Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Formatiranje Hard Diska
STRANA 1 OD 1
celac05 Formatiranje Hard Diska 22.08.2006. 21:50 T2132

status: user
broj poruka: 7

Kupili smo novi hard.U kompjuteru vec imamo jedan na kom je sistem tako da bi ovaj trebao da bude bez sistema ,samo da e formatira.Ja licno nikad nisam formatirao hard tako da mi je stvarno to nepoznato.Napravio sam startup disk i pise A:>
Sta dalje i kako?Moze i neki link ako je vec neko pitao
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
hansol ... 22.08.2006. 23:20 #7626

status: user
broj poruka: 55

Mozes da iskljucis na trenutak taj glavni hdd i da prikljucis taj nov na mesto primary master na IDE grani. Onda pokreni CD XP instalacije i on ce ti ponuditi da kreiras particije upisivanjem velicine svake. U zavisnosti od velicine diska i tvojih potreba izaberi broj i velicine particija, moj predlog za 80 GB 2 po 40, za 120 3 po 40 GB, za 160 GB 3 20+60+80. Ako je hdd veci od 120 GB trebace ti i program BIG DRIVE ENABLER koji pokreces posle gotove instalacije XP-a i instaliranja makar service pack-a 1 a moze i 2. On omogucava da Windows vidi hdd u punoj velicini ako je veci od 138 GB koliko je ogranicenje Wina.
Posle instaliras program Partition magic 8 i u njemu kreiras poslednju particiju koju si upravo dodao pokretanjem ovog malog programa. Nju mozes da spojis (komanda merge) sa poslednjom, ako si je ostavio malom.
Nadam se da sam pomogao.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
celac05 ... 22.08.2006. 23:35 #7628

status: user
broj poruka: 7

Hvala na trudu za pomoc.Hard disk koji je u kompu i koji radi (kuc kuc) ima sistem- Maxtor 250 gb.Ovaj novi hard je hitaci i na njemu mi netrebaju particije ni sistem.Znaci bez sistema i particija.Trba samo da ga Windows vidi.Vidi se iz biosa ali...Inace taj hard bi stajao u externoj fiokici i sata je
pozdrav i hvala jos jednom

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Igor84 Vrlo jednostavno 22.08.2006. 23:47 #7629

status: user
broj poruka: 327
Desni klik na My Computer>Manage>Disk Management i odatle kreiras jednu particiju.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
celac05 ... 22.08.2006. 23:51 #7630

status: user
broj poruka: 7

I to ne bi bio problem da winows vidi hard.Ovaj ne vidi a bios vidi

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grabun Re: ... 23.08.2006. 00:21 #7631

status: user
broj poruka: 105
::
:: I to ne bi bio problem da winows vidi hard.Ovaj ne vidi a bios vid
::
::
Pa windows ga ne vidi zato sto nema kreiranu particiju, nego ceo disk vidi kao unalocated space. Moras da ga formatiras i ako ne zelis vise particija, u disk managementu kreiraj samo jednu tj. ceo disk stavi da je jedna particija. U par koraka te pita za neke opcije, ali u principu sve ostavis po defaultu. Veoma jednostavno.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
hansol ... 23.08.2006. 09:34 #7638

status: user
broj poruka: 55


I ja ti ne bih savetovao da radis ceo postupak u Partition Magic jer znaju da pucaju particije kreirane iz njega. Mozes da ga koristis samo za dodavanje one poslednje particije koju sam ranije objasnio.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 23.08.2006. 10:08 #7641

status: user
broj poruka: 568
1. solucija: stavi samo nov hard u komp stari iskljuci, nabavis win98 ili winME startup disketu, pokreni fdisk (jako prost program), kreiraj particiju(je) po zelji, resetuj komp, vrati stari hard i digni windows koji imas, formatiraj particije.
2. solucija: stavi samo nov hard u komp stari iskljuci, ubaci disk windows XP, kreiraj particije po zelji, resetuj komp, vrati stari hard i digni windows s njega, formatiraj particije

Licence to kill

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
set Mladi filozofi u akciji 23.08.2006. 11:50 #7645

status: user
broj poruka: 165



Au ljudi, pa vi biste mogli da pricate o formatiranju diska u nedogled.

Vecj je sve receno: desni klik na my computer>manage>....
i nikakve particije.

Poz.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
grabun format 23.08.2006. 22:40 #7658

status: user
broj poruka: 105
Ako se formatira sa win98 diskete moze da se formatira samo u fat32 sto je glupo, mislim da ne treba da se objasnjava zasto, a onaj postupak iz disk managementa predlaze sam Microsoft, pri podizanju sistema predlazu da se napravi samo jedna particija, a ostale da se prave naknadno pri podizanju sistema. Prvi put kad se formatira disk, ako je nov i nema fat tabelu trebalo bi da se odradi ful format, a ne quick, Toliko
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
celac05 ... 24.08.2006. 00:05 #7659

status: user
broj poruka: 7

Eto svasta smo novog naucili.Problem je bio tehnicke prirode i otklonjen je.Dobili smo drugi hard.MyCoputer/Mange/...Interesuje me samo kakva je razlika ako ga formatira duze ili krace(neko konvertovanje)
Hvala na pomoci

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
set Re: ... 24.08.2006. 17:21 #7662

status: user
broj poruka: 165



::
:: Eto svasta smo novog naucili.Problem je bio tehnicke prirode i otklonjen je.Dobili smo drugi hard.MyCoputer/Mange/...Interesuje me samo kakva je razlika ako ga formatira duze ili krace(neko konvertovanje
:: Hvala na pomoc
::
::
kada je brzo, ondak formatira samo boot sektor a long forrmatira sve sektore.

Poz.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
set Re: Re: Mladi filozofi u akciji 24.08.2006. 17:22 #7663

status: user
broj poruka: 165
:: samo sto ponekad tako mozes dobiti i ono sto ne ochekujesh ..
:: ako znash o chemu pricham OK, a ako ne ....
:: saznatjesh jednom kao sto sam i ja sazna
:: :)))

Ponekad ljudi kasno saznaju neke stvari.

poz.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646111.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs