Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Trebam par saveta.....
STRANA 1 OD 1
Kole036 Trebam par saveta..... 19.08.2007. 23:44 T5327

status: user
broj poruka: 8
Već sam i ranije imao neka pitanja na sledeću temu, pa bih sada samo hteo da proverim sa vama - šta tačno da radim:
- Imam matičnu ploču ASUS A7N8X-E Deluxe, AMD Athlon 2500+, 512 Ram memoriju, ASUS 9200 Radeon SE Grafičku itd. (konfiguracija je stara oko 3 god.).
- kupujem sutra HDD - WD 400 GB WD4000AAKS, SATAII, 7200 rpm 16MB cach,
i DVD/RW Pionir 212.

1.Želeo bih da na postojećoj konfiguraciji ubacim nov DVD/RW, i takođe novi HDD sa kojeg želim da dižem sistem, a stari HDD bi služio za skladištenje podataka. Dakle, kojim redom i šta tačno treba da uradim?
2.Planiram i da dodam na postojećih 512 još 512 RAM memorije. Kako mogu da proverim koja je memorija na mom kompu, i koju treba da kupim da bi odgovarala ploči?

Hvala.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
filni .. 20.08.2007. 00:06 #25811

status: user
broj poruka: 1199



Program da proverish sve shto te zanima na kompu...Je.....CPU-z ..Skini ga.>Imash gde hocesh..I tu ce ti sve pisati.O procesoru..Maticnoj.....Memoriji..... Kako mislish kojim redosledom?
Prvo ODESH I KUPISH ....A posle otvorish kucishte i namontirash.......i TRECE ..Upalish racunar... E sada se nadam da znash sve da namestish.>Ako ne znash.>Zovi nekog drugara kuci koji se razume i neka ti namesti..Aj uzdravlje...P.S.Menjaj graficku kada vec neshto menjash...Uzmi bar 6600GT ili 7600GT al ona je skuplja..Al je najaca u AGP varijanti....
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff re 20.08.2007. 01:27 #25816

status: user
broj poruka: 829

1. ako sam te dobro shvatio, pitas za dzamperisanje doticnih... pod uslovom da ti je stari hard ata, namesti njega da bude primary master, a pioneera da bude primary slave. ako imas jos jedan cd/dvd citac/rezac, onda stari hdd primary master, a pioneer i drugi cd/dvd neka budu secondary master i slave po izboru(ako imas cd-rw, bolje njega stavi kao slave). ako ti je i stari hdd sata1 ili 2, onda ne treba ni stari ni novi hdd da diras jer njima ne trebaju dzamperi niti konfigurisanje, a za rezac(e) izvedi gore navedeno, a mozes da ih stavis i kao primary master i slave.
2. ako si dobio knjigu iliti uputstvo uz plocu, potrazi prvo u njoj u sadrzaju spisak podrzanih memorijskih modula i njihovih (kapaciteta i) frekvencija, ako nemas idi na asusov sajt ili potrazi po google-u...

Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff a mozda mislis i ovo... 20.08.2007. 01:44 #25817

status: user
broj poruka: 829

ako mislis na softverski problem, kada sve lepo uguras u komp da radi, u biosu u ploci namestis `boot from cd`, ubacis windowsow instalacioni disk, restartujes i instaliras win na novi hd (savetujem ti da napravis particiju od 50-ak giga za win, a ostalo kako hoces). posle instalacije wina,
1. u biosu namestis `boot from x`(gde x oznacava ime nove particije na novom hd sa novim windowsom), ili
2. u windowsovom drajv menadzmentu zamenis ime `c` particije i nove particije, a onda u biosu namestis `boot from c`...
savetujem opciju 2 i da ne brises stari win za ne daj boze, a plus mozes i da koristis neke programe sa njega a da ne moras ponovo instaliras...
nadam se da sam makar nesto ubo i pomogao ti...
poz

Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff e ljudi... 20.08.2007. 01:55 #25818

status: user
broj poruka: 829

...sad bas nesto razmisljam, da li je opcija 2 uopste moguca, mada mi se cini da sam jednom (nesto slicno?) uspeo?...

@kole036: anyway, ako ostali kazu da je opcija 2 nemoguca, izvinjavam se svima, a ti lepo izvadi stari hard pre instalacije wina na novi, i vrati ga tek po zavrsetku celog postupka. to uvek pali, a plus ne moras da se brines za slovca particija:-)
poz!

Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Pitanje... 20.08.2007. 10:03 #25829

status: user
broj poruka: 729
Ja sam imao Bartona 2500+ i plocu Asusovu A7N8X (nije deluxe) i posto se tu radi o Nvidia Nforce 2 cipsetu, gotovo sam siguran da on nema SATA II kontroler vec obican SATA kontroler `Silicon Image Sil3112À. with RAID 0 and 1, 0+1 support` (zastarela stvar za tako brz disk) tako da je pitanje da li ces dobiti nesto sa SATA II diskom, a pametnije je uzeti neki jeftini ATA disk koji ce ti vrsiti isti posao.
Sto se tice rasporeda uredjaja, gledaj da ti DVD rezac bude SECONDARY MASTER. Poslusaj FILNI-ja i skini CPU-Z pa ces saznati sve vezano za plocu, procesor i memoriju...


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ddragoljub Re: Pitanje... 20.08.2007. 14:22 #25836

status: user
broj poruka: 126
:: Ja sam imao Bartona 2500+ i plocu Asusovu A7N8X (nije deluxe) i posto se tu radi o Nvidia Nforce 2 cipsetu, gotovo sam siguran da on nema SATA II kontroler vec obican SATA kontroler `Silicon Image Sil3112À... with RAID 0 and 1, 0+1 support` (zastarela stvar za tako brz disk) tako da je pitanje da li ces dobiti nesto sa SATA II diskom, a pametnije je uzeti neki jeftini ATA disk koji ce ti vrsiti isti posao


Pozdrav,
ta plocha nema Sata2 kontroler ali to NEMA VEZE. na sata diskovima postoji dzamper `SATA1 mode only` kojim SATA2 disk radi kao SATA1 disk. btw time ne gubish nishta na performansama diska jer je razlika u brzini sata1 i sata2 zapravo u brzini kontrolera a ne samog diska. To znachi da su razlike minorne. Oba diska se vrte na 7200rpm i vishe-manje daju iste brzine chitanja i pisanja...a to shto je brzi interfejs -dzaba...
Mislim da je bolje da uzmesh ipak sata disk jer ti je vec guzva na PATA kontroleru... kad vec imash neiskorishcen kontroler... :-)

ako nekoga zanima :
http://www.spodesabode.com/content/article/hdriveroundup/4
ovde je radjeno poredjenje :
WD Raptora 36 GB 10000rpm i
Hitachi Deskstar 250 GB 7200rpm
i Hitachi ispade brzi u kopiranju fajlova i dizanju windowsa :-)
PATA na 7200 brzi od SATA na 10000 :-) tako da razlike pata-sata-sata2 su
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: Re: Pitanje... 20.08.2007. 16:56 #25842

status: user
broj poruka: 729

::
:: Pozdrav
:: ta plocha nema Sata2 kontroler ali to NEMA VEZE. na sata diskovima postoji dzamper `SATA1 mode only` kojim SATA2 disk radi kao SATA1 disk. btw time ne gubish nishta na performansama diska jer je razlika u brzini sata1 i sata2 zapravo u brzini kontrolera a ne samog diska. To znachi da su razlike minorne. Oba diska se vrte na 7200rpm i vishe-manje daju iste brzine chitanja i pisanja...a to shto je brzi interfejs -dzaba..
:: Mislim da je bolje da uzmesh ipak sata disk jer ti je vec guzva na PATA kontroleru... kad vec imash neiskorishcen kontroler... :-
::
:: ako nekoga zanima
:: http://www.spodesabode.com/content/article/hdriveroundup/
:: ovde je radjeno poredjenje
:: WD Raptora 36 GB 10000rpm
:: Hitachi Deskstar 250 GB 7200rpm
:: i Hitachi ispade brzi u kopiranju fajlova i dizanju windowsa :-)
:: PATA na 7200 brzi od SATA na 10000 :-) tako da razlike pata-sata-sata2 su

Znam to, samo sam napisao da bi bilo bolje, a i jeftinije, uzeti neki ATA disk, jer sa ovim WD koji je napisao nece dobiti veliko poboljsanje.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Kole036 Hvala. 20.08.2007. 22:15 #25854

status: user
broj poruka: 8
Hvala svima na odgovorima.
Ruff, na moja nejasna pitanja, ti si upravo dao odgovor na ono što me interesovalo.
Inače, znam da SATA II disk ne znači mnogo za moju konfiguraciju, ali pošto nameravam da vršim neke promene - gledam unapred.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff Re: Hvala. 21.08.2007. 01:06 #25871

status: user
broj poruka: 829



:: Hvala svima na odgovorima
:: Ruff, na moja nejasna pitanja, ti si upravo dao odgovor na ono što me interesovalo

nema na cemu. drago mi je da sam pomogao! nego, ako je problem softverski deo, uradi ovo poslednje sto sam ti rekao: prvo instaliraj win na novi hard i isparticionisi, a na kraju svega prikaci stari hdd, i ne beri brige!
poz!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60279. Broj poslatih odgovora: 646156.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs