Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : PC Berza
Tržište
Najsvezije impresije iz Srbistana...
STRANA 3 OD 3
alrad @Miletic 08.08.2013. 14:37 #507960

status: user
broj poruka: 4752

Kad se kaze Maksi valjda se misli na Maxi, lanac Miskovicevih trgovina.
Ja sam sinoc kupio kesu smrznutog povrca, ubacio je na kasi u kesu za nosenje za koju mi niko nije trazio da je platim i otisao da me niko nije jurio.
Dakle, u tom Maksiju kese su besplatne, bilo to dobro ili lose.

Sad, zasto se malo pa malo vracamo na kese, bem li ga ako znam.

A mozda ovi sto se vracaju bas pruzaju motivaciju da se poboljsamo tako sto pricaju kako je tamo negde.
Nije ni to iskljuceno.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markisha Kese 08.08.2013. 15:17 #507965

status: user
broj poruka: 173


Ne slazem se sa većinom stavova koje ovde iznosi Abner ali ovo za naplaćivanje kesa je u pravu i to u sledecim slucajevima...
Maxi u Vasinoj i u Srpskih Vladara po uredjenju su `ekskluzivni` imaju recimo vansezonsko povrće,voće,od ptice mleko...Pa i pravila su drugačija od ostalih maxija,mini maxija,tempa...

I oni naplaćuju kese odavno,nisam skoro tamo ulazio,ali verujem da ta praksa i dalje važi.

Pozdrav!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: kese u maksiju 08.08.2013. 16:01 #507978

status: user
broj poruka: 7761
Dakle kese se difinitivno naplacuju u centru BGD...

Nisam nezaposlen trenutno namestenje mi je ponudjeno jos pre vise od godinu dana...

E a sad drugi deo tvog posta tj na pitanje zasto se ljudi vracaju iz inostranstva kuci odgovor na to pitanje je prilicno slozen...

Ja imam jedan veliki razlog, on je privatne prirode i to je jedan zenski balavander poput tebe koji je imao sve sto je neophodno da studira ali je to bio zajeb... prazna gajba+puno para bez obzira na rezultate=palamanderka... eto recimo i ona ima iste zivotne poglede vala bas ko ti...

Elem mnogi se vracaju u nadi da ce uspeti svoje novosteceno znanje da plasiraju u otecestvu...
e ti su se zajebali iz sve snage...

Neki se vracaju zato sto nisu uspeli preko...

Neki zato sto im je mozda bilo dosta i zele da ostave kosti U rodnoj grudi...

Neki se vrate zbog para zato sto im firma u kojoj su radili ponudi namesetenje u otecestvu sa uslovima koje je imao na ino zadatku...

Dok neki recimo kombinuju posrnulu omladinu i dobro placenu ponudu u otecestvu...

Elem vecina mediokriteta bi najvise volela da se ne pojavljuju povratnici i ljudi sa naprednim razmisljanjima, mili ticu Miletic-u moje pitanje tebi je:

- ZASTO ?

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

P.S. Jedan od razloga povratka u otecestvo je kuci i cuti ne trazi kintu i ne gundja... shvata ona da je zajebala, ALI uvek je tu veliko ALI zajebala je samo sebe...

:: kese se u maksiju (eksklzuiv u centru bg) naplacuju, poslednje objasnjenje bilo je da sav taj novac ide za donacije skolama na toj opstini... a u minimaksiju koji je 200m od ovog, samo naplacuju kese, ne daju ti takvo obavestenje (mada ih nisam ni pitao) a mislim da nesto i pise na tim kesama, da su zaista za neku akciju namenjene, mada ja njima nesto i ne verujem... :
::
:: A sad ono ozbiljno... jeste da ovde ima gomila problema. I svuda ih ima. Ali jedan ogroman problem, koji je mislim prvi na listi je stopa nezaposlenosti. Mi smo drzava sa narodom koji je u Evropi medju najnezaposlenijim, a verujem da je i nasa stopa nezaposlenosti mnogo veca od bilo koje `uredjene` zemlje iz kojih nasi ljudi dolaze i s gadjenjem gledaju na ovu zemlju. Ok, jasno je meni da svakome smeta kada mu opadne zivotni standard za 1 dan i umesto usluge ili proizvoda koji si navikao godinama da dobijes, odjednom naletis na zidove i prepreke koje pocinju da zadaju glavobolju. Misim, nama je to svakodnevnica. Ja rodjenoj majci ne mogu da objasnim da postoji drzava u kojoj je nesto uredjenije nego ovde u Srbiji, iako je ona toga svesna, ali kad joj ispricam nesto sto sam ili ja ili moji drugovi doziveli van ove drzave, to je ravno naucnoj fantastici
::
:: Ipak, moje pitanje glasi: Zasto se ljudi koji odu iz ove zemlje na kraju u nju vracaju da ovde rade, a nemaju ni jednu lepu stvar da kazu u njoj? Pa nemojte da nam se vracate takvi, ne trebate nam, ima gomila nezaposlenih mladih ljudi koji propadaju i nemaju sansu pored vas jer ne mogu da steknu nikakvo radno iskustvo, ne mogu da nadju prvi posao u struci, a stalno se pojavljuju iskusni strucnjaci koji su kaljeni po belom svetu i evo hoce da se skuće bas u Srbiji iako je ona toliko losa po skoro svim parametrima? Zasto bukvalno kradete radna mesta ovom napacenom narodu koji je ostao ovde? Ostanite tamo gde ste stekli reputaciju i dobar posao
::
:: Ako se vec vracate dobrovoljno (dakle niste izbaceni kao neradnici ili nedovoljno dobri u svom poslu) onda je red da svu energiju utrosite na stvaranje drustva i takvog ambijenta da pokrenete narod i motivisete ljude da se poboljsamo. Pa makar i samo recima, u fazonu: ljudi, za ovih X godina video sam kako to i to funkcionise, evo ovde je jasno da postoji problem, i evo kako mislim da bi to moglo da se resi. Ostavite nama jadnima da kenjamo po srbiji kad smo odabrali da joj se prepustimo potpuno, a strucnjaci koji dolaze iz dalekih i enormno bogatih ekonomija nek se posvete razvoju srbije, posto su eksperti u tim oblastima. Kad vec nema posla za ljude u srbiji, da bar znamo zasto, i da ocekujemo bolju buducnost, jer je ona u `sigurnim` rukama.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ramzesIII re.. 08.08.2013. 16:04 #507979

status: user
broj poruka: 1017
Stari poznati vic, anegdota....

Otisao Balkanac (namerno necu da kazem Srbin) u Englesku.
Svidela mu se trava u Bakingemskoj palati i kupi dzak semenki.
Dosao kuci u `Srbiju` i posadio, medjutim trava jadna, nikakva.
Zove telefonom Engleskog Lorda i kaze mu kakav je problem.
Pita ga Lord: Da li si je posadio u prolece, jesam, da li si stavio malo djubriva, jesam, da li si zalivao umereno, jesam...
E pa gospodine sad to ponavljaj jedno 300 godina...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
alrad 08.08.2013. 16:26 #507985

status: user
broj poruka: 4752

Ili varijanta kad je neki klub kupio englesku travu za svoj teren, a ona nikakva.
I zovu tamo, kazu sve smo uradili sto i vi, sledili uputstvo rec po rec, sve ispostovali...

Pa jeste, ali mi to radimo 500 godina.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 MAXI 08.08.2013. 16:52 #507989

status: user
broj poruka: 1234
Mega ekstra MAXI preko puta PINK TV je možda nejveći u Beogradu.
Ne naplaćuju kese. Provereno danas.
Znači do sada su samo pokretaču na nepoznatoj lokaciji naplatili kesu.
U kom MAXI-ju?

Kakav celofan preko platne kartice?
Gde?



https://www.bambimobil.blogspot.com

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
markisha Re: MAXI 08.08.2013. 17:11 #507995

status: user
broj poruka: 173
Miki slabo citas odgovore u temi...
U centru grada u Vasinoj ulici a isto je i u Srpskih Vladara...


:: Mega ekstra MAXI preko puta PINK TV je možda nejveći u Beogradu
:: Ne naplaćuju kese. Provereno danas
:: Znači do sada su samo pokretaču na nepoznatoj lokaciji naplatili kesu
:: U kom MAXI-ju
::
:: Kakav celofan preko platne kartice
:: Gde
::
::
::
:: https://www.bambimobil.blogspot.co
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
miki069 Čitam 08.08.2013. 17:19 #507999

status: user
broj poruka: 1234
Samo nisam pročitao da su nekome naplatili.

A celofan preko platne kartice?
Isto u Vasinoj?

Trafikant nema sitno u Beogradu?
Isto u Vasionoj i Srpskih vladara?
Pa kad ima platnu karticu, što nije platio karticom?
Ili trafikant nema ni celofan?

Hardver za 8.000 evra?

Sve mi liči na robolovačke priče.
Pa ko je ložana, neka se primi.



https://www.bambimobil.blogspot.com

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: Čitam 08.08.2013. 21:36 #508056

status: user
broj poruka: 7761
Pa sta da ti kazem idi do Vasine ulice ako znas gde je i udji u prvi Mini Maxi sa desne strane...

To sto Dell WS toliko kosta je stvar firme koja drzi do sebe i koja ima svoje standarde i striktno ih se pridrzava cak i u jednom Srbistanu, samo SW je preko 15K evra... za te pare bi u nekoj srpskoj firmi nakupovali jeftine masine iz sisatrona i predocili na zboru radnih ljudi kao tek pristigli poslednji krik tehnologije direktno iz NASA...

A sto se tice platnih kartica i kese nisam rekao da je moja kartica takva...

A te tvoje fore u fazonu ne idi u tunel tamo zivi drekavac ostavi za price iza zgrade...

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

:: Samo nisam pročitao da su nekome naplatili
::
:: A celofan preko platne kartice
:: Isto u Vasinoj
::
:: Trafikant nema sitno u Beogradu?
:: Isto u Vasionoj i Srpskih vladara
:: Pa kad ima platnu karticu, što nije platio karticom
:: Ili trafikant nema ni celofan
::
:: Hardver za 8.000 evra
::
:: Sve mi liči na robolovačke priče
:: Pa ko je ložana, neka se primi
::
::
::
:: https://www.bambimobil.blogspot.co
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Mortificat Re: 08.08.2013. 21:41 #508059

status: user
broj poruka: 3519
Abneru, gde si našao angažman? Možda ćemo sarađivati, ja sam i dalje u E...
Odgovori mi na mail, nemoj ovde.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
http://www.youtube.com/watch?v=2l-H08HRZfQ


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Re: Re: 08.08.2013. 22:30 #508068

status: user
broj poruka: 7761
Ucinjeno ocekujem SMS sutra...

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

:: Abneru, gde si našao angažman? Možda ćemo sarađivati, ja sam i dalje u E..
:: Odgovori mi na mail, nemoj ovde
::
:: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
:: http://www.youtube.com/watch?v=2l-H08HRZfQ
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Miletic Depeša vezana za kese u maksiju i nakon loseg fudbala... i odgovor na pitanje: zašto... 08.08.2013. 23:17 #508076

status: user
broj poruka: 221
Veoma mi je drago sto je otvorena jedna vrlo interesantna diskusija o veoma teskim temama, i bice mi drago da pridodam diskusiji, posto trenutno trazim posao. Neki bi rekli - i dalje trazi, neki bi rekli - mozda je do sad odustao, a neki bi pitali - zar jos uvek? Oni koji me licno ne poznaju, naravno, mogu razlicito na sve ovo da gledaju. Oni koji me znaju, uglavnom budu u neverici, ali ni to nije nista novo. Elem, kako ja znam nesto o tebi od ranije, a ti ne znas nista o meni, nije red. Zavrsio sam faks u roku, master takodje, sve na budzet ove `jadne` drzave, jer mi je ona priznala neke uspehe od ranije, a prvenstveno sam se odlucio za taj potez jer realno nije bilo novca da odem negde i platim svoje skolovanje. Tacnije, moji bi mogli da skrpe mozda za tu jednu ili dve godine ovde, jeli bi pasulj i gulili hleb i kacamak po 2 nedelje ako treba, ali skupili bi. Ipak, iskoristio sam mogucnost da zavrsim domaci fakultet koji ima renome uglednog, a sve vise ga urusavaju zadnjih par godina, kako sama bolonja, tako ekonomija ove zemlje, te ne cudi zasto ljudi danas odmahuju glavom kada se pomene konkretno moj fakultet - FON, smer za informacione sisteme i tehnologiju. Za moju struku uveliko vlada misljenje u javnom mnjenju da je deficitarna kategorija i lazu nas da nam treba vise `strucnjaka` u ovoj oblasti. Mozda. Ali pitanje je sta znaci strucnjak iz oblasti IT. Pa sigurno ne neko ko ima 24-25 godina i ima znanja u skladu sa mogucnostima koje mu je ponudila ova zemlja u smislu privrede, a jos manje oni sto su samo zavrsili ovaj fakultet. Profesori... pff zalosna prica, retki su posveceni ljudi, uglavnom svi oni odaberu par studenata i njih skoluju da budu asistenti... da, to je sudbina skoro najboljeg kadra na fakultetu, koji umesto u privredi, zavrse kao nekakvi saradnici u nastavi, picke materine. Jer drugog posla za njih u Srbiji nema. Evo da ponovim - NEMA. Stranci su jos manje zainteresovani ako doticni student zavrsi studije i ne nadje posao u struci, jer dolazi vrlo lako u zabludu da takav student ni ne vredi, cim ga niko nije zaposlio. Vecina koja se zaposli, ucini taj korak za vreme studija. 50% ostane na faksu 50% ode u neke firme i firmice, a to je kad se skupi, negde oko 10-20% svih studenata. Ovo ostalo... ostavljeno je `trzistu` pa nek se snadju i plivaju sami. To je kao neki kapitalisticki model, al zaboravljamo da je sistem u kapitalistickim zemljama napravljen da za vreme skolovanja ljudi imaju vremena da RADE makar i kretenske poslove, to im se priznaje i kasnije u zivotu i na faksu, i to iskustvo im znaci. Ovde je sve napravljeno kao da niko nista ne radi, pa se dosta zahteva, a sve se svodi na muljanje da se sve stigne, pa ukoliko zaista radis negde - pola ti se prasta jer su svesni da nisi mogao da stignes, drugi se ponose takmicenjima u sportu i na tu loptu dobijaju ocene i slicno. Treci (i meni omiljeni) ulaze u studentske parlamente i uporedo u neke stranke, i ti su se izgleda... maksimalno popisali po svima nama. Bar je tako bilo do sad, nisam cuo da se nesto menjalo.

E sad, kad pricamo o mediokritetu. Vecina studenata - srba, koji su otisli odavde, otisli su na jedan od dva nacina: bili su ekstremno dobri pa su dobili stipendije od 80-100% skolarine i placenih troskova. Oni drugi, uglavnom u vecini, otisli su jer su im roditelji bogati i u mogucnosti da priuste sve usluge i troskove koje proizilaze iz studija u inostranstvu. Skolovanje u inostranstvu, ako izuzmemo strani jezik je... krajnje upitan i zavisi gde ides. Ako ides (a ja uvek pretpostavljam da ides) da neke najbolje i najkvalitetnije fakultete i studije, tamo se stekne puno znanja, prakse i vestina, i retko ko ne dobije posao za vreme studija. Od svih njih, koje poznajem i koje znam preko drugara, ni jedan se nije vratio nazad. A voleo bih, jer bi oni bili ne samo primer, vec i neko ko bi mogao da prepozna sta je potrebno za buducnost u vidu mladih i obrazovanih ljudi. Sa takvima je ubedljivo najlakse saradjivati. A sad mediokriteti... oni koji su bili jedva vrlo dobri u srednjim ili osnovnim skolama, nekako uvek upisu strani faks u kome zablistaju. Uvek su u svojim grupama najbolji studenti, i uglavnom nastave master studije na fakultetima sa zvucnim imenima. Sta je svima njima uglavnom zajednicko to da imaju para, osrednje znanje, upoznati su sa nekakvom poslovnom praksom (da ne kazem skoro jedini plus u ovoj prici) i vecinom se vrate ovde da zive u Srbiju i obitavaju uz jako pristojne plate. Da ne pricam o tome sto odmah nadju posao, jer su upravo nosioci zvucnih diploma, a sigurno je da imaju i dobre poslovne kontakte. Koga ja poznajem sa Beogradskog Univerziteta, pa da nekog zasvrbi levo ili desno jaje i da me zaposli, kao sto njih zaposljavaju? Gorka je istina da se uspesni mladi preduzetnici ili eksperti nikada ne vrate u Srbiju kad zavrse studije ili nakon nekoliko godina rada tamo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Miletic nastavak... 08.08.2013. 23:18 #508077

status: user
broj poruka: 221
Ipak, sve ovo nije ni bila tema, jer ovde pricamo o ljudima koji pljuju ovu drzavu a ipak dodju da zive ovde. Takvima NIJE mesto ovde zato sto apsolutno nicemu ne doprinose drustvu, i bolje da su ostali odakle god da su dosli. Ja sam s velikom radoscu docekivao i radovao se drugovima koji su otisli u inostranstvo, studirali tamo, nasli poslove, i svi oni mi kad dodju ovde na par dana kazu... voleo bih da sam u Srbiji, jer ima mnogo prednosti, ali to nije ni realno, niti zelim da svoju karijeru ili znanje upropastim dolaskom ovamo. Oni su svesni da je njima Srbija poslednja opcija. E to je problem, moj prijatelju. Mediokritet se nama servira najcesce iz tog povratnickog tabora. Koji nemaju nista novo da doprinesu, nista kreativno da dodaju, nista konkretno da urade, jedino sto umeju je da naprave `kombinaciju` i brzinom svetlosti drpe pare. Eto to. Uglavnom ti ljudi zaborave sta je etika i moral, jer nemaju prave prijatelje ovde vec samo poznanike i iskljucivo se vode zakonima i onome sto je u `zakonskim granicama` pa tako i posluju, jer, ne zaboravimo, oni imaju pare za pocetni kapital. Uglavnom nasledjene pare. Ko stvarno zeli da privredjuje i nesto konkretno radi, taj sigurno ne otvara biznis u Srbiji.

- Ali, stize pitanje: zasto tebi onda svi oni smetaju, ako se po tvom misljenju radi o mediokritetima?

Hmm, pa zato sto mene i moje sunarodnike lisava mogucnosti koja je takvim pojedincima pruzena. Iskreno bih voleo da se najbolji vrate, ali istina je da uglavnom odlaze zauvek.

- A da li bi se nesto promenilo da oni sad recimo napuste Srbiju?

Hmm, jos gore je sto je ovo pitanje zahteva odrican odgovor. Zasto, pitate se, pa zato sto je za bilo koju poziciju u kojoj imas perspektivu i normalan zivot, nekako uglavnom rezervisan za tatine i mamine sinove i partijske miljenike, ovog puta to ce biti iskljucivo oni koji nisu otisli van, nego ostali i u boljem slucaju zavrsili segamegableju. Danas se ceka u redu i na vezu za posao. Naravno, ko je uopste ima.

- Da nije onda tvoj fakultet u totalnom neskladu sa privredom ove zemlje? Glupo je pricati samo u svoje ime ili iz jednog ugla. Treba uzeti u obzir i druge fakultete BU, recimo taj veoma poznati i renomirani fakultet poput ETF-a.

Da, bas dobro pitanje. Ipak nije neistina da poznajem takoreci djaka generacije iz srednje, koji mi je bio jedan od najboljih drugova, i koji je zavrsio ETF, i to jedan od tezih smerova. Naravno sve u roku. Mozda vas iznenadi podatak da su mu nakon 10 meseci trazenja posla, jedino ponudili da volontira jedno 3 meseca a posle toga ponudu popravili na citavih 14.000 dinara. Srpskih, ne kuvajtskih, ipak smo mi patriote. Naravno, ta pozicija ni fimra ne garantuju nikakvo napredovanje i treninge koje bi nekako ocekivali za takvu vrstu posla.

- Da li je moguce da jednostavno ti i par tvojih drugara samo niste imali srece?

Pa i ne bih se slozio. Jos pola moje generacije koje poznajem je u istom problemu, i skoro svi moji drugovi koji su rodjeni eto bas ovde u Beogradu i koji su pokazali zaista zavidno znanje i trud na fakultetu ni nakon vise od 1 godine ne mogu da se zaposle. Nekima to ni 2 godine ne polazi za rukom, posto je u pitanju starija generacija od mene.

- Da li je moguce da ste vi neka vrsta skarta? Zasto pominjete samo kolege rodjene u Beogradu?

Pa na nas svakako gledaju ljudi kao na nekakav skart. Skoro su mi ponudili da budem sa ovim zvanjem koje sam stekao - telefonski operater za jedan strani jezik i da resavam drugim ljudima probleme poput onih zasto im ne stampa stampac, zasto su margine pomerene ili zasto nema neke ikonice na dekstopu. Nazovite moje odbijanje da radim ovaj posao veoma razmazenim i uobrazenim, ali ja ne zelim svoju karijeru da zapocinjem unazadjavanjem i ogranicavanjem svoje buduce karijere, za cenu od 15-20.000 dinara mesecno, bez mogucnosti napredovanja. Ipak, nase kolege koje su dosle u Beograd tek kada su upisali fakultet izgleda da nemaju ovakvih problema, moguce je da nemaju problem cak ni sa ovako sramnim ponudama, posto su vecinom zadovoljni svojim poslom, bar po njihovoj prici.

- Znaci, poznajete vise osoba koje imaju posao a nisu rodom iz Beograda?

Da, u stvari pitanje je da li znam nekog ko samo zivi ovde a nije zaposlen. Moguce je da se takve osobe vrate u rodni grad nakon studija i tamo nadju nesto, ili sede isto kao i ja, trazeci posao po netu, oglasima, jureci po ulici i sl. Neretko osobe koje su dosle da studiraju u Beogradu na kraju studija kupe svoj stan, samo ne znam odakle im novac.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Miletic nastavak 2... 08.08.2013. 23:19 #508080

status: user
broj poruka: 221
- Da li mislite da biste umesto sto laprdate ovako po ceo dan i ne radite nista, otisli na neko od tih ponudjenih volonterskih poslova i nakon tri meseca stekli neko znanje i time obogatili svoj CV i mogucnost da se bolje zaposlite i privucete novog poslodavca?

Bio sam na jednoj tromesecnoj praksi. Malo je reci da su mi na kraju trazili veliki novac da bih usao u razmatranje da me zaposle, a nije to jedina firma gde sam volontirao. U drugoj su nakon nekih 10 dana otpustili radnike koji su `volontirali` pre mene i poceli da rade za neku mizernu platu, posto im je dobrodosla nova radna snaga, pa pomislili bolje da se ne baca tih 20.000 na par matorih volontera, nek upisu u CV da su radili 9-12 meseci kod nas, pa nek ih neko drugi placa. A kvalitet tog znanja dobijenog volontiranjem/praksom je, da vas ne lazem, zaista diskutabilan.

- Ali eto, ti ljudi ce sada moci u svoj CV da stave da su radili godinu dana negde, to ce nekom poslodavcu biti zanimljivo, i time povecati sanse da dobiju bolji posao.

Naravno da hoce, gde jos mozete naci besplatnog radnika i tako naivne osobe, kao u Srbiji. Na kraju ce ih docekati slicna prica ili ako imaju srece, radice na ugovor do 6 meseci, neki skroman posao, sa vrlo ogranicenim mogucnostima i platom tek iznad proseka. Mogu i da posvedocim da me je jedna firma drzala u neizvesnosti 6 meseci za posao, pricom da sam ga dobio, ali je samo sitnica ili dve ostalo da se utanace. Na kraju se ispostavilo da sam im trebao, ali nisu imali para za moju platu.

- Vi hocete da kazete da se ovde radi o nekoj zaveri?

Nazovite to kako hocete, ali sigurno je da poslodavci koriste sva sredstva da dodju do jeftine radne snage. I oni sami su u velikim problemima zbog prevelikih poreza i dazbina, kako bi se ova drzavna administracija platila, i namirile te plate drzavnim sluzbenicima od 50-90.000 dinara.

- Zasto ne probate onda u drzavnoj administraciji?

Zato sto su te pozicije nasledne poput kraljevske krune, zato sto je tamo leglo korupcije i nemorala, zato sto je to posebna zona `ugrozenih` belih medveda i zato sto ih zakon stiti i ohrabruje da se tako ponasaju, kao i do sad. O politickim vezama da i ne pricam.

- Pa jel postoji neko resenje za ove probleme?

Postoji. Ali nije sad dobro mesto da se o tome prica.

- Da li ste vi jedni od onih nabedjenih mladih koji smtraju da bi bili najbolji vladar ukoliko bi imali priliku da to postanu

Nemam nikakve politicke ambicije.

- Da li se moze reci da vi nemate nikakve ambicije uopste?

Ukoliko zelite da budete maksimalno bezobrazni i drski, svakako da to vi mozete da kazete. Ali to ne znaci da vasa izjava korelise istini.

- Imate li nesto da dodate za kraj, iz nekog vaseg ugla?

Trenutno vlada ogromna apatija u ovom narodu. Ukoliko uspemo da se istrgnemo iz nje, mocnicima u ovoj zemlji se ne pise nimalo dobro. Al njih ionako mnogo briga, posto imaju vile i stanove po celom svetu.

- Mislite li da smo blizu `tacke pucanja`?

Sa stanovista drzave, mi nemamo vise gde ni da hocemo. To je jedini moguci kurs kojim se mozemo kretati. Sa stanovista pojedinca, uzimajuci u obzir kvalitet zivota, ovo je popala prica, i nek bezi iz ove zemlje ko ima sansu i mogucnost da to i ucini, ukoliko ovde ne moze da pronadje makar tracak nade.

- Koje je vaše mišljenje o mladima koji se iz inostranstva vrate zbog ljubavi i porodice?

Maksimalno poštujem takvu odluku i smatram je veoma moralnom i ispravnom. Posebno ako je takva veza trajala i pre nego što je jedan od njih otišao privremeno iz zemlje. To je jedan od pokazatelja da ljudi i dalje veruju u ovu zemlju i njenu buducnost, sto je veoma inspirativno.

- Kada biste birali između uspešnih povratnika i mladih koji su tek završili domaće fakultete, kome biste dali prednost?

To je složeno pitanje, ali iz ugla ekonomske održivosti, prednost mora svakako da ima domaći student. I pored niza prednosti koje sa sobom donosi strana diploma i iskustvo, takvu vrstu zaposlenja treba tražiti u onim segmentima koje mladi studenti ove zemlje ne mogu da ispune ili ukoliko se traze posebni uslovi za posebno radno mesto koje iziskuje takve kvalifikacije. Pre svega treba nagraditi odanost sistemu, jer su nasi mladi ljudi najbolje upoznati sa stanjem u privredi. Za dodatnu snagu firme i bolji sinergetski efekat, kada se popune neophodni kapaciteti i kompanija krene da posluje, tada je dobro potraziti pomoc sa strane ukoliko se proceni da je tako najbolje.

- Kako bi onda ti ljudi nadomestili znanja koja sa sobom nose renomirane strane diplome?

Dobra organizacija unutar firme omoguci ce da se izmedju Seniora i Juniora stvaraju mentorske veze koje ce obezbediti napredovanje mladih kadrova, ali i fluktuaciju radne snage, bez ogromnih zadrzavanja na radnim mestima od po nekoliko decenija.

- Pominjete nekakav sistem, ali da li ste sigurni da to bas tako funkcionise?

Naravno da ne funkcionise tako. Trenutno vlada zakon jacega i to je jedino sto mozemo sa sigurnoscu da kazemo za sistem u Srbiji.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Miletic nastavak 3... sorry 08.08.2013. 23:20 #508081

status: user
broj poruka: 221
Da li se nervirate?

Cesce nego sto bih to zeleo da priznam. Sada kad vise nisam student, sve je postalo jos skuplje, a pritom standard je opao, pa je luksuz postao i da odem na bazen. Na moru nisam bio godinama. Zimovanje niti sneg na planini nikad nisam u zivotu video. A nemogucnost da nadjem posao samo doprinosi vec teskoj situaciji. Posebno boli to sto kako vreme odmice, to se sve vise stvari zaboravlja, ispada iz ritma, pa covek postaje sve nezadovoljniji jer nema nikakvu potvrdu da je posten rad isplativ. Evo gledam i ove fudbalere i pitam se za sta li oni dobijaju tolki novac...

Ajd u zdravlje, pa da se sretnemo nekim radosnim povodom.

P.S. Dobar ti je potpis, i pozdravi u moje ime `istomisljenicu`, tesi me sto izgleda nisam jedini prolupao .)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner @Miletic 08.08.2013. 23:59 #508095

status: user
broj poruka: 7761
TI si pogresan fakultet na `F` izabrao...

Nisu ti rekli idi na FON nego na filozofiju samo sto ih nisi dobro cuo... verovatno si razgovetno razumeo samo ono javicemo ti na teleFON...

Izgubio sam te na kraju prvog posta tu si se totalno zamotao i niko ne moze da te prati... nije mi jasno da li se obracas meni ili generalno kukas nad svojom sudbinom...

Mozda je uzrok tome sto nisi imao adekvatnu KESU kad si isao na predavanja...

Citat:
`Rodbinsko-partijsko-naslednicki odnosi su nam stvorili tragicnu
i intelektualno slabo razvijenu klasu ljudi koji vode drzavu, zato smo...`

Tomato Republic Of Serbia, BRE !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
codeus Re: @Miletic 09.08.2013. 00:36 #508101

status: user
broj poruka: 4054

daj abneru .. hebote .. posrao si mu se na post ..

nije me mrzelo pa sam procitao ceo ..

mileticu .. iako sam stariji od tebe celih 10 godina :) iskustvo me naucilo da pamet + ponos = gpup na kraju ... to sam sam iskusio

zlatno doba fakultetlija su `60-te i polovina `70tih kad je privreda i skolstvo bilo u dogovoru..posle toga skolstvo postaje PRIVREDNA GRANA ... stancuj i uzimaj pare .. kao sad u kini gde ljudi zavrsavaju IT fakultete bez da vide kompijuter ..

95% fakultetlija neradi u struci .. i nikad nece .. jer nema privredne aktivtivnosti u tomato republik

godinama sam radio kao programer kad je svega 10000 ljudi u zemlji imalo komp .. pa sam opet zaradjivao manje para od brace u CG koji su krali sumu i prodavali !!

ali sam tada tesio sebi -nije bitno koliko para bitno je na koji intelektualni nacin si zaradio :) oo kakava mladalacka zabluda ..

sad bi i dupe prodao za tauzenku ... eura naravno
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sSHarK `Svi viii što maaaštate o sreećiiiiiiii...` .D 09.08.2013. 02:37 #508105

status: user
broj poruka: 989

10 PRINT `Ako hoćeš pare radi što i ja!`
20 GO TO 10
30 END
RUN

- to čemu su te roditelji, familija, komšije, profesori i ostali učili, e to više ne važi - ybg, promenilo se vreme.

http://goo.gl/CyLe7s


i7-4770K | H80i | HERO | TridentX | 840 Pro | TITAN | AX750 | Stryker | U2413 | G15+G9 | C920 | ATP3
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 3 OD 3
Broj postavljenih tema: 60281. Broj poslatih odgovora: 646188.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs