija ..i onda na mestu gde treba da izaberem particiju na koju cu instalirati win nema nicega osim usb !!

Znaci svaki put, posle svakog pravljenja bootabilnog usb, uvek isto..nijedna hdd particija se ne vidi, samo usb sto mi je naravno beskorisno.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: .... 10.11.2014. 14:12 #570552

status: user
broj poruka: 9384
Zato sto si USB fles ubacio u USB 3.0 .)
Ubaci ga u USB 2.0 i prikazace ti sve particije, najnormalnije.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
AMD Sempron 3850
MSI AM1I
2GB Kingston 1600MHz
160GB
LC Power 1340MI 75W

Intel Celeron G1820
Asus B85M-G
2GB Kingston 1333MHz
250GB
IGMax 500W


::
:: Imam pitanje u vezi bootabilnog usb, sobzirom da sam izbacio cd-rom pre par god. Nikada nisam uspeo da napravim funkcionalan bootabilni usb sa win ( nisam probao ovu tvoju varijantu, probao sam 20 drugih tutorijala pre par god )
::
:: Odradim sve korake,bootujem sa usb, krece win loading, instalacija ..i onda na mestu gde treba da izaberem particiju na koju cu instalirati win nema nicega osim usb !!
::
:: Znaci svaki put, posle svakog pravljenja bootabilnog usb, uvek isto..nijedna hdd particija se ne vidi, samo usb sto mi je naravno beskorisno.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni ... 10.11.2014. 14:15 #570553

status: user
broj poruka: 4506
99 % sam siguran da sam u 2.0 ubacio . Frontalna dva usb na kucistu su 2.0 99 % . Moze li do jos necega biti ? ( mada cu sigurno probati drugi usb port )

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 +1 za rufus! 10.11.2014. 14:23 #570555

status: user
broj poruka: 17084
Ne moze brze lakse i jednostavnije da se instalira windows sa fleske preko usb-a.
Samo treba imati windows iso i ovaj mali programcic i to je to.

http://goo.gl/gfRaV

Cpu: FX 6300 @4 Ghz
Cooler:CM v8 GTS
GPU:GTX 670 Gigabyte WF x3 OC
Ram:10 Gb Kingston
MBO:Asus M5A97
Case:CM Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w a85
Keyboard: Logitech iluminated
Mouse:Mx 518+v7 bloody
Screen ViewSonic 27

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
peki22 Re... 10.11.2014. 14:31 #570558

status: user
broj poruka: 2936
Raid?
AHCI ili SATA
Secure Boot and UEFI disabled Ako ne pomogne ništa: http://goo.gl/NKMPKx


M Power-3770k-Beast 16GB-Hyper X 120GB-7970 BE-Nitro 850W-H 100


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Koja je ploca? 10.11.2014. 14:40 #570559

status: user
broj poruka: 9384
Kako si uspeo da instsliras Windows?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
AMD Sempron 3850
MSI AM1I
2GB Kingston 1600MHz
160GB
LC Power 1340MI 75W

Intel Celeron G1820
Asus B85M-G
2GB Kingston 1333MHz
250GB
IGMax 500W


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dexter013 @Ognjeni 10.11.2014. 14:54 #570560

status: user
broj poruka: 17084
Ne guraj nikad u prednje usbove na kucistu nego u bilo koji usb 2.0 direkt na ploci.

Cpu: FX 6300 @4 Ghz
Cooler:CM v8 GTS
GPU:GTX 670 Gigabyte WF x3 OC
Ram:10 Gb Kingston
MBO:Asus M5A97
Case:CM Storm Enforcer
PSU:Chieftec 650w a85
Keyboard: Logitech iluminated
Mouse:Mx 518+v7 bloody
Screen ViewSonic 27

:: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni ... 10.11.2014. 15:31 #570566

status: user
broj poruka: 4506
@peki kad sam probavao imao sam KOLIKO se secam 2 hdd, normalno u ide
Trenutno je ssd kao primary i 2x f4 u raid 0

@Miki nisam formatirao hdd ne pamtim..dok radi, ne diram :) .. Ili kad menjam nesto od komponenti pozajmim cd rom na kratko i formatiram-instaliram

@ dex, ok probacu tako kad bude trebalo

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 3  
Broj postavljenih tema: 60275. Broj poslatih odgovora: 646100.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs