Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Problem sa hardom
STRANA 1 OD 1
simke000 Problem sa hardom 09.05.2007. 19:54 T4301

status: user
broj poruka: 504

Kao sto su mnogi upoznati evo sta sam radio od pocetka pa do kraja sa diskom i plocom.
Evo sta sam uradio(ne mogu da pazim na pravopis)
Posle svih pokusaja da se digne windows promene kabla hard diska,napajanja uradio sam i sledece.pocupao sve sa ploce i bateriju izvadio 2-3 i stavio na clear cmos 1-2 20-tak sekundi i vratio sve(nisam vadio procesor).
Vratio jedno po jedni i sada mi bios ne prepoznaje hard,optiku,ram.probao sam na auto i na manual ali nece.
Ploca je starudija elitegroup k7s5a.Gore sam napisao da samo je pre fleshovanja mogao da digne windows sa mojim prastarim maxtorom od 4GB.
Pomozite ako mozete.
Puno hvala unapred.
Simke
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso Re: Problem sa hardom 09.05.2007. 20:54 #18646

status: user
broj poruka: 584
pocupao sve sa ploce i bateriju izvadio 2-3 i stavio na clear cmos 1-2 20-tak sekundi i vratio sve(nisam vadio procesor).

nisam ovaj deo razumeo... jel ti sad stoji na 2-3 ili na 1-2 jumper?
1-2 bi trebalo da je normalno, 2-3 je clear cmos


a lepo se iznerviram i uradim clear cmos.Sada moram da spavam jer ujutro radim pa cu sutra da nastavim.
Izvadio sam sve sa ploce i premestio jumper na 1-2,sacekao 10-tak sec i vratio na 2-3.Problem je sto mi sada ne prepoznaje nista niti mogu da pokrenem windows.kako dalje??


sad sam pogledao i ovaj tvoj post...
na 1-2 mora da stoji!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Problem sa hardom 09.05.2007. 21:02 #18647

status: user
broj poruka: 5696
Cekaj, kako ti ne prepoznaje RAM a imas sliku??? Bez RAMa nece. Vrni jumper na 1-2 i bateriju pazeci na polaritet, okaci samo HDD (na primarnu granu kao master), na drugu granu okaci CD/DVD kao master. U BIOSu, podesi na AUTO a pod opcijom Advanced -Integrated Peripherals, I/O DMA Devices, ChipSet..i ukljuci detekciju svih kontorolera garana (Primary i Secondary IDE)


M i G

::
:: Kao sto su mnogi upoznati evo sta sam radio od pocetka pa do kraja sa diskom i plocom
:: Evo sta sam uradio(ne mogu da pazim na pravopis
:: Posle svih pokusaja da se digne windows promene kabla hard diska,napajanja uradio sam i sledece.pocupao sve sa ploce i bateriju izvadio 2-3 i stavio na clear cmos 1-2 20-tak sekundi i vratio sve(nisam vadio procesor)
:: Vratio jedno po jedni i sada mi bios ne prepoznaje hard,optiku,ram.probao sam na auto i na manual ali nece
:: Ploca je starudija elitegroup k7s5a.Gore sam napisao da samo je pre fleshovanja mogao da digne windows sa mojim prastarim maxtorom od 4GB
:: Pomozite ako mozete
:: Puno hvala unapred
:: Simke
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: Re: Problem sa hardom 09.05.2007. 21:20 #18653

status: user
broj poruka: 504


:: pocupao sve sa ploce i bateriju izvadio 2-3 i stavio na clear cmos 1-2 20-tak sekundi i vratio sve(nisam vadio procesor).
::
:: nisam ovaj deo razumeo... jel ti sad stoji na 2-3 ili na 1-2 jumper
:: 1-2 bi trebalo da je normalno, 2-3 je clear cmo
::
::
:: a lepo se iznerviram i uradim clear cmos.Sada moram da spavam jer ujutro radim pa cu sutra da nastavim
:: Izvadio sam sve sa ploce i premestio jumper na 1-2,sacekao 10-tak sec i vratio na 2-3.Problem je sto mi sada ne prepoznaje nista niti mogu da pokrenem windows.kako dalje??

::
:: sad sam pogledaj i ovaj prosli tvoj post..
:: na 1-2 mora da stoji
::
::

Ma 2-3 je sada 1-2 je bio 20-tak sekundi i nista vise.1-2 je clear cmos,2-3 default!!
Vratio sam odjednom sve i hard i memoriju i dvd rezac i nista.Odoh da kacvim jedan po jedan kao sto rece machine.
Hvala
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso Moja greska 09.05.2007. 21:28 #18654

status: user
broj poruka: 584
Boze, kod tebe je stvarno 1-2 clear cmos. Sorry!

12. How do I clear the CMOS?

1. Unplug the power
2. Remove jumper JP4 and place it on 1-2
3. Wait 30 sec
4. Put back on 2-3
5. Plug power and restart

If that doesn`t work (it should), try adding the following steps:
1.1 Remove jumper JP1 completely
4.1 Put back jumper JP1


Pogledaj ovaj link, tamo spominju sta se radi ako umre TVOJA ploca

http://www.ocworkbench.com/2002/ecs/k7s5aguide/BIOS%20FAQ.htm
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: Moja greska 09.05.2007. 21:54 #18659

status: user
broj poruka: 504


:: Boze, kod tebe je stvarno 1-2 clear cmos. Sorry
::
:: 12. How do I clear the CMOS
::
:: 1. Unplug the powe
:: 2. Remove jumper JP4 and place it on 1-
:: 3. Wait 30 se
:: 4. Put back on 2-
:: 5. Plug power and restar
::
:: If that doesn`t work (it should), try adding the following steps
:: 1.1 Remove jumper JP1 completel
:: 4.1 Put back jumper JP1
::
:: Pogledaj ovaj link, tamo spominju sta se radi ako umre TVOJA ploc
::
:: http://www.ocworkbench.com/2002/ecs/k7s5aguide/BIOS%20FAQ.htm


Fora je sto kada uradim clear cmos i okacim hard na primar master cd rom na sec master nece da ih detektuje.probam i sa autodetect pise not instaled.
Znaci Pri Master Not Instaled i tako redom
Jedino datum mogu da podesim i vreme.Ostalo stalno not installed
Hvala


Kadfa upalim komp i pocinje autodetect pise NOT DETECTED
Pa ispod pise CMOS MEMORY WROG
CMOS SETTING WRONG
Press F1 to run setup
Pres F2 to load default values and continue
Eto to sada pise
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso R.I.P. 09.05.2007. 22:16 #18664

status: user
broj poruka: 584
:: Kadfa upalim komp i pocinje autodetect pise NOT DETECTE
:: Pa ispod pise CMOS MEMORY WROG
:: CMOS SETTING WRON
:: Press F1 to run setu
:: Pres F2 to load default values and continu
:: Eto to sada pis
:


UH!!!

Procitaj recimo ovo
http://forumz.tomshardware.com/hardware/cmos-memory-wrong-ftopict154371.html

Gomila ljudi ima problema sa `novim` biosom.
Preporuka je da pronadjes i vratis stari!
Nekima ne postuje uopste.

Ti stvarno nemas srece sa tom plocom. Zar ti nismo za tu istu skoro
jurili drajvere za zvuk? Realtek? To je to?
Jadan
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
smhardyu hm 09.05.2007. 22:25 #18665

status: user
broj poruka: 104
Pa stvari nisu bas najsjajnije,jedino sto mozes da uradis je (pod uslovom da si pravilno podesio BIOS i da si sve opcije potrebne za pravilno prepoznavanja ide uredjaja ukljuchio) je da probas sa starim hardom da li ga prepoznaje.
Ako prepoznaje stari hard disk onda moras da vidis za tvoj novi hard disk da li na njemu postoji capacity jumper koji omogucava da vechi hard disk ipak proradi na nekim starim plochama,doduse sa kapacitetom od 20-ak Gb ali bolje i to nego nishta.Pogledaj na sajtu proizvodjacha hard disk-a za tvoj model i skini manual u kojem cesh nachi dotichni jumper ako postoji.A sto se tiche CD uredjaja koji ne prepoznaje probaj da promenis mesto sa master na slave ali moras i jumper za cd pozadi da premestis na slave,a probaj i u kombinaciji da je jumper na cable select.Inache ne brini puno shto ti u bios-u ne pishe za cd not instaled,jedino je bitno da se pojavi u POS screenu (prvi ekran posle uklj rachunara) i da ispise dotichni model.Ako sve ovo gore ne upali a ispravno si podesio u BIOS-u sve parametre onda bi trebao neko da ti to pogleda ko se malo bolje razume (bez uvrede),neke stvari mi nisu bas najjasnije ili jednostavno nisi dobro preneo sta si sve uradio,najgore je ako je kombinacija lose odradjenih operacija,onda stvarno mora step by step da se radi.Nadam se da sam pomogao.

BR


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
smhardyu A da 09.05.2007. 22:28 #18666

status: user
broj poruka: 104
Vrlo je moguche da je do verzije bios-a pa poslusaj geloso-a i potrazi stari bios i flash-uj.


BR


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: hm 09.05.2007. 22:33 #18667

status: user
broj poruka: 504



:: Pa stvari nisu bas najsjajnije,jedino sto mozes da uradis je (pod uslovom da si pravilno podesio BIOS i da si sve opcije potrebne za pravilno prepoznavanja ide uredjaja ukljuchio) je da probas sa starim hardom da li ga prepoznaje
:: Ako prepoznaje stari hard disk onda moras da vidis za tvoj novi hard disk da li na njemu postoji capacity jumper koji omogucava da vechi hard disk ipak proradi na nekim starim plochama,doduse sa kapacitetom od 20-ak Gb ali bolje i to nego nishta.Pogledaj na sajtu proizvodjacha hard disk-a za tvoj model i skini manual u kojem cesh nachi dotichni jumper ako postoji.A sto se tiche CD uredjaja koji ne prepoznaje probaj da promenis mesto sa master na slave ali moras i jumper za cd pozadi da premestis na slave,a probaj i u kombinaciji da je jumper na cable select.Inache ne brini puno shto ti u bios-u ne pishe za cd not instaled,jedino je bitno da se pojavi u POS screenu (prvi ekran posle uklj rachunara) i da ispise dotichni model.Ako sve ovo gore ne upali a ispravno si podesio u BIOS-u sve parametre onda bi trebao neko da ti to pogleda ko se malo bolje razume (bez uvrede),neke stvari mi nisu bas najjasnije ili jednostavno nisi dobro preneo sta si sve uradio,najgore je ako je kombinacija lose odradjenih operacija,onda stvarno mora step by step da se radi.Nadam se da sam pomogao
::
:: B
::
::
::

Isto i sa starim hardom.
Komp se upali(idem redom sve)Pocinje memory test onda trazi primary master not installed i tako do kraja i onda napise cmos settings wrong i ono sto sam gore napisao.
Kada udjen u bios pokusam da detektujem na auto i nece nista da detektuje.promenio sam i bateriju i nista.
Ne znam sta jos da kazem i zasto nece da ih prepozna.
HD je ok probao ga na mom kompu i sljaka.Sada je u njemu stari mahtor od 10 gb.
Hvala!!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: hm 09.05.2007. 22:48 #18669

status: user
broj poruka: 5696
Probaj F2 pri POSTu ili udji u BIOS i ucitaj Setup Defaults postavke. Opet nisam razumeo, jesi li ti flashovao novi BIOS ili nisi???


M i G

::
::
::
:: :: Pa stvari nisu bas najsjajnije,jedino sto mozes da uradis je (pod uslovom da si pravilno podesio BIOS i da si sve opcije potrebne za pravilno prepoznavanja ide uredjaja ukljuchio) je da probas sa starim hardom da li ga prepoznaje
:: :: Ako prepoznaje stari hard disk onda moras da vidis za tvoj novi hard disk da li na njemu postoji capacity jumper koji omogucava da vechi hard disk ipak proradi na nekim starim plochama,doduse sa kapacitetom od 20-ak Gb ali bolje i to nego nishta.Pogledaj na sajtu proizvodjacha hard disk-a za tvoj model i skini manual u kojem cesh nachi dotichni jumper ako postoji.A sto se tiche CD uredjaja koji ne prepoznaje probaj da promenis mesto sa master na slave ali moras i jumper za cd pozadi da premestis na slave,a probaj i u kombinaciji da je jumper na cable select.Inache ne brini puno shto ti u bios-u ne pishe za cd not instaled,jedino je bitno da se pojavi u POS screenu (prvi ekran posle uklj rachunara) i da ispise dotichni model.Ako sve ovo gore ne upali a ispravno si podesio u BIOS-u sve parametre onda bi trebao neko da ti to pogleda ko se malo bolje razume (bez uvrede),neke stvari mi nisu bas najjasnije ili jednostavno nisi dobro preneo sta si sve uradio,najgore je ako je kombinacija lose odradjenih operacija,onda stvarno mora step by step da se radi.Nadam se da sam pomogao
:: ::
:: :: B
:: ::
:: ::
:: ::
::
:: Isto i sa starim hardom
:: Komp se upali(idem redom sve)Pocinje memory test onda trazi primary master not installed i tako do kraja i onda napise cmos settings wrong i ono sto sam gore napisao
:: Kada udjen u bios pokusam da detektujem na auto i nece nista da detektuje.promenio sam i bateriju i nista
:: Ne znam sta jos da kazem i zasto nece da ih prepozna
:: HD je ok probao ga na mom kompu i sljaka.Sada je u njemu stari mahtor od 10 gb
:: Hvala!!!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: Re: Re: hm 09.05.2007. 23:10 #18672

status: user
broj poruka: 504



:: Probaj F2 pri POSTu ili udji u BIOS i ucitaj Setup Defaults postavke. Opet nisam razumeo, jesi li ti flashovao novi BIOS ili nisi??
::
::
Nece F2 pri postu.
Ucitao i opet nece
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik Simke 10.05.2007. 05:58 #18715

status: user
broj poruka: 726


Poslao sam ti mail.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: Simke 10.05.2007. 21:47 #18804

status: user
broj poruka: 504



::
::
:: Poslao sam ti mail
::

ja cu da flashujem bios pa ako crkne nek crkne!!
Sta vi kazete.
Spremio sam msdos disketu sa ona 3 fajla(ostale obrisao) ubacio rom file(bios) i jos aminf342.Sta kazete na to??
Ubacim disketu u flopi i udri!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: Simke 10.05.2007. 22:05 #18814

status: user
broj poruka: 5696
Bitno je da ne nestane struje, pazljivo procitaj uputsvto za plocu i kako se flasuje, dakle iz Free/Bare DOSa bez RAM managera, ako ne ispise succesfull onda vrni sacuvani stari!!!


M i G

::
::
::
:: ::
:: ::
:: :: Poslao sam ti mail
:: ::
::
:: ja cu da flashujem bios pa ako crkne nek crkne!
:: Sta vi kazete
:: Spremio sam msdos disketu sa ona 3 fajla(ostale obrisao) ubacio rom file(bios) i jos aminf342.Sta kazete na to?
:: Ubacim disketu u flopi i udri!!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: Re: Re: Simke 10.05.2007. 22:22 #18817

status: user
broj poruka: 504



:: Bitno je da ne nestane struje, pazljivo procitaj uputsvto za plocu i kako se flasuje, dakle iz Free/Bare DOSa bez RAM managera, ako ne ispise succesfull onda vrni sacuvani stari!!!
::
::
:: M i G
::
:: ::
:: ::
:: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: :: Poslao sam ti mail
:: :: ::
:: ::
:: :: ja cu da flashujem bios pa ako crkne nek crkne!
:: :: Sta vi kazete
:: :: Spremio sam msdos disketu sa ona 3 fajla(ostale obrisao) ubacio rom file(bios) i jos aminf342.Sta kazete na to?
:: :: Ubacim disketu u flopi i udri!

AUUUU!!??Sacuvani stari??Znaci da snimim stari prte flashovanja??Kako se snima??
Izvinjavam se na smaranju.Free bare dos??!!
nisam bas toliko strucan,ti meni slobodno po narodski da ja razumem!!
Hvala na razumevanj.ja sam ovde gde nemam nikoga da mu odnesem komp (ortaka ili sl).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Re: Re: Re: Simke 10.05.2007. 22:31 #18818

status: user
broj poruka: 5696
Ovako ja sam ti rekao da je verovatno pri brisanju CMOS ostali ugaseni IDE kontorleri pod jednom od opcija, zato ti ne nalzai nista. Pre nego sto flesujes kontaktiraj servis_pc@yahoo.com, on ti je rekao da zna napamet tu plocu i BIOS, ja ti ne mogu tacno reci...

Dos dignes sa FD Win98 i kada dobijes boot menu stisnes shift+f5...izlistaj napre mogucnosti flasha sa komandom imeflahsa /? dace ti spisak komandi kako se cuva stari na floppy pod kojim imenom i kako ces flashovati novi...ali najpre se obrati Nemanji na onaj mail jer zna ECS ploce


M i G

::
::
::
:: :: Bitno je da ne nestane struje, pazljivo procitaj uputsvto za plocu i kako se flasuje, dakle iz Free/Bare DOSa bez RAM managera, ako ne ispise succesfull onda vrni sacuvani stari!!!
:: ::
:: ::
:: :: M i G
:: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: ::
:: :: :: ::
:: :: :: ::
:: :: :: :: Poslao sam ti mail
:: :: :: ::
:: :: ::
:: :: :: ja cu da flashujem bios pa ako crkne nek crkne!
:: :: :: Sta vi kazete
:: :: :: Spremio sam msdos disketu sa ona 3 fajla(ostale obrisao) ubacio rom file(bios) i jos aminf342.Sta kazete na to?
:: :: :: Ubacim disketu u flopi i udri!
::
:: AUUUU!!??Sacuvani stari??Znaci da snimim stari prte flashovanja??Kako se snima?
:: Izvinjavam se na smaranju.Free bare dos??!
:: nisam bas toliko strucan,ti meni slobodno po narodski da ja razumem!
:: Hvala na razumevanj.ja sam ovde gde nemam nikoga da mu odnesem komp (ortaka ili sl)
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Problem resen zahvaljujuci servis_pc@yahoo.com 11.05.2007. 08:57 #18865

status: user
broj poruka: 504
problem resen zahvaljujuci servis_pc@yahoo.com.
Probudio sam coveka pre zore telefonom i proverili smo sve.
Nisam flashovo bios jer je bio u redu.
grana na primarnom masteru ne valja.Uopste ne prepoznaje ni jedan uredjaj.Sec master sljaka(koji sam bio bolid i nisam probao da promenim hard na sec master).
Suma sumarum hvala svima.Ja sam mogao da bacim komp u kantu jer on ceo sa sve kutijom ne vredi 30€ vec sam hteo svabama(i samom sebi)da dokazem da su tamo neki momci iz Beograda i sire za nijansu(veliku)strucniji od povrsnih svaba.
Evo podize sistem(formatira disk i nadam se da ce instalacija proci.Ako ne prodje(zbog bilo kog razloga) to ce mu biti zadnje(KANTA).
Svima na forumu zelim prijatan dan i puno poslovnog uspeha.



:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Problem resen zahvaljujuci servis_pc@yahoo.com 11.05.2007. 11:32 #18881

status: user
broj poruka: 5696
Ja ti rekoh da nije BIOS ako je sve vec radilo! Dobro je da sam ti dao Nemanjin eMail...a sto se tice crkavanja ne bih se opkladio da ce i ova dugo trajati. TO su uboge ploce!


M i G

:: problem resen zahvaljujuci servis_pc@yahoo.com
:: Probudio sam coveka pre zore telefonom i proverili smo sve
:: Nisam flashovo bios jer je bio u redu
:: grana na primarnom masteru ne valja.Uopste ne prepoznaje ni jedan uredjaj.Sec master sljaka(koji sam bio bolid i nisam probao da promenim hard na sec master)
:: Suma sumarum hvala svima.Ja sam mogao da bacim komp u kantu jer on ceo sa sve kutijom ne vredi 30€ vec sam hteo svabama(i samom sebi)da dokazem da su tamo neki momci iz Beograda i sire za nijansu(veliku)strucniji od povrsnih svaba
:: Evo podize sistem(formatira disk i nadam se da ce instalacija proci.Ako ne prodje(zbog bilo kog razloga) to ce mu biti zadnje(KANTA)
:: Svima na forumu zelim prijatan dan i puno poslovnog uspeha
::
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
simke000 Re: Re: Problem resen zahvaljujuci servis_pc@yahoo.com 11.05.2007. 14:06 #18907

status: user
broj poruka: 504



:: Ja ti rekoh da nije BIOS ako je sve vec radilo! Dobro je da sam ti dao Nemanjin eMail...a sto se tice crkavanja ne bih se opkladio da ce i ova dugo trajati. TO su uboge ploce
::
::
:: M i G
::
:: :: problem resen zahvaljujuci servis_pc@yahoo.com
:: :: Probudio sam coveka pre zore telefonom i proverili smo sve
:: :: Nisam flashovo bios jer je bio u redu
:: :: grana na primarnom masteru ne valja.Uopste ne prepoznaje ni jedan uredjaj.Sec master sljaka(koji sam bio bolid i nisam probao da promenim hard na sec master)
:: :: Suma sumarum hvala svima.Ja sam mogao da bacim komp u kantu jer on ceo sa sve kutijom ne vredi 30€ vec sam hteo svabama(i samom sebi)da dokazem da su tamo neki momci iz Beograda i sire za nijansu(veliku)strucniji od povrsnih svaba
:: :: Evo podize sistem(formatira disk i nadam se da ce instalacija proci.Ako ne prodje(zbog bilo kog razloga) to ce mu biti zadnje(KANTA)
:: :: Svima na forumu zelim prijatan dan i puno poslovnog uspeha
:: ::
:: ::
:: ::
:: ::

Hvala sna pomovi u svakom slucaju ode to s...e iz moje kuce.
JHvala svima jos jedamput
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646156.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs