Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Ljudi pomagajte! i jos par pitanja...
STRANA 1 OD 1
Cortex Ljudi pomagajte! i jos par pitanja... 14.12.2005. 22:43 T1168

status: user
broj poruka: 10

Pazario sam Celeron D 351 3.2 Ghz,Asus 512 MB DDR2-533,Nec 3550a, MB Asus P5GD2-X, Sapphire Radeon x550 128 mb pci-e.

Ima li neko ovaj rezac? Znam da mnogi imaju 3540a,a ja eto ubodoh ovaj. Kasnije vidim na Nec-ovom sajtu da je odmah ispod 4540a.
Kakva su iskustva? Jesu li me zeznuli?

Sta mislite o Asus-ovim memorijama? Fino radi, jedino sto joj je CAS 4...

E sad, glavno pitanje:

Startujem ja Asus-ov monitoring softver Probe V 2.25.01, ocitam CPU temperature i ona iznosi 46-48.
Granica na kojoj ce me Probe upozoriti je 72 stepena celzijusovih.
Startujem Half Life 2. Podesim sve skoro na maximum. Krenem da odusevljeno igram. Ali..
Negde posle 30-ak minuta, Probe krene da pisti. Pogledam, CPU temp 76 C!!!
Doduse na ekranu su se iscrtavale poprilicno kompleksne scene, a i aktivirao sam opciju (u HL2) "Wait for vertical sync" za koju mi je odmah postalo jasno cemu sluzi,
uskladjuje prikaz sa monitorovim refresh rate-om i tako pegla sliku...
Pa dobro, jel se to obavlja procesorski?! Nesto mi nema logike...
Procesor nije clockovan, kupljen je u BOX varijanti, cooler radi a i bas me nervira koliko se cuje!
U cemu je onda stvar?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
psihoyu Pa pazi sad... 14.12.2005. 23:17 #3368

status: user
broj poruka: 1191
Proveri u BIOS-u da li ti je procesor overklokovan, ako jeste vrati ga na default klok.
Ako to nije proveri da li radi kuler.
Treba zameniti mozda i termalnu pastu jer ti je neki "strucnjak" montirao komp.
Asus ne pravi memoriju,malo si se zeznuo!
BTW, koju verziju Half-Life 2 imas?Na cd-ovima ili na DVD-u?
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Garson RE 15.12.2005. 00:05 #3370

status: user
broj poruka: 736
Nishta cudno za Celeron D (Prescott jezgro).Taj procesor zna da predje 70 stepeni.Mozda je kod tebe par stepeni vishe ali nema veze.U Probe- bi trebalo da moze da se promeni na kojoj temperaturi upozorava.Moguce je da kuler nije dobro nameshten.S obzirom da si komp skoro uzeo najbolje je da se obratish firmi gde si kupio.I ja nisam cuo za ASUS memoriji.HL2 jeste procesorski zahtevna igra.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev Celeron se pregreva 15.12.2005. 08:38 #3373

status: user
broj poruka: 1673
Asus ne pravi memoriju ali je uzima od drugih i lepi svoje oznake, ima je u Pakomu sto mozes i proveriti na https://www.pakom.co.yu

To sto ti se Celeron na 3.2GHz toliko greje verovatno potice od lose namestenog kulera (stavljen je debeli sloj termalne paste) ili je kuler iz losije serije sto je za Celerone normalno. Moj Preskot na 2.8GHz cak i oveklokovan na 3.2GHz ne prelazi 65-68 stepeni sa oroginalnim kulerom koji je jako robustan i sa koga je skinut originalni termalni pad i namazan tanak sloj srebrne paste. U najgorem slucaju broj obrtaja je prilicno mali oko 2000-2200 i buka koju pravi je zanemarljiva. Jedino sto sam uradio je da sam isekao rupu sa strane za ventilator 92x92 koli cak nisam ni montirao.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gagimil Re: Ljudi pomagajte! i jos par pitanja... 15.12.2005. 09:08 #3376

status: user
broj poruka: 172
Za NEC a se nisi zeznuo nikako.
Najverovatnike , sto ti ljudi rekose , nije korektno namesten hladnjak
i pasta na procesoru.Najbolje je da odneses nazad u njihov servis tj tamo gde si uzeo komp da ti to korektno urade ponovo.Ipak ti imas garanciju.Nego kad je vec neko spomenuo srebrnu pastu , pitam sve vas da li negde u Bgd ima da se kupi.Poz.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Cortex Dooooobro... 15.12.2005. 10:30 #3377

status: user
broj poruka: 10
Procesor nije clockovan. Uzeo sam ga u firmi gde su ljudi sampioni u neljubaznosti i neinteresovanju za potencijalne kupce. Vrlo su neprijatni...
Al sta da radis kad imaju sve sto zelis po korektnim cenama...
Znate onu stvar, ne znam sad od koje grupe, the rise of the Phoenix!(pa sad vi saberite 2 i 2)
Probacu da reklamiram lose postavljen cooler.

Verzija HL2 je sa hard diska!:)) Nema tu potrebe za instalacijom, samo prekopiras i pici, a i opticki uredjaj se ne trosi!Inace igra razvaljuje i radi fantasticno cak i sa ovako ispod prosecnom karticom, a ja inace ne igram igrice.

Koliko je cela stvar zaista opasna, mislim, moze li procesor da se spali tako lako ili to ploca nece dozvoliti?

Napominjem da po ukljucenju racunara CPU temp iznosi oko 36-37, kad pokrenem Win Media player popne se na 52, a za HL2 vec znate!

Stvarno sam zabrinut


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dgrujic cekaj stani pazi... 15.12.2005. 15:11 #3381

status: user
broj poruka: 78
Procesor ima zastitu, tako da ako se pregreje ili ce da se ugasi komp ili ce da se restartuje. Procesori, pogotovu intelovi su daleko robusniji nego sto se misli.
Inace temperatura tvog Celerona D ne bi smela na MAX opterecenju da prelazi 66-67, mada ako ode i vise nije strasno, ali ovo je neki optimum, normalno niza temperatura = duzi vek vek CPU-a...

Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Ko brine svoju muku, nije bezbrižan 15.12.2005. 18:54 #3384

status: user
broj poruka: 6643

Dobro je što si zabrinut, na vreme.
Ono što ti mogu iz svog iskustva reći o temperaturi je:
1. merenje temperature tako kako ti radiš nije pouzdano, naime, poznato je u mnogo slučajeva do sada da se PROMENOM BIOS-a dobiju drugačija očitavanja temperature, a da se ništa na hardveru ne menja,
2. da bi se uverio odokativnim metodom u istinitost podatka o 70 stepeni, skini ili olabavi stranicu na kućištu, poteraj tu igricu i, kad dobiješ očitavanje o 70 i over temperaturi, skini stranicu kućišta dok sve još radi i pipni prstima kuler procesora, ako je isti vruć tako da je neprijatno za držanje - očitavanje je ok i procesor ti je (a i hdd i NEC) u opasnosti. Ako je sve mlako ili tek dobro toplo, očitavanje je lažnjak...
3. Skini stranicu kućišta (prastari overklokerski trik) i vidi šta se dešava sa temperaturom... by the way, nisi pomenuo kolika je temperatura unutar kućišta, što je strašan znak opasnosti kao i temperatura procesora... i poslušaj savet 4.
5. pošto su ti prodavci očigledno recidivi socijalizma i monopola, učini nešto za obe strane, naime, pazari obavezno bar jedan ventilator za IZBACIVANJE vazduha iz kućišta (ako ti to kućište ne dozvoljava, slobodno ga baci pod tramvaj bez griže savesti, ili ga pokloni neprijatelju), tako ćeš kad se kod njih pojaviš imati jači razlog da se žališ na temperaturu i tražiš njihovu intervenciju, a da ipak nije džabe...
6. povećanje temperature unutar kućišta za otprilike 1,1 do 1,2 stepena, zavisi o kom trenutku se radi (o 20 ili preko 30C) donosi povećanje temperature procesora za oko 2 stepena, dakle, maltene duplo, što ipak ovisi i o kuleru procesora... sve preko oko 30 stepeni unutar kućišta, duplo skraćuje vek trajanja hdd-a (džabe kuler na njemu ako na njega duva vrućinu), pa ti vidi...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gagimil Mozes to i to 16.12.2005. 09:21 #3395

status: user
broj poruka: 172
Uradi ovako kao sto ti rece Pisko.Samo da nemas neku nalepnicu preko poklopca koju ako skines , gubis garanciju.
Ako ti se ucini da hladnjak nije tako vruc na dodir , onda zameni verziju Asus Probe.Ujedno uporedi temperaturu u ocitavanju u Bios u i temperaturu ocitavanja u Windowsu iz Asus Probe.Poznato je da rezlicite verzije Asus Probe daju male razlike u temperaturi.
Jos jedno naivno pitanje.Kolika je sobna temperatura kod tebe?
Ako sve ovo sto smo nagadjali nije , onda u servis.Poz.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
cyborg Re: Re: Ljudi pomagajte! i jos par pitanja... 16.12.2005. 10:37 #3399

status: user
broj poruka: 6



:: Za NEC a se nisi zeznuo nikako
:: Najverovatnike , sto ti ljudi rekose , nije korektno namesten hladnja
:: i pasta na procesoru.Najbolje je da odneses nazad u njihov servis tj tamo gde si uzeo komp da ti to korektno urade ponovo.Ipak ti imas garanciju.Nego kad je vec neko spomenuo srebrnu pastu , pitam sve vas da li negde u Bgd ima da se kupi.Poz
::

Ja sam kupio u Imtelu Cooler Masterovu pastu na bazi srebra u plasticnoj inekciji (oko 300-400 din). Malo je suvlja od recimo Thermaltakeove ili Zalmana, ali vec godinu dana uspesno trpi moj OC Barton :), Proveri stanje da li je ima na https://www.imtel.co.yu/mpcen.htm, Pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
djboki Uprosti stvari 16.12.2005. 10:58 #3400

status: user
broj poruka: 96
Pošto je čovek lepo opisao prodavce,očigledno se radi o tipovima koji sve rade površno,i pitanje je koliko će pomoći dodatna reklamacija.
Problem je verovatno u lošem montiranom kuleru i stešnjenom kućištu koje nema potreban stepen provetravanja,odnosno odvođenja zagrejanog vazduha.(Nadam se da ti komp nije pored peći ili radijatora).
Znači ako možeš da otvaraš kućište bez posledica po garanciju,nemoj da se mlatiš sa prodavcima nego nađi nekog prijatelja da ti ponovo montiraa kuler na procesoru i obavezno stavi bar još jedan kuler koji za izbacivanje zagrejanog vazduha.
Ako za to ne postoji mesto onda su ti prodali neadekvatno kućište i traži da ti zamene,ako treba i doplati nešto.Usput neka ti prijatelj proveri da li
je na procesoru montiran dovoljno dobar kuler.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Cortex Re 19.12.2005. 12:34 #3428

status: user
broj poruka: 10

:: Jos jedno naivno pitanje.Kolika je sobna temperatura kod tebe

Ovo stvarno ne znam, ja se nalazim u Studentskom gradu, raju u kojem setaju lepe studentkinje, a voda, struja i grejanje su besplatni...
I sta ce meni pored svega toga ovi problemi?!

Zaboravio sam da kazem da je po ukljucenju comp-a, according to Probe, temperatura ploce 35-37 stepeni, a bogami slicno i za procesor.
Posle pola sata MB temp postaje 44-45 i nece da mrdne odatle(mislim na dole), a pri opterecenju, penje se na 50 i ostaje tako! Meni i ovo zvuci mnogo.Sta vi kazete?

Cooler, ili CPU Fan, ajde, po ukljucenju se vrti na nekih 2300 obrtaja(cak i tada je bucan, ili je to napajanje), a posle jedno sat i po, dva, bez obzira sta radim na kompu, dodje i preko 4000!!! Dobro, neki put se i smiri, ali to smirenje nije ispod 3400! Stvarno se mnogo cuje, ne mogu da gledam film na miru (konkretno Naked gun 33 i 1/3)!
Da li se to cooler cuje ili ventilator na napajanju? Situacija sa bukom je vec sada frustrirajuca, tako da ne znam da li da stavljam dodatni ventilator...?
Kuciste, samim tim i napajanje, su vrhunski shit, mislim da je napajanje neki RexPower, made in China...Ja sam lepo narucio Eurocase, ali mi likovi dadose ovo privremeno dok im ne stigne. Hoce li se bilo sta od ovoga, prvenstveno mislim na buku, naravno, promeniti zamenom kucista?

Inace zvao sam likove. Javlja se vlasnik?!@#Kaze, to je normalno za Intel. Pa, majku mu, 76 stepeni normalno?! Da, da, sasvim...Niste dobro montirali ventilator. Mi, mi smo dobro montirali, otvori kuciste pa vidi! Likovi sa net-a mi rekose da mora to biti, i da njima ne prelazi temp 66-67 na max opterecenju. Jeste, ali oni ne sklapaju 50 masina dnevno, a i nemaju procesor od 3.2 Ghz.

Otvorim ja kuciste, zaista sve deluje OK. E sad, ja se nesto ne razumem u tehnikalije, nisam smeo, ni znao kako da skinem cooler, ali na prvi pogled, stvarno ne znam kako je on mogao drugacije biti namesten! Jedino ako je problem u toj pasti...

E, da, jos nesto, u Everestu dobijam neke cudno lose rezultate u memory testovima. Mislim da mi kaze da je podesenje moje mem 4-4-4-12.Sta ovo znaci? Znam da joj je CL 4. Proizvodjac je Infineon, Asus nalepio nalepnicu. Ima li tu necega da se podesi u BIOS-u pa da radi brze?

Sve u svemu, momci hvala, znam da sam malo smorio ali bili ste od pomoci.Znaci


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gagimil Znaci tako 19.12.2005. 15:38 #3431

status: user
broj poruka: 172
Pa ti ocigledno boravis u majci i sortcu u sobici u studenjaku , a hoces da
kompjuteru bude hladno.Pa ne moze ako je vruce u sobi.To je verovatno
tako jer odmah po ukljucenju ti je temperatura 35-37C.To bi bilo kao da
stavis saunu u tu sobicu i jos podlozis unutra.Vruce vruce nego sta.
Nego probaj za pocetak da drzis otvoreno kuciste, znaci nemoj da vracas poklopac od masine.Ja recimo nikad ne zatvaram kuciste.To je sto se tice
temperature kao prva pomoc.A sto se tice buke , pa svako ko ne voli buku
ne treba da razmislja o zadrzavanju BOX kulera.Razmisli o opciji da dokupis neki malo bolji kuler reda 25-40 evra sa nivoom buke ispod 30db.
To ce te zadovoljiti veruj mi , a i temperatura procesora ce biti daleko niza.
Ta memorija je ok sto se tice Infineon cipova , ne bi ih Asus stavljao pod svoje ime da nije tako.Infineon cipovi su kvalitetni.Znam to jer ortak iz jednog servisa mi je rekao da se oni najmanje reklamiraju.Ali to sto je CL4
je tako i to ne mozes da promenis.Mozes samo da probas.Parametri
4-4-4-12 su oni koje mozes da menjas u Bios u i tamo ti sve kaze sta koji znaci.Na primer vreme ciklusa potrebnih da se napune flip flopovi itd.Sto nize vrednosti , to je brze i bolje.Doduse ima neka vrednost koja je bolja kao veca.Samo je pitanje da ne preteras, ali to ce ti verovatno odgovoriti neko strucniji.Za ostalo nisi rekao detaljnije tako da...Poz.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nogga evo hlp 20.12.2005. 02:52 #3440

status: user
broj poruka: 1
Obzirom da radim jako blizu tebe(studenjaka)mogu da se ponudim da ti pomognem.Btw,nisam ti spomenuo da mi je to hobi i da se vetj duuuuuuuugo bawim hw-om.
Pa kad nadjes vremena pecni me pa vidim da svratim
063362637.toliko


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60277. Broj poslatih odgovora: 646125.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs