Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Kako podesiti Raid mod ?
STRANA 1 OD 1
misafloyd Kako podesiti Raid mod ? 08.02.2007. 13:16 T3157

status: user
broj poruka: 321
Cao svima ! Do danas sam imao samo jedan HDD WD 3200KS S-ATA2 16MB , pa sam danas kupio jos jedan isti takav ! Sad , kako da povezem da rade u raid modu ? Ploca je ASUS P5W DH Deluxe .
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg ... 08.02.2007. 13:22 #11982

status: user
broj poruka: 711
Nakacis oba na isti kontroler (samo naravno na razlicit SATA konektor) i onda udjes u ekran za podesavanje RAID-a (vidi tokom butovanja sistema koji je tacno taster) Posle toga odaberes koji ces mod (Stripe ili Mirror) i sacekas da se generise array... Pre svega toga odradi backup svega... Posto generisanje RAID-a moze da potraje ako imas podatke na diskovima najbolje je da sve backup-ujes i formatiras sve particije... Posle, naravno, sleduje reinstalacija sistema :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
misafloyd Reinstalacija ? 08.02.2007. 13:52 #11983

status: user
broj poruka: 321
Neko mi rece da nema veze sa sistemom , nego da podesim dzampere na hardovima i da ih podesim u bios - u na raid , i to je kao cela tehnika ? Znaci nije tako ? Pa ovaj prvi HDD mi je skoro pun vaznih podataka , zasto moram da ga formatiram ? Kako onda da sacuvam podatke , nije malo 300GB podataka !
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC KOMPLEKSNO 08.02.2007. 13:57 #11985

status: user
broj poruka: 9386

Zavisi koji mod hoces, Stripe ti deli podatke na na oba diska u odnosu 50%:50% tako da dobijas duplo brze ucitavanje i puno iskoriscenje kapaciteta oba diska (u ovom slucaju 640GB i sve to vidi kao jedan disk) ali zato i duplo veci rizik za gubljenjem SVIH podataka ukoliko ti otkaze makar jedan disk. Tu ti je jos i NORMAL mod gde oba diska vidi zasebno i nema neku veliku svrhu i MIRROR mod, kod koga vidis kapacitet samo jednog diska i kao sto sama rec kaze podaci se podjednako pisu na oba diska. Ovaj mod sluzi kod servera za stabilnost podataka, jer u slucaju otkazivanja jednog diska, ti dobijas poruku u operativnom sistemu da je jedan disk odkazao i nastavljas dalje rad samo sa jednim.


Sto se tice SATA RAID kontrolera, sva podesavanje i konfigurisanja mozes izvesti direktno iz Windowsa preko nekog raid utilitija koji si verovatno dobio uz plocu, tako da ti nije neophodno da reinstaliras sistem.

Pokrenes utility i kazes create raid (STRIPE, MIRROR ili NORML MODE) sacekas da odradi sta ima i restartujes.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
misafloyd Stripe! 08.02.2007. 14:12 #11986

status: user
broj poruka: 321
Pa ja bi taj stripe mod , jer to je ustvari prava stvar za brzinu ucitavanja i rad racunara ! Ali sta da radim sa podacima ? Kako da njih sacuvam ? Windows ko windows , podicicu sistem ponovo , ali podaci mi prestavljaju problem sad ! Sta predlazes ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Stripe! 08.02.2007. 14:28 #11987

status: user
broj poruka: 9386



:: Pa ja bi taj stripe mod , jer to je ustvari prava stvar za brzinu ucitavanja i rad racunara ! Ali sta da radim sa podacima ? Kako da njih sacuvam ? Windows ko windows , podicicu sistem ponovo , ali podaci mi prestavljaju problem sad ! Sta predlazes


EVO KAKO:

1. Enejbluj RAID mod u BIOSU pod opcijokm SATA RAID (verovatno ti sada stoji kao IDE mod) ukoliko ti je stari hard vec zakacen preko RAID kontolera TJ ukoliko si prilikom instalacije WINDOWSA na pocetku pritiskao F6 i potom ubacio drajver za RAID KONTROLER sa flopija, onda neces imati nikakav problem. Samo dodaj jos jedan disk na drugu granu i odradi sve iz Windowsa. Ukoliko nije ili ne znas predji na 2 :))

2. Kada enejblujes RAID MOD po difoltu ce ti doci NORMAL mod tj sa nezavisnim diskovima. Pogledaj da li ce se podici win. ukoliko se podigne znas sta da radis :)

3 Ukoliko se ne podigne VRATI u biosu na IDE mod, podigni WIN i pristupi pravljenju fdd diskete za raid kontoler.

4. Kd zavrsis opet vrati u biosu na RAID i pristupi reinstalaciji sistema. Prilikom podizanja win pritiskaj F6 (pisace ti dole press F6 if U want to instal raid or scsi device) i uskoro ce ti traziti da ubacis FDD sa drajverom. Kada ga prepozna ides dalje.

5 Kada dodjes do informacije da vec postoji windows, ti mu reci da hoces repair ne fresh instalation.

6. Dalje uradi standardno reinstalaciju win.

7 Kada se podigne win instaliraj RAID drajver i uz pomoc utilitija naprtavi STRIPE mod.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
misafloyd Hvala ! 08.02.2007. 14:36 #11989

status: user
broj poruka: 321
Hvala u svakom slucaju , snacicu se nesto , mada mi nije hitno , moram samo da vidim sta cu sa podacima sa hdd , da ih slucajno ne izgubim !


Poz !
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Hvala ! 08.02.2007. 14:47 #11991

status: user
broj poruka: 9386



:: Hvala u svakom slucaju , snacicu se nesto , mada mi nije hitno , moram samo da vidim sta cu sa podacima sa hdd , da ih slucajno ne izgubim
::
::
:: Poz

Ako ti nije hitno, onda najbolje sacekaj da se snadjes za neki veliki disk (od 320GB recimo) na koji bi mogao da prebacis sve svoje podatke na jedan dan pa odradi sve iz biosa. kako ti je covek vec gore predlozio.... svezu instalaciju win i cao... radi kao zmaj.
Pozdrav.

PS ako se za nekoliko dana ne snadjes za veci disk, mail me pozajmicu ti ja neki.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
milos24 Predlog 08.02.2007. 17:06 #11995

status: user
broj poruka: 282
Razmisli o kreiranju Intel matrix storage sistema.
Evo o fcemu se radi, na oba HDD-a napravis po dve particije, npr od 20 i od 300 Gb. Onda particije koje su od 20 gb vezes u RAID 0 tj. STRIPE, i na njih instaliras sistem, a particije od 300 Gb vezes u RAID 1 tj. mirror i na njima cuvas podatke. Ovom operacijom dobijas i brzinu (doduse samo za sistem) i pouzdanost. Ukupni kapacitet ce ti biti 340 Gb, tj. izgubices 300 Gb, ali zato nikada neces morati da brines o podacima i nikada neces morati da pravis beckup. Ovako napravljen RAID 0 je 2-3% sporiji od klasicnog RAID 0, sto je zanemarljivo dok kod RAID 1 nema pada performansi. Inace ovi rezultati se odnose na 915 i 925 kontrolersku logiku, sto znaci da je na 975 verovatno brze. takodje ce ti biti lako da ovo formatiras i napravis i bez gubitka podataka.

Pozdrav

Milos
Ko ne zna, i zna da ne zna, dete je, nauci ga,
Ko zna, a ne zna da zna, spava, probudi ga,
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, kloni ga se,
Ko zna, i zna da zna, mudar je, sledi ga.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
misafloyd Jos jedno pitanje ? 08.02.2007. 20:52 #12003

status: user
broj poruka: 321
Hvala svima , procitao sam upustvo u knjizici od maticne ploce , mada mi jos jedna stvar nije jasna ! Prikljucio sam sve , da li trebam da podesim neki dzamper na HDD - ima ili ne ? Kreirao sam butabilnu disketu sa CD - a od maticne ploce , i hteo sam da vidim kako to izgleda ( necu jos dok ne sacuvam moje podatke sa HDD ) , ali mi vidi samo jedan HDD kao raid , vidi ovaj koji je nov ! E sad , zbog cega nevidi ovaj koji trenutno koristim na kome je Windows ? U kom trebaju da budu Formatu da bi mogao da zapocnem pravljenje RAID - a ?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg ... 09.02.2007. 03:39 #12019

status: user
broj poruka: 711
Ne moras da formatiras disk, ali ce u tom slucaju kreiranje niza da potraje... U svakom slucaju predlazem ti backup posto vidim da hoces da kreiras Stripe RAID.. U tom slucaju dobijas brzinu ali zrtvujes sigurnost, posto ako bilo koji disk rikne, odose SVI podaci...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
datacenter Re: ... 09.02.2007. 12:44 #12032

status: user
broj poruka: 1
A ko hoce brzinu + puzdanost uvek moze da uradi Raid 0+1... samo sto ce to poprilicno da ga kosta


:: Ne moras da formatiras disk, ali ce u tom slucaju kreiranje niza da potraje... U svakom slucaju predlazem ti backup posto vidim da hoces da kreiras Stripe RAID.. U tom slucaju dobijas brzinu ali zrtvujes sigurnost, posto ako bilo koji disk rikne, odose SVI podaci...
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
andrejnp Koliko se ja razume u tvoj prbolem!!!!!!!!! 09.02.2007. 15:19 #12036

status: user
broj poruka: 486


Ti bi da zakacis jos jedan HDD na tvoj komp ali mise cini da se to ne zove raid.. .. Potrebno ti je da ako nema u bios u da odredis koji e HDD prvi da butje onda da vodis racuana na ploci da HDD na kojem je sistem bude nakacen na SATA 0 a svaki sledeci redom ide redom SATA 1, SATA 2... Raid je vec nesto drugo!!!! Malo komplikovanije od onog sto tebi treba....SATA koliko se meni cini nema jumpere...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60276. Broj poslatih odgovora: 646112.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs