Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
HD Format?
STRANA 1 OD 1
Maksimus HD Format? 26.05.2007. 21:29 T4515

status: user
broj poruka: 128
Kako je najbolje formirati h-disk u cilju veće efikasnosti sistema? Npr., ako imam h-disk od 250 giga - da li da ga podelim na 2, 3, ili više particija (i da li bi sve trebale da budu iste veličine ili ne?)...

Nisam siguran ni da li da na istoj particiji ne mešam (instaliram) igre zajedno sa programima koji su `nužni` za svakodnevni rad na računaru.

Na mom primeru, u pitanju je sigejt barakuda od 160 odnosno od 250 :) giga.

hvala!

poz!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ludi ... 26.05.2007. 21:48 #20249

status: user
broj poruka: 568
Nabavi Hiren`s boot CD, digni sistem s njega pokreni neki od alata za particionisanje, ja tu koristim Partition Magic, tu pobrisi postojece particije, kreiraj nove i formatiraj iste i to je sve

Licence to kill

:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Pisko e, lujka...? 26.05.2007. 22:15 #20253

status: user
broj poruka: 6643
Promašio si ludi, odgovor, 100%... ne sa čim, nego: na koliko!
Neka mišljenja koja ja poštujem - ali, svakako su podložna promeni u skladu sa namenom i navikama računara i korisnika - kažu da sistemska particija - ona na kojoj je widows, treba da bude 20-30Gb, i da se na njoj ipak, instaliraju neki od programa, npr. oni koji ne mogu da prežive reinstalaciju windowsa `gaženjem`.... bez potrebe da se i sami ponovo instaliraju, zatim, valjala bi i jedna `programska particija`, gde se instaliraju programi u koje spadaju i igre, npr. 35-45Gb, i, bar jedna za podatke, pogotovo ako se radi sa video materijalom ili muzikom, koja bi bila veći deo ostatka diska - nikad dovoljan, uostalom. Osim svega toga, ja praktikujem da na posebnu particiju, fizički smeštenu na najbrži deo diska, smeštam swap fajl windows-a (umesto na particiju sa windows-om!) koja je cca 150% veća od fizičke količine rama. Kod particionisanja obrati pažnju da, kao i proizvođači samih diskova, programi rade sa decimalnim sistemom megabajta i gigabajta, tako da sama particija uvek ispadne manja nego broj koji odabereš pri određivanju veličine (dakle, ili izračunaj tačno ili daj odokativno malo veću vrednost od željene).
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Neko kaze dve, neko tri, neko ti kaze cetiri 26.05.2007. 23:26 #20261

status: user
broj poruka: 7761
Ja ti predlazem tri.
Prva sistemska, ne manje od 60gb.
Druga na kojoj ces drzati podatke i eventualne instalacije sitnog softvera i slicno.
Treca na koju ces staviti Ghost, koji ces napraviti nakon instalacije osnovnih programa i samog sistema. Recimo da ona bude 10-15 gb, s tim da ako ona bude 15gb na nju stavis instalacije.

Ako tako uradis imaces nov sistem kad god ti se prohte za 25-45minuta.

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
milos24 Re: Neko kaze dve, neko tri, neko ti kaze cetiri 26.05.2007. 23:46 #20265

status: user
broj poruka: 282
Pitanje nije prepiranje: Da li postoji neki poseban razlog za postojanje posebne particije za ghost-a ili on moze na particiju sa podacima?

Pozdrav

Milos

Ko ne zna, i zna da ne zna, dete je, nauci ga,
Ko zna, a ne zna da zna, spava, probudi ga,
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, kloni ga se,
Ko zna, i zna da zna, mudar je, sledi ga.

:: Ja ti predlazem tri
:: Prva sistemska, ne manje od 60gb
:: Druga na kojoj ces drzati podatke i eventualne instalacije sitnog softvera i slicno
:: Treca na koju ces staviti Ghost, koji ces napraviti nakon instalacije osnovnih programa i samog sistema. Recimo da ona bude 10-15 gb, s tim da ako ona bude 15gb na nju stavis instalacije
::
:: Ako tako uradis imaces nov sistem kad god ti se prohte za 25-45minuta
::
:: Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
VMARC Re: Re: Neko kaze dve, neko tri, neko ti kaze cetiri 27.05.2007. 02:13 #20279

status: user
broj poruka: 9390


:: Pitanje nije prepiranje: Da li postoji neki poseban razlog za postojanje posebne particije za ghost-a ili on moze na particiju sa podacima
::

Ako je do ghosta, on se moze narezatii na jedan ili vise DVDa, mada se meni njegovo postojanje cini poprilicno neupotrebljivim, jer se sistem ne instalira na svako malo, a za instaliranje bih uvek utrosio vise sati `na tenane` nego drzao par gigabajta podataka `kad mi zatreba, da cas posla reinstaliram`...


Mada opcija za rusitelje sistema uopste nije losa... :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
tmservis .......TO je TO 27.05.2007. 11:40 #20293

status: user
broj poruka: 35
Daju se razni odgovori i odlutalo se sa teme. Pitanje je bilo...`u cilju efikasnosti`..pretpostavljam da si mislio na kvalitativni stepen iskoriscenja diska u radu.Sigurno je da ce ti disk raditi najbolje na jednoj particiji. Disk se deli na particije u zavisnosti od licnih potreba korisnika,i konfornosti, odnosno organizacije podataka,tako da sva mudrovanja i pametovanja druge vrste otpadaju.
Beograd,

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Odgovori 27.05.2007. 13:31 #20299

status: user
broj poruka: 7761
@Milos24
NEMA !

@Vmarc
Moze i kako si ti naveo !

Samo jedno znam da nikad necu instalirati sistem na jednu particiju a programe ili pagefile na trecu, zasto? slobodno sudijsko uverenje vala bas kao sto neki to rade meni se to resenje ne dopada, verovatno je stvar licnih afiniteta.

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Maksimus Hvala! 27.05.2007. 13:32 #20300

status: user
broj poruka: 128

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646170.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs