Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Sta je RAID???
STRANA 1 OD 1
Dacha87 Sta je RAID??? 16.08.2007. 20:01 T5301

status: user
broj poruka: 14
Pozdrav svima na forumu.Ovako,uzeo sam komp pre mesec dana (Gigabyte 965P-ds3p,rev3.3 , IntelC2D6420 , 2x1GB Geil PC8000 , Zotac 7900GS , Seagate 250gb,16mb,7200rpm , Blueberry450W.Zanima me RAID?Kakva je to tehnologija u opste i da li je namenjena samo za korisnike sa vise HDD-a(pitam posto imam jedan)? I da li moja maticna ima integrisani RAID kontroler?I jos jedno pitanje u vezi HDD.Dobio sam tople preporuke da uzmem Seagate.Nekih nedelju dana posto sam ga uzeo poceo je pomalo da krklja i da se zanosi pri otvaranju vecih fajlova.Nema cakćanje,samo povremeno zakrklja.Da li to normalno,jer i nervira me po malo.na starom compu sam imao maxtor 30GB,koji 5 godina nije zakocio i krkljao.Nema lose sektore,to sam proverio,ali ajde,sta mu je onda???Molim za savete... pozzz


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Ukratko... 16.08.2007. 21:28 #25600

status: user
broj poruka: 729
...ako, na primer, imas dva HD-a od 250 gb, pomocu RAIDa mozes da namestis da ih sistem vidi kao jedan od 500Gb ili da radis sa jednim od 250Gb, a drugi automatski radi backup, tj. sve sto imas na primarnom se `preslikava` i na drugi. Ima jos modova RAIDa ali ova dva su najcesca.

Sto se tice HDa i ja sam skoro uzeo novu konfu i u nju ubacio Seagate od 500Gb. Vec posle desetak minuta prebacivanja fajlova sa starog diska, sa njega se culo sve cesce caktanje i krljanje. Posto sam negde procitao da se na `izdrmusanim` diskovima glave ispomeraju, tako da je dovoljno samo staviti ih u vertikalni polozaj i pustiti par minuta da rade. Ako su ispravni, nece im se nista desiti, ali ako su pokvareni...
Naravno, tako sam i uradio, a onda je poceo sou krljanja i krkljanja. Vratio sam ga nazad na mesto i vise se nije podigao (iz mrtvih). Ne bih ti preporucio da to radis, ali za svaki slucaj ga zameni ako mozes, jer ne bi trebao da ima nikakav zvuk osim tihog sustanja.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
demjan RAID 16.08.2007. 22:05 #25606

status: user
broj poruka: 4
RAID - Redundant Array of Independent Drives (or Disks), also known as Redundant Array of Inexpensive Drives (or Disks)

sistem povezivanja diskova u cilju vece sigurnosti, boljih performansi ili oba. sjajna stvar!

kao sto je pomenuo NastyB raid polja 0 i 1 su najcesca jer je za njih potrebno min 2 diska, dok je za ostale potrebno bar 3.

RAID level 0 takozvani stripping - dva ili vise hardova se ponasaju kao jedan. svi podaci se dele po diskovima. dobijas znatno vecu brzinu citanja i pisanja podataka. sto vise diskova to brze. medjutim ja nisam ljubitelj cistog stripinga jer se sigurnost znatno umanju. ako jedan disk otkaze sistem ne radi i cupanje podataka moze da bude i nemoguce!

RAID level 1 - mirroring - dva ili vise hardova se ponasaju kao jedan. svi podaci se dupliraju. dokle god je jedan disk radi ti imas sve. sigurnost znatno povecana, performanse citanja znatno povecane (sto vise hardova to brze), malo usporenje pisanja podataka, gubis 50% prostora u odredjenim slucajevima i vise.

za ostale raid modove ti treba 3 ili vise hdd-a, i ja ne umem to da objasnim bez crtanja grafikona :)

tvoja ploca podzava SATA RAID i to polja 0, 1 i 5

sto se tice zvuka tvog harda, hm... dosta novih hardova ima cudan zvuk od samog pocetka, ali glasno krkljanje i skljocanje nije dobar znak. da li ti je u biosu ukljucen SMART, ako jeste, on bi ti verovatno prijavio da oseca degradaciju diska. jbm li ga radi bekap cesto. to je moj savet nevezano za to da li se hard cuje ili ne (sem u slucaju nekog raid mirroing/parity moda).

pozdrav
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Stripy E 16.08.2007. 22:28 #25607

status: user
broj poruka: 4163
Dobio si vrlo izdašne i precizne odgovore od NastyB i demjan. Što se tiče hard diska... Sigejt baraQdica je najbolji disk trenutno na tržištu. Ono što je karakteristično za baraQde je to da su skoro potpuno nečujni. Svako krkljanje, cijuktanje bla bla je siguran znak da sa njim nešto nije u redu. Preporučujem da detaljno proveriš disk i eventualno ako nešto nije u redu reklamiraš isti


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg definicija necujnog 17.08.2007. 02:16 #25638

status: user
broj poruka: 711
Sto se idle rezima tice, Seagate su zaista najtisi... Ne mogu da provalim da li je disk ukljucen ili ne... Ali, kad krene da pise/cita, cujem ga i na par metara :) U svakom slucaju je mnogo bolji izbor od Maxtora... Oni izludjuju u idle rezimu, dok su pri pisanju tisi od Seagate...

Overall, najtisi je Samsung :)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: E 17.08.2007. 11:31 #25652

status: user
broj poruka: 729

:: Sigejt baraQdica je najbolji disk trenutno na tržištu. Ono što je karakteristično za baraQde je to da su skoro potpuno nečujni. Svako krkljanje, cijuktanje bla bla je siguran znak da sa njim nešto nije u redu. Preporučujem da detaljno proveriš disk i eventualno ako nešto nije u redu reklamiraš ist
::
::

Potpuno se slazem sa ovim da je Sigejt Barakuda trenutno najbolji disk, bar kod nas (mada ni Samsung i Hitachi nemaju lose diskove, ali od Maxtora i WD treba begati ), ali ako ces vec da menjas disk, dodaj malo kinte pa uzmi ES verziju barakude, koja je ipak bolja od ne-ES verzije.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dacha87 @NastyB 17.08.2007. 16:35 #25667

status: user
broj poruka: 14
Hvala na odgovorima i savetima.I imam pitanje za NastyB-a.Ipak te nisam poslusao i okrenuo HD vertikalno i pustio ga da radi jedno tri minuta i posle toga ga vratio.Ne mogu odmah da ga testiram s podacima jer je formatiran i treba da mu ubacim operativni.A ovako u idle rezimu se ne cuje i sistem ga normalno ocitava.Sad je pitanje kako okrenuti HD vertikalno.Ja sam ga okrenuo po obodu,duze ivice su bile na podu(vrhu).Da ne treba mozda obratno,da se HD uspravi u visinu tako da krace stranice budu na sloncu,tj. vrhu(tada bi na vrh dosla ona strana HD-a sa konektorima za napajanje i za sata kabl).Nadam se da si razumeo pitanje?/? pozz


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: @NastyB 17.08.2007. 19:27 #25681

status: user
broj poruka: 729

:: Hvala na odgovorima i savetima.I imam pitanje za NastyB-a.Ipak te nisam poslusao i okrenuo HD vertikalno i pustio ga da radi jedno tri minuta i posle toga ga vratio.Ne mogu odmah da ga testiram s podacima jer je formatiran i treba da mu ubacim operativni.A ovako u idle rezimu se ne cuje i sistem ga normalno ocitava.Sad je pitanje kako okrenuti HD vertikalno.Ja sam ga okrenuo po obodu,duze ivice su bile na podu(vrhu).Da ne treba mozda obratno,da se HD uspravi u visinu tako da krace stranice budu na sloncu,tj. vrhu(tada bi na vrh dosla ona strana HD-a sa konektorima za napajanje i za sata kabl).Nadam se da si razumeo pitanje?/? poz
::
::
Ja sam ga obrnuo tako da kraca stranica bude na stolu...hmmm, skoro da je visio na SATA+napajanje kablovima. Pre toga sam instalirao sistem na njega i sve je proslo OK uz par tihih caktanja (stanujem pored magistrale, kola sibaju, televizor kuva, tako da mnogo toga nisam ni cuo, verovatno). I kad sam, posle toga, sa starih diskova poceo da prebacujem muziku+igre+filmove, pocelo je testerisanje. Prekinuo sam to, postavio ga u opisani polozaj i onda se desilo ono sto sam opisao. Moj ti je predlog da ga stavis na drugi komp i da sa drugog prebacis bar jedno 4-5 giga sto manjih fajlova, MP3 pesme npr. sto vecih fajlova, npr. divx filmova, jer se tada menja brzina upisa. Slusaj sta se desava i ako cujes nesto, kao da `igla grebe po ploci` (hm, ako znas kako rade HDovi, imas predstavu) obavezno nosi na menjazu.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646160.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs