Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
ubrzavanje racunara
STRANA 1 OD 1
milos24 ubrzavanje racunara 20.08.2007. 00:27 T5329

status: user
broj poruka: 282
Doslo je vreme (i vaznije pare :)), za zamenu diska. U ovoj fazi bih se vise bavio ubrzavanje, nego kapacitetom i sigurnoscu. Znaci zanima me koja bi od ovih varijanti dala najbolji odnos izmedju performansi i cene. Kapacitet ne igra skoro nikakvu ulogu jer bi to bio samo sistemski HDD.

1. Raptor od 37 Gb - oko 95 eura
2. Raptor od 74 Gb - oko 145 eura
3. 2 x Raptor od 37 Gb u RAID 0 - oko 190 eura
4. raptor od 150 Gb - oko 200 eura
5. 2 x Western Digital RE2 500GB (SATA2/16MB/7200) - WD5000YS vezani u intel matrix storage tech - oko 270 eura

U prve cetiri varijante bih imao i dodatni trosak za kupovinu jednog (ili vise diskova) za skladistenje, ali bi zato trebalo da budu bas brzi. U varijanti 5 bih na oba diska napravio particije od 20 Gb i 480 Gb (ili koliko vec ostane), a onda bih one od 20 vezao u RAID 0 a one od 480 u RAID 1. Ovim bih dobio i brzinu i sigurnost.

Zanima me da li su raptori brzi, ima smisla stavljati ih u raid (mislim da ne) i koja je varijanta cenovno najisplativija.
Molio bih da se jave ljudi sa iskustvom, a ne ljudi koji su samo citali testove (kao ja).

Hvala

Milos

Ko ne zna, i zna da ne zna, dete je, nauci ga,
Ko zna, a ne zna da zna, spava, probudi ga,
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, kloni ga se,
Ko zna, i zna da zna, mudar je, sledi ga.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MaliAbner Dilema... 20.08.2007. 08:23 #25822

status: user
broj poruka: 7761
Sa prve dve kombinacije dobices po usima od cene, a ubrzanje sigurno nece biti TURBO.
Druge dve ista prica (s tim da ce treca 2x stvarno ubrzati ucitavanja Win-a programa i rad sa videom).
Sa petom varijantom ces dobiti ubrzanje, samaranje po uhu uz prilican kapacitet skladisnog prostora za podatke i vecitu dilemu sta ako raid gekne, kako onda da iscupam podatke (ovo doduse samo u varijanti da su ti bitni) jer ce pola fajla biti na jednom disku a pola na drugom.
Prijatelju 270€ je 270€ pa to ti dodje skoro pola racunara.

Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ognjeni .... 20.08.2007. 09:28 #25827

status: user
broj poruka: 4506



kao sto i rece maliabner 270 jevreja (pa i 150) je previse za hdd osim ako nemas bas love na bacanje i ako imas neki quad6700 i 3 gb memorije i 8800gtx onda lepo uzmi 2 raptora i odlicno ali ako nemas takvu masinu onda ti je bacanje para,vise nego dovoljno ce ti biti neki ispod 100 jevreja 250(360 gb) hdd a ostace ti para za mnogo bitniji upgrade...sve je na tebi

ajd uzdravlje .)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dyca re 20.08.2007. 09:59 #25828

status: user
broj poruka: 1574
Nista od toga nije isplativo za ubrzanje koje ces dobiti...Ako ti se vec daju tolike pare onda za 170 eura uzmi dva Seagate Barracuda 400GB i stavi ih u RAID..kostaju 100 eura manje od varijante sa 2x500GB,a obavice ti isti posao..Nista drugo ti se ne ispplati,jer za te pare mozes da unapredis kompjuter na drugim poljima..pozz


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
ddragoljub Blagi OT 20.08.2007. 14:31 #25837

status: user
broj poruka: 126

Pozdrav,

Ne znam koju plochu imash, ali znam da imash 270e za hard diskove :-)
Mozda da uzmesh 5 diskova od po 50e i sve ih bacish u RAID 0 ....:-)

Jel neko pokushao ovako neshto?

Moja stara plocha je podrzavala raid preko ata i sata zajedno... ( gigabyte k8ns ultra-939) i tako bi mogao da nakachis 2+2+4 diska (pata=2+2 sata=4) ....mada je to bio soft raid...al sad.... :-)

sad ozbiljno.... mozda da pogledash neki pravi raid kontroler a ne ove soft integrisane ( ne rade bez uchitavanja drajvera za win xp, pod linuxom da ne govorim) i da onda nakachish neka 2 diska sa po 16MB kesha....moslim da bi sa pravim raid kontrolerom dobio na brzini...:
Pozdrav, dragoljub


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
shkomi :) 20.08.2007. 18:42 #25847

status: user
broj poruka: 844

Isto sam razmishljao i uzeo samo raptora 74gb 10k rpm. Ubrzanje prilikom startovanja programa ili podizanja sistema je neprimetno. Kada se kopiraju fajlovi, pogotovo veliki, ubrzanje je primetno, da li je to vredno toliko para, ja mislim da nije.

Druga stvar , raid,, oni ce i dalje da se vrte na 7200k, teoretski ti ces imati neko brze vreme pristupa, aliiii.

treca stvar scsi, ali ja mislim da tek to nije vredno tih para za desktop masinu.
terabajt je ipak terabajt a po meni razlika u brzini nije vredna razlici u ceni
Devize devize bonda elema

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646156.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs