Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Pomoć oko kupovine HDD i DVD/RW....
STRANA 1 OD 1
Kole036 Pomoć oko kupovine HDD i DVD/RW.... 16.06.2007. 23:03 T4741

status: user
broj poruka: 8
Imam matičnu ploču ASUS A7N8V-E, AMD Athlon 2500+, 512 Ram memoriju, ASUS 9200 Radeon SE Grafičku itd. (konfiguracija je stara oko 2,5 god.)

Želim da kupim nov Hard Disc (250-320 GB) i DVD rezač, pa bih molio odgovore na dva pitanja:
- Koji Hard Disc da kupim, a da odgovara konfiguraciji? Stari je Maxtor, 2 MB keša i super radi, ali je 80GB. Nemam više podataka o njemu.
- Kakvi su ASUS DVD/RW i koji Pionir DVD/RW preporučujete?
Hvala unapred.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE vako 16.06.2007. 23:49 #21868

status: user
broj poruka: 5696
Promeni grafiku, SE je low-profile 64bit, prespora, pregrejana...

HDD neka je 7200RPM, 8MB cache (ATA-133) i to: Seagate Baracuda, WD Caviar, IBM-Hitachi DeskStar. Slicno vazi i za SATA diskove (ti imas na ploci SATA 150 (1.5Gb/s)), sto vise cache-a to bolje, novi SATA II diskovi podrzavaju protok do 3Gb/s i NCQ (Native Command Queuing).

DVD 16x i to: Sony, Pioneer, NEC. Asus je oduvek pravio junk/krs optiku!

modeli i za GDD i za DVD+-R/W nisu toliko bitni jer su manje vise iste klase, bar kod nas, recimo DVR108 je takodje 16x ali je daleko bolji od DVR112 koji je i pravljen 2 god. kasnije i minimalno unapredjen. Dakle, drzi se najpre proverenih brandova...


M i G

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Hajduk Sata 17.06.2007. 03:35 #21876

status: user
broj poruka: 114

Hajduk

Potpuno se slazem sa svim sto je Machine napisao samoo da sam ja na tvom mestu ne bih uzimao nista od ova dva uredjaja sa ATA prikljuckom. Znaci moj predlog je :
HDD:Segate Baracuda 250GB 16MB kesa SATA 2
DVD/RW: Peeoner 212
To ti je mnogo bolje jer ces zaboraviti na one `siroke sive kablove` koji su odvratni a i pogorsavaju protok vazduha u kucistu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Vaskev re 17.06.2007. 08:57 #21878

status: user
broj poruka: 1673
Asus nije oduvek pravio losu optiku, Model DRW-804P je ustvari Pioneer 107 i radi savrseno vec vise od 4 godinice i nikada nije pukao nijedan disk. DRW-1608 je Pioneer 108 itd. Asus je promenio nosac optike uvodjenjem dodatne suspenzije i subsasije. Za novije modele nemam informacija. ASUS CDRW-5232AS najbolji CD rezac koji sam probao i zadrzao se na njemu. Podesis brzinu na maksimum a on lepo sam podesava brzinu koliko medijum podnosi. Narezao sam sa njim vise hiljada cd-ova i nikakvih problema. U pocetku sam testirao medije na jitter i pipo greske i nikada nijedna bez obzira kakav krs od medije mi donesu. Dakle moja iskustva su razlicita od Mashineovih.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: re 17.06.2007. 11:27 #21885

status: user
broj poruka: 5696
Da, ali to sto si naveo su bili re-labeled modeli Pioneer-a!!! Samo oni su radili OK, svi ostali su ubi boze. Sto se tice Jitter efekta, PI/PO, C1 i C2 gresaka one zavise i od softwarea, recimo: narezem ja disk, ubacim u jednu veraziju istestiram par puta i dobijem npr. 10 gresaka na svakom subtestu a score 99...stavim drugu verziju, kada tamo score 0 a 100-200 gresaka. Oni nisu tako merodavni, bitna je citljivost i dugotrajnost narezanog sadrzaja sto uveliko zavisi i od emulzije (Cyanine za CD, MCC, Ricoh, Taiyo Yuden za DVD)....


M i G

:: Asus nije oduvek pravio losu optiku, Model DRW-804P je ustvari Pioneer 107 i radi savrseno vec vise od 4 godinice i nikada nije pukao nijedan disk. DRW-1608 je Pioneer 108 itd. Asus je promenio nosac optike uvodjenjem dodatne suspenzije i subsasije. Za novije modele nemam informacija. ASUS CDRW-5232AS najbolji CD rezac koji sam probao i zadrzao se na njemu. Podesis brzinu na maksimum a on lepo sam podesava brzinu koliko medijum podnosi. Narezao sam sa njim vise hiljada cd-ova i nikakvih problema. U pocetku sam testirao medije na jitter i pipo greske i nikada nijedna bez obzira kakav krs od medije mi donesu. Dakle moja iskustva su razlicita od Mashineovih
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kole036 Još par pitanja..... 17.06.2007. 11:40 #21886

status: user
broj poruka: 8
Hvala vam na odgovorima. Sada ću možda biti malo dosadan, jer ću opet postaviti neka pitanja:
- koja je razlika između ATA i SATA Hard Disc?
- koji je bolji?
- da li moja konfiguracija `trpi` obe varijante?
- šta je `Native Command Queuing`?
- razmišljao sam da kupim HDD kapaciteta 320 GB. Koliko je to pametno, jer sam čuo da diskovi većeg kapaciteta imaju neke slabosti....

Mislim da sam katastrofa sa pitanjima....
Pozdrav.

P.S. Moj favorit za DVD/RW je ASUS i PIONIR...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Još par pitanja..... 17.06.2007. 12:07 #21887

status: user
broj poruka: 5696
ATA=PATA je stariji standard, onaj koji koristi tvoj Maxtor, najjaci je UDMA-133. SATA ce ti nesto brze raditi ali nista mnogo, zahvalniji je sto se tice da nema muka u XPu oko DMA rezima ali je pozeljno da sa stavi WinXP SP-2 jer ako nemas SP onda moras driver za kontroler na ploci umetnuti preko floppyja sa F6 na pocetku instalacije. Novi SATA 2 NCQ diskovi i kontroleri su dosta bolji, a pride nose 16MB cahce buffer. Radice ti obe varijante ali u tvom, nizem, modu, dakle SATA-2 3Gb interfejs disk ce kod tebe raditi kao SATA-1 1.5Gb. Tvoja ploca nece dozvoliti upotrebu NCQa, ali je sada on primenjen na skoro svim diskovima sa SATA2 prikljuckom. NCQ je algoritam za sirovo koriscenje specificnih instrukcija u okviru firmware-a koje bi ubrzale rad disk podsistema a da se to ne odrazi na dodatno opterecivanje magistrale, procesora...sve zavisi koliko ploca koristi doticni disk, 1, 2... da ne duljim nisu nista losiji od opnih od 250GB



M i G

:: Hvala vam na odgovorima. Sada ću možda biti malo dosadan, jer ću opet postaviti neka pitanja
:: - koja je razlika između ATA i SATA Hard Disc
:: - koji je bolji
:: - da li moja konfiguracija `trpi` obe varijante
:: - šta je `Native Command Queuing`
:: - razmišljao sam da kupim HDD kapaciteta 320 GB. Koliko je to pametno, jer sam čuo da diskovi većeg kapaciteta imaju neke slabosti...
::
:: Mislim da sam katastrofa sa pitanjima....
:: Pozdrav
::
:: P.S. Moj favorit za DVD/RW je ASUS i PIONIR..
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kole036 Hvala. 17.06.2007. 19:39 #21911

status: user
broj poruka: 8
Hvala Machine na iscrpnim odgovorima!
Pozdrav.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Hvala. 17.06.2007. 19:42 #21912

status: user
broj poruka: 5696
Zaboravih, slobodno uzmi Optiarc DVD-R/W to ti je Sony-NEC korporacija koja radi optiku, smatraju se za bolje (svakako jaci od LG, Samsung, BenQ, Pioneer, Lite-On, Teac...) a imas i vecu garanciju...bilobi pozeljno zbog novog hardware-a da flashujes najnoviji BIOS da se ne bi desilo da nesto ne prepozna kako treba. To moras raditi pazljivo po uputstvu u free DOSu. Jesi li ti siguran da si naveo tacan model ploce, nesto mi je cudan i nisam ga vidjao...???


M i G

:: Hvala Machine na iscrpnim odgovorima
:: Pozdrav
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kole036 Helou, helou, Machine. 21.06.2007. 20:44 #22189

status: user
broj poruka: 8
Halo Machine, tek sada sam video tvoj post. Izvini.
U pravu si za matičnu ploču. Nisam ni video šta sam napisao. Tačan naziv je
ASUS A7N8X-E Deluxe.
Kažeš: `.....bilo bi pozeljno zbog novog hardware-a da flashujes najnoviji BIOS...`
i
`...po uputstvu u free DOSu`.
Molim te, da li mi možeš reći nešto više o tome?... Ili bar gde mogu da se raspitam, pročitam i tako to...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: Helou, helou, Machine. 03.07.2007. 19:44 #22826

status: user
broj poruka: 5696
FreeDOS npr. StartUp Disk za Win9X pa Shift+F5. kada skines odgovarajuci BIOS i Flash Tool imas uputstvo, pazljiv prouci...uglavnom se sve radi u low-level okruzenju pre svega zbog bezbednosti kako neki softwareski prekid ne bi unistio komunikaciju prilikom flasha. Ako to ne odradi dobro gotovo je. Obavezno sacuvaj stari BIOS, imas opcije u okviru konzolne aplikacije...potom skini pravi po rev.PCBa za plocu i ako ti se kojim slucajem javi neuspesan flash ne resetuj vec vrni stari...ako sve prodje ok, resetuj, ucitaj setup defaults, resetuj pa namesto BIOS kako treba...


Znanje je imperativ savremenog coveka. Budi mudar da bi opstao i sutra.

:: Halo Machine, tek sada sam video tvoj post. Izvini
:: U pravu si za matičnu ploču. Nisam ni video šta sam napisao. Tačan naziv je
:: ASUS A7N8X-E Deluxe.
:: Kažeš: `.....bilo bi pozeljno zbog novog hardware-a da flashujes najnoviji BIOS...`
:: i
:: `...po uputstvu u free DOSu`
:: Molim te, da li mi možeš reći nešto više o tome?... Ili bar gde mogu da se raspitam, pročitam i tako to..
::
::
::
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646156.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs