Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
S.M.A.R.T.
STRANA 1 OD 1
zare1 S.M.A.R.T. 28.02.2007. 09:15 T3423

status: user
broj poruka: 14
Imam jedan problem.
Pre niki dan desilo mi se da je racunar tiltovan (ne pitajte kako) i da se restartovao i da hdd(Maxtor 6Y080L0) nije mogao da podigne os. Posle dosta peripetija uspeo sam da instaliram novi windows. Kada sam ga ukljucio video sam da je particija D (na kojoj su podaci) izgubila nesto kapaciteta. Sada je ukupni kapacitet 75GB na hdd-u od 80GB.
Instalirao sam programe za SMART monitoring i desava se sledece:
Spin up time imao je vrednost atributa 224(sad je 225) od mmogucih 253 dok pokazano vreme se poveceva pri svakom paljenju racunara (9,288 pre 5 dana do 10,34 danas)
Seek time performanse atribut se menja od 246 do 252 (odnosno u vremenu od 64,28 do 37,28)
UltraDma CRC error atribut se menja od 193 do 199( pri cemu je broj gresaka 9)
Program cas pokazuje da se priblizava dan otkaza cas ne.
Da li treba da se zabrinem zbog ovakvih vrednosti?




:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- RE 28.02.2007. 09:23 #13112

status: user
broj poruka: 3529
Posto i sam kazes da si ga `tiltovao`, a inace poznato je da hdd ne sme da prolazi kroz takvu torturu! .)
Nista ne preostaje nego da ti savetujem da spremis pare i pazaris neki novi hdd. Inace cena im je bas pala tako da ti, veruj mi, i nece biti preveliki trosak, pogotovo ako budes uzimao isti!
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: S.M.A.R.T. 28.02.2007. 11:08 #13118

status: user
broj poruka: 9390



:: Imam jedan problem
:: Pre niki dan desilo mi se da je racunar tiltovan (ne pitajte kako) i da se restartovao i da hdd(Maxtor 6Y080L0) nije mogao da podigne os. Posle dosta peripetija uspeo sam da instaliram novi windows. Kada sam ga ukljucio video sam da je particija D (na kojoj su podaci) izgubila nesto kapaciteta. Sada je ukupni kapacitet 75GB na hdd-u od 80GB
:: Instalirao sam programe za SMART monitoring i desava se sledece
:: Spin up time imao je vrednost atributa 224(sad je 225) od mmogucih 253 dok pokazano vreme se poveceva pri svakom paljenju racunara (9,288 pre 5 dana do 10,34 danas
:: Seek time performanse atribut se menja od 246 do 252 (odnosno u vremenu od 64,28 do 37,28
:: UltraDma CRC error atribut se menja od 193 do 199( pri cemu je broj gresaka 9
:: Program cas pokazuje da se priblizava dan otkaza cas ne
:: Da li treba da se zabrinem zbog ovakvih vrednosti
::
::
::
::
::

Gotov je. Priblizio mu se sudnji dan. Verovatno si navuko brdo losih sektora, i zato ti prikazuje CRC greske i `gubi` kapacitet. Ako se usto jos i povremeno cuje nelagodno skljocanje (slicno nekom okidanju metala u metal), onda ti nista drugo ne preosteje nego da kupis Western Digital. Kolikog kapaciteta, sam odluci... nije vazno :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zare1 RE 28.02.2007. 11:17 #13120

status: user
broj poruka: 14
Ne cuju se neki nepoznati zvukovi (nista sem onih uobicajenih u radu)
Sto se tice bad sectora nekoliko puta sam ga pregledao sa HDD Regeneratorom i nije ih pronalazio.
Svi ostali atributi su mu na 253 a uporedjivao sam ga sa jos jednim istim god druga i samo mu je gore vreme spin up.
Da li je moguce da se ovo deesava zbog loseg napajanja.
Inace svi testovi (i oni maxtor.ovi pokazuju da je u odlicnom stanju ?!)
Sta je najbolje da kupim? Jel WD.

P.S. Koliko sam ja razumeo CRC greske poticu od lose konekcije sa kontrolerom ili od loseg napaianja. Jeli to tacno?
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: RE 28.02.2007. 12:42 #13126

status: user
broj poruka: 9390


:: Ne cuju se neki nepoznati zvukovi (nista sem onih uobicajenih u radu
:: Sto se tice bad sectora nekoliko puta sam ga pregledao sa HDD Regeneratorom i nije ih pronalazio
:: Svi ostali atributi su mu na 253 a uporedjivao sam ga sa jos jednim istim god druga i samo mu je gore vreme spin up
:: Da li je moguce da se ovo deesava zbog loseg napajanja
:: Inace svi testovi (i oni maxtor.ovi pokazuju da je u odlicnom stanju ?!
:: Sta je najbolje da kupim? Jel WD
::
:: P.S. Koliko sam ja razumeo CRC greske poticu od lose konekcije sa kontrolerom ili od loseg napaianja. Jeli to tacno
::

CRC (Cyclic Redundacy Check) ERRORS su generalno greske u zapisu podataka na HDD. Najcesce su prouzrokovani losim (bad) sektorima ali se desava da se jave i na nivou operativnog sistema. To ces najsigurnije utvrditi formatiranjem citavog diska i to u FAT32 fajl sistem (ako je potrebno napravi i vise particija od 40GB). Butuj sa butabilnog CDa (nebi bilo lose win98) i kucaj scandisk c:. kada odradi onu rutinsku proveru, pusti ga da odradi onaj detaljni (surface) test, koji potraje po nekoliko sati po particiji. ako ti tu ne pokaze bed sektore, onda ih sigurno nemas. NAPOMENA: posle testa svake particije restartujes komp i kucas naziv sledece particije (scandisk d:, scandisk e:...)

Ukoliko ih ne bude, instalraj win i vidi sta se desava.

Pre svega ovoga ipak se snadji za neko napajanje, gledaj da bude brendirano, pa vidi sta se desava. Nije novost da su maxtori osetljivi na losija napajanja, zato se uglavnom i kvare.

Ako budes morao da menjas hard, nikako ponovo makstora. prvi izbor neka ti bude WD jer imas 3 god garancije (koje ti usput i ne trebaju jer se diskovi zaista ne kvare), a porom seagate.
Ponavljam, MAXTOR NIKAKO!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zare1 Re 28.02.2007. 13:25 #13131

status: user
broj poruka: 14
Ma taman sam dosao do kesa da kupim DVDRW ali izgleda da cu morati da kupim HDD.
Hvala na pomoci.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
zare1 RE 01.03.2007. 18:35 #13258

status: user
broj poruka: 14
Evo cisto da javim.
Sinoc mi se ponovo zajebe windows i poce da se pojavljuje BSD sa nekom porukom
ICQL lover then ...
Posle toga kada god bi dosao do BSD-a restartovao bi se i culo bi se kako se hdd gasi.
Odneo sam prvo HDD danas u servis i oni su posle svih testova utvrdili da HDD radi bez problema. Posle sam i odneo ceo komp i oni utvrdise da je napajanje zeznuto( inace bilo je KUNG-FU) . Tako da sam kupio LC na 350w i za sad komp dobro radi.
Nadam se da se nisam zeznuo za napajanje?


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
kikicomp S.M.A.R.T 09.03.2007. 16:46 #13701

status: user
broj poruka: 16



SMART GRSKA JESTE GRESKA KOJA NASTAJE TAKO STO DISK SAM MONITORISE SEBE I SVOJE STANJE I KADA PRIMETI NEKU GRESKU AKTIVIRA SMART DA BI UPOZORIO NA BEZBEDNOST PODATAKA .....

POSTOJI ALAT DA SKINES SMART....
TO NESTO MALO KOSTA ALI MOZE DA SE RESI .

SRETNO,

sallekiki
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
fetus ?? 09.03.2007. 22:30 #13709

status: user
broj poruka: 212
Smart je program koji radi u pozadini i prati rad hard diska.Omogucuje se ili onemoogucuje iz biosa.Kakvi alati za skidanje smarta?
fetus
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
sokratbg Re: ?? 22.03.2007. 19:45 #14649

status: user
broj poruka: 6

:: Smart je program koji radi u pozadini i prati rad hard diska.Omogucuje se ili onemoogucuje iz biosa
:: fetu

tacno tako
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
helpdisk Re: Re: ?? 24.03.2007. 20:47 #14818

status: user
broj poruka: 142


::
::
:: :: Smart je program koji radi u pozadini i prati rad hard diska.Omogucuje se ili onemoogucuje iz biosa
:: :: fetu
::
:: tacno tak

Dodji kod mene pokazacu ti program
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646163.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs