Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Hard disk
STRANA 1 OD 1
dzigor Hard disk 17.07.2006. 15:29 T1998

status: user
broj poruka: 13
Kada sam rasklapao računar sa drugom pokazao je neki kabal i rekao da mogu da imam još jedan hard disk. On nije mnogo stručan, pa mene zanima:
1. Da li to može, dva hard diska?
2. Kako da proverim da li stvarno mogu da imam dva?
3. Šta treba da znam pre kupovine?

Hvala na odgovoru.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grabun moze 17.07.2006. 16:50 #7016

status: user
broj poruka: 105
Moze i 3
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 17.07.2006. 19:40 #7018

status: user
broj poruka: 568
ja mugu 2xSATA1 + 4xATA100/133 hardova i/ili optickih uredjaja
trebas da znas kakav ti hard prima ploca
da li samo 4xATA100/133 ili uz to i 2/4xSATA 1/2
da li imas slobodan ATA/SATA konektor za drajv
kad uvidis sta imas kupis sta oces/mozes kacis i furas

Licence to kill
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko pročitaj 17.07.2006. 19:49 #7021

status: user
broj poruka: 6643
Pročitaj nam sa ploče njen naziv, ili, vidi ako imaš Manual za ploču, pa nam reci njeno ime - naziv, a onda će neki vlasnik ili neko od nas preko google-a, da ti pročita specifikacije ploče, prevede ih i objasni ti. Toliko.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor ... 17.07.2006. 20:16 #7024

status: user
broj poruka: 13
Ploča je ECS Intel 845E/800MHz HT P4 sound/LAN AGP ATX M906HLU. Gledao sam u manualu sa sajta i kaže da podržava Ultra ATA/100.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Koliko uredjaja 17.07.2006. 20:30 #7025

status: user
broj poruka: 7761
Svaki ATA kabl moze da poveze dva uredjaja sa plocom dva HDD ili dva opticka uredjaja, ili kombinovano HDD i Opticki uredjaj.
Buduci da skoro svaka ploca ima po dva ATA kontrolera znaci mozes imati 4 prikljucena uredjaja.
Ako imas i sata kontroler mozes dodati jos uredjaja, uglavnom HDD buduci da su SATA opticki uredjaji i na zapadu retkost.

Takodje mozes dodati dodatnu karticu sa ATA kontolerskom logikom i dodati jos uredjaja samo je pitanje da li napajanje moze sve to da pokrije i pruzi dovoljno sturje za rad.

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko Praksa 17.07.2006. 21:20 #7026

status: user
broj poruka: 6643
Sa onim što nudi tvoja ploča, 4 ata uređaja, pri čemu na ide1 grani na master mestu mora biti hard disk, a ostala tri mesta kako ti odgovara, dakle, možeš čak imati i sva četiri harda, ili neku drugu kombinaciju.
Ipak, ima jedna teoretsko-praktična začkoljica i jedna praktična, malo dokumentovana:
ide grana radi onom brzinom kojom radi najsporiji od dva uređaja priključena na nju - to znači da ne valja mešati ata133 hard diskove i ata33 optičke drajvove, bar ako je hard primarni, tj. sa operativnim sistemom, a druga zakonitost: noviji dvd-rw uređaji pravilno rade tek ako su primarni uređaji ili čak jedini uređaji na ide grani... što značajno smanjuje mogućnost izbora teoretski moguće kombinacije od 4 uređaja.
Èak u praksi neki dvd-rw uređaji neće da rade ako je u sistemu neki ko zna zašto spefični uređaj, eto ja sam u praksi sreo da Asus dvd-rw (to je u stvari prerađeni Pioneer 108 model) neće na nforce2 ploči da radi sa Teac cd-rom-om koji je bio nekad veoma popularan...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
dzigor Hvala 17.07.2006. 23:34 #7028

status: user
broj poruka: 13
Hvala svima na odgovorima i pomoći.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srkimax Ocu mama sto ardova!! 19.07.2006. 14:28 #7053

status: user
broj poruka: 1
Prvo pitanje: sta ce ti dva hard diska? Ako ti malo mesta jednostavno uzmi jedan vetji. Jevtinije je a i manje *smara* napajanje. Jer to sto na izvoru struje pise 350W nis ne znaci, osim ako si uzeo chiftec, a i kaka nam je strujaaa... Tako da... Imam gomilu izgorelih maxtora u servisu pa ti gledaj. Manji napon = vise se greju. Mislite o tome
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646112.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs