Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
RAID SATA II
STRANA 1 OD 1
Todor01 RAID SATA II 27.04.2007. 11:56 T4153

status: user
broj poruka: 49
Zanima me da li je neko mozda povezao dva najbrza hdd na nasem trzistu u RAID SATA 2 da rade kao jedan, i cisto me zanimaju njihove impresije. Odnosno zanima me kolko se ubrzava windows i kolko mu treba da se podigne i slicno i da li se isplati to raditi. Primetio sam da na nasem trzistu moze da se uzme WD Raptor WD740GD 74GB 10k 8MB SATA150 koji naravno nije SATA2 za nekih 150e i zanima me sta bi se dobilo kad bi ova dva hdda spojio.

Drugo sto me zanima jeste dali je potom moguce povezati jos 2 ili 3 hdd u normalnom rezemu da budu kao druge particije i naravno da su SATA i kolko onda ploca mora da ima SATA konektora. Ako neko moze i da mi preporuci takvu plocu koja bi mogla ovo za c2duo.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 27.04.2007. 12:26 #17341

status: user
broj poruka: 3529
Ja sam dosta puta do sada vezivao hdd-ove(sata) u raid rezime: mirroring i stripe!
Mirroring koristim na poslu i on mi naravno sluzi za backup, a kod kuce sam ranije vezivao dva doduse sata1 diska u stripe, mogu ti reci da za nekih 20-30% brze se podize sistem, kao i kopiranje podataka koje je takodje brze, ali mislim da ta brzina i ne opravdava u tolikoj meri rizikovanje podataka(bar ne meni) koje imas kada je stripe u pitanju(podaci se upisuju naizmenicno na oba hdd-a, jedan ako se otkaci ode sve u p.m.)!

Sto se tice brzine sata 2 interfejsa, mislim da i nije nesto preterano inovativan, to govorim iz licnog iskustva, veca brzina u odnosu na sata1 je prakticno neprimetna toliko.

Sto se tice vezivanja dodatnih hdd-ova pored raida, bez problema mozes, samo gledaj da ti ploca ima bar dva sata kontrolera(obicno 2-4 prikljucka po jednom), sto u vecini slucajeva sve novije iole malo skuplje i ozbiljnije ploce poseduju.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev RAID SataII 27.04.2007. 12:41 #17343

status: user
broj poruka: 1673
Skoro sam sklopio novu masinu i dok mi nisu stigli diskovi dobio sam Raptor od 37GB da se malo zezam. Naravno raid sa njim nisam mogao da probam jer sam dobio samo jedan i moje impresije su: hm pa onako nisam stekao utisak drasticnog ubrzanja, merio sam cak i transfer u SiSoft Sandri 2005 gde je pokazao transfer od 53MB/s dok sa Maxtorom 80GB UATA imam 47MB/s. Buka i cangrljanje pri trazenju podataka je osetno velika i nije preporucljivo gurati ih u kucne masine. Ipak je to HDD za Servere za manje firme gde je on zveknut tamo gde niko nece ni da ga cuje. Posle par dana su mi stigla dva WD Caviar 250GB SATAII 16MB Cache i posle podesavanja RAID0 i instalacije drajvera, pa Windowsa krenem da testiram u istoj Sandri i tamo dobijem 102MB/s. Ako koristis NERO i u advanced propertis probas brzinu kesiranja onda dobijes 120MB/s, a ranije sa Maxtorima oko 49-53MB/s. Sto se podizanja Windowsa tice posto se podize daleko vise drajvera cini mi se da je osetno brze a sad koliko... Inace ploca je P5WDH DLX i ima 6 internih i jedan HOT-Swap Externi SATAII, ima i dva EIDE stim sto sa prvim moze da koristi dva ATAPI (CD,DVD) a sa drugim samo HDD-ove. Inaceza blizi opis ploce pogledaj uputsvo sa opisom na ASUS-ovom sajtu pa vidi da li ti odgovara tako nesto. Ja sam prezadovoljan sa plocom. Drugi favorit mi je bio Gigabyte 965P DS3 Rev3.3 ali sam odustao zbog manjka PCI slotova koji mi ipak vise trebaju i prisustva samo jednog IDE kontrolera a potrebna su mi dva. Inace i ASUS Commando je bila u igri ali je presudio isti kriterijum plus jaci cipset (975x prema 965p) i neke dodatne zezalice koje su se pokazale
vrlo korisne kao daljinski upravljac kojim mozes da uradis skoro sve sa kompom kao da je obican video. Mozda sam bio preopsiran ali i pitanje je sastavljeno iz vise delova. Neko drugi sigurno ima i druge argumente pa ti saslusaj svaki pa odluci sam.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Todor01 re 08.05.2007. 14:57 #18452

status: user
broj poruka: 49
Hvala na opsežnim odgovorima.

Ipak ću se odlučiti za kombinaciju Gigabajt i Maxtor, pošto već posedujem jedan Maxtor koji si pomenuo i da je raptor po vašim odgovorima samo bespotrebna investicija.
pozz!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646156.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs