Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Otvaranje HDD-a i gubljenje podataka...
STRANA 1 OD 1
Dacha87 Otvaranje HDD-a i gubljenje podataka... 21.08.2007. 00:17 T5339

status: user
broj poruka: 14
Mit ili istina? da li je tacno da se pri fizickom otvaranju i ulaskom vazduha u HDD podaci koji su u njemu automatski gube i samim tim se zapečaćuje sudbina istog???
Drug mi je upravo doneo jednu Maxtorovu 30-icu,kojoj je odlepio zastitnu nalepnicu.Nisam imao iskustva sa tim pa pitam vas.Da li je to tacno i da li ima nacina izvuci podatke iz tog HDD-a?? Jbg,kaze da je bio radoznao,a sad mu zinulo d... da spasimo neke projekte koje je imao na njemu,a zamislite,nije backup-ovao niti prerezao, a ispiti iz tog predmeta mu pocinju za koji dan.Da li je i njemu zapecacena sudbina kao starom Maxtoru??
Ako ima nacina,molim vas da me uputite,ja sam HD spajao na moj comp,sistem ga ne cita,niti bilo koji boot program (HDD regenerator,part.magic), ali je zanimljivo da ga ima u BIOSU na ide slave grani,a opet kada startujem sistem nema ga.To mi nije jasno,ama uopste?I,da cakce u pocetku dok radi,a posle prestane.Molim za pomoc
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff re 21.08.2007. 00:51 #25866

status: user
broj poruka: 829

tesko. problem je u tome sto su hardovi, tacnije njihove magnetne ploce, u vakuumu, da bi se sprecio ulazak prasine i njeno zapadanje izmedju glave i ploce sto bi dovelo do gadnih ostecenja... znaci i posle otvaranja podaci su tu (osim ako ploce nisi priblizavao magnetima), samo moze da se desi svasta...
sve zavisi koju je nalepnicu dirao, ako se ne varam neke su tu zbog garancije...
proveri jos jednom da li si hard dobro povezao, proveri i na nekom drugom kompu, a ako na kraju ustanovis da mu nema pomoci, postoje neke firme za spasavanje podataka sa diskova za izvesnu svotu(50-ak evra, pa nek ti prijatelj proceni koliko mu je ispit vazan). jedna od njih ti se i reklamira na pcberzi(`izgubili ste podatke?...:-D) i ne, ovo nije reklama samo dajem jos jedan predlog coveku...
poz i srecno!


Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso Re: re 21.08.2007. 01:21 #25873

status: user
broj poruka: 584


::
:: tesko. problem je u tome sto su hardovi, tacnije njihove magnetne ploce, u vakuumu, da bi se sprecio ulazak prasine i njeno zapadanje izmedju glave i ploce sto bi dovelo do gadnih ostecenja..

nije to problem, zahvaljujuci tome sto nisu u vakuumu uopste i rade
u protivnom bi imao samo gomilu `piljevine`
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Dacha87 nalepnica 21.08.2007. 01:31 #25875

status: user
broj poruka: 14
Nije skinuo garantnu nalepnicu,vec zastitnu foliju koja pokriva celu povrsinu diska sa gornje strane gde su ispisane specifikacije diska,itd.I hard je dobro povezan,tu definitivno nema greske.Hvala svejedno...pozzz
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: Otvaranje HDD-a i gubljenje podataka... 21.08.2007. 09:22 #25886

status: user
broj poruka: 729
:: Ako ima nacina,molim vas da me uputite,ja sam HD spajao na moj comp,sistem ga ne cita,niti bilo koji boot program (HDD regenerator,part.magic), ali je zanimljivo da ga ima u BIOSU na ide slave grani,a opet kada startujem sistem nema ga.To mi nije jasno,ama uopste?I,da cakce u pocetku dok radi,a posle prestane.Molim za pomo
::

Stvar je u tome sto mu elektronika nije crkla (pa se zato vidi u biosu), vec mu je otisla glava (s obzirom da cakce, mehanika mu jos uvek radi `na prazno`). Ako mu je nesto jako vazno, treba poslusati RUFF-a i odneti ga u neku firmu koja spasava podatke, jer sam to NIKAKO neces izvesti.

::nije to problem, zahvaljujuci tome sto nisu u vakuumu uopste i rad
u protivnom bi imao samo gomilu `piljevine`:

Kako to mislis NISU u vakuumu? Samo su hermeticki zatvoreni? Znas li sta je trun prasine za plocu HD-a? Zamisli da vozis neki Maserati 350 km/h po strava putu i naletis na izbocinu od samo 6-7 santimetara? Znas sta bi se desilo tada? Isto sto i glavi diska kad naleti na prasinu.
Hm, ne znam koliko imas godina, ali pitaj nekog starijeg sta se desavalo kad prasina padne na LP vinil plocu...bice ti jasno...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 21.08.2007. 10:41 #25889

status: user
broj poruka: 726


Skidanje naljepnice sa harda nije uzrok kvara :)
Prelistaj oglase i potrazi servis ili,sigurnija varijanta,posjeti neku od specijalizovanih firmi.

offtopic
Unutrasnjost harda jeste,na neki nacin,`plombirana`,ali nije u pitanju vakuum i vazduh kontrolisano cirkulise kroz unutrasnjost (postoje i filteri koji sprecavaju ulazak nepozeljnih cestica koje bi vazduh mogao unijeti u `rizicne zone`).Uostalom,i samo pokretanje djelova diska na odredjen nacin mora potiskivati/sjeci vazduh,sto za jednu od posledica ima - zvuk.A,zvuk nije moguc u vakuumu.Postoje ljudi na forumu kojima je to specijalnost,pa mogu kvalitetno da pojasne,ali mislim da nema potrebe,jer vakuum nije tema posta.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
helpdisk nije 21.08.2007. 11:08 #25890

status: user
broj poruka: 142



nije vakum , al da je cisto cisto je.
mozda i moze da se uradi ali ne ukljucuj vise.
Pozdrav
HelpDisc
http://www.datarecovery.co.yu
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
lencuga Probaj ovo.Meni je pomoglo. 21.08.2007. 11:25 #25891

status: user
broj poruka: 6
Probaj da spasiš podatke sa programom Ontrack EasyRecovery (http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=other&file=Portable_OER_Pro_6.10.07.rar). Nisam koristio HDD Regenerator ali čini mi se da taj program služi za popravku bad sector-a hard diska pri tome on brise sadržaj HDD-a. Da li si odradio takav postupak? Ako jesi podaci sada samo kod Sv. Petra.


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
imarkovic .. 21.08.2007. 12:38 #25896

status: user
broj poruka: 18943
Po svemu sudeci, tom hardu sad nije nista...ubio si ga ko` zeca...nisi trebao da ga otvaras, u svakom slucaju, gde god da odneses hdd, odbice te, jer kad glava rikne, to je to, da je elektronika imao bi neke sanse...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Ruff offtopic: u pravu ste... 21.08.2007. 15:52 #25903

status: user
broj poruka: 829

...pogresio sam. oglasnik je u pravu, zvuka nema u vakuumu, a plus sam ignorisao cinjenicu da glava lebdi na vazdusnom jastuku:-D
da je vakuum, to sam izgleda ja uobrazio, i izvinjavam se na dezinformaciji!...

Nikolas

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
geloso Re: Re: Otvaranje HDD-a i gubljenje podataka... 21.08.2007. 16:49 #25908

status: user
broj poruka: 584
::
:: ::nije to problem, zahvaljujuci tome sto nisu u vakuumu uopste i rad
:: u protivnom bi imao samo gomilu `piljevine`:
::
:: Kako to mislis NISU u vakuumu? Samo su hermeticki zatvoreni? Znas li sta je trun prasine za plocu HD-a? Zamisli da vozis neki Maserati 350 km/h po strava putu i naletis na izbocinu od samo 6-7 santimetara? Znas sta bi se desilo tada? Isto sto i glavi diska kad naleti na prasinu
:: Hm, ne znam koliko imas godina, ali pitaj nekog starijeg sta se desavalo kad prasina padne na LP vinil plocu...bice ti jasno..


@NastyB

Nemoj ti da brines za moje godine, bas sam na diskretan nacin pokusao da skrenem
paznju da ne pisete gluposti. Ako si vec sebi dozvolio da u nekom postu sahranis
WD diskove, bar nauci kako rade. Nit su u vakuumu nit su hermeticki zatvoreni.
Jedino specijalni diskovi koji su pravljeni da rade na velikim nadmorskim visinama
jesu zapecaceni i pod pritiskom.

1. Hard disk, da bi radio, mora da `dise` i da ima vezu sa spoljnim svetom ne bi li
se stvorili uslovi za normalan rad. Ako si pogledao pazljivo kuciste, obicno pored
jednog otvora stoji `do not cover...` - to je takozvani `breath hole`. U njemu je samo
filter koji sprecava da necistoce iz spoljnog sveta ulete u unutrasnjost diska i veza
sa spoljnim pritiskom koji je bitan zbog next tacke

2. Kada bi glava pri brzinama od 4.200 do 15.000 rpm riljala po disku, od trenja
i temperature veoma brzo od tih podataka ne bi ostalo nista. Obrtanjem ploca se od strujanja
vazduha stvara tanak `jastuk` na kome `plivaju` glave. Dakle, one mogu da
dodirnu povrsinu ploca samo u slucaju udara, gubitka struje ili ako im se glava parkira na
za to predvidjen deo diska bez podataka. Kod starijih diskova dolazilo je do ostecenja
ukoliko glave nisu `parkirane` a diskovi prestanu da se obrcu - glave `padnu`
na povrsinu i ostete je. Danasnji diskovi imaju sisteme da sklone glavu blagovremeno, da li oprugom
ili samom rotacionom inercijom ili fizicki podizu glave sa povrsine ploca.

3. Tim istim vazduhom se i cisti unutrasnjost diska. Obrtanjem ploca vazduh se krece i `tera`
preko filtera koji zadrzava necistoce koje bi bile kobne za njegov rad. One mogu nastati
u procesu proizvodnje ili u samom radu diska. Bitno je samo da se sklone sa povrsine
ploca da ne bi zapale izmedju njih i glava, posledice su ili ostecenje glave ili ostecenje
povrsine diska.

Sto se tice vinil ploce, kad na nju padne prasina, ona samo dobija na ceni.
Ukoliko ti smeta, imas milijardu nacina da je ocistis - neko usisava specijalnim usisivacem,
neko cisti cetkicom, neko pere sa specijalnom tecnoscu, neko je prelepi lepkom pa skine
palacinku sa svom prljavstinom, neko koristi jednu vrstu pistolja gde statickim elektricitetom
izvlaci prasinu napolje (mada to moze da boli i to bas mnogo), neko koristi sampon za kosu, itd...
Medjutim, mislim da to sve u ovom slucaju ne bi moglo da pomogne.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Raiden program.. 22.08.2007. 00:24 #25926

status: user
broj poruka: 29


Iskopaj na netu neki recovery program ima ih na gomile....pa privezi na svoj komp kao slave i....kopaj. Cuo sam da na netu ima da se nadju ruski recovery programi koji su stvarno dobri i svi ih hvale jedino sto rade u DOS-u
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
NastyB Re: Re: Re: Otvaranje HDD-a i gubljenje podataka... 22.08.2007. 08:02 #25931

status: user
broj poruka: 729
::
:: Nemoj ti da brines za moje godine, bas sam na diskretan nacin pokusao da skrene
:: paznju da ne pisete gluposti. Ako si vec sebi dozvolio da u nekom postu sahrani
:: WD diskove, bar nauci kako rade. Nit su u vakuumu nit su hermeticki zatvoreni
:: Jedino specijalni diskovi koji su pravljeni da rade na velikim nadmorskim visinam
:: jesu zapecaceni i pod pritiskom

Nisi me razumeo. Samo sam postavio pitanje, jer sam i ja citao pre par godina da su hermeticki zatvoreni, ne secam se da li su u casopisu pominjali vakuum. A poredjenje sa Maseratijem je bas iz tog casopisa, cini mi se `Svet kompjutera`. A posto nisam nikakav inzenjer niti mi je potrebno da znam na koji nacin sta radi, onda sve saznajem na ovaj nacin, pa, evo, i iz ovoga sto si napisao. Hvala na tome.

:: 1. Hard disk, da bi radio, mora da `dise` i da ima vezu sa spoljnim svetom ne bi l
:: se stvorili uslovi za normalan rad. Ako si pogledao pazljivo kuciste, obicno pored
:: jednog otvora stoji `do not cover...` - to je takozvani `breath hole`. U njemu je sam
:: filter koji sprecava da necistoce iz spoljnog sveta ulete u unutrasnjost diska i vez
:: sa spoljnim pritiskom koji je bitan zbog next tack
::
:: 2. Kada bi glava pri brzinama od 4.200 do 15.000 rpm riljala po disku, od trenj
:: i temperature veoma brzo od tih podataka ne bi ostalo nista. Obrtanjem ploca se od strujanj
:: vazduha stvara tanak `jastuk` na kome `plivaju` glave. Dakle, one mogu d
:: dodirnu povrsinu ploca samo u slucaju udara, gubitka struje ili ako im se glava parkira n
:: za to predvidjen deo diska bez podataka. Kod starijih diskova dolazilo je do ostecenj
:: ukoliko glave nisu `parkirane` a diskovi prestanu da se obrcu - glave `padnu`
:: na povrsinu i ostete je. Danasnji diskovi imaju sisteme da sklone glavu blagovremeno, da li oprugo
:: ili samom rotacionom inercijom ili fizicki podizu glave sa povrsine ploca
::
:: 3. Tim istim vazduhom se i cisti unutrasnjost diska. Obrtanjem ploca vazduh se krece i `tera
:: preko filtera koji zadrzava necistoce koje bi bile kobne za njegov rad. One mogu nastat
:: u procesu proizvodnje ili u samom radu diska. Bitno je samo da se sklone sa povrsin
:: ploca da ne bi zapale izmedju njih i glava, posledice su ili ostecenje glave ili ostecenj
:: povrsine diska
::
:: Sto se tice vinil ploce, kad na nju padne prasina, ona samo dobija na ceni
:: Ukoliko ti smeta, imas milijardu nacina da je ocistis - neko usisava specijalnim usisivacem
:: neko cisti cetkicom, neko pere sa specijalnom tecnoscu, neko je prelepi lepkom pa skin
:: palacinku sa svom prljavstinom, neko koristi jednu vrstu pistolja gde statickim elektriciteto
:: izvlaci prasinu napolje (mada to moze da boli i to bas mnogo), neko koristi sampon za kosu, itd..
:: Medjutim, mislim da to sve u ovom slucaju ne bi moglo da pomogne

Heh, sto se vinila i prasine tice, mislio sam tu na cuveno pucketanje i preskakanje ploca, pa sam pomislio na sta bi licilo kad bi glava tako `preskakala` po plocama diska. A sto se godina tice, izvini, nisam mislio nista lose, samo znam nekoliko klinaca koji nemaju pojma sta su LP ploce i gramofoni, pa zato...
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
pedjapop Help disk 22.08.2007. 08:33 #25932

status: user
broj poruka: 144
Obrati se njima, mislim da bi oni mogli da ti pomognu, imaju potrebnu opremu!
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646169.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs