Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
dva HDD-a
STRANA 1 OD 1
IcaNET dva HDD-a 22.08.2007. 12:25 T5347

status: client
broj poruka: 52
Imam dva hard diska, na jednom je XP dok je na drugom Linux, kako da namestim da kad palim komp ne moram iz BIOS-a da premeštam redosled hard diskova.

Da li postoji neki drugi način? jednostavno, kao kad je dual boot u pitanju.

1) HDD ExcelStore 160Gb SATA II 8MB cash - winXP sp2
2) HDD WD2500KS 250Gb SATA II 16MB cash - Linux


unapred se izvinjavam ako je ovo bilo na forumu ali ja nisam uspeo da nadjem.

ploča je gigabyte GA-965P-DS4
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nvidia8800 odgovor 22.08.2007. 12:55 #25941

status: user
broj poruka: 168
Na Asusovim plocama pritiskas F8 cim upalis komp, na Intelovim F2 cim upalis komp, Microstar je F5, proveri za Gigabajtove plice sta ide za boot selection, da li je F12 ili F11, zaboravio sam tacno.

Isto to radim sto i ti, na jednom hardu mi je samo Vista a na drugom Free BSD i Ubuntu. Jednostavno pritisnem F8 jer je Asusova ploca u pitanju i samo izaberem sa kog harda cu da butujem.

Javi sta si uradio.


:: www :: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
-ShonE- Re 22.08.2007. 13:34 #25943

status: user
broj poruka: 3529
I ja, kao i kolega, nesto slicno koristim, ali na mojoj ploci je F11, dakle baci se u pretragu za precicom(ako je ima).
Uglavnom, cini mi se da na svim novim plocama ima, samo dobro baci pogled u biosu i na prvom-pocetnom screen-u(post screen) prilikom `bootovanja` ploce, obicno tu na 2 sekunde ispise sve precice. Naravno da bi video post screen moras iskljuciti u biosu da ti prikazuje sliku prilikom boot-a.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg bootloader 22.08.2007. 13:59 #25949

status: user
broj poruka: 711
Najjednostavniji nacin je da instaliras GRUB u MBR jednog od ta dva diska i da stavis da sa njega podize sistem... Zatim konfigurises GRUB tako da ti u meniju ponudi Linux i Winblows i podesis koji je default i timeout... Kad istekne timeout on ce automatski odabrati default, a uvek mozes da odaberes i drugu opciju...

BTW kad si instalirao Linux, on ti obicno instalira GRUB... Jeidno mogucnost je da si prebacio hard sa drugog kompa ili si instalirao winblows posle linuxa pa je one pregazio GRUB?

Koju distribuciju koristis? Ukoliko je SUSE onda sve to mozes odraditi iz Yast-a za 5-10 minuta i postedeti sebe smaranja :)


:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IcaNET dva su hard diska u pitanju 22.08.2007. 14:51 #25952

status: client
broj poruka: 52
ne znam da li sam dobro objasnio, ali evo pokušaću opet:

imam DVA hard diska, na jednom je XP a na drugom je UBUNTU Linux.

boot je namešten da se podiže sa hard diska. (a postoji i opcija u BIOS-u da odrediš koji je to disk)

kad u BIOS-u podesim redosled podizanja sa WD Hard diska onda mi krene LINUX, kad promenim redoslded podizanja u BIOS-u na ExcelStore onda mi podiže winXP.

znači na jednom hard disku je XP i ništa više nema na tom disku.
na drugom je Linux, i ništa više nema na tom disku.

na ploči mogu da zakačim 8 hard diskova i sve do jednog ih BIOS vidi, a ja imam opciju da manuelno redjam redosled čitanja hard diskova.
(u praksi to znači da mogu da instaliram 8 različitih OS, a iz BIOS-a da nameštam koji će biti prvi za čitanje tj. taj OS mi podiže)

Tu je moje pitanje, da li taj redosled hard diskova (ili kako god da se kaže) može i drugačije da se odradi, a ne manuelno, iz BIOS-a, da prebacujem kad hoću neki drugi OS.
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Oglasnik 22.08.2007. 18:26 #25959

status: user
broj poruka: 726

OSL Boot manger ili OSL2000 - koristio sam ga dok sam imao dva HD-a,na jednom je bitisao XP,na drugom 98.Nakon posta,program ce ti ponuditi izbor operativnih sistema.Cini mi se da podrzava Linux (zasto ne bi?).

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
vampirbg Re: dva su hard diska u pitanju 22.08.2007. 23:34 #25969

status: user
broj poruka: 711
:: (u praksi to znači da mogu da instaliram 8 različitih OS, a iz BIOS-a da nameštam koji će
:: biti prvi za čitanje tj. taj OS mi podiže

Teoretski mozes da instaliras mnogo vise od toga i to samo na jedan disk... Ogranicenje je samo broj particija (i velicina HDD-a), buduci da na svaku particiju mozes da stavis drugi OS

Recimo, ovaj komp na kom sad kucam ima 3 OS-a na 2 HDD-a (WinXP, SUSE 10.0 32bit, SUSE 10.2 x64)

:: Tu je moje pitanje, da li taj redosled hard diskova (ili kako god da se kaže) može i drugačije da
:: se odradi, a ne manuelno, iz BIOS-a, da prebacujem kad hoću neki drugi OS

Procitaj ponovo moj odgovor... Odredi jedan HDD sa kog hoces da podizes sistem... U njegov MBR instaliraj GRUB i podesi ga kako sam ti napisao... Kad se sistem bude podizao, on ce prvo ucitati MBR sa odabranog HDD-a i otvoriti ti meni u kom moes da odaberes Windows ili Linux... Kada odaberes sta hoces komp ce poceti sa dizanjem Linuxa ili Winblowsa u zavisnosti od toga sta si odabrao...

Verovatno tebe zbunjuje to sto se GRUB koristi za podizanje sistema na razlicitim particijama... Nigde ne pise da te particije moraju da budu na istom disku... Tako npr. Linux moze da dize sa /dev/sda1 (tj prva particija na SATA #1) a winblows sa /dev/sdb1 (tj prva particija na SATA #2)

Naravno, ako nisi preterano vican svemu ovome ili nemas dovoljno iskustva sa Linuxom bolje je da odneses nekome da ti to odradi... (mada na netu moze da se nadje gomila tutorijala na tu temu)
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
nvidia8800 odgovor 23.08.2007. 09:17 #25978

status: user
broj poruka: 168
Mozda je momak instalirao Grub na root hard disk ili bolje receno na root particiju. Mozda hoce da odatle butuje. Slazem se sa tim sto kazes da mu je najlakse da instalira Grub na hard disk sa koga inace butuje ali ima mogucnost da izabere gde ON zeli da Grub bude smesten.

Ja sam cesto to radio i smatram da je generalno bolje Grub drzati na root particiji ukoliko imas dva hard diska jer ukoliko formatiras Win, ode i Grub od Lina a posle toga moras da gubis svoje vreme dok ne uradis repair Gruba sto je, priznecete, veoma dosadan posao. Mada, mozda i nije ako koristite sistem na kom je sve kao na Winu - Next, next i slicno.

Na BSD-u je situacija dosta slozenija, na Ubuntu malo laksa. Kod Susea je vec sve to unapred sazvakano do kraja tako da ukoliko koristis Suse, nema govora o tome da ne uspes da uradis ovo.


:: www :: icq :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
MACHINE Re: dva HDD-a 23.08.2007. 12:59 #25988

status: user
broj poruka: 5696
Leba ti odakle ti taj ExcelStor, nisam ih video niti imao 100god???


- R a v e n L o r d -

:: Imam dva hard diska, na jednom je XP dok je na drugom Linux, kako da namestim da kad palim komp ne moram iz BIOS-a da premeštam redosled hard diskova
::
:: Da li postoji neki drugi način? jednostavno, kao kad je dual boot u pitanju
::
:: 1) HDD ExcelStore 160Gb SATA II 8MB cash - winXP sp
:: 2) HDD WD2500KS 250Gb SATA II 16MB cash - Linu
::
::
:: unapred se izvinjavam ako je ovo bilo na forumu ali ja nisam uspeo da nadjem
::
:: ploča je gigabyte GA-965P-DS4
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
IcaNET hvala svima 23.08.2007. 15:48 #25997

status: client
broj poruka: 52
Rešio sam problem tako što sam u GRUB ubacio XP i sad to šljaka.

ExcelStore sam kupio u Francuskoj, i mogu ti reći da je poprilično nečujan za razliku od WD koji krklja,
ali ne znam koliko su pouzdani ti diskovi, mislim na ExcelS.

:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60280. Broj poslatih odgovora: 646164.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs