Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
crkooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!
STRANA 1 OD 1
vukdusan crkooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!! 13.01.2006. 23:13 T1300

status: user
broj poruka: 801

Imam PIII celeron 733Mhz, pojma nemam koja je maticna, LG CD-Rom (Dosta star ne koristim ga, izvadicu ga samo trosi snagu), novi ASUS CD-RW, creativ novu muzicku, 128 MB RAM, XP PRO.
Zadnjih nekoliko nedelja desavalo mi se da se odjednom restartuje bez ikakvog razloga iako nisam radio nista posebno. A onda se odjednom ugasio. Nisam pokusao da ga palim jer sam mislio da se mozda procesor pregrejao pa termostat ne da da se upali. Pokusao sam opet posle nekih 2 sata pa opet ujutru ali nece pa nece. Cak ni lampice ne zatrepere ili se zacuje ventilator. Tata(masinski inzenjer) je nosio napajanje na posao i proverio ga je sa instrumentom ali ispravno je. Sta je u pitanju? Kom servisu verijete? Ja mislim da je maticna, CPU, ili Hard ali sta god da je tesko cu zameniti ako je bespovratno unisteno. U slucaju da je Hard kako da spasim podatke i da li ploca podrzava hard koji moguce naci na trzistu(da li je ata)?
Preturao sam neke papire oko njega i video da pise:
socket 370
vt82c694x
Dobio sam ga kad sam bio treci razred tako da nemam pojma o njemu a moji ni tada nisu znali vise od mene o kompovima. Da li je moguce da je AMD?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Rock`n`roll 13.01.2006. 23:40 #3798

status: user
broj poruka: 6643
To što si opisao, strašno liči na riknuto napajanje, al` ako je provereno (mada ja priznajem samo proveru ako je ubačeno u drugi računar pa radi), onda ti je skiknula ploča. Sve ostalo bi dalo bar neki zvuk i pomak, odradio bi bios do neispravnog procesora ili memorija, bilo bi nekakvo pokazivanje lampica...
Procesor ti svakako nije AMD, što zbog frekvencije što zbog zaštićenog naziva Celeron, tj. to je jeftinija i osakaćena verzija Pentiuma III čije ime bespravno nosi, (tzv. Coppermine jezgra), matična je neko VIA-ino džubre za kojim i inače ne traba da se plače.
Verovatnoća da je otišao i hdd, po meni je vrlo mala. Dakle, napajanje treba proveriti na pravoj konfiguraciji pa ako radi, mislim da je 95% u pitanju matična ploča, na berzi onda traži socket 370 ploču, ali, ovaj puta ne sa VIA-inim čisetom već neki Intel-ov, cena im je kao polovnima jednaka...
Za servis neka ti odgovori neko iz Bg-a, ovakvu vrstu kvara bi za 10minuta trebao da provali svaki serviser.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Nedoumica ... 14.01.2006. 11:09 #3813

status: user
broj poruka: 7761
Ustanoviti sta ti je crklo je mozda i lakse no sto ti se cini.

Dakle ako se bios budi i pocne da radi onda nisu ni ploca ni procesor nego HDD.
Ako nista ne radi onda onda je verovatno napajanje mada ono zna da daje struju tek da zapocne pokretanje sistema i stane.

Zaista ne znam sta bi moglo biti ima dosta kombinacija, ali ako je HDD crko budi miran, doduse uslovno.

Meni je hdd crko pre par meseci a onda sam napravio najvecu gluspost i otisao u servis da poskidam podatke, to sam debelo platio a zahvat je potrajao stvarno kratko, svega par sati.
Kod HDD-a postoje samo dva moguca kvara, mehanika ili elektronika, postoji i onaj treci "bed sector" koji je najucestaliji i kod koga kao i kod crknute mehanike motora nema leka.

Ako je elektronika ne brini na netu potrazi da li neko prodaje isti disk sa ispravnom elektronikom zamenis plocicu i gotova stvar.

Da li je samo napajanje se utvrdjuje jako lako iscupas kabel sa ploce i utaknes drugo napajanje koje ne mora da bude u tvom kucistu i za minut znas da li je to problem, ako krene dizanje biosa onda je stvar resena i kostace te okolo 10-15€, jer ne verujem da ti se isplati na tu "bajatu" skalameriju uvaljivati nesto od 50€.

Sretno !!!

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
BITTERMAN He 14.01.2006. 16:02 #3817

status: user
broj poruka: 12

Crklo ti je napajanje, kupi drugo.... 15 evra.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Fencer ... 15.01.2006. 00:44 #3830

status: user
broj poruka: 217



Proveri kondenzatore na ploci da li su se naduli ili cak pukli (otvorili). Uobicajeni kvar na starim plocama pogonjenim losim napajanjima.

Zamena kondenzatora je brza i laka i ne bi trebalo da kosta vise od par stotki, pod uslovom, naravno, da nije spaljeno nista drugo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mario80bg :0 17.01.2006. 04:17 #3886

status: user
broj poruka: 163
Drugaru se desilo tako nesto kada je prso procesor i graficka u isto vreme! Kako, ne`am pojma!
Ne bih verovao ali je covek na moje oci menjao delove i nasao kvar!
Naravno, i napajanje je jako moguce!.

Za napajanje uzmi unimer i spoj na jedan kanal struje iz napajanja... Kada otvaras i zatvaras vratanca od cd-a ne sme mnogo da varira!

dokolenko

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
gagimil Kao 18.01.2006. 13:42 #3923

status: user
broj poruka: 172
Kao sto neko rece prvo napajanje proveri ponaosob,pa ako je
ono ok onda je maticna ploca,najverovatnije kondenzatori.Na ostale komponente iz prilozenog nema sumnji.Poz.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
elektronpn studjozno 18.01.2006. 15:20 #3933

status: user
broj poruka: 35

gravedigger -
1. Proveri uticnicu u zidu :) (ozbiljno)
2. Promeni napajanje
3. Izvadi grafiku pa onda
4. Promeni procesor
5. Prepakuj sve na drugu plocu
Otkrices u ova cetiri koraka.
P.S. Znaci odnesi u servis (oni imaju sve te ispravne komponente za studiozno otkrivanje kvara). Ne znam ni jedan pouzdan servis i ako sam radio u par. Socket 370 je za intel i intel celeron procesore.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
elektronpn studiozno 2 18.01.2006. 15:27 #3934

status: user
broj poruka: 35

gravedigger
a da, za HDD posle koraka br.1 iskljuci ga iz napajanja i onda probaj. Da ATA je 100%. Ako je on u kvaru mogu da se uzmu podaci tako sto ce se prepakovati na drugu ispravnu elektroniku istog modela HDD-a. To rade posebni elektronicari i ne garantuju ti i jole uspeha.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
mario80bg :) 19.01.2006. 04:51 #3947

status: user
broj poruka: 163
Ocisti sve kontakrte (pinove) gumicom za brisanje...
Smesno zvuci ali 100% skida sve okside i prasinu a ne ostecuje!
Male tajne velikih majstora :)
Pozz

dokolenko

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646116.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs