Korisnik:   Lozinka:   
Beograd Novi Sad Kragujevac Niš
PC Berza Forum : Ver. 2.35
Najnovije teme Najnoviji odgovori Prikačene teme Najaktivnije teme Najčitanije teme
Pronađi : U : Pretraži :
Forum : Komponente
Uređaji za skladištenje podataka
Total LBAs Written ili Total Flash Write Count?
STRANA 1 OD 1
Krieger Total LBAs Written ili Total Flash Write Count? 14.12.2017. 15:06 T65490

status: user
broj poruka: 312
Sta da gledam u odnosu na ova dva S.M.A.R.T. parametra vezano za SSD, tj. sta je relevantnije za wear samog SSD-a odnosno sta se ``racuna``, po nekoj mojoj logici trebalo bi ovo drugo (Total Flash Writte Count) jer prvo iznosi 1.31 TB a drugo 2.04 TB (trenutno dok pisem ovaj post). Nemam u sustini oko cega da pizdim jer M.2 SSD-ovi nisu nesto skupi (u ovom mom kapacitetu) a imam fore da ga punim do 380 TB tako da ce ovaj racunar uveliko biti rashodovan pre nego sto bude blizu 38 TB upisa a ne 380 TB ali eto cisto da znam sta je zapravo prava kolicina upisanih podataka i zanima me zasto jedna od druge stavke varira za gotovo 0.73 TB.
Ocitavanja su iz Aida64 Engineer.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
srdoch Re: Total LBAs Written ili Total Flash Write Count? 15.12.2017. 01:18 #641828

status: user
broj poruka: 1261
Manja vrednost je ona količina podataka koju je kontroler prosledio na upis, a veća je ona koliko je nand flash prostora zaista upisano. Ako znaš kako funkcioniše nand flash memorija onda ti je jasno zašto. Ukoliko ne znaš evo najprostijeg objašnjenja: nand flash memorija je organizovana u blokove, recimo čisto radi primera da se svaki blok sastoji od 10 polja. Ukoliko kontroler želi da upiše recimo 3 polja on mora prvo da izbriše ceo blok od 10 polja i da ga ponovo upiše, bez obzira što su samo 3 polja promenjena a onih 7 ostaju ista. Praktično upisao je svih 10 ponovo. Eto zašto je druga vrednost veća. Ovaj efekat je logično zanemarljiv na velikim fajlovima ali na sitnim dolazi do izražaja.

Intel i7 3770K @4.6GHz + HyperTX2 Custom, Gigabyte Z77X-UD5H, Kingston HXS 32GB DDR3 2400MHz, Gigabyte GTX1070 G1 Gaming, LG 25 Ultrawide 2.5k, Samsung NVMe SSD 960 EVO 250GB (Win10), Crucial BX100 250GB (Win7), Storage 7TB
:: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
Krieger Razumem... 17.12.2017. 13:45 #641910

status: user
broj poruka: 312
Ali dok kod pomenutog SSD-a imam uvid u Total Flash Written Count, kod SSD-a (klasican SATA3 2.5``) slicnog kapaciteta imam i u S.M.A.R.T. ocitavanjima i u samom softveru pristup iskljucivo za Total LBAs Written pri cemu za sam wear potonji SSD uzima tu vrednost.
To me u sustini zbunjuje iako bi oba trebala da imaju vidljivu Total Flash Written Count vrednost i da se ta vrednost uzima kao relevantnija jer je tacnija tj. prikazuje pravo stanje ``kilometraze`` SSD-a.
Zahvalno je sto kod M.2 varijante upis ide do brutalnih 380 TB dok kod ovog klasicnog je limit 45 TB. Sad ces verovatno i provaliti o kojim brendovima se radi, tako da cu za potonji brend reci da samo bruka svoje ``slavno`` ime iako je prvi brend u prici sa memorijama dosta duze ali jbg - nema ``znak`` na haubi iako nista sporije memorije ne pravi od ovog nafuranog. Pritom ne mislim na RAM vec iskljucivo na NAND, dakle USB flashevi, microSD kartice pa sve do SSD-ova u standardnoj ili M.2 izvedbi.
:: www :: e-mail :: prijavi adminu :: citiraj :: odgovori ::
STRANA 1 OD 1
Broj postavljenih tema: 60274. Broj poslatih odgovora: 646092.
Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.
- niste prijavljeni - samo za čitanje - zaključano
- nema novih poruka - ima novih poruka - ima novih tema
Slagalica.net
Microsystems d.o.o.
PCB Network: pcberza.rs | lisica.rs